Franța, o democrație?

dezbateri și companii filosofice.
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2491
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 364

Franța, o democrație?




de Forhorse » 08/06/10, 09:37

Deja îmi declarasem părerea despre acest subiect cu privire la un alt subiect. Și anume că pentru mine Franța nu este o democrație: este suficient ca un mic grup influent să deschidă gura pentru a fi luată o decizie împotriva majorității.
Nu sunt în mod special împotriva vânătorii, indiferent de forma respectivă, am pus acest articol în special pentru a denunța variațiile legislative ale țării noastre. Este edificator
http://www.rue89.com/planete89/2010/06/ ... ros-153867
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sherkanner
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 386
Înregistrare: 18/02/10, 15:47
Locul de amplasare: Austria
x 1




de sherkanner » 08/06/10, 09:57

hmm, din păcate, nu cred că se limitează la Franța, doar deschide puțin ochii și vezi că este o caracteristică a naturii umane (comenzi rapide, dar prezente în toate societățile pana acum).

Dacă nu suntem din mediul potrivit sau nu avem contactele potrivite, nici măcar nu suntem considerați sau ca o cantitate neglijabilă, în afara perioadelor „electorale” și din nou. Nu este nevoie să te uiți neapărat în eșaloanele superioare, de exemplu, oamenii au trecut de mine de mai multe ori pentru că vânzătorul este „prietenul” lor și că se află în Franța, Germania, Austria, Republica Cehă, Slovenia, Ungaria etc. .
Pe scurt, acest tip de atitudine este obișnuit, nu există egalitate între cetățeni, decât pe hârtie.

Lobby-urile sunt peste tot, sunt doar un grup care își apără interesele, la fel cum încercăm să facem și aici în economie, cu excepția noastră, poate un pic mai altruistă și încercăm să vezi pe termen mai lung, nu doar pentru anul care vine, și că facem acest lucru mai mult la scară individuală.

Ei bine, mă opresc aici pentru moment

lobby: http://fr.wikipedia.org/wiki/Lobby
0 x
Când lucrați, întotdeauna dați-vă 100%: 12% luni; 25% marți; 32% miercuri; 23% în joi; și 8% în zilele de vineri
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 08/06/10, 09:57

Acest lucru este adevărat peste tot: la noi, în Belgia, parlamentul votează legi - dintre care unele sunt întemeiate și acceptabile - și apoi, „în liniștea liniștită a cabinetelor ministeriale - lobbyiștii anulează lucrarea prin punerea în aplicare a decretelor. care, eventual, nu apar niciodată ..)

un exemplu: Chiar aseară, președintele Societății Belgiene de Osteopatie mi-a explicat că au trecut 14 ani de când „legea Colas” nu este încă aplicabilă.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
bambus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1534
Înregistrare: 19/03/07, 14:46
Locul de amplasare: Breizh

Re: Franța, o democrație?




de bambus » 08/06/10, 10:01

Forhorse a scris:Deja îmi declarasem părerea despre acest subiect cu privire la un alt subiect. Și anume că pentru mine Franța nu este o democrație: este suficient ca un mic grup influent să deschidă gura pentru a fi luată o decizie împotriva majorității.
Nu sunt în mod special împotriva vânătorii, indiferent de forma respectivă, am pus acest articol în special pentru a denunța variațiile legislative ale țării noastre. Este edificator
http://www.rue89.com/planete89/2010/06/ ... ros-153867


Schemele speciale de pensii sunt, de asemenea, un bun exemplu! :strigăt:
0 x
Producția solară + VE + VAE = electricitate în ciclu scurt
Avatar de l'Utilisateur
sherkanner
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 386
Înregistrare: 18/02/10, 15:47
Locul de amplasare: Austria
x 1




de sherkanner » 08/06/10, 10:02

Aici sau 49-3, de asemenea, o farsă vastă acest lucru ^^
0 x
Când lucrați, întotdeauna dați-vă 100%: 12% luni; 25% marți; 32% miercuri; 23% în joi; și 8% în zilele de vineri
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1643




de Macro » 08/06/10, 10:19

Între timp ... Unde este depozitarea puștilor de vânătoare ... Există mai puțină delicat : Cheesy:
Este rar că deplângem un furt de C15 în curtea unei ferme din Sologne : Cheesy:

Mistretul nu este un animal foarte drăguț nici măcar pentru un economist de biciclete .. Și deosebit de invaziv în zonele rurale ... Nu timid, se sparge prin garduri vii și distruge grădini de gunoi și altele ... Și nu este intruziv în mâinile tale că îl sperie ... Tatăl meu a avut o casă cu un teren mare de 2 km, în timp ce cioara zboară din pădurea de stat Loches (37), a petrecut aceste nopți apărându-și pomii fructiferi împotriva căprioarelor ... Creaturile îi încărcau cocker spaniel : Mrgreen:

Când a luat Charlin și Blondeaux du ratelier, muzica s-a schimbat ... O friptură de doe nu este rea : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
coucou789456
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1019
Înregistrare: 22/08/08, 05:15
Locul de amplasare: Narbonne




de coucou789456 » 08/06/10, 10:33

bonjour

http://www.chasseenvienne.com/CHASSEENV ... sp?pid=188 a scris:În Franța, federațiile departamentale de vânători sunt cele care compensează pe deplin daunele cauzate de vânatul mare culturilor agricole; acest lucru de la legea din iulie 2000 (cunoscută sub numele de „Legea Voynet”).
La Viena, daunele compensate sunt de 75% din cauza mistrețului, de 25% din cauza căprioarelor și o parte anecdotică din cauza căprioarelor.

atâta timp cât acest tip de lege rămâne în vigoare, de ce vrei să se schimbe asta ... sau cam așa cum ar fi pensiile, toată lumea plătește pentru toată lumea (metoda actuală de plată a pensiilor).

pentru aceste renumite pensii, păstrăm regimurile speciale, așa că să ne întoarcem la corporatism, unde pentru fiecare corporație, proprii muncitori își plătesc proprii pensionari.

jeff
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1643




de Macro » 08/06/10, 10:42

Nu știu dacă ați văzut devastarea pe care o pot face o grămadă de porci ...
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202




de phil53 » 08/06/10, 10:47

Ușor de criticat, toată lumea își apără privilegiul (privilegiile) gândindu-se că i se datorează.
Avem democrația pe care o merităm, câți dintre noi suntem interesați și urmăm dezbaterile politice, câți sunt angajați politic?
Și totuși mă gândesc la asta forum nu este reprezentativ pentru populație, deoarece există deja o conștientizare ecologică, un fel de activism!
În plus, cine poate crede că un politician care spune ce va face și cine ar fi corect în general, cine poate crede că va fi ales, suntem atât de obișnuiți și solicităm demagogie.
Și mai presus de toate, cine poate pretinde că are adevărul și poate crede că are cea mai bună soluție pentru cel mai mare număr.
Și din nou, este corect?

Susțin că cel mai sigur mod de a face lumea un loc mai bun este ca fiecare să își ia partea din povară și să nu aștepte miracolul stângii sau al dreptei sau mai rău de la un salvator asemănător unui super-om.

Practic asta fac unii aici cu mijloacele lor și este bine să încerci să te unească.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1643




de Macro » 08/06/10, 10:58

Bătrânul meu nu mai vânează, din motivul bun și simplu că nu-și mai permitea cu pensia sa de 900 € / lună să plătească timbru și permise de asigurare, aproape toate mergând la federație pentru a plăti daunele provocate de dăunători. al treilea...
Nu am vânat niciodată (cu excepția unui ghid cu părul buclat), dar ca omnivor pot înțelege anumite metode de vânătoare „responsabile”. Bătrânul meu ne-a adus acasă o mulțime de lucruri bune de mâncat (nuci și struguri) ciuperci ... : Cheesy: ) Și-a uitat arma chiar acasă : Cheesy: Ceuilleur vânător este originea manidului ...

Apoi, imaginați-vă că trimiteți de la 1500 la 1800 € în abonamentul dvs. la clubul dvs. sportiv și să vă supărați pe econobobos care vin să pună găurile terenului dvs. de golf, să taie plasele terenului dvs. de tenis, să declorineze piscina, ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 114