Sa fii judecator in Franta....

dezbateri și companii filosofice.
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2221
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Sa fii judecator in Franta....




de phil59 » 23/11/22, 21:16

După ce am „crezut sau nu”, chiar și în Franța, pentru a fi judecător, nu trebuie să ai cunoștințe speciale de drept, ci mai degrabă să ai cunoștințe generale bune, o bună deschidere la minte, care să ai cunoștințe bune. de lege...

Ce crezi?

Mă gândesc în sinea mea, ceva stupid...

Multe vehicule moderne vă raportează când linia albă este depășită sau gestionarea defectuoasă a zonei dvs. de conducere și multe, electrice sau nu, sunt conectate la un server...

De acolo ar fi posibilă aplicarea „codului”, „prost și răutăcios”, și fiecare abatere ar putea fi verbalizată.

Mic exemplu, pentru că, doar cu un vehicul, am putea taxa același șofer de mai multe ori pe zi. Ceea ce poate fi se face deja în alte proporții, fără a fi neapărat ceea ce se numește „un pericol public” pentru alții.

Este esențial să se aplice legea, cu orice preț, și să pună o mașinărie, care dă, vinovat sau nu, fără nicio analiză, sau să pună o persoană umană, cu toate greșelile sale, defectele sale, prejudecățile sale și, mai mult, să fie un om, pentru a evalua o situație?

Șocant, da, asta e sigur.

Presupunem că o linie dreaptă este calea cea mai scurtă, uitând toate „găurile” care pot exista, sau putem vedea, puțin, pentru a face anumite ocoliri, și a nu cădea în toate gropile?

Nu știu, dar măcar un mixt ar putea fi o soluție, sau nu?
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
jean.caissepas
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 660
Înregistrare: 01/12/09, 00:20
Locul de amplasare: R.alpes
x 423

Re: Să fii judecător în Franța...




de jean.caissepas » 23/11/22, 22:17

Vărul meu a studiat dreptul în urmă cu peste 30 de ani pentru a deveni judecător.

Din locurile disponibile în concurs, 80% au fost rezervate fiilor de judecători....

Încă o mafie se pare...

Nu au reusit si au facut altceva pentru ca profesia de avocat nu o interesa.
0 x
Obiceiurile trecutului trebuie să se schimbe,
pentru că viitorul nu trebuie să moară.
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2221
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Să fii judecător în Franța...




de phil59 » 23/11/22, 22:25

Probabil mult mai puțin decât atât acum, dar este mai ușor.

Iar pregătirea pentru competiție, la Bordeaux, este puțin... specială, să zicem.

Dar nici nu este un loc de invidiat pentru cineva care își ia meseria la inimă.
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059

Re: Să fii judecător în Franța...




de Christophe » 24/11/22, 09:09

philxNUMX a scris:După ce am „crezut sau nu”, chiar și în Franța, pentru a fi judecător, nu trebuie să ai cunoștințe speciale de drept, ci mai degrabă să ai cunoștințe generale bune, o bună deschidere la minte, care să ai cunoștințe bune. de lege...


Te-ai gândit greșit...

Nu, trebuie doar să mergi la școala de justiție...dedicată celor mai buni care au făcut studii preliminare în drept (licență, master...)...deci dacă trebuie să ai „oarecare cunoștințe” în drept ... .
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2221
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Să fii judecător în Franța...




de phil59 » 24/11/22, 10:27

Pentru a trece competiția, absolut nu.

Selecția se face pe cultura G, și deschidere la minte, legea este foarte puțin acolo.

La școala de magistratură e altă poveste, dar trebuie să treci de concurs.

Concurență, după, „dacă ai intrat într-un tribunal”, poți trece intern, cu o rată de succes destul de mare.
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059

Re: Să fii judecător în Franța...




de Christophe » 24/11/22, 11:48

Ah și deci crezi că la școala de justiție nu studiem legea după primul tău mesaj de mai sus? : Lol: : Lol: : Lol:

E adevărat că în școlile de inginerie nu prea studiem mecanica...
(Sunt unul dintre ultimii supraviețuitori! : Lol: : Lol: : Lol:)

ps: ai un exemplu de concurs ca sa putem...JUDECEM singuri din moment ce se pare ca ai vazut unul? : Mrgreen:
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2221
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Să fii judecător în Franța...




de phil59 » 24/11/22, 12:47

Am unul dintre copiii mei, cel care are un master în drept, a făcut pregătire la Bordeaux, am condus-o acolo o dată sau de două ori, când am profitat de ocazie să petrec câteva zile în zonă cu soția mea...

O văd duminică, o voi întreba dacă mai are subiectele.

Dar e sigur, din câte mi-a spus ea, legea, până la urmă cunoștințele ei aprofundate, nu era tema pură.

Existau, aproximativ, aproximativ cincizeci de lucrări de cultură G la care ea se putea întoarce pentru a-și susține „cuvintele”.

Cei care au avut cel mai mare succes au fost cei care au studiat la Sciences-Po, de exemplu.
1 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 228