Întreruperea voluntară a sarcinii IVG: pro/împotrivă, Constituție?

dezbateri și companii filosofice.
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16184
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Întreruperea voluntară a sarcinii IVG: pro/împotrivă, Constituție?




de Remundo » 10/03/24, 12:54

Iată, acest subiect este un subiect profund și complex,

Acest subiect este deschis pentru dezbatere, în urma includerii acestui drept (preexistent în Franța) în Constituție.

Christophe a scris:
Remundo a scris:Sunt fericit, Guy va putea face un avort (întreruperea voluntară a țipetelor).

Acum este constituțional. : Mrgreen:


În concluzie despre avort: este o operație traumatizantă pentru majoritatea femeilor...și poate fi și pentru tată!

Asta nu ar trebui să devină un obicei sau o regulă...erau lucruri mult mai urgente de pus în constituție ca, nu știu, de exemplu onestitatea informației... : Roll: : Roll: : Roll:
1 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28726
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Întreruperea voluntară a sarcinii IVG: pro/împotrivă, Constituție?




de Obamot » 10/03/24, 13:18

Problema este că la acea vreme era pe deplin justificat (în cazuri extreme, o femeie nu putea naște uman în urma unui viol...) dar apoi, avortul a continuat să fie practicat pentru un da pentru un nu, ceea ce l-a banalizat și a înlăturat. responsabilitate din partea indivizilor.

Astăzi apar și alte probleme noi și conexe legate de această tendință, instrumentalizarea minților de către wokism și mișcările și compania LGBT@&$#¥§ este de așa natură încât acestea constituie o nouă amenințare politică pentru țară (și bineînțeles, pentru majoritatea minților machiavelice, scopul este de a rupe legăturile culturale tradiționale, și de a ajunge să destructureze societatea și să dizolve unitatea familială) toate ducând la o scădere a natalității și o creștere a imigrației pentru a compensa, ceea ce accelerează (intenționat sau nu) fenomenul. .. (există multe alte interpretări ale acestor fenomene sociale; la fel ca unele dintre aceste mișcări care sunt controlate de SUA pentru a folosi aceste grupuri sponsorizate, pentru a provoca tulburări în țările pe care doresc să le destabilizeze, există și întrebări religioase, dar multe lucruri converg...)

Asta arată că este o întrebare complexă.
2 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16184
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Întreruperea voluntară a sarcinii IVG: pro/împotrivă, Constituție?




de Remundo » 10/03/24, 13:34

asta este...

Pot fi admise anumite cazuri de avort: preocupări medicale majore pentru mamă sau făt, copii de viol etc.

Avortul care refuză copilul spunând că nu avem destui bani, mi se pare deja inacceptabil. Societatea franceză poate avea grijă de copiii săi, chiar și în medii modeste, prin redistribuire socială.

Avortul care refuză copilul spunând că femeia este prea tânără (ex. 16 ani), este încă foarte discutabil... O mamă poate înflori mult mai mult decât un bac+5 nevrotic fără copil...

Aveți și dezbaterea care nu va fi niciodată soluționată (dacă îndrăznesc să spun): de cât timp embrionul nu mai poate fi ucis? Hmmm? De la prima diviziune celulară, aveți o ființă umană în germen... În prezent, geniile noastre franceze legea spune 14 saptamani.La 13 saptamani, embrionul este gelatina de aspirat, dar la 15 saptamani, este un om cu drept la viata.Meditati!

Fără să mai vorbim de excesele obișnuite, dacă știm că avortul este un drept liber, ei bine că se îndreaptă spre o metodă contraceptivă... și da.

Avorturile instrumentale nu sunt lipsite de riscuri pentru uter, unele femei devin sterile, chiar dacă este rar... Avorturile chimice sunt și ele periculoase și pot provoca hemoragii.


„Dreptul la avort” automat pentru mine este anormal și nu are loc legal în Constituție.


este încă un zbor liric macronist, o cortină de fum societală în timp ce această cârpă scufundă Franța din fiecare colț.

Pe de altă parte, foarte concret, decretarea dreptului la avort necesită investirea unor resurse umane și financiare importante... Sunt acolo? Vă reamintesc că mulți oameni de toate vârstele mor deja în camerele de urgență din cauza lipsei de îngrijire... : Roll:
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28726
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Întreruperea voluntară a sarcinii IVG: pro/împotrivă, Constituție?




de Obamot » 10/03/24, 13:52

Ca să nu mai vorbim că există și alte abuzuri care se nasc din această „afacere medicală” în timp ce sunt prezentate ca „progrese sociale”:

— adopția care ar trebui să „devină un drept” pentru cuplurile gay (ce groază are și consimțământul „informat” al copilului?)
— „mame surogat”?
— inseminare artificială (vorbesc despre gestul tehnic fără dragoste…
— pântece artificiale (acesta este pomponul, lui Epstein i-ar fi plăcut).

Pe scurt, începe în minte, tot ceea ce face ca oamenii să nu mai asume (nu mai presupun)...

Sunt multe lucruri de spus, precum faptul că politicienii nu s-au ocupat suficient de oameni. Gândind naiv că a nu avea grijă de asta i-ar „împuternici”... asta nu însemna că nu ar trebui să ne gândim cum să avem grijă de cei care nu și-au asumat responsabilitatea pentru că nu erau la conducere. Nu am o soluție sau idei gata făcute. Dar aici a fost uitată o mare muncă majoră. Fac tot posibilul la nivelul meu umil la nivel local, pentru a-mi reinjecta o parte din venit, pentru a „contribui la economia locală”, o cale de redistribuire și contribuție personală, în vederea stimulării „responsabilității” (și nu „responsabilității” care nu mi se pare suficient de spontan)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16184
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Întreruperea voluntară a sarcinii IVG: pro/împotrivă, Constituție?




de Remundo » 10/03/24, 14:30

în 10 sau 20 de ani, vom avea un alt nebun progresist care va cere ca GPA să fie constituțional, precum și căsătoriile cu obiecte sau animale. : Roll: .
1 x
Imagine
gfgh64
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 300
Înregistrare: 23/06/23, 12:05
x 187

Re: Întreruperea voluntară a sarcinii IVG: pro/împotrivă, Constituție?




de gfgh64 » 10/03/24, 14:57

oricum, femeile care și-au dorit cu adevărat să avorteze au găsit întotdeauna o modalitate de a o face, personal, consider că pentru femei (pentru că acestea sunt cele care le preocupă) este un lucru bun că acest lucru este consemnat în constituție.
nimic nu împiedică realizarea unei monitorizări psihologice, înainte de intervenție, pentru a o ajuta (Femeia) să-și asigure decizia,

femeia este uterul, este la latitudinea ei să decidă dacă dorește sau nu să-și întrerupă sarcina


,
Obamot a scris:
Ca să nu mai vorbim că există și alte abuzuri care se nasc din această „afacere medicală” în timp ce sunt prezentate ca „progrese sociale”:

— adopția care ar trebui să „devină un drept” pentru cuplurile gay (ce groază are și consimțământul „informat” al copilului?)
— „mame surogat”?
— inseminare artificială (vorbesc despre gestul tehnic fără dragoste…
— pântece artificiale (acesta este pomponul, lui Epstein i-ar fi plăcut).

Pe scurt, începe în minte, tot ceea ce face ca oamenii să nu mai asume (nu mai presupun)...

Sunt multe lucruri de spus, precum faptul că politicienii nu s-au ocupat suficient de oameni. Gândind naiv că a nu avea grijă de asta i-ar „împuternici”... asta nu însemna că nu ar trebui să ne gândim cum să avem grijă de cei care nu și-au asumat responsabilitatea pentru că nu erau la conducere. Nu am o soluție sau idei gata făcute. Dar aici a fost uitată o mare muncă majoră. Fac tot posibilul la nivelul meu umil la nivel local, pentru a-mi reinjecta o parte din venit, pentru a „contribui la economia locală”, o cale de redistribuire și contribuție personală, în vederea stimulării „responsabilității” (și nu „responsabilității” care nu mi se pare suficient de spontan)


pentru prima parte a postării tale, este pe gustul meu, un amalgam, pentru a doua parte, felicitări pentru implicarea ta (umilă) financiară și umană în lumea din jurul tău

Remundo a scris:în 10 sau 20 de ani, vom avea un alt nebun progresist care va cere ca GPA să fie constituțional, precum și căsătoriile cu obiecte sau animale. : Roll: .


Ei bine, nu sunt sigur că asta vine de la o iluminare de la servitorul nostru devotat!!!
mi se pare și mie o confuzie să asociez GPA, devianța sexuală și compania cu avortul

pe de altă parte, eutanasierea în anumite condiții, sau nu, ar putea fi într-o zi constituțională!
Mi s-ar părea și mie un progres personal!
2 x
A înțelege nu înseamnă a accepta
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16184
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Întreruperea voluntară a sarcinii IVG: pro/împotrivă, Constituție?




de Remundo » 10/03/24, 15:02

gfgh64 a scris:femeia este uterul, este la latitudinea ei să decidă dacă dorește sau nu să-și întrerupă sarcina

Nu.

Este o decizie mult mai amplă decât ego-ul femeii sau „matricea”, care implică Tatăl copilului și profesioniștii din domeniul sănătății, și chiar Societatea care trebuie să ofere soluții materiale la sosirea unui copil.
0 x
Imagine
gfgh64
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 300
Înregistrare: 23/06/23, 12:05
x 187

Re: Întreruperea voluntară a sarcinii IVG: pro/împotrivă, Constituție?




de gfgh64 » 10/03/24, 15:15

Cred că dacă decizia îi revine numai ei, dar în contextul urmăririi, că familia apropiată (părinte, tată, structură socială etc.) poate ajuta la propunerea de soluții alternative la avort este cu siguranță un lucru bun.

și în ceea ce privește (nu Bertrand)

citez pe Remundo""

si chiar Societatea care trebuie sa ofere solutii materiale pentru sosirea unui copil.

da ar fi atat de bine, dar nu prea realist in lumea actuala in care traim, si mai mult, nu doar material (educatie)
2 x
A înțelege nu înseamnă a accepta
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16184
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Întreruperea voluntară a sarcinii IVG: pro/împotrivă, Constituție?




de Remundo » 10/03/24, 15:21

Nu-mi cunosc tipul...

avem zeci de miliarde de pus în moarte sau lucruri conexe (Ucraina, Macchins Covid...)

Nu, nu, asta nu este nerealist. Locuințe există deja în Franța și terenul de acolo este fertil. Ceea ce înseamnă că camera și masa sunt asigurate, atâta timp cât vrei să iei minimum de seriozitate în această țară.
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072

Re: Întreruperea voluntară a sarcinii IVG: pro/împotrivă, Constituție?




de Christophe » 10/03/24, 16:47

Ei bine, în sfârșit concluzia mea a fost o introducere! : Mrgreen:

In general sunt de acord cu tine.

Ca să rămânem pe subiect, am putea compara avortul cu ceea ce se întâmplă cu operațiile cezariane: medical da, confort (sunt din ce în ce mai mulți) nu...
1 x

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 142