Parabole solitare în construcții

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
chrisleblay
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 134
Înregistrare: 16/06/07, 01:35
x 4

Parabole solitare în construcții




de chrisleblay » 30/08/08, 01:34

hi,

Creez acest thread pentru a împărtăși, a discuta informații, a găsi soluții pentru construcții
vase solare pentru a face apă caldă gratuit.

Rezultatele mele (mai mult decât pozitive):
http://www.actionclimatechange.com/para ... laire.html

Voi actualiza regulat acest link pentru a urma feedback-ul meu

Caut soluții care să o facă să se întoarcă de la est la vest
Tocmai am trimis un e-mail pe redrok.com pentru a-și cumpăra sistemul LED
pentru a economisi timp. Lucrez și la termovalute
pentru a simplifica cât mai mult circulația apei calde.
În acest sens, intenționez să instalez la punctul de ieșire din
apă caldă o termovalv care se deschide la o temperatură peste 50 ° C sau mai mult
Cineva știe unde putem găsi asta?
Caut și o termovalvă cu 2 căi „inteligentă” care să se deschidă
pentru a aduce apa rece în rezervorul principal când
containerul meu solar este gol. Încă nu am găsit acest lucru, ajutor, ideile sunt binevenite.


A +
Christophe
0 x
Obelix
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 535
Înregistrare: 10/11/04, 09:22
Locul de amplasare: Toulon




de Obelix » 30/08/08, 09:43

bonjour,

Fiind interesat de construcții, vă pot împărtăși câteva teste.
În primul rând, în loc de oglinzi grele și voluminoase, poate fi folosit „Reflect-a-Gro”.
Reflectivitate egală sau mai mare decât o oglindă „standard”.
Greutate foarte interesantă, livrată în rulouri la mai puțin de 10 euro pe m în 1.2 sau 1.4 m lățime.
Funcționează cu instrumente „normale”.
(un pic google => Reflect-a-Gro îți va oferi vânzători)

Pentru „pivotul” vasului, puteți utiliza și un suport TV rotativ sau chiar un accesoriu pe care l-ați pus pe un scaun auto pentru a vă ajuta să ieșiți (consultați diferitele „camioane” care oferă acest gadget)

Pentru căutarea dvs. termovalvă> 50 ° C, cred că trebuie să o găsiți pe mașini uzate.
Dacă îmi amintesc bine, circuitul de răcire a motorului „se deschide” numai când se atinge o anumită temperatură!

Pentru termovalva „inteligentă” vezi cu materialul sanitar de uz casnic. Cred că un mixer termostatic ar trebui să facă trucul.

Așteaptă să vă citesc

Obelix
0 x
În medio stat virtus !!
chrisleblay
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 134
Înregistrare: 16/06/07, 01:35
x 4




de chrisleblay » 09/09/08, 04:49

Mulțumesc Obelix, am vorbit despre asta cu vecinul meu, de asemenea, mi s-a părut sceptic, dar voi merge la o plimbare până la terapeut pentru a vedea aceste termovalve.
Tocmai am completat sistemul de rotație East West și funcționează bine, poate fi folosit și pentru panouri solare.
Am conectat un cronometru la un sistem TM1 Plus care vă permite să trimiteți un impuls electric de 1 secundă minim, astfel încât vasul să se rotească cu câteva grade.

Imagine

A+
Christophe
0 x
chrisleblay
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 134
Înregistrare: 16/06/07, 01:35
x 4




de chrisleblay » 13/09/08, 04:24

hi,

Luând din nou ideea de la Buga am investigat un sistem cu lanț și roată dințată pentru o rotație mai puternică de același tip:
Imagine

Pentru a minimiza efortul, am instalat „tigaia” pe o roată, astfel încât să nu mai existe niciun efort în centru - sunt mulțumit de această idee deoarece evită contragreutatea

Imagine

Christophe
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 13/09/08, 07:25

bonjour,
Iată un alt mod de a construi o farfurie.
Există 3 videoclipuri de urmărit (părțile 1, 2 și 3)

0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 13/09/08, 14:11

grozav, dar o întrebare mă chinuiește:
de ce să o complicați (antena de satelit cu sistem de urmărire) când puteți face simplă (senzor cu avion fix) să faceți apă caldă.
:?: :?:
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 13/09/08, 15:39

dirk pitt a scris:grozav, dar o întrebare mă chinuiește:
de ce să o complicați (antena de satelit cu sistem de urmărire) când puteți face simplă (senzor cu avion fix) să faceți apă caldă.
:?: :?:

Bine văzut, +1 :D
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 13/09/08, 21:41

dirk pitt a scris:de ce să o complicați (antena de satelit cu sistem de urmărire) când puteți face simplă (senzor cu avion fix) să faceți apă caldă.

Pentru a face multă apă caldă menajeră la 50 °, colectoarele plate sunt perfecte. Dar pentru a obține mai mult de 100 ° necesară pentru gătirea alimentelor, este necesară concentrarea căldurii, de exemplu cu un dispozitiv de tipul parabolic.
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 13/09/08, 23:13

Cuicui a scris:
dirk pitt a scris:de ce să o complicați (antena de satelit cu sistem de urmărire) când puteți face simplă (senzor cu avion fix) să faceți apă caldă.

Pentru a face multă apă caldă menajeră la 50 °, colectoarele plate sunt perfecte. Dar pentru a obține mai mult de 100 ° necesară pentru gătirea alimentelor, este necesară concentrarea căldurii, de exemplu cu un dispozitiv de tipul parabolic.

Ca amintire, ideea principală a postării:
Creez acest thread pentru a împărtăși, a discuta informații, a găsi soluții pentru construcții
vase solare pentru a face apă caldă gratuit.

Deci nu se gătește, decât dacă este să gătești cartofii :D
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
chrisleblay
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 134
Înregistrare: 16/06/07, 01:35
x 4




de chrisleblay » 14/09/08, 14:04

hi,

Vă mulțumim justmilieu că ați refuzat subiectul, să încercăm să construim aici un fel de ghid pentru montarea unui sistem cu concentrație parabolică pentru domnul toutlemonde.
Ultimul lucru: o imagine valorează o mie de cuvinte!
Pentru a discuta apa cu apă caldă versus satelitul solar, ar trebui deschis un alt fir.

Imagine

A +
Christophe
0 x

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 57