Eco-tartuffe, frustrarea de scădere a puterii!

dezbateri și companii filosofice.
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Eco-tartuffe, frustrarea de scădere a puterii!




de Grelinette » 22/01/11, 00:04

Îmi imaginez că acest videoclip a fost deja prezentat aici:

http://www.dailymotion.com/video/x6r9xu_les-eco-tartuffe-nicolas-hulot_news

La rândul meu, nu știu dacă este negativism primar sau o analiză obiectivă a tuturor acestor actori ai ecologiei.
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 22/01/11, 09:03

Da, deja am trecut, nu știu unde.

Termenul și ideea provin din „descrescător” ...

Știți părerea mea despre ei ...
:| :|

Uită-te doar la cine își editează și își scrie rața pentru a înțelege că există un „defect” ...

Îmi amintesc disputa pe care am avut-o acum câțiva ani:
https://www.econologie.com/la-secte-econ ... -1482.html
https://www.econologie.com/forums/la-secte-e ... vt641.html

...
:| :| :|

2 videoclipuri care vorbesc despre scăderea sau scăderea:

https://www.econologie.com/forums/envoye-spe ... t7130.html
https://www.econologie.com/forums/ce-soir-ou ... t8623.html

ps: Am completat titlul, dacă nu-ți place, îl poți schimba.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 22/01/11, 11:42

Amuzant: am urmărit videoclipul, dar sunetul nu funcționa.
În cele din urmă, este și mai elocvent fără cuvinte!

Este încă o idee grozavă să folosești o formă de „suprasaturare” a mesajului opus pentru a transmite o opinie radical critică.

@ Christophe:
Înțeleg că anumite formulări militante ar fi putut ofensa susceptibilitatea dvs., dar este o greșeală prea obișnuită pentru toate convingerile puternice ca noi să ne oprim asupra ei. Retorica nu se adaptează bine nuanțelor și autocriticii!

Deși, personal reticent față de însăși conceptul deeconology , Mi se pare o comandă rapidă nefericită (dar care, din nou, provine din stilul militant), pentru a trece o judecată prea directă asupra persoanelor care au opinii destul de diferite (respectabile!) Și care, în plus, sunt susceptibile să evolueze grație acestui loc fertil de schimb.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 22/01/11, 11:51

Theuh! Nu am văzut videoclipul ch'teu din fundul curții mele! : Cheesy:

Cu toate acestea, nu tot ceea ce se spune este fals. Ceea ce este jenant este discursul care constă în a pune toate acțiunile în același sac și a face o încercare sistematică a intenției.

Cred că acești oameni greșesc cu cel puțin patru lucruri:
- abordarea lor pedagogică complet nulă;
- apariția neașteptată a „greentech”, care contrazice discursul;
- efectul catastrofal pe care l-ar putea avea asupra companiilor care depun eforturi și se angajează, care ar putea spune: "ah bine, bein, deoarece așa renunțăm la orice comunicare referitoare la acțiunile noastre în favoarea mediului"
- imensa lor contradicție, când ne spun.

„această logică de partid care se confruntă mai degrabă decât se completează și care încearcă să se excludă”

În timp ce panfletul lor nu este altceva decât o confruntare continuă, că nu caută complementaritatea și că toată vorbirea lor este o diatribă a excluderii, fără să menționeze în niciun moment nimic din pozitiv! (Am urmărit totul!)

... pentru că dacă nu este greșit să spunem că există unii care investesc într-o „imagine verde” pentru a-și da o conștiință curată, este pentru că au conștiința (proastă) a tot ceea ce mai trebuie să realizeze (asta este deja ceva : Mrgreen: ). Aceste anti-tartuffes au nevoie de luciditate pentru a rămâne la pământ: reconcilierea dezvoltării și sustenabilității nu se va întâmpla peste noapte.

Pentru că deocamdată - este posibil să nu fi realizat acest lucru -, dar omenirea este încă la ani lumină distanță de a putea face fără „dezvoltare”. A eluda cu o lovitură de stilou ceea ce a fost pozitiv gândind că ar fi posibil să mergem înainte fără a concilia echilibrul de mediu și nevoia de dezvoltare este pur utopică și este o atitudine de blocare care merge spre capătul opus și nu aduce strict nici un progres, dar potențial o mulțime de blocaje.

Este o abordare oarecum egoistă care își flatează propriul discurs (doar ei pot avea „dreptate”) și îi face să poarte blinduri.

Și este păcat pentru că îi împiedică să se concentreze asupra punctelor care fac ca lucrurile să se întâmple (cum ar fi campanii aleatorii în favoarea lui Désertec sau jefuirea americanilor care nu au ratificat protocolul de la Kyoto ...), nu vorbește atât de mult. Și când vorbitorul vorbește despre Karl Marx, ne dăm seama brusc că discursul antiecologic este acolo pentru a ascunde intențiile politice și asta nu este frumos ... :se încrunta:
Dernière édition alin Obamot 22 / 01 / 11, 11: 58, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 22/01/11, 11:57

Tocmai am văzut videoclipul ... Sunt de acord cu analiza lor.
Cel mai recent anunț areva confirmă această tendință.

După aceea, criticarea este bună, dar propunerea este mai bună decât oferta de scăderi, concret?
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 22/01/11, 12:04

... un nou „mai 68”, prăjind caietele cu Cohn Bendit și profesorii din mijloc ...> : Mrgreen: votați pentru ei?

Pentru că să spun că José Bové este pe lista „Eco-tartuffe”, ce altă alternativă ne-ar lăsa asta? Lor?
Dernière édition alin Obamot 22 / 01 / 11, 12: 09, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 22/01/11, 12:09

sen-no-sen, urmăriți videoclipul trimisului special care vă va da o idee despre ce decreșterea oferă în mod concret ca mod de viață:

https://www.econologie.com/forums/envoye-spe ... t7130.html

Viața în pădure, întoarcerea în peșteri ... pentru cei mai extremiști care acționează dar cea mai mare parte oferă: pentru alții! Tartuferia este scăderea conform definiției lor, cred ...

Unul dintre ultimele numere ale cârpelor lor l-a atacat pe Con Bendit ... care a contribuit totuși la crearea Europe Ecology, care este un mare progres în ecologia politică și asta cu Eva Joly (care poate înscrie bine în 2012 cred ) ... cine a fost sau va fi probabil în curând și ținta lor ...

Ahmed a scris:@ Christophe:
Înțeleg că anumite formulări militante ar fi putut ofensa susceptibilitatea dvs., dar este o greșeală prea obișnuită pentru toate convingerile puternice ca noi să ne oprim asupra ei. Retorica nu se adaptează bine nuanțelor și autocriticii!


Problema nu sunt eu. Ești TU, ca membru al forums, au fost (și sunt încă ...) toți vizați de această acuzație defăimătoare ...

Nu cred că aceasta este o chestiune de susceptibilitate personală ... merge mai departe!

Dar, datând din 2005, este un lucru din trecut ...(nu sunt supărat, dar îmi amintesc când sunt atacat ...).

Este doar pentru a arăta modul de gândire al celor care spun că „scad”. Citirea subiectului vă va învăța multe despre practicile lor (utilizarea pseudonimelor, foarte curajoase, atacuri asupra tuturor sau a tuturor ...).

Dispretul pe care l-au avut cand i-am contactat vorbeste si el foarte mult ... totul este explicat acolo: https://www.econologie.com/forums/la-secte-e ... vt641.html

De fapt, cred că: în scădere = frustrat de viață, așa că trebuie să renunțe ... sunt unii care fac sport, fac asta!

Ahmed a scris:Deși, personal reticent față de însăși conceptul deeconology ,


Chiar așa? Nu asta mi s-a părut că am înțeles în alte discuții cu tine ... :şoc:

Te poți dezvolta?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 22/01/11, 12:33

Obamot a scris:Pentru că să spun că José Bové este pe lista „Eco-tartuffe”, ce altă alternativă ne-ar lăsa asta? Lor?


+1 este mesajul pe care încerc să-l transmit: îi împușcă pe toată lumea ... o eliberare psihologică mai mult decât orice altceva ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 22/01/11, 12:35

Econologia este singura „mod rezonabil” amha. Voi fi acuzat de pompe de ceară, dar mă refer sincer, permiteți-mi să explic.

În progresul „conștientizare ecologică”, care este departe de a fi perfect, este singurul mod eficient de a merge în direcția corectă. Cred că tot ceea ce s-a făcut (se face) și se obține merge mult mai departe decât ceea ce au obținut cu atitudinea lor nihilistă, pretinzând doar că apără eco-tartuferia.

Sen-no-sen vede bine punând întrebarea: „ce oferă ei concret?"

Sincer, punându-l pe José Bové pe listă ... nu merg cu spatele lingurii ... Toate lucrurile luate în considerare, discursul lor este defăimător.

Pe de altă parte, ar putea fi foarte utili și mult mai bine inspirați, pentru a denunța marea decădere și înșelăciune a anumitor mesaje publicitare al căror obiectiv este clar să înșele publicul / consumatorii ... Acolo da, ar fi eficienți și utili. Dar sunt ei capabili de asta? Nu sunt ei prea egocentrați pe dialectica lor unidirecțională?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 22/01/11, 12:38

Aici:

Imagine

: Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

Obamot a scris:Să ne gândim la asta, discursul lor este defăimător.


Ei bine, să vedem ... de ce să schimbăm un obicei „bun”? : Cheesy: : Cheesy:
0 x

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 218