Reforma societății: cetățenii mai puternici decât băncile?

dezbateri și companii filosofice.
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1

Reforma societății: cetățenii mai puternici decât băncile?




de bernardd » 13/11/10, 11:13

Cantona a explicat strategia în urmă cu câteva săptămâni, dar nu auzisem de ea în mass-media comercială. Surprinzător nu?

Dar am ajuns la aceeași concluzie:
http://www.bankrun2010.com/

Noi înșine hrănim sistemul care ne fură rodul muncii și al vieții noastre. Depinde de noi să o oprim, pur și simplu încetând să-l hrănească.

Este non-violent, laic și mai mult decât legal: este libertatea noastră fundamentală, și este, de fapt, singurul drept efectiv la vot pe care îl avem.

Nu cer nimănui să facă ceva: nu cer unui om politic să acționeze pentru mine. Oricum, face doar ceea ce spune partidul său sectar.

Gândesc pentru mine și o fac cu singura reprezentare formală a puterii mele în această societate: banii mei.

Și îl elimin din sistemul care mă fură în altă parte.

http://stopbanque.blogspot.com/p/news-i ... lites.html

http://www.mediapart.fr/club/blog/jean- ... assif-darg

http://www.alterinfo.net/Stop-Banque-RE ... 51256.html

Prima dată programată este marți, 7 decembrie 2010!
0 x
Un bientôt!
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 13/11/10, 12:39

Să te gândești înainte să acționezi:

Când iubim libertatea, nu ne place centralizarea
0 x
Un bientôt!
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 13/11/10, 14:01

problema bernardd este pentru că acest tip de inițiativă nu are aproape nicio șansă de a lucra în absența unui consens social real.
Eșecul ultimelor greve (și cel care va veni) este constitutiv al absenței unei ideologii a schimbării: oamenii se manifestă pentru a putea accesa sistemul, nu pentru a-l transforma.
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 13/11/10, 14:11

Cu siguranță, dar conștientizarea avansează: interviul Cantonei marchează o conștientizare reală, de către o persoană emblematică.

http://www.bu2z.com/video/revolution-selon-cantona.html

Și precis, odată cu eșecul ultimelor greve, mulți și-au dat seama că strigătele sunt inutile, trebuie să acționăm.

Și acționează fără violență.

Cu toate acestea, retragerea banilor LUI este în continuare un drept de bază, garantat de constituție, de articolul privind proprietatea.

http://www.assemblee-nationale.fr/conna ... tution.asp
DECLARAȚIA DREPTURILOR OMULUI
ȘI CETĂȚENIUL DIN 1789
Articolul II
Scopul oricărei asociații politice este conservarea drepturilor naturale și imprescriptibile ale Omului. Aceste drepturi sunt libertatea, proprietatea, siguranța și rezistența la opresiune.


Ce poate fi mai puțin violent decât să ceri să dispui de bunurile tale?

Mai ales în comparație cu statele care se spun „liberale”?

Rețineți că acest lucru nu va schimba viața de zi cu zi, toată lumea își va putea plăti bagheta și chiria.

Doar că băncile care au abuzat de încrederea noastră nu vor mai putea împrumuta prin crearea de bani pe spate, adică prin eliminarea valorii monedei noastre.

Dar oricum nu ne mai împrumută ...

Dacă este atât de înfricoșător, există mecanisme ascunse pe care această acțiune le-ar dezvălui?
0 x
Un bientôt!
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 13/11/10, 14:50

sen-no-sen a scris:problema bernardd este pentru că acest tip de inițiativă nu are aproape nicio șansă de a lucra în absența unui consens social real.
Te înșeli, proiecțiile matematice au arătat că sistemul funcționează doar cu 7% din banii depuși ...

Dacă toate neconteniturile sistemului ar lua măsuri, totul s-ar prăbuși ...
Deoarece este imposibil să o faci în 24 de ore, băncile nu au suficient personal pentru a-și întâmpina clienții ...
Bancherii și guvernul ar avea timp să reacționeze ...
Deci, există o modalitate de a-i determina să se plece și să stea la masa negocierilor ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 13/11/10, 15:02

citro a scris:
Dacă toate neconteniturile sistemului ar lua măsuri, totul s-ar prăbuși ...


Deci avem nevoie de un consens ...
Pentru că administrarea băncilor este bună, dar cu ce o înlocuiți?
Întrebarea pe care și-o pun majoritatea oamenilor este, în plus, această întrebare (care este o teamă) care menține puterea în loc.
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 13/11/10, 15:22

sen-no-sen a scris:Deci avem nevoie de un consens ...


Nu, nu este nevoie de consens pentru exercitarea unui drept de retragere. Și nu este nevoie de consens pentru a vă accesa proprietatea, ar fi păcat ...

sen-no-sen a scris:Pentru că administrarea băncilor este bună, dar cu ce o înlocuiți?


Dar cum ar scufunda asta o bancă?

Banca își va putea face întotdeauna treaba: adică să gestioneze cofrele sau să plătească cuiva la celălalt capăt al Franței sau al Europei, atunci când îi încredințez moneda corespunzătoare.

O bancă ar trebui să-mi păstreze banii, nu să creeze bani noi pierzând valoarea monedei pe care i-o încredințez. Aceasta este problema.

Faptul că împrumută bani pe care îi deține este, de asemenea, foarte bun.

Dar că împrumută bani pe care îi creează din aer și fură valoarea depozitelor mele, nu.

Și asta, da, nu ar mai trebui să o poată face.

Dacă intru în grevă, îmi pierd salariul și reduc PIB-ul comun.


Dacă îmi retrag propria monedă de la bancă, în mod normal nu există niciun efect negativ și este dreptul meu și libertatea mea.

Cu excepția cazului în care banca face lucruri ascunse cu ... și atunci aceasta este problema LOR.
0 x
Un bientôt!
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 13/11/10, 15:36

economia nu este ceașca mea de ceai, cu toate acestea mi se pare că retragerea banilor de la bănci a fost unul dintre elementele de bază ale crizei din 1929?
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 13/11/10, 15:36

sen-no-sen a scris:dar tu înlocuiești asta cu ce?


Ei bine, o soluție stabilă este prezentată aici: http://www.creationmonetaire.info/2010/ ... ie-10.html

Este vorba de împărtășirea creației monetare între toți cooperanții cooperativei monetare. Și putem chiar calcula ordinea de mărime a creației monetare aducând echitate și stabilitate: aproximativ 5%.
0 x
Un bientôt!
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 13/11/10, 15:40

sen-no-sen a scris:economia nu este ceașca mea de ceai, cu toate acestea mi se pare că retragerea banilor de la bănci a fost unul dintre elementele de bază ale crizei din 1929?


Sistemul monetar sa schimbat ușor de atunci, chiar am schimbat secolul :-)

Pe atunci, hârtia era bani. Nu mai este cazul.
0 x
Un bientôt!

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 232