Lucrezi, o altă înșelătorie? Doc: Uciderea muncii

dezbateri și companii filosofice.
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3

Lucrezi, o altă înșelătorie? Doc: Uciderea muncii




de Lietseu » 26/10/09, 23:15

Incredibil de precis și incisiv, programul Fr3 din această seară a fost MARE sau a învățat că principiul de bază al sistemului este să creeze
1 °: întotdeauna mai mult beneficiu pentru legumele mari

2 °: împărțiți lumea muncii sau vă explicăm de ce și cum, managerii aleg o persoană mai mult decât alta ... sunt uniți, se vor denunța reciproc ??? cel mai fragil sau cel mai fundul fals și parvenții (sau fragili social și, prin urmare, ușor de manipulat) vor fi, prin urmare, angajați ... : Evil:

3 °: creați o separare totală între indivizi utilizând tactica anglo-saxonă cunoscută „împărțiți și cuceriți”, astfel, la finalul scurtei dezbateri care a urmat documentarului, un psiholog a fost clar: „ei” (victimele sistemului) nici măcar nu știu ce i-a adus acolo și nici măcar nu își dau seama că sunt manipulați pentru a nu avea contact cu colegii lor ... și, de asemenea, pentru a-i persecuta pentru întoarcerea lor la viață imposibil...
Și omul scurt de spus în concluzie, că niciodată în anii anteriori și după războaie (14/18 și 39/40) nu am fi reușit și noi să împărțim muncitorii, pentru că la vremea aceea oamenii aveau încă solidaritatea dragi „aleși” încearcă să ne răpească din toate punctele de vedere.


de urmat ....



miau :P


Reflectarea serii, Chiar trebuie oamenii să-și irosească viața ... câștigând-o? și asta în zorii secolului XXI?
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu
„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?
Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
chrisleblay
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 134
Înregistrare: 16/06/07, 01:35
x 4




de chrisleblay » 26/10/09, 23:32

În prezent, munca este foarte precară.
Trebuie să fii atent să nu-ți cheltuiești banii prea mult pentru că suntem într-un sistem capitalist (foarte greu din punct de vedere uman) depășit de mult timp.
Așa că fă-o singur (învață prin internet în ritmul tău), cheltuiește inteligent, lucrează pe cont propriu la mai multe locuri de muncă, nu pierde timpul încercând să schimbi lumea, deoarece se va schimba în mod necesar, având în vedere ecuația imposibilă pusă în aplicare.
Nu cred că voi posta altceva ca un comentariu pentru că intrăm în politică (ecuație fără soluție).

Chris
0 x
netshaman
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 532
Înregistrare: 15/11/08, 12:57
x 2




de netshaman » 27/10/09, 00:51

Aș dori să pun aici un citat din cel pe care îl numim „mama” din India, care a fost discipol al lui Sri Aurobindo, yoghin și revoluționar bine cunoscut acolo:
A murit în 1973.

„Secolul XXI va fi secolul al XIX-lea al muncii”.

Vizionar, nu?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 27/10/09, 09:08

Munca este sănătate dizti !! Este valon ... : Mrgreen:

Va fi continuarea mâine seară pe FR3 întotdeauna. Am înregistrat prima parte.

Există câteva extrase aici: http://programmes.france3.fr/mise-a-mort-du-travail/

În același subiect, un alt documentar bun: Am dureri la locul de muncă despre care am vorbit aici: https://www.econologie.com/forums/j-ai-tres- ... t4233.html

Rapoartele referitoare la rău la locul de muncă sunt extrem de rare, dar se referă la majoritatea oamenilor: cine este cu adevărat fericit să meargă la serviciu? Puțini oameni după părerea mea ... (mai sunt câțiva la școală, dar este mai ales din punctul de vedere al profesorilor, nu al elevilor ... personal, și nu sunt singur cred: ce ce am putut supăra la școală în detrimentul societății !!!)

Se pare că este tabu în același mod ca moartea, care este tradus de cei mai cinici materialiști (capitalismul obligă) ca singura „pierdere a tuturor bunurilor noastre materiale (pe?) Acumulate în timpul vieții materiale” ... puțin reductiv nu dar atât de semnificativ pentru pierderea reperelor societății noastre!

Pe scurt: moartea distruge munca? Aici ar fi un subiect bun pentru filosofia Bac !! : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 27/10/09, 09:56

... se pare că cu cât munca este mai plăcută, cu atât este mai bine plătită ... : Mrgreen:

(cu parașută aurie, etc ....)
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 27/10/09, 10:03

Ah da elefant, remarcă bună!

La școală este la fel: cei mari și puternici care i-au prins pe cei mici, pariez că le place școala mai bine decât cei mici : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 27/10/09, 11:02

Christophe a scris:
Va fi continuarea mâine seară pe FR3 întotdeauna. Am înregistrat prima parte.

:


Mi-ar plăcea să te revăd și pe tine.

Foarte puternic într-adevăr ...

Cu toate acestea, o extensie a reflecției (nu este deloc un dezavantaj): trebuie să rămânem conștienți că la acest preț avem toți confortul echipament de care profităm ...

Când suntem consumatori, suntem siguri că nu ne plângem când, la Carglass, durează mai mult de 24 de ore pentru a repara ???
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 27/10/09, 12:13

Propun un alt subiect, domnule : Cheesy:

Moartea denunță nebunia lumii ...?

miau :P
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu

„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?

Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 27/10/09, 12:19

Nu sigur, Mmm ar trebui să se compare cu alte țări cu un nivel de trai echivalent cu cel al Franței ...

Pentru că problema „hărțuirii” și invers „onmedoitca” (pentru că este un „aquis social” și că refuz să o pun sub semnul întrebării chiar și în atâta criză gravă și chiar dacă proprii mei copii vor plăti pentru asta ...) Francezii nu sunt prost amplasați ... cred!

Lietseu Nu am înțeles subiectul tău de filozofie, dar nu am fost niciodată puternic în această chestiune : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 27/10/09, 12:46

Ce modestie!

miau :P
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu

„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?

Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : 44 d.Hr. și oaspeții 376