„Salvarea” planetei sau a climei: ce ne spune moda?

dezbateri și companii filosofice.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

„Salvarea” planetei sau a climei: ce ne spune moda?




de Ahmed » 30/10/18, 14:22

Titlul pe care l-am ales este în mod deliberat ironic, așa cum ne putem imagina ... (îl specific doar pentru cei neînțelegiți!) : Mrgreen:

Rolul celor care organizează distrugerea lumii, din care își derivă puterea, este de a face ca masa crescândă a celor care o realizează să creadă că nu există o legătură cauzală între aceste două fenomene. Mulțumită mass-media, dominanții au un joc drăguț pentru a menține o disonanță cognitivă care provoacă confuzie: daunele colaterale ar fi doar excesele sau abuzurile circumstanțiale care ar putea fi ușor rezolvate prin câteva măsuri sau reforme adaptate.
Astfel s-a născut conceptul extraordinar (dacă se gândește bine la el) de „dezvoltare durabilă”: acest oximoron clarifică posibilitatea pretinsă a unei continuări a creșterii fără problemele precedente. Sloganul „salvează planeta”, oricât de absurd ar fi, corespundea bine acestei dorințe de a amesteca mesajul generalizându-l și dezdramatizându-l în așa fel încât și-a pierdut tot sensul; Cu toate acestea, nu containerul este amenințat, ci mai degrabă ce conține.

Cu toate acestea, nu a fost suficient să renunțăm la toate responsabilitățile structurale în acest fel: în starea actuală a economiei, este imperativ să găsim noi posibilități pentru a investi profitabil enorma acumulare de capital. Acesta este motivul pentru care, fidel unei strategii complet clasice, sistemul economic s-a străduit să aducă în avantajul său criticile care i se adresează (moderat!). Preocuparea recentă pentru o amenințare mai circumscrisă (creșterea CO² atmosferic și încălzirea globală pe care o induce) pe care media o reflectă abundent dorința clară de a face pagubele profitabile prin intermediul unei gigantice desfășurări de echipamente care ar trebui să o remedieze. . Este evident sectorul energetic care este preocupat direct de intensificarea unei reconversii către energiile „verzi” sau cel puțin cu emisii scăzute de gaze cu efect de seră (celelalte aspecte? Ne vom ocupa mai târziu ! : Roll: ). Cunoaștem detaliile operațiunii: turbine eoliene, vehicule fotovoltaice, biomasă și electrice, etc ...; acest lucru nu exclude geoingineria, dar nimic foarte convingător în acest moment. Pe scurt, toate aceste conversii sunt prezentate ca fiind nevoite să înlocuiască combustibilii fosili, când în realitate vor fi adăugați **, așa cum sa întâmplat întotdeauna în trecut. Este într-adevăr necorespunzător că se disting perioade * corespunzătoare diferitelor energii care s-ar fi succedat: în realitate, apariția și dezvoltarea unei noi forme de energie nu au eliminat recurgerea la cele care au precedat-o. : proces în mare parte cumulativ, mai degrabă decât exclusiv.
Această idee de accentuare a acestei mutații este la originea „marșurilor pentru climă”, atent instrumentalizată și aceasta pentru a obține o aderență cât mai largă cu societatea civilă abuzată și care va constitui în fine contribuitorul obligatoriu al manei de subvenții care singur va face aceste operațiuni profitabile. Cine va refuza să-și bage mâinile în buzunare pentru o tranziție care se cere cu voce tare? Acesta este geniul manevrei finale, care va consta în transfigurarea unei înfrângeri într-o victorie democratică ...

* Epoca lemnului, cărbunelui, petrolului ...
** După cum se arată, de exemplu, în mod clar prin nivelul actual al consumului de cărbune care nu a fost niciodată atât de ridicat.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13713
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1524
A lua legatura cu:

Re: „Salvați” planeta sau clima: ce ne spune moda?




de izentrop » 30/10/18, 17:19

Credințele tale sunt puse în piatră și nimic nu se va schimba, așa că de ce să o discuți :?: : Mrgreen:
Cred că ești bine cu asta?
0 x
Bardal
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 509
Înregistrare: 01/07/16, 10:41
Locul de amplasare: 56 și 45
x 198

Re: „Salvați” planeta sau clima: ce ne spune moda?




de Bardal » 30/10/18, 17:59

Ahmed a scris:Titlul pe care l-am ales este în mod deliberat ironic, așa cum ne putem imagina ... (îl specific doar pentru cei neînțelegiți!) : Mrgreen:

Rolul celor care organizează distrugerea lumii, din care își derivă puterea, este de a face ca masa crescândă a celor care o realizează să creadă că nu există o legătură cauzală între aceste două fenomene. Mulțumită mass-media, dominanții au un joc drăguț pentru a menține o disonanță cognitivă care provoacă confuzie: daunele colaterale ar fi doar excesele sau abuzurile circumstanțiale care ar putea fi ușor rezolvate prin câteva măsuri sau reforme adaptate.
Astfel s-a născut conceptul extraordinar (dacă se gândește bine la el) de „dezvoltare durabilă”: acest oximoron clarifică posibilitatea pretinsă a unei continuări a creșterii fără problemele precedente. Sloganul „salvează planeta”, oricât de absurd ar fi, corespundea bine acestei dorințe de a amesteca mesajul generalizându-l și dezdramatizându-l în așa fel încât și-a pierdut tot sensul; Cu toate acestea, nu containerul este amenințat, ci mai degrabă ce conține.

Cu toate acestea, nu a fost suficient să renunțăm la toate responsabilitățile structurale în acest fel: în starea actuală a economiei, este imperativ să găsim noi posibilități pentru a investi profitabil enorma acumulare de capital. Acesta este motivul pentru care, fidel unei strategii complet clasice, sistemul economic s-a străduit să aducă în avantajul său criticile care i se adresează (moderat!). Preocuparea recentă pentru o amenințare mai circumscrisă (creșterea CO² atmosferic și încălzirea globală pe care o induce) pe care media o reflectă abundent dorința clară de a face pagubele profitabile prin intermediul unei gigantice desfășurări de echipamente care ar trebui să o remedieze. . Este evident sectorul energetic care este preocupat direct de intensificarea unei reconversii către energiile „verzi” sau cel puțin cu emisii scăzute de gaze cu efect de seră (celelalte aspecte? Ne vom ocupa mai târziu ! : Roll: ). Cunoaștem detaliile operațiunii: turbine eoliene, vehicule fotovoltaice, biomasă și electrice, etc ...; acest lucru nu exclude geoingineria, dar nimic foarte convingător în acest moment. Pe scurt, toate aceste conversii sunt prezentate ca fiind nevoite să înlocuiască combustibilii fosili, când în realitate vor fi adăugați **, așa cum sa întâmplat întotdeauna în trecut. Este într-adevăr necorespunzător că se disting perioade * corespunzătoare diferitelor energii care s-ar fi succedat: în realitate, apariția și dezvoltarea unei noi forme de energie nu au eliminat recurgerea la cele care au precedat-o. : proces în mare parte cumulativ, mai degrabă decât exclusiv.
Această idee de accentuare a acestei mutații este la originea „marșurilor pentru climă”, atent instrumentalizată și aceasta pentru a obține o aderență cât mai largă cu societatea civilă abuzată și care va constitui în fine contribuitorul obligatoriu al manei de subvenții care singur va face aceste operațiuni profitabile. Cine va refuza să-și bage mâinile în buzunare pentru o tranziție care se cere cu voce tare? Acesta este geniul manevrei finale, care va consta în transfigurarea unei înfrângeri într-o victorie democratică ...

* Epoca lemnului, cărbunelui, petrolului ...
** După cum se arată, de exemplu, în mod clar prin nivelul actual al consumului de cărbune care nu a fost niciodată atât de ridicat.



Probabil că ne-ai explicat asta de peste o sută de ori, Ahmed ... Poate mai mult, nu am citit totul ...

Este posibil să aveți dreptate, dar în niciun moment nu indicați nici măcar o singură direcție pentru a ieși din impas. Este disperat și fără speranță, ca orice delir melancolic, care duce într-un mod riguros logic la sinuciderea individuală sau colectivă.

Unde vrei să ne duci?
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: „Salvați” planeta sau clima: ce ne spune moda?




de Ahmed » 30/10/18, 18:28

@
bardal

Problema nu este atât direcția de urmat (la care răspunsesem recent Eclectron pe acest subiect) decât percepția clară a ceea ce ne împiedică să o facem sau, și acesta a fost sensul mesajului meu, a ceea ce ne abate de la acest obiectiv.

@ Izentrop
Vă înșelați în două puncte: - convingerile mele sunt scrise cu cretă pe o ardezie și, ca urmare, s-au schimbat foarte mult; convingerile mele anterioare mă înclinau să iau în considerare cu o anumită îngăduință multe considerații care s-au dovedit a fi false: aveam tendința de a vrea să cred frumoasele povești răspândite peste tot, chiar dacă în adâncul interiorului nu am fost niciodată înșelat (în ciuda tuturor, ca toți ceilalți am fost înșelat în anumite puncte, prin ignoranță).
- Mă tem că nu mi-ați înțeles ideea, totuși o explicasem cu puțin timp în urmă pe un alt fir: în acest sistem complex, ceea ce trebuie luat în considerare sunt toate consecințele și interacțiunile lor și nu să vă concentrați doar pe unul care ar servi drept ecran convenabil pentru ceilalți.

Întrucât trebuie să fie lovit acasă, subscriu la cauza antropică majoră a schimbărilor climatice și, prin urmare, nu sunt de acord cu documentul pe care îl produceți.
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Bardal
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 509
Înregistrare: 01/07/16, 10:41
Locul de amplasare: 56 și 45
x 198

Re: „Salvați” planeta sau clima: ce ne spune moda?




de Bardal » 30/10/18, 21:44

Ahmed a scris:@
bardal

Problema nu este atât direcția de urmat (la care răspunsesem recent Eclectron pe acest subiect) decât percepția clară a ceea ce ne împiedică să o facem sau, și acesta a fost sensul mesajului meu, a ceea ce ne abate de la acest obiectiv.



Se numește piruetă ...
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9831
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2672

Re: „Salvați” planeta sau clima: ce ne spune moda?




de sicetaitsimple » 30/10/18, 22:48

Ahmed a scris:Titlul pe care l-am ales este în mod deliberat ironic, așa cum ne putem imagina ... (îl specific doar pentru cei neînțelegiți!)

Bună seara Ahmed, sunt încă în viață, deși anul acesta nu am practicat „Florida Wave” pe roșii!

Deci, pentru a fi concret, ce ați sugera în Franța, să rămânem modesti. Dar concret, nu verbul.
1 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: „Salvați” planeta sau clima: ce ne spune moda?




de phil53 » 31/10/18, 07:03

Acest articol, care merge în direcția lui Ahmed, propune ca soluție să rupem deja individualismul și să ne organizăm pentru această catastrofă probabilă pe termen scurt.
https://www.wedemain.fr/Collapsologie-E ... a3691.html

Colapsologie: Ce se întâmplă dacă ne-am organiza pentru sfârșitul lumii?

Nici supraviețuitorii, nici predicatorii, colapsologii intenționează să ne ajute să ne pregătim pentru prăbușire. Pentru că pentru ei jocul s-a terminat. Civilizația noastră se va prăbuși. Și vor ieși doar cei care se ajută reciproc.


(...)
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13713
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1524
A lua legatura cu:

Re: „Salvați” planeta sau clima: ce ne spune moda?




de izentrop » 31/10/18, 09:34

Nu trebuie salvate nici clima, nici planeta, ci condițiile de viață de pe pământ.

Nici nu trebuie să faci yakafokon și să îți dorești în continuare case mari cu căldură confortabilă toată iarna. Și apoi colapsologia fără contribuția științei, permaculturii, nu prea cred în ea.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: „Salvați” planeta sau clima: ce ne spune moda?




de Christophe » 31/10/18, 10:28

Reamintim un videoclip postat de Ahmed aici: CO2-schimbare-climatică / pregătire-pentru-ieșire-t15763-120.html



Nu există O Soluție, sunt sute ...

Pot exista chiar și 7 miliarde de soluții ...
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: „Salvați” planeta sau clima: ce ne spune moda?




de Ahmed » 31/10/18, 13:38

Întotdeauna mi s-a părut important să favorizez o abordare critică, mai ales în comparație cu analizele care fac, de asemenea, această afirmație, dar care nu respectă ceea ce susțin și care, prin urmare, conduc la impasuri. În realitate, foarte puțini oameni sunt suficient de conștienți de intensitatea schimbărilor care trebuie făcute pentru a evita consecințele finale ale a ceea ce a fost pus în mișcare. Așa cum am spus, pe bună dreptate Izentrop:
Nu trebuie salvate nici clima, nici planeta, ci condițiile de viață de pe pământ.

Foarte puțini oameni sunt suficient de conștienți de acest lucru și cei care decid cu adevărat nu au niciun interes pentru aceste schimbări, fiind ei înșiși supuși acestor determinisme.
Cred Sen-no-sen a fost explicat pe larg cu privire la natura și funcționarea acestor determinisme și la dificultatea de a se abstra de la acestea. De asemenea, el a atins în mod clar multe aspecte practice ale alegerilor care trebuie făcute dacă vrem să evităm cel mai rău (care nu este prăbușirea unui sistem malefic, ci faptul că ne scufundăm cu el, din cauza înstrăinării noastre prea mult. adânc la acesta din urmă): Te trimit acolo.
Mai mult decât atât, nu mă îndoiesc că sunteți capabil să vă imaginați ce trebuie schimbat, precum și obstacolele care stau în cale (nici o urmă de ironie în această propoziție: alegerile pot fi doar colective).

Principala modalitate practică pentru moment constă în rezistența la distrugerea în curs de desfășurare, motiv pentru care este necesară conservarea energiei pentru luptele neplăcute, precum cea exprimată prin „marșuri climatice”; acesta este sensul acestui fir.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 266