Filozofie: câteva citate pe care să le gândim

dezbateri și companii filosofice.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Filozofie: câteva citate pe care să le gândim




de Christophe » 20/04/07, 11:15

Primite prin e-mail unele sunt arhive cunoscute, nu le înțeleg pe toate : Cheesy: și îmi plac în mod deosebit cele pe care le-am pus cu îndrăzneală: econologia va câștiga : Mrgreen:

„Oricine își dedică fiecare moment al timpului creșterii sale nu așteaptă cu nerăbdare ziua următoare și nici nu se teme”. Seneca

„Nu judeca ziua după secerișul de seară, ci după semințele pe care le-ai semănat”. RL Stevenson

„Simplitatea este armonia perfectă între frumos, util și drept ...” Franck Lloyd Wright

„Trăiește de parcă ai muri mâine, învață de parcă ai trăi veșnic”. Buddha

„Nebunile sunt singurele lucruri pe care nu le regreți niciodată”. Oscar Wilde

„Am decis să fiu fericit pentru că este bine pentru sănătatea ta”. Voltaire

„Cele șapte defecte sociale ale umanității sunt politică fără principii, bogăție fără muncă, plăcere fără conștiință, cunoaștere fără voință, afaceri fără moralitate, știință fără umanism și religie fără sacrificiu”. Gandhi

„Este timpul să începi să trăiești viața la care visai”. Henry James

„Tot ce au făcut bărbații frumos și bine, au construit cu visele lor ...” Bernard Moitessier

„Un defect care îi împiedică pe bărbați să acționeze este să nu simtă de ce sunt capabili.” Bossuet

„Măsurați-vă forțele după aspirațiile voastre, nu aspirațiile voastre după puterea voastră.” Adam mickiewicz

„Tot ce nu este dat se pierde”. Maica Tereza

„Începem să îmbătrânim când ne înlocuim visele cu regrete”. Seneca

„Trebuie să tragem regulile noastre de comportament din lumea naturală. Trebuie să respectăm, cu smerenia înțelepților, limitele naturii și misterul pe care îl ascund, recunoscând că există ceva în ordinea trăirea care este evident în afara competenței noastre. " Vaclav Havel

„În orice domeniu, perfecțiunea se realizează în cele din urmă nu atunci când nu mai este nimic de adăugat, ci atunci când nu mai este nimic de luat”. Antoine de Saint-Exupéry

„Nu căutați vina, căutați remedierea”. Henry Ford

„Experiența nu este ceea ce se întâmplă cu un bărbat, este ceea ce face un om cu ceea ce i se întâmplă”. Aldous Huxley

„Fiecare om trebuie să-și inventeze calea”. Jean paul Sartre

„Îndoielile noastre sunt trădători și ne jefuiesc de ce bun am putea câștiga adesea, pentru că ne este frică să încercăm”. William Shakespeare

„Devotii ridică lumea și scepticii o lasă să cadă”. Albert Guinon

„Ar fi ceva care să îi facă pe mulți fericiți cu toată fericirea care se pierde în această lume”. Duce de Levy

"Îmi spui, uit. Mă înveți, îmi amintesc. Mă implici, învăț." Benjamin Franklin

„Dacă o idee nu pare inițial absurdă, atunci nu există nicio speranță că se va transforma în ceva”. Albert Einstein

"Pentru majoritatea dintre noi, cel mai mare pericol este să nu ai un obiectiv prea mare și să nu-l atingi, ci mai degrabă să ai prea puțină ambiție și să-l atingi." Michelangelo

„Fă din viața ta un vis și un vis o realitate”. Antoine de Saint-Exupéry

"Avem întotdeauna de ales. Suntem chiar suma alegerilor noastre." Joseph O'Connor

„Trebuie să îți rezervi întotdeauna dreptul de a râde a doua zi după ideile tale din ziua precedentă.” Bonaparte

„În adevăr, calea nu contează, voința de a ajunge este suficientă pentru orice.” Albert Camus

„Există multe lucruri care par imposibile doar până când nu le-ai încercat”. Andre Gide

„Unde crește pericolul, crește ceea ce salvează”. Rainer Maria Rilke
„Nu merită nimic pentru a nu fi de folos nimănui.” René Descartes

„Când credem că îi servim pe alții, ne servim doar pe noi înșine prin ei”. La Rochefoucauld

„Fii atent la ce vrei, căci vei obține”. Proverb chinezesc

„Înțelepciunea supremă era să aibă vise suficient de mari pentru a nu le pierde din vedere în timp ce le urmăreau”. Francis Scott Fitzgerald

„Fie că crezi că poți face ceva, fie că crezi că nu poți, ai absolut dreptate”. Henry Ford

„Nu vedem lucrurile așa cum sunt, le vedem așa cum suntem noi”. Anais Nin

„Călătoria descoperirii nu este de a căuta peisaje noi, ci de a vedea lucrurile diferit”. Marcel Proust

"Să îi facem pe oameni să gândească. Să nu încercăm să convingem." Georges Braque

„Să trăim totul pur și simplu, astfel încât toți să poată trăi pur și simplu”. Gandhi

„Poți fi un erou fără să distrugi pământul”. Nicolas Boileau

„A da un exemplu nu este o modalitate de a influența, este singura.” Albert Schweitzer

"Un copac care cade face mult zgomot; o pădure germinativă pe care nu o auzi." Gandhi

„În viață, nimic nu trebuie temut, totul trebuie înțeles”. Marie Curie

„A educa nu înseamnă a umple vase, ci a aprinde focuri”. Michel Montaigne

"Problema cu o cursă de șobolani este că, chiar dacă ieșiți pe primul loc, sunteți încă un șobolan." Lily Tomlin

„Nu știu alte semne de superioritate decât bunătatea”. Beethoven

"În viață, există două categorii de indivizi: cei care privesc lumea așa cum este și se întreabă de ce. Cei care își imaginează lumea așa cum ar trebui să fie și care își spun: de ce nu?" Georges-Bernard Shaw

„Tot ce nu se naște moare”. George harrison

„Cel mai fericit om este cel care aduce fericirea unui număr mai mare de alții.” Diderot

"Problemele lumii nu pot fi rezolvate de sceptici sau cinici ale căror orizonturi sunt limitate la realitățile evidente. Avem nevoie de oameni care să-și poată imagina ceea ce nu a existat niciodată". John F. Kennedy

„Pe pământ totul are o funcție, fiecare boală o plantă care să o vindece, fiecare persoană o misiune”. Înțelepciunea indiană

„Secretul vieții este să ai o misiune, ceva căruia îi dai totul ... Și, cel mai important, este ceva cu totul inaccesibil”. Henri Moore

"Trebuie să ai o idee foarte înaltă, nu despre ceea ce faci, ci despre ceea ce ai putea face într-o zi. În caz contrar, nu trebuie să muncești." Edgar Degas

„Este posibil ca singurele limite ale minții umane să fie acelea în care credem.” - Willis Harman

"Viteazul este încă cea mai sigură atitudine. Lucrurile își pierd teroarea când sunt privite în față." Alexandra David-Neel

"Indiferent ce visezi să faci, începe-l. Îndrăzneala are geniu, putere, magie." Johann Wolfgang von Goethe

„Mai bine ia schimbarea de mână înainte să ne ia de gât”. Winston Churchill

"Nu vă îndoiți niciodată că un grup mic de indivizi conștienți și implicați pot schimba lumea. Așa s-a întâmplat întotdeauna." Margaret Mead

"Poate un om să fie mai puțin înțelept decât o pasăre?" Confucius

„Știi să te îndepărtezi, pentru că atunci când te vei întoarce la munca ta, judecata ta va fi mai sigură.” Leonardo da Vinci

„Ar trebui să fim buni cu ceilalți la fel de natural precum calul galopează, albina face miere sau vița produce ciorchini de struguri, sezon după sezon, fără să ne gândim la cei din anii anteriori”. Marcus Aurelius

"Dacă tratezi un individ așa cum este, el va rămâne ceea ce este. Dar dacă îl tratezi ca și cum ar fi ceea ce ar trebui și poate deveni, atunci el va deveni ceea ce ar trebui și poate fi." Johann Wolfgang von Goethe

„Nu priviți niciodată în jos pe nimeni, decât dacă este pentru a-l ajuta să se ridice”. Rev. Jesse Jackson

„Mă aștept ca Dumnezeu să-mi dea smerenia de a accepta ceea ce nu poate fi schimbat, curajul de a schimba ceea ce poate fi schimbat și înțelepciunea de a distinge unul de celălalt”. Sora Emmanuelle

"Nu este bine ca nimic să fie bun doar pentru tine." Voltaire

„Număr veselia printre dovezile înțelepciunii mele”. Nietzsche

„Dacă pesimismul este în starea de spirit, optimismul este în voință”. Alain

"Nu există altă revoluție posibilă decât să încerci să te îmbunătățești. Dacă toată lumea încearcă ceva, lumea va fi mai bună." Georges Brassens

„Cu gândurile noastre, creăm lumea”. Buddha

"Alege o slujbă pe care o iubești și nu va trebui să lucrezi o zi în viața ta." Confucius

- Veselii se vindecă întotdeauna. François Rabelais

„Ar trebui să încercăm să fim fericiți, doar pentru a da un exemplu”. Jacques Prévert

"Este timpul să înlocuim idealul de succes cu cel de serviciu." Albert Einstein

„Faceți ca visul să vă devoreze viața, astfel încât viața să nu vă devoreze visul”.
Antoine de Saint-Exupery

"Nu ar trebui să încercați să adăugați mai mulți ani vieții voastre, ci mai degrabă să încercați să adăugați viață anilor voștri." John F. Kennedy

„Succesul nu este să faci niciodată greșeli, ci să nu faci niciodată același lucru de două ori”. George Bernard Shaw

„Mai bine să aprinzi o lumânare decât să blestemi întunericul”. Lao Tzu

„Datoria acum este să fii fericit. Există un program mai frumos
nu ai niciunul. Dar devine urgent să începeți predarea în școli
cum o facem. "- Françoise Giroud

„Bărbații câștigă grade și își pierd instinctele”. Francis Picabia

„Nimic de genul a merge la sfârșitul lumii pentru a găsi oameni care merg chiar mai departe”. Pierre Daninos

„Nu moștenim Pământul de la strămoșii noștri, îl împrumutăm de la copiii noștri”.
Antoine de Saint-Exupéry

„Nicio problemă nu poate fi rezolvată fără schimbarea nivelului de conștiință care a generat-o”. Albert Einstein

"Problemele lumii nu pot fi rezolvate de sceptici sau cinici ale căror orizonturi sunt limitate la realitățile evidente. Avem nevoie de oameni care să-și poată imagina ceea ce nu a existat niciodată". John F. Kennedy

"Poți da vina pe oameni pentru că se lovesc unul de celălalt în întuneric sau poți aprinde lumânări. Singura greșeală este să fii conștient de o problemă alegând să nu acționezi." Paul Hawken


"Omul rezonabil se adaptează la lume, omul nerezonabil persistă în încercarea de a adapta lumea la sine. Prin urmare, toate progresele depind de omul nerezonabil".
George Bernard Shaw

- Nu credeți că ați luat-o pe un drum greșit atunci când nu ați mers suficient de departe. Alună

„Fiecare om are dreptul să se îndoiască de sarcina sa și să eșueze din când în când. Singurul lucru pe care nu îl poate face este să uite”. Paulo Coelho

„Doar pentru că o problemă nu a fost rezolvată nu înseamnă că este imposibil de rezolvat”.
Agatha Christie

„A da un exemplu nu este un mod de a influența, este singurul.”. Albert Schweitzer

„Un pesimist vede dificultatea în fiecare oportunitate, un optimist vede o oportunitate în fiecare dificultate”. Winston Churchill

"Trăiește de parcă ai muri mâine. Învață de parcă ai trăi pentru totdeauna." Gandhi

„Nu pierd niciodată din vedere faptul că simplul fapt de a exista este o șansă”. Katherine Hepburn

„Imaginația este cea care extinde măsura posibilităților pentru noi și hrănește dorințele cu speranța de a le satisface”. Jean-Jacques Rousseau

„Nu sunt om de partid, dar apăr cauzele”. Theodore Monod

"Prima calitate a unui creator este curajul. Curajul de a face față scepticismului, conformismului și, în cele din urmă, geloziei." Claude Allègre

„Ori de câte ori aveți dubii, faceți următorul test: Amintiți-vă de cea mai săracă și mai slabă persoană pe care ați întâlnit-o în viața voastră și întrebați-vă dacă ceea ce urmează să faceți va fi corect? de orice folos ". Gandhi

„Nu moștenim pământul de la părinții noștri, îl împrumutăm de la copiii noștri”. Proverb indian

"Omul crede uneori că a fost creat pentru a domina, pentru a conduce. Dar greșește. El este doar o parte a Întregului. Funcția sa nu este să exploateze, ci să vegheze, să fie un steward." Oren Lyons , Indian irochez

„O mare spirit, dă-mi seninătatea de a accepta lucrurile pe care nu le pot schimba, curajul de a schimba lucrurile pe care le pot schimba și înțelepciunea de a discerne între cele două.” Rugăciunea indiană Cherokee

„Efortul tuturor constituie suma progresului.” Victor Hugo

"Nimic nu este gratuit, nimic nu este de prisos, cea mai mică insectă, cea mai mică plantă, sunt indispensabile binelui general. Nimic nu trădează mințile mai înguste decât să considerăm că un lucru este inutil, deoarece nu pare a fi util omului. "William Burchell

„Nimeni nu are alt drept decât acela de a-și îndeplini întotdeauna datoria.” Auguste Comte

„Nu îndrăznim pentru că lucrurile sunt dificile, ci pentru că nu îndrăznim că sunt dificile.” Seneca

„Toate temerile noastre sunt temeri muritoare.
Toate visele noastre sunt vise de nemuritori. „Seneca

„Nu ți se dă niciodată o dorință fără să ți se dea puterea de a o face reală.” (Richard Bach.)

„Nu există o revoluție reală, cu excepția vieții de zi cu zi.” (Sloganul din mai 68.)

„Singurul lucru necesar pentru triumful răului este inacțiunea oamenilor buni.” (Edmond Burke.)

„Lumea va fi salvată doar de rebeli.” (Ghid.)

„Viața este o șansă, ia-o
Viața este frumusețe, admiră-o
Viața este un vis, face-o realitate
Viața este o datorie, îndeplinește-o
Viața este un joc, joacă-l
Viața este mister, străpunge-o
Viața este o aventură, îndrăznește-o
Viața este fericire, merită-o. "(Maica Tereza.)
Dernière édition alin Christophe 23 / 03 / 12, 13: 07, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 20/04/07, 18:30

experiența este atunci când faci un memento stupid pe care l-ai făcut deja.

@+
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
Avatar de l'Utilisateur
Misterloxo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 480
Înregistrare: 10/02/03, 15:28
x 1




de Misterloxo » 22/04/07, 12:43

Nu este rău lista ...
0 x
Învățarea neascultării este o călătorie lungă. Este nevoie de o viață pentru a atinge perfecțiunea. Maurice Rajsfus
A gândi este să spui nu. Alain, filosof
Windjammer
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 16
Înregistrare: 06/03/08, 16:45




de Windjammer » 07/03/08, 23:07

Când cuvântul ajunge la esențial și se alătură frumuseții

restul ... Kilowattul, dolarii sau euro, agitația care nu are mai mult sens decât cea a viespilor dintr-un borcan ... dacă nu are alt sens decât el însuși - nereusind să-l găsească, oamenii ajung să se omoare unul pe altul.

Un rând de oameni înțelepți a venit printre voi ca să vă aducă înțelepciune,
dar am venit pentru tine să-mi dai o parte din înțelepciunea pe care o aveai deja (Khalil Gibran)

- Cea mai lungă călătorie începe cu un prim pas (Confucius, Gorbaciov etc ...)
(dar călătoria nu se rătăcește)

- Toată lumea știa lucrul imposibil,
dar acești inocenți nu o știau.
Așa au făcut-o. (Jean Cocteau)

este o datorie să te iubești pe sine,
este o datorie să fii fericit,
pentru că putem oferi altora ceea ce avem (Windjammer)

dă-mi șase ore să tai un copac și voi pune primele patru pentru a ascuți toporul (Abraham Lincoln)

A alege înseamnă a renunța la restul (Virginie Heriot)

"Merg ... dacă soția mea crede că sunt în viață, știe că merg ... dacă prietenii mei cred că sunt în viață, ei știu că merg. Deci sunt un nenorocit dacă nu ... (Henri Guillaumet)
„ceea ce am făcut ... n-ar fi făcut nicio bestie”. (la fel)
0 x
oliburn
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 181
Înregistrare: 30/01/07, 07:59
Locul de amplasare: 33 Mérignac




de oliburn » 08/03/08, 07:21

inca un mic !!! de unde este extras semnătura mea ...


„Nu ar trebui să credem în tradiții, deoarece acestea au fost transmise din cele mai vechi timpuri,
nici să nu crezi în simpla autoritate a stăpânilor sau instructorilor noștri ...
Dar, putem pune în practică o scriere, o doctrină sau o afirmație
când înțelegerea corectă și experiența noastră intimă le confirmă.

Fii propria ta torță, propriul tău refugiu, propriul tău stăpân ... "- Buddha
0 x
Fii propria ta torță, propriul tău refugiu, propriul tău stăpân ... "
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 08/03/08, 17:39

Windjammer a scris:A alege înseamnă a renunța la restul (Virginie Heriot)


Nu este Marcel Pagnol acesta?

Nu-i rău pe ceilalți deși nu i-am înțeles pe toți ... : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 08/03/08, 17:43

În aceeași ordine de idei, dar nu știu cine:

„Nu știau că este imposibil, așa că noi am știut”.

Uneori îi nemulțumesc foarte mult pe interlocutorii mei prezentându-le o idee specificând: „Nu vreau absolut să critici ceea ce urmează să spun, îți cer să-mi spui ce ai putea face pentru a face posibil sau pentru a face acest lucru. 'îmbunătăţi"

Un altul care este unul dintre principiile de bază ale programării psihologice lingvistice:
Vești proaste: nu ai acces la realitate
Vești bune: puteți schimba ideea pe care o faceți din ea.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 08/03/08, 18:25

elefantul a scris:Nu vreau absolut să criticați ce voi spune, vă rog să îmi spuneți ce ați putea face pentru a face acest lucru posibil sau pentru a-l îmbunătăți

Pentru a reaminti cărucioarele.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6980
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2905




de gegyx » 09/03/08, 17:48

Descopăr și profunzimea ochilor NTM ...
(până la sfârșit ...)
Cântăreț, rar onorat
: Lol:
http://www.jp-petit.org/EVASION/poemes.htm#8_3_08
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 13/03/08, 13:38

:?
Recent, i-am mărturisit unui prieten „apropiat de natură” că am încălzit toată iarna, casa mea, cu paleți noi ...
I-am găsit răspunsul foarte emoționant:
El a spus "Asta este păcatul"
Nimic de adăugat ... are dreptate ... amuzant bătrân ...
0 x

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 262