Campania sexuală AdopteUnMec! Feminizarea companiei noastre?

dezbateri și companii filosofice.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Campania sexuală AdopteUnMec! Feminizarea companiei noastre?




de Christophe » 04/09/17, 13:38

Atenție, băieți, va trebui să reacționăm puțin aici ... este maxilarul meu de gură luni dimineață!

Departe de mine ideea de a trece pentru un falocrat odios (oricum suntem mai degraba intre baieti aici ^^), dar, AMHA, exista limite in echitate si egalitate care sunt deduse si acest lucru cu impunitate ...dar mai ales în indiferența francezilor (da, voi este ceea ce vorbesc) cel mai mult!

Eu vorbesc, unii ar fi observat prea, din ultima campanie Adoptați Un tip care ma șocat literalmente: omul devine într-adevăr un produs de consum pentru femei (omul obiect ce ... ce doamne cu siguranță ați suferit, deci care este scopul: vrei răzbunare?), șoc 1er ...

Șocul 2ieme: nimeni nu este ofensat ... (nu am văzut sau nu am citit nici o critică în mass-media despre acest lucru ...)

Elementul șocant al elementului 3ieme: această campanie a fost extrem de masivă, aș spune că mai mult de jumătate din panourile pe care le-am văzut la Strasbourg au arătat că ... se întreabă de unde vine bugetul ... (mai ales dacă este la nivel național, dar pe partea Ardenilor nu am văzut nimic ...)

Pe scurt, sunt ilustrate fotografii 2 ale acestei campanii sexiste, luate la Strasbourg 14 August 2017.

Adopteunmec_sexisme_2.jpg

Adopteunmec_sexisme.jpg


Deci, evident, am putea argumenta umorul publicității, ok accept, dar sunt destul de sigur că iconografia inversă (femeia din coș) ar fi atacată în toate modurile posibile (etichetă, justiție, mass-media ...) de nu știu ce asociație de „apărare” a dreptului "femeilor ... (în plus, apărarea a ce drepturi? Nu au aceleași drepturi, cel puțin pur vorbind legal în Franța, ca bărbații de zeci de ani?)

Ceea ce, ca un memento și corespondența este clar, a fost, de asemenea, cazul cu coperta artistului Saez (distrus de mass-media, cenzurat ...).

Fotografie care a fost în mod clar ironică, deoarece a acuzat societatea consumatoare (oh da, nu a plăcut nici ...) și a vrut să spargă imaginea obiectului femeii ...

În cazul AdopteUnMec, este pur și simplu într-un mesaj de marketing comercial atât de comercial, este mult mai grav ... în opinia mea (suntem logic mai toleranți față de artiști ...)

Saez_jaccuse.jpg


Hei, ce băieți, treziți acolo ... unde vom fi în 20 ani?

Eu doar apăr egalitatea, nu te păcăli să citești acest mesaj și iubesc femeile (cu excepția feministelor pure și grele ale căror metode sunt asimilate fascismului și care cred că sunt superioare bărbaților și întăresc și mai multe inegalități bărbați femei ... bandă de naze ^^) ... dar acolo este evident că în această campanie o degradare a imaginii omului care nu induce pe nimeni ...

Mai mult, se poate pune întrebarea dacă site-ul AdopteUneMeuf ar fi fost ... pur și simplu ... posibil? (pentru că, de asemenea, au atacat din toate părțile)

În cele din urmă, când vă arăt fotografiile unui prieten belgian, el este ofensat ca mine ...

Și tu? Stima prieten (e) ce crezi? Sunt complet lângă placă sau este într-adevăr compania care alunecă acolo?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Campania sexuala a lui AdopteUnMec! Feminizarea companiei noastre?




de Christophe » 04/09/17, 13:55

ps: Doamnelor, mă puteți insulta, dar asta nu mă va face să mă răzgândesc despre acest caz ... : Cheesy:
0 x
lazzaret
x 17

Re: Campania sexuala a lui AdopteUnMec! Feminizarea companiei noastre?




de lazzaret » 04/09/17, 15:09

două lucruri explică lipsa reacției: francezul nu este perceput ca o minoritate pentru a apăra, prin urmare, susținătorii corectitudinii politice nu dau dracu '. Pur și simplu nimic de câștigat denunțând acest lucru, politic sau sociologic vorbind. Celălalt motiv este că măgulește o parte semnificativă a bărbaților să se vadă pe ei înșiși ca obiecte „sexuale”. Dar ar putea fi mai puțin măgulitor după câteva generații de exerciții ...
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Campania sexuala a lui AdopteUnMec! Feminizarea companiei noastre?




de Christophe » 04/09/17, 15:26

Oh da sunt motive bune 2 Nu cred că ... motive pentru a nu face nimic *!

Mai rău decât să câștig ceva, indignatul (uh, eu sunt acolo lol) ar putea pierde: de la faptul că denunțarea l-ar putea face să arate ca un macho ... pffff ...

Și totuși este departe de a fi cazul meu ... pe de altă parte, sunt antifeminism, genul ultra „femeile sunt mai bune decât bărbații”, femeile trebuie să fie mai presus de bărbați, să se răzbune pentru secole de degradare ... etc etc ... și îmi pare rău, dar îndrăznesc să spun: dacă există tâmpenii mari pe Pământ, există și tâmpenii mari! : Cheesy:

O uităm puțin mai repede, cred că ... pe de altă parte, societatea noastră știe mai bine cum să victimizeze femeile decât bărbații ...

Dar uita-te la numărul de separări de familii în prezent (Acum, o familie stabilă este fundamentul unei societăți fericite ...) Ei bine, când mă uit în jurul meu (familie, prieteni, prieteni, cunoștințe ...) 80% sunt rezultatul deciziei femeii ... și omul are, în general, mai multe probleme să se repete decât o femeie după o separare dureroasă deci cine sunt victimele acolo? Ah, dar un bărbat „nu poate fi victima unei femei” ... Să vedem, intrăm în tabuul societății de acolo ... și este adevărat că violența psihologică (și suferința) nu sunt vizibile. ...

Aici și acasă? Cum este? Aveți statistici personale?

ps: totuși, ar trebui (re?) să explicăm conceptul de „minoritate feminină” în Franța ...

* banda de lași lol
0 x
lazzaret
x 17

Re: Campania sexuala a lui AdopteUnMec! Feminizarea companiei noastre?




de lazzaret » 04/09/17, 16:24

confundă motive „bune” și „valabile” în ochii celor care ar trebui să reacționeze. Tocmai am explicat în opinia mea de ce ...

ai intrebat, ti-am dat sentimentul. Dacă doriți mai multă lizibilitate, accesați rețelele sociale și denunțați această campanie. Veți vedea destul de repede dacă devine viral sau nu.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Campania sexuala a lui AdopteUnMec! Feminizarea companiei noastre?




de Christophe » 04/09/17, 16:40

Bine, valabil ... nuanța este slabă în semantica mea : Cheesy:

Ai dreptate o voi posta pe pagina de econologie a site-ului, chiar dacă nu are nimic de a face cu econologia (dar evoluția societății este legată de econologie ..) ... roooh voi face tot prieteni !! : Cheesy: : Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Campania sexuala a lui AdopteUnMec! Feminizarea companiei noastre?




de Christophe » 04/09/17, 17:06

Ei bine, nu prea mă pricep la Photoshop și imaginea originală nu a fost grozavă ... trebuie totuși să găsim o „legendă” pentru a primi mesajul obiectului omului în 10 secunde ...

În stânga: „bine”, „tolerat”, „amuzant”, „indiferență” ...
Corect "nu bine", "inacceptabil", "degradant", "jignit" ...

O suită de adjective ar putea face asta ... orice sugestie?

Campaign_adoptemec.jpg
Campaign_adoptemec.jpg (62.9 Kio) A accesat ori 13237
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Campania sexuala a lui AdopteUnMec! Feminizarea companiei noastre?




de Christophe » 04/09/17, 17:12

În cele din urmă, unii sunt indignați oricum: http://www.huffingtonpost.fr/2017/07/29 ... _23055423/

Audrey Pulvar denunță sexismul siglei „AdopteUnMec”

„Dacă un bărbat ar împinge o femeie într-o căruță, ar fi un scandal”.

29 / 07 / 2017 15: 13 CEST Actualizat 29 / 07 / 2017 15: 14 CEST

SEXISM - „Nici bărbații, nici femeile nu sunt mărfuri”. Cunoscută, în special, pentru lupta ei împotriva sexismului, Audrey Pulvar împinge o nouă descurajare pe rețelele de socializare. Ţintă? Anunțurile site-ului de întâlniri „AdopteUnMec” și logo-ul său iconic al unei femei care împing o căruță de supermarket ... cu un bărbat ca marfă.

Jurnalistul, recent președinte al Fundației pentru Natură și Om, a protestat împotriva acestei forme de sexism, lansând în special: "Dacă un bărbat ar împinge o femeie într-o căruță, ar fi scandalos. Nu mai puțin șocant!" "

(...)


Sunt total de acord! Și trebuie să fie o femeie care o spune ...

Există chiar și o pagină FB pentru a denunța campania: https://www.facebook.com/sexismepublicitaire/ cu ... membrii 36 ... care e marele viral ... nano, dar ce-a plăcut : Cheesy:

Toate acestea confirmă inegalitatea tratamentului pe care l-am denunțat mai sus. Mă simt puțin mai puțin lol

http://messergaster.over-blog.com/2016/ ... unmec.html
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Campania sexuala a lui AdopteUnMec! Feminizarea companiei noastre?




de Ahmed » 04/09/17, 18:51

Cred că vă confundați consecința și cauza. Fiind un sistem hegemonic prin natură, economia capitalistă tinde să investească toate aspectele vieții umane pentru a o readuce la „principiul activ” al acestuia: mercantificarea. Prin urmare, acest anunț traduce doar o realitate de bază. Precaritatea relațiilor de cuplu merge, de asemenea, complet în această direcție: este legată, atât în ​​pregătirea sa, cât și în durata sa, de aprecierea avantajelor comparative și, prin urmare, revocabilă dacă „piața” oferă oportunități mai interesante.
Limbajul „fiului pubului” are cel puțin meritul de a oferi comenzi rapide deranjante asupra aspectului pe care îl putem aduce societății noastre, departe de convoluțiile academice complicate ... :D
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Campania sexuala a lui AdopteUnMec! Feminizarea companiei noastre?




de Adrien (ex-nico239) » 05/09/17, 01:58

Scopul lor este atins ... ei fac buzzz : Mrgreen: QED
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 229