Tactica de pariere

dezbateri și companii filosofice.
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Tactica de pariere




de ABC2019 » 30/03/21, 07:52

Hei

Tocmai am testat o metodă pe care am aplicat-o deja uneori forums, „tehnica de pariere”.

Situația este următoarea: sunteți angajat într-o discuție în care sunteți 100% sigur că cealaltă persoană greșește, dar refuză cu încăpățânare să o admită. Mai rău, el susține că tu ești de rea-credință, că propagi falsurile, că nu dai nicio referință - de fapt el te acuză de rele despre care ești convins că el suferă; dar, din moment ce susține altfel, toate discuțiile sunt blocate și se rezumă la ping pong fără sfârșit.

Orice asemănare cu o situație trăită pe forum în mod natural ar fi doar o simplă coincidență ... sau nu : Mrgreen: .

Au existat câteva videoclipuri interesante despre „cum să discute cu un conspirator”, explicând că nu ar trebui să încerci să-ți impui punctele de vedere, că ar trebui să-l faci să gândească singur, etc. (Thibr a postat mai multe, de exemplu). Este interesant, dar nu neapărat aplicabil, deja trebuie să stăpânești tehnicile și necesită totuși un minim de cooperare din partea interlocutorului tău,

De fapt, întrebarea este să știi dacă interlocutorul tău greșește cu bună-credință sau știe foarte bine că greșește, dar din motive psihologice care îi sunt proprii, rămâne cu rea-credință și continuă să nege ceea ce este evident.

Prin urmare, vă propun o tactică pentru a ieși din ea: cea a pariurilor. Spuneți că sunteți gata să pariați o sumă mare (dar realistă, de exemplu 1000 de euro) pe un pariu care se bazează pe punctul de divergență (îi puteți oferi, de asemenea, alegerea în formularea exactă) și observați reacția sa.

Primul lucru este, desigur, că este puțin probabil ca acesta să meargă până la un pariu real, care ar presupune oferirea de informații personale sau organizarea unei întâlniri, lucruri pe care nu ne place neapărat să le facem pe internet. Prin urmare, riscul obiectiv ca pariul să se încheie cu plata efectivă a banilor este redus.

Dar la urma urmei nu este complet zero. S-ar putea ca cei doi să înțepe jocul și să-și continue lupta de cocoși până la capăt ... Și 1000 € sunt totuși o sumă!

Deci, cineva care este sincer 100% convins că are dreptate (de exemplu împotriva unui terra-platist) nu are niciun motiv să nu împingă jocul cât mai departe posibil. Există o mare probabilitate ca acesta să nu funcționeze. probabilitatea de a câștiga 1000 €, iar apoi asta oferă ocazia să râzi. Prin urmare, nu există niciun motiv pentru a scăpa de pariu.

În timp ce un tip de rea-credință va simți totuși un mic pericol. Chiar dacă există încă cea mai mare probabilitate ca nimic să nu se întâmple, există un risc mic de a pierde 1000 de euro, dacă în adânc știm că suntem de rea-credință și că greșim. Reacția nu va fi deloc aceeași, o să abordăm, să spunem că nu dovedește nimic, să spunem că dacă ar fi să pariez pe tot nu am ieși ... pe scurt, ieșim cu o grămadă întreagă de argumente pentru a nu intra mai ales într-un ciclu în care pariul ar putea fi ținut până la capăt. SAU pur și simplu continuă să-și trateze interlocutorul cu toate numele și să posteze gif-uri animate, dar mai ales să nu împingă ideea pariului.

Deoarece nu există prea multe opțiuni între atitudini, se va rezolva rapid și este un test bun să știm dacă celălalt este de bună credință sau nu.

Aștept, de asemenea, reacții de la unii care vor explica în acest fir de ce ideea mea este complet stupidă și poate fi doar rezultatul unui creier bolnav ... reacții de tip "2" așa că ... să așteptăm : Mrgreen:
1 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Tactica de pariere




de Janic » 30/03/21, 08:14

descriere foarte bună a ceea ce ești!
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Tactica de pariere




de eclectron » 30/03/21, 08:41

@ABC ce se întâmplă dacă oprești tactica troll de timp și energie?
Cine te plătește să putrezești un forum progresiv?
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Tactica de pariere




de ABC2019 » 30/03/21, 08:45

ABC2019 a scris:În timp ce un tip de rea-credință va simți totuși un mic pericol. ... pe scurt, scoate o grămadă de argumente pentru a nu intra într-un ciclu în care pariul ar putea fi ținut până la capăt. SAU pur și simplu continuă să-și trateze interlocutorul cu toate numele și să posteze gif-uri animate, dar mai ales să nu împingă ideea pariului.
....
Aștept, de asemenea, reacții de la unii care vor explica în acest fir de ce ideea mea este complet stupidă și poate fi doar rezultatul unui creier bolnav ... reacții de tip "2" așa că ... să așteptăm : Mrgreen:


castigat ... la naiba, ar fi trebuit sa pariez !! : Mrgreen:
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Tactica de pariere




de Janic » 30/03/21, 08:59

În timp ce un tip de rea-credință va simți totuși un mic pericol. ... pe scurt, scoate o grămadă de argumente pentru a nu intra într-un ciclu în care pariul ar putea fi ținut până la capăt. SAU pur și simplu continuă să-și trateze interlocutorul cu toate numele și să posteze gif-uri animate, dar mai ales să nu împingă ideea pariului.
....
Aștept, de asemenea, reacții de la unii care vor explica în acest fir de ce ideea mea este complet stupidă și poate fi doar rezultatul unui creier bolnav ... reacții de tip "2" așa că ... să așteptăm

frumos, am câștigat!
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Tactica de pariere




de ABC2019 » 30/03/21, 09:05

Janic a scris:
În timp ce un tip de rea-credință va simți totuși un mic pericol. ... pe scurt, scoate o grămadă de argumente pentru a nu intra într-un ciclu în care pariul ar putea fi ținut până la capăt. SAU pur și simplu continuă să-și trateze interlocutorul cu toate numele și să posteze gif-uri animate, dar mai ales să nu împingă ideea pariului.
....
Aștept, de asemenea, reacții de la unii care vor explica în acest fir de ce ideea mea este complet stupidă și poate fi doar rezultatul unui creier bolnav ... reacții de tip "2" așa că ... să așteptăm

frumos, am câștigat!

ce ai castigat? ai oferit un pariu?

haide, îți ofer posibilitatea de a aplica această tactică și de a câștiga 1000 de euro fără să obosești, trebuie doar să-mi oferi un pariu:

* că ești sigur că vei câștiga pentru că știi că ai dreptate și că mă înșel

* pe care sunt sigur că îl accept pentru că sunt un mare troll obtuz care neagă evidentul.

Ar trebui să fie ușor de găsit și veți câștiga de fiecare dată: fie câștigați 1000 de euro, fie în cel mai rău caz puteți arăta tuturor că sunt doar un mare troll care se dezumflă când îl puneți în piciorul zidului.

De ce să te privești de aceste mici plăceri? : Mrgreen:
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Tactica de pariere




de Janic » 30/03/21, 09:06

pedrobac
Sunt doar un mare troll care se dezumflă când îl pui de perete.

frumos, am câștigat din nou!
Dernière édition alin Janic 30 / 03 / 21, 09: 08, editate 1 ori.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Tactica de pariere




de eclectron » 30/03/21, 09:07

ABC2019 a scris:Aștept, de asemenea, reacții de la unii care vor explica în acest fir de ce ideea mea este complet stupidă și poate fi doar rezultatul unui creier bolnav ...


Având în vedere priceperea ta pentru grafen, având în vedere priceperea ta pe RCA, care sunt cam singurele subiecte în care ne întâlnim, sincer nu vrei să te răsfeți cu copilăria ta.
În plus, văzând cât de sincer ești forum , ai fi înșelat să pleci cu casa de marcat. : Mrgreen:

Probabil că în școala primară ne-am complăcut în această practică de pariere ...
Cu o mentalitate atât de copilărească (cine știe să facă calcule în termodinamică, este important! : Mrgreen:), Înțeleg că aveți probleme să înțelegeți sensul evenimentelor, sensul realității.

Ei bine, mă întorc la bunele mele rezoluții: o lume fără ABCile.
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Tactica de pariere




de ABC2019 » 30/03/21, 09:07

Janic a scris:frumos, am câștigat din nou!

ce pariu ai câștigat?
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Tactica de pariere




de ABC2019 » 30/03/21, 09:08

ABC2019 a scris:Deci, cineva care este sincer 100% convins că are dreptate (de exemplu împotriva unui terra-platist) nu are niciun motiv să nu împingă jocul cât mai departe posibil. Există o mare probabilitate ca acesta să nu funcționeze. probabilitatea de a câștiga 1000 €, iar apoi asta oferă ocazia să râzi. Prin urmare, nu există niciun motiv pentru a scăpa de pariu.

În timp ce un tip de rea-credință va simți totuși un mic pericol. Chiar dacă există încă cea mai mare probabilitate ca nimic să nu se întâmple, există un risc mic de a pierde 1000 de euro, dacă în adânc știm că suntem de rea-credință și că greșim. Reacția nu va fi deloc aceeași, o să abordăm, să spunem că nu dovedește nimic, să spunem că dacă ar fi să pariez pe tot nu am ieși ... pe scurt, ieșim cu o grămadă întreagă de argumente pentru a nu intra mai ales într-un ciclu în care pariul ar putea fi ținut până la capăt. SAU pur și simplu continuă să-și trateze interlocutorul cu toate numele și să posteze gif-uri animate, dar mai ales să nu împingă ideea pariului.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 240