Marele bluf al Franței 2. Societate de unică folosință!

dezbateri și companii filosofice.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Marele bluf al Franței 2. Societate de unică folosință!

de Ahmed » 20/02/10, 14:22

Nimeni nu se referă la acest program France 2, care totuși abordează subiecte importante, așa că rămân la el!

Rezumat pentru cei care nu l-au văzut:
Vânzătorii lanțurilor de distribuție mare a aparatelor electrocasnice primesc prime pentru a-i îndruma pe cumpărători în mod sistematic către cele mai profitabile produse pentru cutia lor.

Reparatorii (din aceleași cutii), testați la o defecțiune simplă (mufa de alimentare a motorului deconectată), se mulțumesc de 9 ori din 10 să privească scurt dispozitivul (mașina de spălat vase), să-l declare „mort” și să factureze „performanța” lor.

Intervievând ingineri de produse care propagă de bunăvoie teze interne, aceștia tac dintr-o dată când jurnalistul le spune despre durata de viață scurtată în mod deliberat a acestor dispozitive (ceea ce se numește perimare planificată) și doar bâlbâie. : „nu comunicăm pe acest subiect”.

Pe de altă parte, este prezentat un reparator independent conștiincios și o companie care reparează ecranele plate schimbând doar componenta defectă a cardurilor electronice, la un cost rezonabil.

Ce te inspiră?

Editare:

În continuare, Christophe a scris:Iată 2 extrase interesante: https://www.econologie.com/fiabilite-de ... -4286.html

(...)

Raport complet pentru a vedea aici: https://www.econologie.com/le-grand-blu ... -4312.html


Citiți și pe această temă: uzura-industrială-povestea-înșelăciunii-t9854.html

Reeditați, eliminate din Daily și Ytube:
Video pentru a revedea aici: http://envoye-special.france2.fr/les-re ... bluff.html

Și un alt reportaj difuzat pe Arte la începutul anului 2011: Gata de aruncare asupra istoriei obsolescenței industriale: https://www.econologie.com/telechargeme ... rogrammee/
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

de sen-no-sen » 20/02/10, 15:54

Bună!
Ei bine, cred că toate acestea reflectă ideologia principală a societății noastre: satisfacerea creșterii.
Aceleași practici există și în domeniul auto (printre altele ...), sau înlocuim un da sau un nu = flux de numerar semnificativ pentru producătorii de echipamente!
Societatea de unică folosință ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7

de elefant » 20/02/10, 16:31

Sunt treizeci de ani buni, recenzia „Test-Achat” a publicat un sondaj edificator, așa că pe un eșec foarte simplu (comutatorul principal al unui televizor) a fost edificator.

Pe de altă parte, un prieten de-al meu de depanare „la modă veche” îmi spune că oricum devine dureros: detectarea multor defecte pe echipamentele recente devine dificilă și schimbarea subansamblului (există doar trei un televizor cu ecran plat) devine dureros:
prețul piesei (de 2 până la 3 ori prețul inițial) + profit + costuri de transport + forță de muncă = 3/4 din prețul unei noi.
De asemenea, trebuie să fii obișnuit cu marca, deoarece manualele de service sunt scumpe
Acum să fim realiste în legătură cu unele dispozitive: primul înregistrator video VHS pe care l-am vândut în 1979 a costat 56000 FB (sau 1400 euro să se înmulțească cu 2,2, sau echivalentul a 3080 euro): a fost absolut necesar să reparați. Un DVD player de bază costă 59 până la 79 de euro, în timp ce ora de lucru pentru deschiderea acestuia și pentru a face un diagnostic este negociat între 30 și 50 de euro.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

de sen-no-sen » 20/02/10, 16:57

elefantul a scris:Acum să fim realiste în legătură cu unele dispozitive: primul înregistrator video VHS pe care l-am vândut în 1979 a costat 56000 FB (sau 1400 euro să se înmulțească cu 2,2, sau echivalentul a 3080 euro): a fost absolut necesar să reparați. Un DVD player de bază costă 59 până la 79 de euro, în timp ce ora de lucru pentru deschiderea acestuia și pentru a face un diagnostic este negociat între 30 și 50 de euro.


Exemplul pe care îl citați este destul de corect, cu toate acestea, aproape toate echipamentele electronice din zilele noastre provin din Asia, o țară care practică „dumping social”.
Deci, într-adevăr, din punct de vedere pur economic, înlocuirea este mai ieftină (în acest domeniu aici, și deocamdată ... petrol ieftin, nu de mult ...), dar din punct de vedere ecologic c este o aberație!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7

de elefant » 20/02/10, 17:31

Există mai bine:

Reglementările din Regiunea Valonă obligă să recicleze echipamentele informatice ale administrațiilor publice la sfârșitul vieții: cu alte cuvinte, să-l distrugă pentru a recupera materialele (metale, materiale plastice)
Flandrezi sunt mai deștepți: administrațiile se pot revinde, ceea ce face posibilă recuperarea unor mașini vechi de modă la un preț imbatabil.
În aceeași linie: comunitățile europene își dau lucrurile vechi (4 până la 10 ani) către Oxfam, care le reambalează: găsești astfel PC-uri vechi, foarte utilizate în automatizare pentru 150 de euro.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

de Ahmed » 20/02/10, 20:00

@ elefant:
Ultima parte a primului dvs. mesaj explică foarte precis modul în care apare actuala problemă, în termeni pur economici. Acest lucru este cu siguranță relevant, dar nu ne permite să ne gândim la lucruri că în cadrul unui anumit sistem, fără a vedea acest lucru mai general.

Creșterea continuă a productivității (la producție) duce treptat la o scădere corespunzătoare a prețurilor de vânzare, care în sine necesită o creștere a câștigurilor de productivitate (= mai multă automatizare, mai multă muncă intensivă sau / și mai puțin plătită) pentru a menține o rata internă de rentabilitate suficientă.
Celelalte consecințe sunt degradarea calității și căutarea de noi surse de profit legate de vânzarea produsului: profituri în exces pe piesele de schimb, adăugarea unui atribut distinctiv „poate” cum ar fi 50 de programe pe o mașină de spălat, cadou ” bonux ", pastă de dinți cu dungi, modă (schimbare după funcție) ...

Problema pieselor de schimb supraevaluate este probabil să apară numai pentru dispozitivele mari, cum ar fi automobilul, în alte sectoare nu sunt sigur că producătorii sunt cei mai puțin interesați din lume ...
În raport, vedem că pentru a interveni pe un card electronic aveți nevoie de instrumente considerabile și că, odată cu integrarea componentelor + in +, foarte curând nu va mai fi posibil să facă acest lucru.
Am reparat obiectele de mult timp, am observat această evoluție: de foarte multe ori nu mai există nicio posibilitate de cea mai mică reparație și am încercat recent să refac un obiect nou (primul defect trecuse în garanție și a doua nu era mult mai bună, din cauza unui design defectuos)!

Este păcat (dar este limita genului televizat: rămâne un spectacol), că raportul prezintă aceste practici ca fiind surprinzătoare, șocante, dar, din fericire, există oameni cinstiți și scrupuloși care să contrabalanseze această stare de lucruri regretabile.
Este adoptat un punct de vedere moralizator, pentru a uita mai bine că scopul sistemice* este doar valoarea de schimb (profitul) și că valoarea de utilizare (ceea ce cumpărătorul caută) este rezidual, adică este doar pretextul pentru realizarea valorii de schimb.

Desigur, realitatea este complexă și, desigur, mai există oameni care nu funcționează în totalitate în conformitate cu această logică: joacă un rol important (și involuntar!) În funcționarea perversă a sistemului economic, deoarece sunt o diversiune prin semănarea confuziei în minți.

* Și nu numai lanțurile magazinelor chestionate.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7

de elefant » 20/02/10, 22:01

Mi s-a spus că Mercedes Benz își finanțează cercetarea și dezvoltarea ..... cu piese de schimb!

Bine, acum să fim sinceri: nu mi-aș schimba HP color A3 sau chiar HP 9XX (A4) al soției mele pentru imprimanta mea de margarete Radio Shack din 1986: peste 20 de kilograme și prețul de bază 2500 euro (X 1,6, XNUMX, cred).
... și într-o zi am aruncat 6250 de euro (X2) de echipamente video portabile color în curtea containerelor. Nici măcar pisica lui Lietseu nu și-ar fi dorit niciodată să se joace! O cameră de 300 de euro astăzi merge mai bine!
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
zorglub
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 501
Înregistrare: 24/11/09, 10:12

de zorglub » 21/02/10, 09:22

Fac aceeași observație! dacă ar trebui să folosim materialul reparat de acum cincisprezece ani, încă în funcțiune, consumul electric ar fi mai important, calitatea, performanțele mai scăzute, cantitatea de material utilizat superior, poluarea poate fi mai mare (cea generată de productie, reparatii)
ceea ce mă deranjează cel mai mult este faptul că nu angajăm o soluție de recuperare sistematică a materialului pe care îl aruncăm
pubele actuale sunt mine de aur
despre emisiune, în urmă cu câțiva ani, fusese difuzat un echivalent și era deja în ton cu vremurile
dacă compar primul meu VCR din anii 80, a cântărit astăzi 15 kg, cântărește 1.5 - 2 kg (dar de unică folosință și nu poate fi reparat)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

de Did67 » 21/02/10, 11:16

Fiecare element:

1) Latura captivantă a consumului: „valoarea” nu este utilizarea pe care o face cineva de el (dacă nu, de ce să schimbăm telefonul mobil când funcționează perfect?), Ci și imaginea pe care sperăm să o dăm de sine ... Și astfel, la fiecare 2 ani, „efectul de imagine” pe care îl are obiectul dispare și trebuie să cumperi unul, mai scump, pentru a obține o nouă satisfacție din el ...

Deci, cred că există o latură „captivantă” (ca un drog) în utilizarea noastră. Și că trebuie să fim tratați ... Este urgent (pentru noi, și pentru planetă!).

2) Dificultate de reparare cu siguranță; costul forței de muncă cu siguranță ... Deci, nu este întotdeauna „profitabil”, desigur!

Dar: a) ce despre costurile ecologice neintegrate? Așadar, societatea „tuturor de unică folosință” undeva în impasul oricum ...

b) ce zici de simpla defecțiune pe care nici nu o mai detectăm - nu trebuie să „deviem” dezbaterea. Faptul stabilit de raport este că 3 reparatori din 4, în emisiune, nu au făcut un diagnostic ultra-simplu, un „eșec” pe care l-ar fi putut detecta cu un simplu Metrix ...

Motorul nu funcționează? (toată lumea a văzut-o) Deci primește putere? Uite ce nu? Există vreun suc din programator? Aici da! Cum se face că nu trece între cei doi? Aici, un conector s-a deconectat ... Îmi amintesc la fel că culorile firelor rămân codificate!

Acum 5 ani, imediat după expirarea garanției (suplimentare), mașina de spălat vase se scurgea. Îl întorc, s-a străpuns o montare care s-a frecat. Mod excelent: silicon, tub interior al bicicletei, coliere ... Toate pentru 10 bile! Și au trecut 5 ani că funcționează!

Sunt convins, urmărind programul, că dacă aș fi sunat un reparator, m-ar fi sfătuit să cumpăr unul nou! Este încă unică sau dublă în viață (dacă moare acolo).

Nu, sunt lucruri scandaloase! Sistemul de remunerare pentru vânzători și reparatori și - parțial, nu îi învinuiesc în totalitate - un fel de lipsă de conștiință profesională, este semnul unei societăți degenerate ... (în sensul „absenței valorilor” ).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

de Flytox » 21/02/10, 12:00

Când vine vorba de electronică, evoluția a fost amețitoare, iar comparațiile sunt dificile. Din punct de vedere energetic cenușiu, consumul de energie electrică, deșeurile de materiale și toxicitățile materialelor utilizate, în țările asiatice care furnizează un procent din ce în ce mai important din electronica mondială, cel mai bine se confruntă cu cel mai rău, adesea conform voinței de la clientul occidental.

Pe de altă parte, la nivel de producție în țările occidentale, s-au depus eforturi pentru cantitatea și numărul de produse toxice / nocive utilizate chiar dacă rămânem la dispoziție. Evoluția ar fi putut fi mult mai rea în comparație cu mediul.
Cea mai toxică este metoda comercială care are ca scop crearea de obsolescență la rădăcină.

Pentru a ilustra „disponibilitatea”:

Acest voltmetru de 5 euro a cumpărat ieri de la dl Bricostoumpf:

Imagine

Funcționează foarte bine și are caracteristici foarte bune pentru acest preț:

Imagine

Când bateria este de 4 € .15, vom schimba bateria sau voltmetrul ????
http://www.ldlc.com/fiche/PB00035848.html
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 177