Pericolul Facebook și (a) rețelelor sociale

dezbateri și companii filosofice.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Pericolul Facebook și (a) rețelelor sociale




de Christophe » 04/12/08, 21:33

Un raport bun pe Facebook tocmai a fost difuzat pe Trimisul special. Este uimitor cât de naivi pot fi oamenii înregistrându-se și participând la astfel de site-uri ... În general, tipăm despre „abuzul” Google, dar Facebook este Google ^ 10!

Un pasaj uluitor: un fost membru care era sătul a cerut să fie șters. După 6 luni de „proceduri” (raportul nu specifică dacă procedurile judiciare) primește un document marcat „Confidențial” cu 170 de pagini despre viața sa privată: fotografie, chat, e-mail ... Pe scurt, tot ce ar putea spune sau pus pe site la un moment dat sau altul a fost conectat într-un singur fișier ... Minte suflare ...

Unele crime au avut loc deja din cauza facebook-ului ...

Pe scurt pentru a evita sau a fugi!

Facebook Planet Un raport al lui Jérémie Drieu și Matthieu Birden

"Ești pe Facebook?" : o întrebare sub forma unui strigăt de raliu pentru întreaga planetă ... Cu 150 de milioane de utilizatori în întreaga lume și peste 4 milioane în Franța, Facebook a devenit un fenomen social. Acest site de rețea socială vă permite să creați o comunitate reală în jurul vostru pentru a face schimb cu prietenii, a găsi prieteni din copilărie, a împărtăși fotografii, a bârfi și multe alte lucruri. În doar doi ani, site-ul a revoluționat modul de comunicare, cum ar fi telefonul mobil sau e-mailurile din ziua lor. În spatele acestui succes, un tânăr, Mark Zuckerberg, care a devenit miliardar la vârsta de 24 de ani și care a avut această idee genială în camera sa de cămin din campusul prestigioasei universități Harvard. Astăzi, chiar și Barack Obama a adoptat-o ​​pentru a face campanie și a deveni noul președinte al Statelor Unite. Trimisul special a creat un profil pe Facebook pentru a încerca să înțeleagă ce explică entuziasmul pentru site, dar și riscurile pentru intimitatea tuturor.


Disponibil probabil în Stream în următoarele zile:
http://envoye-special.france2.fr/index- ... brique=686

Pentru a vedea!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 04/12/08, 21:48

Am uitat: sunt oameni care sunt pe fessebook aici?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 05/12/08, 08:49

Facebook este într-adevăr o capcană!

Ca și cum ți-ai putea afișa confidențialitatea în vederea deplină a lumii fără să ai vreodată probleme ... : Evil:

Serios, ai merge în mijlocul pieței publice pentru a spune viața ta tuturor tuturor ???
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 05/12/08, 10:09

Ei bine, facebook și youtube (și echivalentul lor) joacă un pic pe același nivel psihologic: dorința de a fi văzut în lumea cibernetică = mândrie

Cu cât ai mai mulți prieteni, cu atât ai mai multă vizionare a videoclipului / fotografiei tale, cu atât ești mai fericit ... dar ce rămâne o cifră care în final îți aduce ce?

Ei bine, recunosc că sigur promovează contactele umane ... în aspectele lor bune, dar și rele ... Și că cei abonați pe facebook par să fie suficient de naivi pentru a-l ignora ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
renaud67
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 638
Înregistrare: 26/12/05, 11:44
Locul de amplasare: marseille
x 8




de renaud67 » 05/12/08, 10:11

nu este neapărat mai bine decât toate jocurile de rețea în care nu ne interesează gura? (WoW de exemplu)
0 x
Absurditățile de ieri sunt adevărurile de astăzi și banalitățile de mâine.
(Alessandro Marandotti)
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 05/12/08, 10:14

Favorizează mai multe contacte virtuale decât contactele umane.
Mai mult decât atât, atunci când contactul devine real, acesta devine adesea foarte violent, deoarece tindem să idealizăm persoana și apoi deseori ajungem dezamăgiți ...

În cele din urmă, toate aceste lucruri acolo, este yuck poo !!!
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16136
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5246




de Remundo » 05/12/08, 10:27

Ah, m-am uitat ...

Mi-au plăcut foarte mult cele două fete de 2 ani, care fumau, s-au rătăcit și și-au publicat bunurile feminine ... Un efort mai mult și trotuarul nu este departe, fetele tinere ...

Pericolul este nevroza care nu este virtuală. Este un fel de a doua viață care paradoxal taie lumea.

Adunarea a 500 de oameni care joacă statui ... Ce interes? Acești oameni au ajuns fără să știe sau să discute între ei și au plecat de acolo.

În caz contrar, am văzut că facebook-ul este exploatat în primul rând de publicitate și informații generale ...


: Cheesy: Nimic de-a face cu dezbaterea, dar ... Pentru un tip care vrea să lovească pe net ...

depozit www.fac-ebook.com pentru a vinde cărți studenților, care continuă să meargă pe facebook pentru altceva decât să citească cărți ... : Cheesy:

Există unul care s-a gândit deja la asta :D
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 05/12/08, 10:33

renaud67 a scris:nu este neapărat mai bine decât toate jocurile de rețea în care nu ne interesează gura? (WoW de exemplu)


Ei bine, într-o altă viață, am jucat mult la CounterStrike între 1999 și 2004 ... și alte câteva jocuri de rețea. Iată ce scot din ea:
a) Poți fi ușor prins și să petreci ore întregi acolo (un copil de 12 ani, de exemplu, nu are puterea mentală pe care am avut-o la 20 de ani)

b) În clanul dvs. întâlniți un anumit spirit de camaraderie care este cu adevărat excelent (implementarea tacticii pregătitoare, micro, forum...). Am fost mereu cu băieți de peste 30 de ani, a fost o atmosferă frumoasă. O Pe scurt ne-am distrat bine

c) Dar, în cele din urmă, cum a fost afectată viața mea privată (cu excepția timpului „pierdut”, desigur)? Am fost un IP, un număr de identificare (anti pirat) și o poreclă. Singurele informații pe care le puteți colecta sunt statistici destul de precise (timpul petrecut, scoruri, decese, arme preferate ...) ... Nu prea multe care să poată fi folosite de alții ...

Pentru Wow este ceva mai rău la nivelul dependenților ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 05/12/08, 10:35

Remundo a scris:depozit www.fac-ebook.com pentru a vinde cărți studenților, care continuă să meargă pe facebook pentru altceva decât să citească cărți ... : Cheesy:

Există unul care s-a gândit deja la asta :D


Se pare că e luat ...

Altfel mă gândisem www.fessebook.com care este, de asemenea, luate hihihihihi arunca o privire!

Apropo, întrebare stupidă: Mark Zuckerberg, fondatorul său, este pe facebook? Aceeași întrebare pentru angajații lor care știu cu adevărat din ce știri este făcută?
Imagine

Publicitatea ultra-vizată este ceea ce îmi vine imediat în minte și este vârful aisbergului și, în cele din urmă, consider că acest punct este pozitiv: va reduce „risipa de publicitate” ...

Pentru restul: atenție ...

Mi-a plăcut foarte mult interviul cu un inginer pe facebook care a spus pe fond: "Colectăm în mod liber informații despre confidențialitatea dvs., care sunt tolerate în SUA, dar dacă guvernul dorește să se uite în baza noastră de date, atunci va trebui să se adreseze instanței de judecată".

Cu alte cuvinte: nu ne faceți ceea ce facem altora!

Cheeky nu?
Dernière édition alin Christophe 05 / 12 / 08, 10: 41, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 05/12/08, 10:37

Este întotdeauna povești de fund : Mrgreen:
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 161