Alegerea colectorilor solare: planuri sau tuburi vidate?

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4

Alegerea colectorilor solare: planuri sau tuburi vidate?




de jean63 » 13/03/08, 14:41

Deschid dezbaterea după ce am vizitat site-ul APPER unde se află specialiștii solari în autoconstrucție, cu comenzi grupate la prețuri atractive.

Deocamdată, pot livra aceste comparații între colectoarele plate și vidul:

http://www.apper-solaire.org/2techno.htm
et
http://www.alpilles-solaires.fr/CP_CSV_ ... rtout.html

Nu este chiar atât de simplu:

Raportul performanță / preț:
Odată ce performanța a fost calculată, puteți defini apoi raportul preț / calitate.
Împărțiți puterea obținută după preț, apoi obțineți o putere la Euro investit.
Pentru aceeași putere finală, bugetul dvs. va fi redus.

Exemplu cu DT de 20 ° C situat la Paris (colectoare de tuburi vidate):
Senzorul A: 280W / m² cu un preț total pentru 5m² de 700 Euro.
Senzorul B: 230W / m² cu un preț total pentru 4m² de 600 Euro.
Rapoartele sunt pentru senzorul A 2,00W / Euro și pentru senzorul B 1,53W / Euro.
Calculele nevoilor arată că aveți nevoie de o medie anuală anuală de 1000 W, în acest caz, un câmp de senzori A vă va costa 500 de euro și un câmp de senzor B 650 de euro.
Avantaj pentru cel care este cel mai scump (pe etichetă, dar -25% comparativ cu raportul suprafață / performanță).

Exemplu cu DT de 30 ° C situat în Lyon (între 2 tehnologii cu senzori):
Senzorul A (plan): 390W / m² cu un preț total pentru 1,8m² de 300 Euro.
Senzorul B (tuburi): 350W / m² cu un preț total pentru 4m² de 750 Euro.
Rapoartele sunt pentru senzorul A 2,34W / Euro și pentru senzorul B 1,86W / Euro.
Calculele nevoilor arată că aveți nevoie de o medie anuală pe oră de 1000 W, în acest caz, un câmp de senzori A (plan) vă va costa 430 de euro și un câmp de senzori B (tuburi) 540 de euro.
Avantaj cu senzorul plan (oricum o diferență de 20%, nu este nimic ...).

Exemplu cu DT de 40 ° C situat în Marsilia (între 2 tehnologii cu senzori):
Senzorul A (plan): 340W / m² cu un preț total pentru 2m² de 350 Euro.
Senzorul B (tuburi): 380W / m² cu un preț total pentru 5m² de 700 Euro.
Rapoartele sunt pentru senzorul A 1,94W / Euro și pentru senzorul B 2,71W / Euro.
Calculele nevoilor arată că aveți nevoie de o medie anuală pe oră de 5000 W, în acest caz, un câmp de senzori A (plan) vă va costa 2600 de euro și un câmp de senzori B (tuburi) 1850 de euro.
Avantajul colectorului de tuburi de vid.


Așteptăm argumentele .... a mea va sosi în curând.
Dernière édition alin jean63 13 / 03 / 08, 15: 03, editate 2 ori.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 13/03/08, 14:48

Ah foarte bine Jean, îți dau cel mai recent document datat de la Fréderic Mykieta, de la Solar Alpilles:
http://www.alpilles-solaires.fr/CP_CSV_ ... ves_2.html

Aș reveni la asta pentru că acum trebuie să plec.
Sunrain este vidul vândut de Apper și Paradigma, vândut sub brandul Trybasolar.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 13/03/08, 15:54

1) Iată viziunea mea despre lucruri:

Christophe a scris:
jean63 a scris:Ce zici de senzorii de vid? sunt mai eficiente atunci când este puțin soare și o înclinare / orientare nu este optimă?


Pentru orientarea și cursul soarelui: da
Pentru soare: nu. Fără radiații, niciun panou nu „funcționează”.

Nu trebuie să argumentăm nu în performanță „pură”, ci în performanță netedă pe parcursul unui an.

Deci, la final, este simplu ce să calculăm este: costul în vid / durata de viață - costul planului / durata de viață = costul anual suplimentar al vidului - câștigul anual al vidului = interesant sau nu.
Toate, evident, în euro.

Exemplu dacă vidul costă 3000 € și durează 15 ani, iar planul te costă 2000 și că durează 20 de ani, costul suplimentar al vidului este de 100 € pe an dacă permite recuperarea mai puțin de 100 € pe an nu este interesant.

Un alt mod de a-l privi:

Dacă în loc să vă recuperați în „cel mai bun caz pentru tuburi”: 70% (marjă mică pentru planuri) recuperați 90% (marjă mare pentru tuburi) din radiația din regiunea dvs., să zicem 1200 kWh / an, câștigați deci 240 kWH / an și pe m² de panou. La 0.1 € / kWh, acest lucru aduce un câștig de 24 € / an în beneficiul tuburilor de vid în acest caz, prin urmare, costul suplimentar anual pe mp de tuburi nu depășește 24 € astfel încât acestea să fie „profitabile” în comparație cu planurile.

Te poți distra cu figurile reale ale lui Viessman, de exemplu (prețurile ambalatoarelor de vid sunt înfricoșătoare) ... vezi https://www.econologie.com/solaire-therm ... -3678.html


2) Prin urmare, nu sunt de acord cu raționamentul de mai sus care motivează puterea de vârf instalată ... ceea ce contează este energia excedentară și, prin urmare, câștigul financiar comparativ oferit de un panou de vid și asta legat de investiții ...

3) Preferința mea este în mod clar pentru panourile plate din motivul bun care au dat perioadele de amortizare și asta ceea ce durează este ceea ce este simplu, tuburile goale sunt puțin probabil să fie competitive ... cu excepția cazurilor izolate și a expunerii slabe.

Concluzia mea pe această temă

În plus, cel mai bun semn din lume nu va recupera niciodată mai mult decât poate oferi soarele!

Prin urmare, este mai bine pentru aceeași investiție:

a) un randament ceva mai rău
b) și mai multă suprafață


De asemenea, evitați primul preț: nu este nici o garanție de soliditate și nici de fiabilitate a investițiilor durabile ... nu spun nici să luați cele mai scumpe panouri, deoarece este o simplă supraîncărcare!

Panourile solare cu 92% din randament, care nu vor fi niciodată profitabile, deoarece înșurubate înainte nu sunt inutile, cu excepția persoanelor dezgustate și cheltuiesc subvenții publice ... dați bani direct aproapelui dvs. ...
Dernière édition alin Christophe 13 / 03 / 08, 16: 16, editate 1 ori.
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 13/03/08, 16:05

+ 1

pe de altă parte, ne putem baza pe performanța unei instalații în timpul unui val de căldură, de exemplu?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 13/03/08, 16:08

Un val de căldură? Esti nebun!

Prin cons probleme de supraîncălzire, rareori menționate (spre deosebire de îngheț) constituie o problemă mai importantă pentru vid, mai fragilă prin „natură”, decât colectoarele plate ...

Vezi date tehnice și prețuri comparative:
https://www.econologie.com/panneaux-sola ... -3679.html
https://www.econologie.com/viessmann-sol ... -3678.html
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 13/03/08, 16:29

Ah, această curbă a primului dvs. link Jean este destul de bună:
Imagine

Dacă nu pentru citirile de putere instantanee făcute de al doilea comparativ, dacă sunt interesante, nu cred că sunt semnificative pentru o utilizare efectivă ...

Într-adevăr; 300W / m² este o putere ridicolă pentru tub, deoarece la instalarea mea în funcționarea senzorului am măsurat la sfârșitul lunii aprilie 2007 mai mult de 50kW pentru 70m² sau mai mult de 700W / m² ...

ps: ok Înțeleg mai bine, citirile au fost făcute în noiembrie și februarie ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 13/03/08, 17:58

Christophe a scris:Un val de căldură? Esti nebun!

Prin cons probleme de supraîncălzire, rareori menționate (spre deosebire de îngheț) constituie o problemă mai importantă pentru vid, mai fragilă prin „natură”, decât colectoarele plate ...

Vezi date tehnice și prețuri comparative:
https://www.econologie.com/panneaux-sola ... -3679.html
https://www.econologie.com/viessmann-sol ... -3678.html

Ei bine, dacă sub-vide rezistă bine la supraîncălzire, acestea cresc mult mai mult în temperatură; dar hei, fără experiență pe termen lung, deoarece nu suficientă perspectivă ...... cu excepția Chinei.

Păcat că nu am deschis încă acest subiect, deoarece pe site-ul apperului există mărturii ale autoinstalatorilor de senzori de vid de conducte de căldură care i-au testat cu căldură extremă.

Voi încerca să găsesc mărturiile.

De îndată ce am un moment, mă uit la comparațiile de prețuri, dar cred că sigilatoarele de vid Wiesmann trebuie să fie foarte scumpe în comparație cu sigilatoarele de vid vândute prin APPER (China, dar de bună calitate ... conform afirmațiilor din cumparatori ..).

Există și un producător de sous-vide în Grenoble (singurul din Franța și chiar din Europa), am uitat numele, reclama a venit pe asta forum.
Dernière édition alin jean63 13 / 03 / 08, 18: 13, editate 1 ori.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 13/03/08, 18:03

Christophe a scris:Ah, această curbă a primului dvs. link Jean este destul de bună:
Imagine

Dacă nu pentru citirile de putere instantanee făcute de al doilea comparativ, dacă sunt interesante, nu cred că sunt semnificative pentru o utilizare efectivă ...

Într-adevăr; 300W / m² este o putere ridicolă pentru tub, deoarece la instalarea mea în funcționarea senzorului am măsurat la sfârșitul lunii aprilie 2007 mai mult de 50kW pentru 70m² sau mai mult de 700W / m² ...

ps: ok Înțeleg mai bine, citirile au fost făcute în noiembrie și februarie ...


E bine că randamentul este mai bun în sezonul rece (acesta este cazul vidului pe grafic) și mai puțin bun vara, dar trebuie să fie ceva de legătură cu înclinarea și orientarea.

Ce mi-aș dori este o performanță foarte bună în timpul iernii (în orice moment al zilei, chiar și cu o orientare / înclinare nu optimă) pentru a finaliza încălzirea și, în mod accidental, apa caldă, chiar dacă aceasta înseamnă să dedici un senzor la canalizare.

Sincer mi-aș dori să le pot testa unul lângă altul conectat și să văd peste un sezon.

Vă reamintesc că RV45 are sub-viduri și este foarte mulțumit, dar s-ar putea să fie și cu planuri. Poate că va regreta peste câțiva ani când va fi necesară înlocuirea tuburilor?

Dacă aș avea o bilă de cristal ...
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 13/03/08, 18:20

Pkoi te bazezi pe o rentabilitate mai bună cu orice preț? Mi-e teamă că sunteți pe o cale greșită ... luați colectorul plat de "al 2-lea preț" și veți fi mult mai relaxat decât cu sous-1 de preț, chiar dacă "randamentul" va fi mai puțin bun ceea ce contează este rentabilitatea financiară în cele din urmă Nu?

Apropo de spațiu de acoperiș egal, ați observat că vidul ocupă mai mult spațiu pentru a face 1 m² de panouri?

ESE, de exemplu, sunt fabricate în Belgia la 30 km de noi. Ele fac un fel de garanție „satisfăcută sau rambursată”, dar nu știu dacă privește persoane fizice ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
luping
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 816
Înregistrare: 03/10/07, 06:33
Locul de amplasare: picardie




de luping » 13/03/08, 21:49

Bună seara

Christophe mulțumesc

http://www.ese-solar.com/ese/produits/p ... rbeurs.php

ESE, de exemplu, sunt făcute în Belgia la 30 km de noi


mulțumesc ție, poate am găsit produsul ideal pentru autoconstrucția / instalarea mea :D
Într-adevăr, amortizoarele oferite de această companie pot fi dimensionate în lățime și lungime

Solstrip este o aripioară absorbantă dintr-o foaie de cupru cu grosimea standard de 0.2 mm (alte grosimi disponibile la cerere) acoperită cu acoperire selectivă.
Această foaie este sudată continuu prin tehnologie cu ultrasunete pe un tub de cupru cu un diametru standard de 8 * 0.5 (alte dimensiuni disponibile la cerere).



Am un acoperiș foarte bine orientat și înclinat (45 ° spre sud) și o suprafață substanțială (aproximativ 5 mx 20 m sau nu departe de 100 m2)
Acest hambar este acoperit cu un rezervor de oțel de culoare ardezie
Este clar că a avea senzori plani convenționali ar fi discutabil din punct de vedere estetic
Pe de altă parte, voi vedea mulți senzori sub formă de benzi verticale, de sus în josul acoperișului și care ar fi așezate între coastele foilor.
Rămâne să fabricați carcasele și geamurile, dar nu este cel mai complicat din punct de vedere tehnic
Cu alte cuvinte, datorită senzorilor mei (îi pot vedea deja pe acoperiș) voi avea performanțele senzorilor plate cu aspectul senzorilor tubului : Lol:

Are cineva informații despre autoconstrucție cu aceste amortizoare?

A+
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 146