Depozitarea căldurii în nisip

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
ojal
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 89
Înregistrare: 13/10/07, 16:28
x 5

Depozitarea căldurii în nisip




de ojal » 19/12/23, 18:09

bonjour,
Mă gândeam la o soluție relativ low-tech pentru stocarea energiei și un rezervor plin cu nisip pare a fi destul de atrăgător.
Aceste soluții pentru stocarea căldurii în nisip au fost deja discutate pe site-ul forum? Nu am gasit inca nimic, ceea ce ma surprinde?
Ideea, mai exact, ar fi să încălzim o masă de nisip la o temperatură ridicată de aproximativ 500°C – poate mai mult – folosind rezistențe electrice alimentate de panouri solare.
Energia recuperată la ieșire ar fi căldură pentru a fi reutilizată în cel mai adecvat mod în funcție de aplicații.
Dacă subiectul nu a fost deja discutat, acesta poate fi discutat în acest thread.
mulțumesc
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9841
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2677

Re: Depozitarea căldurii în nisip




de sicetaitsimple » 19/12/23, 18:38

ojal a scris:Energia recuperată la ieșire
mulțumesc

Au existat tone de concepte de depozitare în materiale solide. Dar una dintre probleme constă tocmai în această „recuperare”, care nu este chiar ușoară sau foarte costisitoare din punct de vedere energetic. De aici și adoptarea destul de răspândită a „sărurilor topite” care nu numai că au calități, ci cel puțin aceea de a fi pompabile.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1643

Re: Depozitarea căldurii în nisip




de Macro » 19/12/23, 18:45

ojal a scris:bonjour,
Mă gândeam la o soluție relativ low-tech pentru stocarea energiei și un rezervor plin cu nisip pare a fi destul de atrăgător.
Aceste soluții pentru stocarea căldurii în nisip au fost deja discutate pe site-ul forum? Nu am gasit inca nimic, ceea ce ma surprinde?
Ideea, mai exact, ar fi să încălzim o masă de nisip la o temperatură ridicată de aproximativ 500°C – poate mai mult – folosind rezistențe electrice alimentate de panouri solare.
Energia recuperată la ieșire ar fi căldură pentru a fi reutilizată în cel mai adecvat mod în funcție de aplicații.
Dacă subiectul nu a fost deja discutat, acesta poate fi discutat în acest thread.
mulțumesc


Cuptoarele de pâine din fermele sau cătunele din regiunea mea au folosit toate acest principiu...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
ojal
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 89
Înregistrare: 13/10/07, 16:28
x 5

Re: Depozitarea căldurii în nisip




de ojal » 19/12/23, 18:51

sicetaitsimple a scris:Au existat tone de concepte de depozitare în materiale solide. Dar una dintre probleme constă tocmai în această „recuperare”, care nu este chiar ușoară sau foarte costisitoare din punct de vedere energetic. De aici și adoptarea destul de răspândită a „sărurilor topite” care nu numai că au calități, ci cel puțin aceea de a fi pompabile.

Cât de dificil ar fi să recuperezi căldura stocată într-o masă de nisip? Un schimbător relativ simplu nu ar face posibilă efectuarea acestei operațiuni?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: Depozitarea căldurii în nisip




de sen-no-sen » 19/12/23, 18:52

Bună, mi se pare că Guy a legat un proiect de concentrare solară cu injectarea de energie în subsol.Nu lipsesc brevetele dar în practică este destul de complicat să păstrezi temperaturi atât de ridicate pe termen lung. .

Altfel există țeavă de căldură ou țeavă de căldură, o tehnologie care foloseste un fluid calofer care transmite caldura catre sol, care apoi este returnata.Metoda este utilizata pe scara larga in inginerie civila pentru a stabiliza temperatura (si prin extensie stabilitatea) drumurilor sau cailor ferate (linie de tip Qing-Zang). cale ferată pe platoul înalt al Tibetului) în zone foarte reci (tip permafrost).
https://fr.wikipedia.org/wiki/Caloduc
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
ojal
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 89
Înregistrare: 13/10/07, 16:28
x 5

Re: Depozitarea căldurii în nisip




de ojal » 19/12/23, 18:53

Macro a scris:
ojal a scris:bonjour,
Mă gândeam la o soluție relativ low-tech pentru stocarea energiei și un rezervor plin cu nisip pare a fi destul de atrăgător.
Aceste soluții pentru stocarea căldurii în nisip au fost deja discutate pe site-ul forum? Nu am gasit inca nimic, ceea ce ma surprinde?
Ideea, mai exact, ar fi să încălzim o masă de nisip la o temperatură ridicată de aproximativ 500°C – poate mai mult – folosind rezistențe electrice alimentate de panouri solare.
Energia recuperată la ieșire ar fi căldură pentru a fi reutilizată în cel mai adecvat mod în funcție de aplicații.
Dacă subiectul nu a fost deja discutat, acesta poate fi discutat în acest thread.
mulțumesc


Cuptoarele de pâine din fermele sau cătunele din regiunea mea au folosit toate acest principiu...

Interesant :) Ne poți spune ceva mai mult, te rog? Poate exemple? De ce nu pare a mai fi folosit?
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9841
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2677

Re: Depozitarea căldurii în nisip




de sicetaitsimple » 19/12/23, 19:08

ojal a scris:Cât de dificil ar fi să recuperezi căldura stocată într-o masă de nisip? Un schimbător relativ simplu nu ar face posibilă efectuarea acestei operațiuni?


Totul depinde de utilizarea dorită a căldurii? Dar vorbeai despre o temperatură de depozitare de 500°, asta începe să complice puțin lucrurile.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14975
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4371

Re: Depozitarea căldurii în nisip




de GuyGadeboisTheBack » 19/12/23, 19:16

1 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1643

Re: Depozitarea căldurii în nisip




de Macro » 19/12/23, 19:20

ojal a scris: De ce nu pare a mai fi folosit?


Ba...Nu mai există cuptoare de pâine în case...Mai mult decât mașini nucleare de pâine : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1643

Re: Depozitarea căldurii în nisip




de Macro » 19/12/23, 19:25

Doar ca să mă prefac... Am făcut asta acasă... Dar e doar decorare
17030101071057000602983736957448.jpg
2 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 107