Impuls ecologic în marile municipalități ale Franței

dezbateri și companii filosofice.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79114
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Impuls ecologic în marile municipalități ale Franței




de Christophe » 05/07/20, 12:56

După cum știți Bordeaux, Strasbourg ... și multe alte orașe franceze importante au trecut pe partea verde a Forței.

Nu cred că cineva a început încă un subiect ...

Ce se va schimba acest lucru pentru locuitorii acestor metropole?

Mai multă libertate sau mai multe restricții? Primarul din Bordeaux a precizat deja că va lua măsuri puternice, nu neapărat populare ...

Mass-media, desigur, navighează și pe acest vot istoric.

Am găsit în special acest articol cu ​​acest videoclip ... deci : Cheesy:

https://www.atlantico.fr/decryptage/359 ... l-betbeze-



În ceea ce privește substanța, amintiți-vă că valul verde din europeni nu s-a schimbat, în retrospectivă, mult ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Impuls ecologic în marile municipalități din Franța




de GuyGadebois » 05/07/20, 13:03

Jean-Paul Betbeze
Cine sunt eu?

La fel de mult să recunosc, expertiza mea este finanțele, serviciile bancare, economia, piețele, tot ceea ce se mișcă tot timpul în toate direcțiile și mai ales în prezent. Prin urmare, este mai bine să fiți calm pentru a înțelege, fără a adăuga la ea, iar experiența poate ajuta.

Pentru a ajunge acolo (mai mult sau mai puțin), am urmat pentru prima dată studii în management (HEC 72) și economie (doctorat de stat, Agrégation des Faculties de Sciences Economiques, profesor la Universitatea Panthéon-Assas din Paris ), apoi a direcționat studiile economice ale Crédit Lyonnais și cele ale Crédit Agricole. În sfârșit, am creat o companie de consultanță (cu Joselyne, soția mea), fiind în special consilierul economic al Deloitte. În total: 15 ani de facultate, 23 de ani și jumătate de activitate bancară și finanțe, 5 ani de consultanță și nu s-a terminat!

În același timp, am scris numeroase articole, am participat la diferite emisiuni de radio și televiziune, am fost membru timp de opt ani în cadrul Consiliului de analiză economică al prim-ministrului și am scris mai mult de douăzeci de cărți și rapoarte.

Pe scurt, mă interesează mereu lumea noastră ciudată, din ce în ce mai uniformă. El poate înnebuni, periculos și, prin urmare, are nevoie de o analiză mai tehnică, cântărită și (poate) luminată. Așa intenționez să continuu să fiu util.

Mouaaarffff .... o gunoi de ploaie care lovește ecologia.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79114
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Impuls ecologic în marile municipalități din Franța




de Christophe » 05/07/20, 13:25

Lumea veche are pielea dură ... sau mai bine zis idioții lumii vechi ...
1 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2212
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 504

Re: Impuls ecologic în marile municipalități din Franța




de phil59 » 05/07/20, 13:30

Christophe a scris:Lumea veche are pielea dură ... sau mai bine zis idioții lumii vechi ...


Cred că este un rezumat bun!
1 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2212
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 504

Re: Impuls ecologic în marile municipalități din Franța




de phil59 » 05/07/20, 13:31

philxNUMX a scris:
Christophe a scris:Lumea veche are pielea dură ... sau mai bine zis idioții lumii vechi ...


Cred că este un rezumat bun!


Nu am spus că mi-a plăcut!
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2212
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 504

Re: Impuls ecologic în marile municipalități din Franța




de phil59 » 05/07/20, 13:42

De ce avem nevoie de economie? mai ales în detrimentul ecologiei, nu ecologia pură și dură, ci o ecologie motivată? dacă putem vorbi despre o ecologie motivată ...

pare imposibil ...

Dar de ce este necesar să se producă cu orice preț?

Ei bine, sub-sous în buzunarul unora ...
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: Impuls ecologic în marile municipalități din Franța




de sen-no-sen » 05/07/20, 16:52

Christophe a scris:După cum știți Bordeaux, Strasbourg ... și multe alte orașe franceze importante au trecut pe partea verde a Forței.


Nu aș fi atât de pozitiv.
Creșterea „verdelor” în marile orașe ale metropolei este în esență o consecință a ceea ce putem numi „boboizația” centrelor orașelor.
Creșterea uluitoare a prețurilor pe metru pătrat a alungat rapid clasele de mijloc în favoarea unei mici burghezii foarte înclinate să-și apere calitatea vieții.
Paradoxal, aceștia sunt aceiași oameni care, prin stilul lor de viață, degradează majoritatea ecosistemelor care sunt înclinați să voteze ecologic ...
1 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Impuls ecologic în marile municipalități din Franța




de GuyGadebois » 05/07/20, 17:49

sen-no-sen a scris:
Christophe a scris:După cum știți Bordeaux, Strasbourg ... și multe alte orașe franceze importante au trecut pe partea verde a Forței.


Nu aș fi atât de pozitiv.
Creșterea „verdelor” în marile orașe ale metropolei este în esență o consecință a ceea ce putem numi „boboizația” centrelor orașelor.
Creșterea uluitoare a prețurilor pe metru pătrat a alungat rapid clasele de mijloc în favoarea unei mici burghezii foarte înclinate să-și apere calitatea vieții.
Paradoxal, aceștia sunt aceiași oameni care, prin stilul lor de viață, degradează majoritatea ecosistemelor care sunt înclinați să voteze ecologic ...

Da, în sfârșit, nu există suficiente vârfuri de vot pentru a muta un oraș de la o margine la alta, mi se pare.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: Impuls ecologic în marile municipalități din Franța




de sen-no-sen » 05/07/20, 18:50

Rata de abținere de aproape 58% la fel! Având în vedere numărul alegătorilor și diferitele clivaje, mi se pare destul de clar tendința.
Votarea la nivel local este o modalitate de a implementa o politică a orașului axată pe bunăstare, dar acest lucru nu este incompatibil cu o politică de fonduri pentru garantarea dividendelor ... : Roll:
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Impuls ecologic în marile municipalități din Franța




de GuyGadebois » 05/07/20, 18:58

sen-no-sen a scris:Rata de abținere de aproape 58% la fel! Având în vedere numărul alegătorilor și diferitele clivaje, mi se pare destul de clar tendința.
Votarea la nivel local este o modalitate de a implementa o politică a orașului axată pe bunăstare, dar acest lucru nu este incompatibil cu o politică de fonduri pentru garantarea dividendelor ... : Roll:

Da, pentru a vedea dacă una dintre categoriile care au votat cel mai puțin nu este cea a rănilor ...
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Macro și oaspeții 215