Societatea care merge prost: soluții și idei societale în video

dezbateri și companii filosofice.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Societatea care merge prost: soluții și idei societale în video




de Christophe » 16/10/11, 21:04

Două videoclipuri de văzut pentru a nu mai fi futut în viață!

Conceptul de viață „mai bine”:



Dar de ce să lucrezi?



: Cheesy: : Cheesy:

Modificați vezi și: companie-citate-si-in-sloganuri-to-imagine-font-Ponder-t12318.html
Dernière édition alin Christophe 28 / 02 / 13, 09: 38, editate 4 ori.
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 17/10/11, 08:02

Videoclip bun.
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 17/10/11, 10:53

Mă bucur că ți-a plăcut :)

Adaug 2 altele despre ... venitul de bază.

Explicații detaliate în imagini cu un raport al 1h30:
https://www.econologie.com/societe-reve ... ommuniste/

(Mirror: http://www.kultkino.ch/kultkino/besonde ... _francaise )

Mică conferință: https://www.econologie.com/travail-bonh ... ie-argent/

Vedeți aceste subiecte care îl evocă și:

Compania-și filosofia-/ reformă-societate-the-oameni-mai-puternic-ca-de-bănci-t10146.html

Compania-și filosofia-/ ar trebui sa-do-work-gratis-the-șomere-tig-t10136.html

+ idee de TVA social:
economie-finanțe / pentru-sau-impotriva-TVA-social-t10130.html

Voi crea un subiect dedicat venitului de bază / universal, deoarece subiectul este mult prea interesant pentru a rămâne „ascuns” ...

Modificați acest lucru este făcut: Compania-și filosofia-/ back-a-bazic-sau-venit-universal-operare-Debat-t11186.html
Dernière édition alin Christophe 05 / 12 / 11, 11: 25, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 17/10/11, 19:07

Mărturie „drăguță” din Franța care se scufundă (societatea merge prost) ... Sunt evident îngrijorat în special pentru că este aproape de cazul meu (dar nu am avut răbdarea lui și am avut „șansa „să poți asambla o cutie înainte de a ajunge acolo ...).

Nu sunt deloc de acord cu începutul: puteți cumpăra o diplomă de școală de afaceri (privată pentru o mare parte), dar deloc o diplomă de inginerie ...

Deși există în mod evident „permise pentru drepturi” ... copiii „bine-născuți” ai ambasadorilor sau politicienilor au, ca din întâmplare, mai multe șanse de a avea concurența lui X, a politechniquei în franceză sau mine ...

Scuze că e cam lung ...

După sau înainte de lectură puteți urmări

: Idee:

Eu, inginer, 10 ani de experiență, 1500 euro pe lună ...

Pentru primul meu articol am vrut să-mi scriu mărturia pentru a arăta cum descurajăm oamenii care doresc să lucreze, astăzi în Franța, și consecințele triste pe care le are asupra lumii industriale actuale.

Cât de departe mi se pare când m-am gândit că îmi voi câștiga viața în mod corespunzător datorită muncii mele! De fapt, nu este până acum, 10 abia de ani, sau puțin mai mult ... Și în această perioadă trebuie să spun că am dezamăgit serios de posibilitățile care încă se oferă în Franța. îmbogățit atunci când cineva este cinstit și muncitor și pe existența oportunităților de a construi ceva pentru sine și pentru sine.


Sau există, dar nu pentru mine ...

Am făcut totul pentru a ieși din asta

Poate te vei recunoaște în mica mea biografie ...

Deținător al unui Bac științific cu onoruri, am fost unul dintre cei mai buni ai provinciei mele de liceu și am visat atunci să devin inginer mecanic. Am crezut în virtutea muncii, deoarece până la Bacalaureat, egalitatea mai există și cei mai buni obțin cele mai bune note. Punct. Fără inegalități. Asa ca am muncit din greu pentru a-mi construi o viata mai buna.

Dar, din păcate, pentru mine financiar, am făcut parte din celebra „zonă neagră” a claselor de mijloc, în care ești puțin prea bogat pentru a avea dreptul la o bursă și mult prea sărac pentru a putea finanța o diplomă prea scumpă la o școală mare ( aproximativ 15000 euro pe an pentru finanțarea taxelor școlare, a locuinței și a cheltuielilor de locuit, iar aceasta în anii 5 este în total 75000 euro).

Și studiile inginerești, pe lângă faptul că erau scumpe, era și departe de casă.

Aripile s-au rupt brusc de la început, am rămas pe podea în fața ușilor marilor écoles. Am văzut apoi că aceste uși celebre se deschid larg pentru studenții mult mai puțin buni decât mine și asta pe criterii pur financiare pe care le sortăm toate după originea socială. „Poți plăti, te întorci”. „Nu poți plăti, rămâi afară”. Oricine ar fi, este așa ...

Dar am avut gnaque-ul, convins că munca poate totul ...

Ce cumpărau ceilalți, hotărâm să câștig! Așa că, de mai bine de zece ani, am participat succesiv la cursuri alternativ, făcând joburi ciudate prost plătite, am pus bani deoparte pentru a-mi plăti studii superioare sau pentru a mă pregăti prea scump. Rădăcina! Am lucrat în mai multe birouri de proiectare, în regiuni diferite, în mai multe domenii diferite. Rădăcina! Am urcat scara, am făcut ore suplimentare, mi-am dovedit valoarea obținând promoții și devenind intermediar. Rădăcina! Rădăcina! Deținător de licență economică în timpul crizei 2008, am sărit să trec un Master of Mechanics și am ajuns în sfârșit acolo: astăzi pot revendica titlul de „inginer în mecanică” câștigat. Mi-a luat mai mult de un deceniu să obțin ceea ce fiul unui tată a cumpărat în cinci ani cu banii părinților săi.

Am reușit, în sfârșit!

Și înarmat cu prețioasa mea diplomă și toată experiența acumulată în acești ani de greutăți, am trecut la interviuri de muncă în timpul cărora mi s-a oferit un contract de un an ... 1500 euro net de luni! ...

Recompensa ridicolă a muncii

1500 euro net ... O mizerie ... sau cam așa 1800, dar trebuie să acceptăm o mobilitate națională pentru care mă pot foarte bine să lucrez o săptămână la Lille, apoi o săptămână la Lyon, apoi o săptămână în Marsilia, găzduind tot cheltuieli de călătorie și cazare pe cheltuiala mea. Cu alte cuvinte, o înșelătorie!

Se numește „a fi consultant”.

Și tipul pe care l-am avut în fața mea, mina trădătoare tristă, mi-a spus că nu este vina lui și că este criza care a vrut asta, că a fost o ocazie de a sesiza, că el făcea un efort real și la sfârșitul contractului, dacă rezultatele mele ar fi satisfăcătoare, în curând îmi va ridica salariul la un nivel uluitor care probabil mă va lăsa fără cuvinte.

M-am prefăcut că accept spațiul de câteva secunde, apoi durata contractului a trecut instantaneu de la 12 la 24 luni. Am avut dovada mea: tipul era un escroc bun, așa că am refuzat să semnez.

A mințit sigur: pe încheietura mâinii îl avea, faimosul Rolex care dovedește că am reușit viața lui! Și ieșind din clădire am observat uriașul nou sedan de lux parcat pe parcarea împodobită cu semnul „direcție”.

A fost buchetul final, acest interviu! Momentul în care am vrut să opresc totul, să-mi schimb locul de muncă și să părăsesc activitatea pentru care lucrasem atât de mult. Pentru că nu aș dori să credeți că nu l-am văzut venind: acest interviu reprezintă debarcarea îndelungată prăbușire a industriei franceze, despre care am fost martorul umil în ultimii zece ani și că voi încerca să vă spun.

La chute

Voi condensa ceea ce am văzut în companiile prin care am trecut, de parcă aș fi rămas în același timp în același timp.

În urmă cu puțin peste zece ani, când am început să lucrez, eram un întreg grup de tehnicieni, iar deasupra noastră aveam un manager care era mai experimentat, mai competent și care avea un salariu mare și responsabilitățile care au dus cu el.

Era normal, nu șoca pe nimeni. Dar, odată cu trecerea anilor, am observat dispariția acestei structuri logice, pentru a trece la un alt organigraf al cărui scop nu mai era eficiența tehnică.

În primul rând, șefii de departament au fost exterminați pentru că erau foarte competenți și prea scumpi. Treptat, au fost înlocuiți de manageri, adică de tipuri fără abilități sau experiență, care se presupune capabil să încadreze o producție de iaurt ca să încadreze fabricația unei mașini. Bigmouths supracafeinizate, premiate în mare parte pentru performanță și rezultate măsurabile de către indicatori (și nu neapărat de calitatea muncii prestate).

Dar, deoarece acești manageri nu aveau abilități specifice în fabricile în care lucrau, își doreau salarii mari, dar nu și responsabilitățile care mergeau cu acesta. Prin urmare, au creat poziții intermediare "fuzibile" pentru a le proteja în caz de sclipici. De exemplu, pozițiile de „manager de siguranță” sau „manager tehnic” sunt doar acolo pentru a-și proteja șeful de orice incident.

Deoarece aceste stații de siguranță au fost create pentru a proteja incompetentul manager principal, posturile de tehnician au dispărut pentru a compensa trecerea salarizării în partea de sus a graficului, la acele tipuri care nu au produs nimic și ne-au urmărit să lucrăm. Erau în mare parte absolvenți ai uneia dintre marile școli care îmi fuseseră inaccesibile (adesea provenind de la familii mai bogate decât ale mele) și lipsite de abilități speciale, salariile lor au început să scadă în favoarea nivelului managerial superior. care tânjea mereu mai mulți bani.

De partea noastră, în rândul tehnicienilor, ni s-a cerut să lucrăm mai repede și mai rapid, fiind tot mai puțini și mai puțini, folosind pretextul creșterii informatizării și a concurenței internaționale.

Sosirea comercianților de sclavi

Structura fiind pe locul ei, trebuiau să atace oamenii care o compuneau. Aici au apărut „furnizorii de servicii” pe scenă.

Ideea era să menținem oamenii sub presiune permanent, să-i forțăm în fiecare zi din viață să-și câștige locul în societate. Pentru aceasta, soluția este cunoscută: dezvoltarea precarității, asigurarea faptului că oamenii sunt permanent sub amenințarea unui sfârșit de contract care îi va precipita spre șomaj.

Iar acești furnizori de servicii, care au luat o comisie pentru munca oamenilor, fără să efectueze de fapt ei înșiși, au contribuit în mare măsură la lărgirea diferenței de remunerare dintre manageri și „performeri”, care au devenit apoi un mod peiorativ. operatori ".

În mod clar, obiectivul lor a fost să vândă forța de muncă cât mai scump posibil companiilor, plătind în același timp minimul angajaților în cauză. Încetul cu încetul, au devenit comercianți sclavi, căutând cu orice preț marja maximă a numerelor acum obligate să le parcurgă pentru a lucra.

Deocamdată fractura este uscată și limpede: pe de o parte stăpânii care reușesc fără să știe, iar pe de altă parte sclavii care se supun și suferă pentru salarii care se îndreaptă spre ridicol.

Salariile scad, altele cresc

Astfel, salariile bazei de execuție (inclusiv directori) au scăzut, au scăzut, au căzut din nou sub presiunea căutării profitului maxim, în timp ce cele ale managerilor au zburat, mergând că acestea au fost la fel de sub efectul pendulului sărăcirea altora.

Haideți să vorbim despre „numere”, astfel încât să nu existe ambiguitate: acum douăzeci de ani, mi-a spus un fost coleg, un proiectant designer a câștigat 20000 franci pe lună (3000 euro). Dar astăzi aceeași poziție câștigă doar 1600-1800 euro net pe lună. Dacă media salariilor franceze a continuat să crească, la fel ca puterea de cumpărare și între timp, suma chirii a explodat atunci când mi se explică unde au plecat banii, dacă nu în buzunarul managerilor și liderilor?

Am participat la toate astea, am asistat la asta. Am văzut numărul companiilor împărțite în două grupuri distincte: cele care comandă la prețul aurului și care nu știu, și cele care știu și se supun unei pittance. Și în această perioadă mi-am spus: „Într-o zi pentru mine va fi altfel, pentru că îmi voi merita locul de a fi competent pentru poziția pe care o voi ocupa și pe care o voi câștiga. "

Dar am greșit, după cum am descoperit.

Dispariția elitelor

Am greșit, deoarece revizuirea rapidă a cadrului actual al unei companii arată clar imposibilitatea de a obține ceva prin forța muncii, deoarece în acest management nu se află în prezent nimeni care și-a obținut locul prin stăpânirea domeniului în care evoluează.

Nimeni.

Managerii care ne-au servit ca exemplu în urmă cu zece ani, competenți și experimentați, surse de experiență și de cunoștințe, nu mai există. Incins pentru că prea scump. Ne-au servit ca model de succes și ne-au oferit un motiv pentru a lucra pentru a câștiga o situație mai bună.

Pune-i astăzi o întrebare tehnică șefului tău, cu siguranță că nu va putea să răspundă pentru că nu are cunoștințe pentru a o face. Membru al unei pseudo-elite, el ocupă deseori acest loc prin implementarea oricărei rețele: familie, școală, sport sau altul. Pe scurt, este într-un fel oare datorită originii sale sociale, amintindu-mi astfel faimoasa „sortare financiară” care a fost realizată la intrarea în marele écoles.

Prin urmare, a fost necesară o concluzie: câștigarea unei situații mai bune a devenit imposibilă prin lucrare, dar posibil prin alte metode, deoarece un fapt foarte mass-media mi-ar dovedi curând.

Nu are rost să alergi, totul depinde de locul în care te duci.

Când Jean Sarkozy s-a găsit catapultat în fruntea EPAD, aș fi vomitat! Că acest tip care are deja totul, fără să fi câștigat nimic, este astfel găsit în siguranță într-o poziție managerială, în timp ce nu este în măsură să obțină nici măcar o lege DEUG mi-a dat greață ca niciodată N-am avut nimic în viața mea. A fost păcat! O adevarata rusine!

Nicio muncă asigurată și totuși o recompensă frumoasă care cade!
Tratamentul dintre ei și noi, în mod hotărât, nu este același!

Pentru că această numire, dincolo de statutul de „fiu la tătic”, care vă permite să obțineți un loc fără să-l câștigați, dovedește un fapt care trebuie să se potrivească cu ceea ce am scris deja mai sus: faptul că multe poziții de conducere astăzi, vezi management, nu necesită abilități sau pregătire specială. Pentru asta: Jean Sarkozy este dovada! Suntem la un pas de angajare fictivă.

Citez acest exemplu printre multe altele, deoarece este cel mai cunoscut dintre toate, cel mai flagrant, cel mai insuportabil, dar cu siguranță nu este un caz izolat. Deoarece companiile franceze sunt corupte de jeansarkozisme, imerité sau plângere. Asta îi ucide și nimic altceva. Nu criza, nici concurența și nici un pretext de același fel.

Niciodată motive adevărate, dar întotdeauna pretexte.

Am auzit scuze în ultimii ani pentru a justifica scăderea salariilor. Amenințările de despăgubire presupuse consecințe ale concurenței internaționale, dar destinate, de fapt, la maximizarea profiturilor prin exploatarea țărilor cu salarii mici. Iar aceste pretexte, de-a lungul timpului, și-au văzut schimbarea țapului ispășitor în funcție de situația internațională.

În primul rând, țările din est au fost selectate, apoi a fost China, apoi criza financiară, iar a doua criză financiară. Astfel, salariile au scăzut și au început să fie surprinse periculos de SMIC.

Vorbesc de pretext pentru că nu pot fi motive adevărate, în măsura în care, în același timp, producția internă a continuat să crească, la fel ca puterea de cumpărare a numitului număr dezvăluitor și lipsit de caracter. Populația acestei țări nu a explodat brusc, nu văd niciun motiv pentru scăderea salariilor, dacă nu este o distribuție teribilă care să dovedească lăcomia crescândă a liderilor neelectați, din ce în ce mai puternici disperați de orice. să te îmbogățești și mai mult.

Nu există niciun motiv valabil pentru această absurditate neo-monarhică care este pusă la punct. Nici una.

Mediocritate și demotivare

Consecințele acestei absurdități sunt duble:

Pe de o parte, mediocritatea tot mai mare a liderilor și a directorilor (nu toți fericiți, dar din ce în ce mai mulți). Aleși printre cei mai bogați și mai buni, de multe ori nu sunt în stare să susțină concurența internațională a oamenilor care au ieșit din masă prin munca și abilitățile lor pentru a deveni adevărați căpitani ai industriei. De exemplu, în fața unei industrii germane care promovează cercetarea și are inteligența să se plaseze pe piețele inovatoare pe care își poate impune prețurile, industria franceză este prea des palidă ...

Pe de altă parte, demotivarea din ce în ce mai mare a tuturor forțelor de muncă care nu sunt guvernante (îndrăznesc să spun „inferior”? Termenul ar putea fi aproape ...). Care este rostul de a continua să lucrezi atunci când nu există nicio recompensă, fie sub formă de salariu, fie de promovare? Angajații din care fac parte astăzi au impresia că alerg pe o banda de alergare sau sunt hamsteri într-o cușcă circulară care s-ar roti mai repede și mai repede. Pentru că pentru a „evolua” în Franța nu mai putem ieși din masă, trebuie să fim îndepărtați. Adus de cineva aflat într-o poziție bună, care vă va trimite fără să o fi meritat meritat la o muncă importantă.

Există multe excepții de la scăderea salariilor: sunt și îngrozitoare. Plombarii fac o avere! Nu au făcut nimic pentru asta, au căzut asupra lor din întâmplare. Expulzați din timp din sistemul școlar sunt astăzi regii petrolului și privesc cu uimire succesul lor a căzut din cer fără să creadă cu adevărat. Și aici raportul este uluitor: doar cei care nu au încercat să se ridice și care (mai mult sau mai puțin forțați) au ales un loc de simplu interpret astăzi ies din el, ca și cum totul s-ar fi făcut pentru pentru a descuraja săracii pretențioși ai populației cărora le-ar lua ideea absurdă de a vrea să se ridice în societate.

Cui vina?

Deci a cui vina este acest naufragiu?

Sistemul școlar este adesea blamat, care de fapt are o anumită responsabilitate. Într-adevăr, trebuie să recunosc că școala, timp de douăzeci de ani, selectează pe cei mai buni dintre cei săraci pentru a-i trimite în masă într-o siding. În loc să rezolve ceea ce ar permite apariția unei adevărate elite bazate pe merit și nu pe mijloace financiare, școala franceză preferă să ne ghideze în masă către o universitate în ruine care nu mai are înseamnă chiar și a-și repeta în mod regulat propriii pereți. Rezultatul înecării studenților buni și răi sub aceeași diplomă este o devalorizare a diplomelor universitare, care favorizează școlile private mari rezervate categoriilor mai bune. Selecția elitei după bani este acolo: este flagrantă.

Este aceasta o voință deliberată a Enarhilor care ne direcționează? Acest lucru este posibil, deoarece nu se face nimic pentru a îmbunătăți situația.

Un alt țap ispășitor actual: „Marele obraznic chinezesc”, apariția unui nou mit. Nu trece nici o lună fără să ne arate sărmanii muncitori chinezi care muncesc în timp ce abia câștigă suficient pentru a trăi. Nu știu jurnaliștii care realizează aceste rapoarte că un lucrător smicard francez nu câștigă nimic sau au uitat în mod deliberat să nu dea nicio scutire rapoartelor?

Studenți chinezi care vin să studieze în Franța, m-am întâlnit la universitate. Uitați de propaganda televiziunii: tipurile au fost selectate în campanii, pe criteriul capacităților lor, pentru a studia în străinătate de la care vor atrage maximul. Iar guvernul chinez le-a oferit o șansă reală de a-și câștiga viața și de a se dezvolta în societatea chineză în plină expansiune. China, la rândul său, face o elită demnă de departe de elita menținută artificial a vechii noastre țări.

Pentru că adevărata problemă a industriei franceze este cred că predominanța diferitelor rețele pe meritul și recompensarea muncii. Asta aș numi jeansarkozism, adică catapultarea privilegiilor în poziții pe care nu ar trebui să le obțină normal, dar totuși se bazează pe criterii relaționale și familiale.

Și eu, din partea mea, în ciuda a tot ce am făcut pentru a ieși din el, ni se oferă doar 1500 euro net pe lună pentru a plăti chirie 700 euro ... Asta voi fi probabil obligat să-mi schimb locul de muncă sau țara, pentru că văd că în Franța munca nu duce la nimic ...


Sursa: http://www.agoravox.fr/tribune-libre/ar ... nce-102449

Hai că mă uit

http://www.dailymotion.com/video/xlkwt9_succes-et-reussite_lifestyle

într-o buclă toată seara ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 17/10/11, 22:29

Analiză foarte bună a schimbării abilității și a managementului ierarhic. În acest nou sistem, ei ajung (Departamentul de Resurse Umane) să recruteze ingineri proaspăt ieșiți din studii, fără experiență pentru a pune într-o poziție de Manager să conducă echipe de tehnicieni calificați, întotdeauna foarte tineri.

Prin urmare, ele trebuie să prevaleze. Acești tineri sunt recrutați pe baza notelor lor, dar ... abilitatea lor de a fi întotdeauna corect, chiar și folosind toate metodele (fără limite), gura infernală, capacitatea instantaneu de a minți cu desăvârșire, capacitatea de a ignora faptele, dovezile și incompetența lor pentru atingerea obiectivului stabilit de lider. De asemenea, au nevoie de o aptitudine instinctivă pentru a disprețui operatorii, pentru a ignora rușinea, sensul cuvintelor trădare și scrupule, regulamentul atunci când le convine, pentru a fi rapid să găsească un vinovat și să-l aducă în jos (să știe să tragă mai repede decât umbra lui) stiu sa lingi toate fundele necesare pentru a asigura o promovare geniala. Și esențial, au dinții atât de lungi încât formează brazde 2 în podea la fiecare pasaj.

Cei care au acest profil urcă mult mai repede decât toată lumea și se găsesc concentrați în ierarhia de mijloc. Owl va fi liderii noștri mâine ....

:şoc: : Evil: : Mrgreen:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 18/10/11, 07:24

Iată un exemplu de companie care merge prost ..
http://www.telegraph.co.uk/news/newsvid ... China.html
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 18/10/11, 09:45

lejustemilieu a scris:Iată un exemplu de companie care merge prost ..
http://www.telegraph.co.uk/news/newsvid ... China.html


A fost același videoclip în New York cu un adult în urmă cu câteva luni ...

Alte exemple ale ultimului 48h din Franța de această dată:

http://www.20minutes.fr/ledirect/807822 ... n-obseques

http://www.rtbf.be/info/emissions/artic ... id=6935983
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 21/04/12, 10:11











0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 21/04/12, 12:24

Bună Christophe,
Am văzut primul videoclip, care spune adevărul, dar atunci când ataci sarco (ceea ce nu-mi place), nu sunt de acord, pentru că toată Europa glumește în acest moment.
Ei bine, acum voi edita și voi adăuga două link-uri.
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 21/04/12, 12:30

În cele din urmă, nu editez,
Primul videoclip, 35 minute pe Foresti, care vorbește mult mai mult decât fuziunea rece, vorbește despre putere ... și alte lucruri:


A doua informație care arată abilitatea lumii actuale:
Un chinez își vinde rinichiul pentru a-și cumpăra un iPhone:
http://realinfos.wordpress.com/2012/04/ ... un-iphone/
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot] și oaspeții 229