Aberațiile de marketing ale societății de consum

dezbateri și companii filosofice.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Aberațiile de marketing ale societății de consum




de Christophe » 13/12/17, 21:12

Deci iată-l, deschid acest subiect pentru a denunța aberațiile și alte absurdități ale companiei noastre de marketing ... pentru a câștiga "bani" cu orice preț ...

Primul candidat, cei 2 cartofi în rochie de câmp (uh este belgian? Am fost învățat în halat ... sau cam așa nu am înțeles niciodată ?????) sub plastic de la Delhaize (Belgia ):

Delhaize_potato.jpg
Delhaize_patate.jpg (56.74 KiB) Vizualizat de 5781 ori


Nici nu-mi pot imagina mașina care va alege cei 2 cartofi care sunt de 450g teanc ... : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Aberațiile de marketing ale companiei CONSUMPTION




de Christophe » 14/12/17, 00:15

Pentru toaletele tale ofer:

Scaunul de toaletă automat :şoc: :şoc: :şoc: profita de el, super promo !!

WC_automatic.jpg
WC_automatique.jpg (110.28 KiB) Vizualizat de 5756 ori


Nu uitați de bateria de rezervă (utilă în caz de nevoie urgentă!) : Cheesy: : Cheesy:

WC_automatic_battery.jpg
WC_automatique_batterie.jpg (54.02 KiB) Vizualizat de 5756 ori


Și pentru a lumina totul, lumina de noapte a bolului ...

WC_LED.jpg
WC_LED.jpg (248.15 KiB) Vizualizat de 5756 ori


Nu știu dacă ar trebui să râd sau să plâng ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Aberațiile de marketing ale companiei CONSUMPTION




de Grelinette » 14/12/17, 10:48

Pentru a susține comentariul lui Christophe, pot depune mărturie că la diverse proiecte la care am lucrat cu echipe de ingineri sau pur și simplu cu studenți ai școlilor de inginerie, am fost adesea surprins să aud că el A fost de preferat să vă relaxați în cercetare și dezvoltare pentru a vă baza mai mult pe marketing!

La fel de mult, dacă acești studenți ar fi fost studenți ai școlilor de afaceri, aș fi înțeles, dar venind de la studenți ingineri de formare tehnică, este în opinia mea o abatere a formării lor, chiar dacă nu trebuie să uităm aspectul comercial al unui produs. Înainte, exista un echilibru între tehnic și comercial, precum două verificări și solduri care duc la echilibru. Acum, banii sunt cei care dau direcțiile și deciziile.

traducere: Este mai bine să faceți un produs fals, fragil și ieftin și să vindeți mai mult din el, decât un produs bun care va fi mai greu de vândut și care va dura mult! (Într-o oarecare măsură „obsolescența planificată” este predată viitorilor tineri ingineri).

Unii studenți tehnici mi-au spus clar că predarea lor se bazează uneori mai mult pe partea comercială decât pe cea tehnică a muncii lor.
De exemplu, pentru anumite piese mecanice importante, se recomandă să fie mai complexă sau chiar să se creeze un instrument esențial pentru asamblarea / dezasamblarea acesteia pentru a crește în mod artificial vânzările prin produse derivate și, în plus, pentru a genera instruire obligatorie pentru mecanici.

Aceasta este, de asemenea, o critică recurentă pe care o auzim despre anumite școli tehnice avansate, și anume că învățătura lor se îndepărtează de bazele tehnice pentru a ceda cântecului de sirenă al comerțului și marketingului.
În ultimul timp, am auzit un inginer politehnic (un „X”) criticând anumite alegeri ale școlii sale, care acum ofereau instruire în domeniul finanțelor, care îi încuraja pe inginerii nou-absolvenți să se alăture lumii bancare și speculațiilor pentru a crea produse financiare. complex și foarte suculent.
2 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
Lolounette
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 257
Înregistrare: 29/06/17, 12:17
Locul de amplasare: Puy-de-Dome, 350m al.
x 77

Re: Aberațiile de marketing ale companiei CONSUMPTION




de Lolounette » 14/12/17, 11:24

industria alimentară este campionul la toate categoriile în ceea ce privește slăbiciunea comercială!

de exemplu, vă vindem la un preț ridicat de griș într-o tavă pentru a fi reîncălzit timp de 2 minute în cuptorul cu microunde, în timp ce griul uscat precuinat durează ... 2 minute în cuptorul cu microunde pentru a pregăti : Roll:

și dacă a fost doar asta, trec peste orezul în sac și alte asemenea debilități este îngrozitor!
În plus, majoritatea acestor alimente sunt în contact permanent cu plastifianți, ceea ce eu personal sunt foarte suspect, nu m-ar surprinde că generalizarea lor în contact cu alimentele prezintă probleme majore de sănătate publică în anii următori.

Pe scurt, fug din ce în ce mai mult de rafturile pentru produse alimentare gata preparate pe scară largă, atât de multă prostie mă obosește profund! :(
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Aberațiile de marketing ale companiei CONSUMPTION




de Christophe » 14/12/17, 11:35

grelinette a scris:Am fost deseori surprins să aflu că este mai bine să mă relaxez în cercetare și dezvoltare pentru a mă baza mai mult pe marketing!


Comentariu foarte bun draga mea greli! Pentru a fi format ca inginer „mecanic energetic” între 1998 și 2001 ... marketing am făcut foarte puțin (îmi amintesc vag cursurile de contabilitate și psihologie industrială ... asta a adus mai mult marketing).

De fapt, am fost instruiți ca executant mai mult decât ca manager sau antreprenor (ceea ce tind să fie personal), așa că dezvoltați specificații și implementați-le, faceți dimensiuni și diferite verificări, dar nu pentru a dezvolta strategia de marketing ...

Deci antrenamentul a trebuit să evolueze ...Din păcate, asta nu mă surprinde, Fac încă parte din „vechea gardă” și nu am avut dreptul la acest gen de discurs ...

În Europa de Vest, producem din ce în ce mai puțin industrial ... cu excepția industriei alimentare și a tehnologiei înalte. Am aflat recent din întâmplare că sobele Deville dispăruseră, totuși erau destul de faimoase! O altă „istorie industrială franceză” care se prăbușește ... Mă întristează, Franța se sinucide cu tot patrimoniul său industrial ... deci este „logic” (dar trist totuși) că formațiile se adaptează ...

Alors vraiment remarca ta nu mă surprinde deloc.

Mică paranteză de marketing: urmăresc seriile bune Madmen pe care le recomand tuturor, urmărește o agenție de publicitate în anii 60-75 ... în special pentru evoluția societății din acești ani 'este interesant.

De exemplu: au trebuit să se adapteze la sosirea televizorului, evident că unii factori de decizie vechi de la agenție nu au crezut deloc, vedem și asasinatele lui Kennedy și Luther King, începutul la sfârșitul discriminării rasiale, vedem, de asemenea, că banii curgeau la acea vreme (un executiv-designer-creator putea cumpăra un apartament în New York pentru salariu de 18 luni ... pe scurt, în mai puțin de 3- 4 ani fiind atenți) ... pe scurt, istoric este bine făcut! Ah da și ce bea în birouri (în acest punct amintește puțin de foarte bine și 99 de frunzi cu Dujardin) !! : Mrgreen:

3 TOP10 din serie:





0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Aberațiile de marketing ale companiei CONSUMPTION




de Christophe » 14/12/17, 11:38

Lolounette a scris:de exemplu, vă vindem la un preț ridicat de griș într-o tavă pentru a fi reîncălzit timp de 2 minute în cuptorul cu microunde, în timp ce griul uscat precuinat durează ... 2 minute în cuptorul cu microunde pentru a pregăti : Roll:


Ah, nu o știu, dacă o vedeți din nou, faceți o fotografie și trimiteți-o aici (remarcă valabilă pentru toți ...) :)

Lolounette a scris:În plus, majoritatea acestor alimente sunt în contact permanent cu plastifianți, ceea ce eu personal sunt foarte suspect, nu m-ar surprinde că generalizarea lor în contact cu alimentele prezintă probleme majore de sănătate publică în anii următori.


În regulă și nu găsim aproape nimic altceva și mă enervează, când o cumpăr (fără să o fac intenționat) bine, scot punga înainte de a găti din motive de sănătate, nu vreau să mănânc ftalați sau bisfenol cu orez : Mrgreen:

Lolounette a scris:Pe scurt, fug din ce în ce mai mult de rafturile pentru produse alimentare gata preparate pe scară largă, atât de multă prostie mă obosește profund! :(


Orezul în saci este un aliment de bază ... din fericire mai există alternative.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Aberațiile de marketing ale companiei CONSUMPTION




de Christophe » 14/12/17, 11:42

Cu clementinele învelite în celofan, Carrefour (Brazilia) a făcut multe, am găsit-o aici: https://www.spi0n.com/actu-animee-tranc ... barquette/

felii-clementina-mandarina-coaja-tava-carrefour.jpg
slices-clementine-mandarine-epluche-tray-carrefour.jpg (219.94 KiB) Vizualizat de 5737 ori




(puțin crud, dar hei ...)
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Aberațiile de marketing ale companiei CONSUMPTION




de Ahmed » 14/12/17, 12:12

Pentru a urmări observațiile relevante ale Grelinette, Este destul de normal, în termeni evolutivi, ca marketingul să aibă prioritate față de tehnică, deoarece aceasta din urmă este doar mijlocul, în timp ce finalitatea este valoarea abstractă care poate fi atinsă doar prin schimb . Nu contează ce vindeți, atâta timp cât tranzacția poate avea loc ...

Scrii:
De exemplu, pentru anumite piese mecanice importante, este recomandat să o faceți mai complexă sau chiar să creați un instrument esențial pentru asamblarea / demontarea acesteia.

Aceasta se numește „blocare”, care asigură în mod eficient exclusivitate. Îmi amintesc de primul meu mic polizor, un „Black and Decker” pe care îl cumpărasem în grabă (mai rămăsese doar această marcă) și l-am regretat repede: alezajul * al discurilor nu era standard și era necesar prin urmare, utilizați în mod necesar discuri ștampilate cu marca; Am scăpat de mașină destul de repede pentru un model standard, deoarece toate celelalte mărci se aliniază pe un orificiu comun ...
Din fericire, pentru o mulțime de instrumente, există o anumită standardizare, deoarece este, de asemenea, un criteriu de alegere pentru cumpărătorii vigilenți.

* Alezaj = diametrul plăcii care primește discul și îl centrează pe arborele de acționare.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Aberațiile de marketing ale societății CONSUMATORI




de Christophe » 26/12/17, 12:51

Nu chiar aberații, ci flopul de marketing (prin urmare, poate fi văzut și ca aberații, dar nu în sensul creației acestui subiect ...) care sunt adunate la „Muzeul Șahului”, acestea fiind însă deseori mari companii din spatele: http://bfmbusiness.bfmtv.com/entreprise ... 47682.html

L-am cunoscut pe Blak Cola: mi-a plăcut ... prea mult atuul de monopol, nu departe de umorul străinilor !!

Harley Eau de Toilette, de asemenea, cred că am folosit, :)



Scannerul mouse-ului este strămoșul codurilor QR, la fel cum Newton-ul Apple este al smartphone-urilor ...

Una dintre primele reguli de marketing este să nu ai dreptate prea devreme :)

10 alte flopuri de marketing:

0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 214