Eficiența și eficiența unui sistem solar termic

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79114
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Eficiența și eficiența unui sistem solar termic




de Christophe » 18/11/07, 19:35

Având în vedere diferitele întrebări, aici sunt 3 imagini sintetice preluate din tehnicile de inginerie privind performanța unei instalații solare.

Necesarul de energie și depozitul solar:


Imagine

Eficiența unui panou solar în funcție de temperatură și în funcție de tipul panoului: plan, plan vitrat, plan selectiv, sub vid:

Imagine

Energie solară anuală în funcție de volumul rezervorului solar:

Imagine
Dernière édition alin Christophe 18 / 11 / 07, 22: 44, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Luc și Cindy
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 13/11/07, 18:36
Locul de amplasare: Puy de Dome




de Luc și Cindy » 18/11/07, 20:45

Multumesc!
0 x
Numai atunci când a renunțat la ultimul copac,
a contaminat ultimul flux,
prins ultimul pește,
acel om va realiza că banii nu sunt comestibile
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 20/11/07, 16:27

Dacă înțeleg corect graficul, senzorii de vid sunt mai eficienți decât ceilalți.

Asta am crezut că am înțeles din start. Un singur necunoscut rămâne: durata de viață.

Este adevărat că elementele sunt ușor schimbabile (la Bysun, printre altele), dar care este rezistența la supraîncălzire în timpul verii, în special la nivelul armăturilor.

Cred că vom avea răspunsuri de la prietenii noștri de la warmterre.com și apper-solaire care le-au instalat cel puțin un an.

Pare, de asemenea, destul de evident că amortizarea va fi mai rapidă pentru o casă care consumă apă caldă între martie și începutul lunii octombrie.

Pentru perioada de iarnă și încălzirea habitatului, calculul trebuie să fie mai dificil de făcut în funcție de numărul mediu de zile de soare și de suprafața colectoarelor instalate.

Nu-i așa?
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 20/11/07, 19:17

Este adevărat că elementele sunt ușor schimbabile (la Bysun, printre altele), dar care este rezistența la supraîncălzire în timpul verii, în special la armături


În această vară, s-a înregistrat o putere mare, în jurul orei 12:00
Și senzorul meu de vid a rămas fără circulație o oră bună ...
Este montat la 160 ° c :şoc:
Ei bine, el este încă acolo :D , dar mi-a fost foarte frică, pentru că atunci când am început din nou mizeria, am avut lovituri de berbec faimoase ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 21/11/07, 11:55

lejustemilieu a scris:În această vară, s-a înregistrat o putere mare, în jurul orei 12:00
Și senzorul meu de vid a rămas fără circulație o oră bună ...
Este montat la 160 ° c :şoc:
Ei bine, el este încă acolo :D , dar mi-a fost foarte frică, pentru că atunci când am început din nou mizeria, am avut lovituri de berbec faimoase ...

Ce? !!!! la 160 ° C totul a rezistat?

poate lăsa urme și începe să se scurgă mai târziu, sau a provocat o îmbătrânire accelerată a anumitor părți mai sensibile.

Ce sunt senzorii? ce marca? normal sau vid?
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 21/11/07, 15:59

jean63 a scris:Ce? !!!! la 160 ° C totul a rezistat?

poate lăsa urme și începe să se scurgă mai târziu, sau a provocat o îmbătrânire accelerată a anumitor părți mai sensibile.

Ce sunt senzorii? ce marca? normal sau vid?


Este adevărul strict!
În opinia mea, singurul lucru care trebuie să fi îmbătrânit un pic este antigelul care se găsea în senzor.
Toate celelalte ținute, încă în acest moment, există soare și se transformă; Nicio problemă
În sfârșit, în tuburile de vid, există doar cupru ... nicio problemă.
Am cumpărat echipamentul de pe ebay, este polonez ...
Marca ?, trebuie să fac cercetări în lucrările mele, dacă nu, am dat numele de două ori, în alte postări.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79114
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 21/11/07, 18:59

jean63 a scris:Dacă înțeleg corect graficul, senzorii de vid sunt mai eficienți decât ceilalți.

Asta am crezut că am înțeles din start. Un singur necunoscut rămâne: durata de viață.


Ei bine nu ... depinde de delta de temperatură și dacă te uiți atent, un senzor plat (rahat?) fără geamuri funcționează mai bine decât oricare alt senzor de temperatură joasă.

Pentru durata de viață: pun pariu că nu există un senzor de vid care să depășească 20 de ani ... în special senzorii de vid chinezi (despre care menționați marca) au vândut 1/2 din prețul pe m2 de colector de ecran plat "standard".

Fiți rezonabil, durabilitatea este plătită pentru ... iar simplitatea este garanția longevității ...

Abia aștept să aud performanța senzorilor de vid vândute acum 10 ani ... dacă kk1 găsește un „martor”?
0 x
fc89
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 170
Înregistrare: 20/10/07, 20:01




de fc89 » 21/11/07, 19:11

bonjour,

Citez pe Christophe:

Ei bine nu ... depinde de delta de temperatură și dacă te uiți atent, un senzor plat (rahat?) Fără sticlă este mai eficient decât orice alt senzor de temperatură joasă.


Nu mai înțeleg, pentru mine, când există o suprafață de sticlă, se încălzește mai mult și vă permite să mergeți la temperaturi mai ridicate.
Trebuie să mi-o explici!
Mărfuri.
A+
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 21/11/07, 19:30

:? și acolo, nu trebuie să spun rău despre senzorul meu de vid, este foarte curajos.
PS există două sisteme
1) senzorul care rămâne sub apă și cel care se golește atunci când delta T este insuficientă.
Mina rămâne sub apă tot timpul
0 x
david adv
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 12/11/07, 22:36




de david adv » 22/11/07, 00:27

Nu înțeleg graficele 2 și 3!

Al doilea la perfecțiunea panourilor în funcție de t °: tt / w, asta nu îmi vorbește prea mult!
dacă qq poate da exemple de situații tipice:
-been
- iarna limpede
- nori slabi

3: nu lipsesc date? este pe m200 de panou cel optim este între 300 și XNUMXl, dar pentru câți mp de panouri ???
0 x
david
să nu te mai miști singur cu 1 tone de oțel!

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 121