Lacune în programele de educație națională și limitele noilor metode educaționale narcisiste

dezbateri și companii filosofice.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Lacune în programele de educație națională și limitele noilor metode educaționale narcisiste




de Christophe » 16/10/10, 14:03

Ce lipsește din programele de bază (până la sfârșitul facultății) ale educației naționale?

Văd cel puțin 3 lucruri „reci”:

a) funcționarea justiției (nu am văzut-o niciodată, nu am studiat niciodată, habar nu am cum funcționează instanțele)
b) îngrijire de bază (brevet de salvare 1er)
c) consum (învață să consumi mai bine și să cumperi, anti-escrocherii ...)
d) funcționarea țării (rolul Senatului, parlamentarilor, primăriei ...)

Am menționat deja b) și c) despre forums.

D) este evocat în cursurile de istorie geo, dar în mare parte insuficiente (vorbim mai mult despre republicile îngropate din trecut decât despre actualul ... nebun nu?)

Aici este lansat subiectul.
Dernière édition alin Christophe 16 / 10 / 10, 18: 36, editate 2 ori.
0 x
aerialcastor
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 865
Înregistrare: 10/05/09, 16:39
x 21




de aerialcastor » 16/10/10, 14:23

sau lista este lungă ...

Aș spune însă că funcționează societatea în general: lobby-ul este tot ce urmează, în special propaganda insuflată de „jurnaliști”.
0 x
Salvați un copac, mâncați un castor.
Este inutil să reușești în viață, ceea ce este nevoie să pierzi moartea.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 16/10/10, 15:07

Hei da, este mult timp ... atât timp cât ești futut la școală urmând programe destul de inutile și inutile ...

Am adăugat deja un d) prin editarea mesajului meu aici este unul e):

e) Internet: să știi cum să-l folosești bine, să limitezi abuzurile, să-i descoperi limitele (pentru că există unele).

Deși este posibil ca Internetul să fie evocat în 2010 în programele nr?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 16/10/10, 15:20

Și o altă sugestie de actualitate:

f) Tehnici de adoctrinare și manipulare

Nu este că nu știu, dar acum fac TP-uri când nu au început teoria ...: Mrgreen: : Mrgreen:

Bleck!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: Deficiențele programelor de educație națională




de sen-no-sen » 16/10/10, 15:23

Christophe a scris:Ce lipsește din programele de bază (până la facultate) ale educației naționale?


Așa cum am menționat aerialcastor, lista este lungă ... foarte lungă!

Ceea ce lipsește cel mai mult din sistemul de învățământ este o revizuire completă a materiilor și a modurilor în care trebuie predate!

Materialele care urmează să fie elaborate trebuie să fie următoarele:
-Mediu.
-Technology.
-Economia.
-Medicină (cunoașterea elementară a corpului uman, prim ajutor, nutriție).
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16095
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5233




de Remundo » 16/10/10, 15:39

Poate educație civică?

În acest moment, este delegată în sindicate.

Și după aceea, cine va spune că sunt inutile? : Cheesy:
0 x
Imagine
jessle
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 107
Înregistrare: 27/10/07, 23:08




de jessle » 16/10/10, 16:59

Christophe

ce auzi până la facultate?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 16/10/10, 18:32

Adică până la sfârșitul facultății, adică până la 3ieme ...

Deoarece pentru a aborda subiecte complexe, cum ar fi operația de administrare în CM2, nu trebuie să solicite încă prea multe ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6980
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2905




de gegyx » 16/10/10, 19:06

Programele sunt ministerul care decide, trebuie să urmeze profesorii sau este retrogradarea în divizia a doua.
În școala primară, după trecerea mea, a existat lectura globală, care a înlocuit baba înainte. Excelent! Copiii pot citi lunar.
Ortografie, gramatică în cădere liberă. Știam profesori care au înec peștele, pentru a nu urma exact indicațiile, ci pentru a combina învățarea cu ceea ce știa să fie mai eficient.
În CM2 trebuia să știi să numeri, să calculezi și să raționezi (și chiar regula lui 3).
Din nou, oficial nu trebuie să faci acasă. Instituția conștiincioasă a dat operațiuni 4 de făcut.
Educația civică a explicat funcționarea republicii în colegiu.
I s-a amintit serviciul militar, cu cursuri de prim ajutor.

Tinerii au mai puține cunoștințe în aceste domenii, dar sunt mai treji, mai capabili să facă prezentări, să se descarce.
de fapt, ele sunt luminate pe multe piese care nu sunt minuțioase.
IT este abordat, dar este deja achiziționat de către copii. Obligația de înregistrare pe internet, livrarea temelor prin e-mail ...
(Este un pic ca educația sexuală care nu exista înainte de 1968 ... : Cheesy: )

Acum societatea se schimbă rapid și este sigur că, din această parte, predarea nu este mai aproape de ...
O, da! Președintele vrea să schimbe cărțile de istorie, cu rolul pozitiv al colonizării ...
Și ștampila creștină în construcția Europei ...
Deci, înaintează!
:|
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Deficiențele programelor de educație națională




de Flytox » 17/10/10, 21:42

sen-no-sen a scris:Ceea ce lipsește cel mai mult din sistemul de învățământ este o revizuire completă a materiilor și a modurilor în care trebuie predate!

Materialele care urmează să fie elaborate trebuie să fie următoarele:
-Mediu.
-Technology.
-Economia.
-Medicină (cunoașterea elementară a corpului uman, prim ajutor, nutriție).



De asemenea, ar fi necesar să restabiliți gustul zilei Filosofie. Șefii noștri sunt prea fericiți pentru că au manipulat mulțimi de prostii înflăcărate în lungimea programelor TV, pub-uri, cultură ieftină, politici populare corupte ale macroului etc.

În societatea noastră, religia a căzut în uz ... și a fost înlocuită cu o educație sălbatică pentru toată lumea pentru sine ... și prea rău pentru ceilalți atâta timp cât beneficiez. Nu șochează pe nimeni că escroci, mincinoși, hoți fără drept sau nerușinați ocupă toate pozițiile cheie din țară.

Nu este vorba de a da lecții morale așa cum am înțeles-o acum 40 de ani sau mai mult, ci de a-i face pe copii să se gândească în ce societate vor să trăiască. Acceptăm jungla celor mai puternici sau încercăm să trăim în armonie, învățând să-i respectăm pe ceilalți. De genul „Nu faceți altor oameni ceea ce nu doriți să vă facă.”

Nu este neapărat „Educație națională”, dar când vezi cursurile oferite vânzătorilor, directorilor și altor „elite”, este să vomiți. Se creează un joc de leagăn / bazin de pește pentru spânzurătoare ... Și cei care se înscriu în el sunt deja formatate și nu sunt surprinși de metodele și limbajele utilizate și fără a bate o pleoapă absorb această diaree manipulativă ca pâinea bună :se încrunta: : Evil:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 175