Bună dimineața toată lumea (filozofia mea de viață)

dezbateri și companii filosofice.
cybfil
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 06/07/10, 08:19
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest

Bună dimineața toată lumea (filozofia mea de viață)




de cybfil » 07/07/10, 12:58

Nou pe acest site .... apropo, tind să frecventez internetul la întâmplare deoarece activitățile în care nu lucrați sunt multe, variate și antrenante ..... Pregătire tehnică, așa cum spun uneori, pot repara tot ce rup, și funcționează ..... Mecanic auto după școala Citroën (1980), după reluarea studiilor (techno bac la 27 de ani ... am voie să-mi iau timpul ...) M-am întors ca designer la Turboméca (producător de motoare aerospațiale) ....... Astăzi, din fericire, sunt liber și încerc să pun vechea noastră grindă în cel mai economic mod posibil ..... Acestea fiind spuse, alegerea unei simplități de viață voluntare nu este ușoară ... Am suprimat televizorul acum 20 de ani, nu avem laptop, nu avem cuptor cu microunde, zero aparate electrice în bucătărie totul este manual, fără chirie, fără credite, fără datorii și fără descendenți, și îmi ****** bancherul meu ..... În plus, chiar am încetat să lucrez acolo la 5 ani .... pensionarea Nu am crezut niciodată în asta ... chiar și după 22 de ani pe salariu ... nu merită să merg la muncă (simt că în curând voi fi furat din pene ... )
Bine, abreviez, vă mulțumesc pentru răbdare la citit, ne vedem la diferite subiecte ... Cu stimă, din partea de jos a firului Lot & G. salut.
PS: Mă lupt puțin pe site-ul tău .... Caut „butonul de ieșire” ........
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Napo, piticul
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 180
Înregistrare: 04/03/10, 10:43
Locul de amplasare: Undeva peste curcubeu




de Napo, piticul » 07/07/10, 13:14

crucea din dreapta sus : Cheesy:

în caz contrar, există, în Google Ads,

Index - Membrii noștri - Profilul meu - Mesajele mele [0] - Deconectare [cybfil] - -
Căutare - Cele mai recente 150 de mesaje - Mesaje noi - Acces la descărcări - Hartă - Întrebări frecvente - Fotografii

trebuie doar să vă deconectați :D

wellcome va trebui să-mi explice cum reușești să trăiești: chiar dacă faci totul singur :|

trebuie să plătești pentru electricitate, cu excepția cazului în care ești autonom pentru moment, există o mulțime de subiecte care te-ar putea interesa :D

și experiența dvs. pentru a beneficia în beneficiul altora
0 x
Dintre toți cei care nu au nimic de spus, cei mai plăcuți sunt cei care tăcut
cybfil
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 06/07/10, 08:19
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest




de cybfil » 09/07/10, 07:25

Bună, îmi pare rău pentru întârzierea răspunsului .... Dar unele surprize ale producțiilor din grădina de legume, m-au obligat să-i dedic timp .... suntem în plin sezon de recolte și conserve, este necesar să umpleți rezerve pentru iarnă ......
Pentru întrebările piticului Napo, am urmat câteva restaurări de ruine cumpărat o mușcătură de pâine ... (încă fără credite !!!!! este esențial ....) și făcând totul singur. .... astăzi percep un venit din închiriere de 400 € net / lună și deseori există la sfârșitul meu ... (pentru a opri toate speculațiile nesănătoase sunt un proprietar excepțional: niciodată chiria nu crește ! o cazare închiriată cu 150 € mai puțin decât ușile aceluiași palier, fără depozite! ..... și cel mai delirant este că sunt de acord să închiriez unei cabane cu paie, care încă nu funcționează din 4 / 5 ani, ei bine, până astăzi nu a avut niciodată o cheltuială implicită ... ca și cum lăcomia nu ar fi baza societății noastre iudeo-creștine ...... sau să apară, merită ascuns prețul obscur al banilor și hrănește această companie de divertisment ....) În ceea ce privește gazul, există un mic truc care permite sterilizarea borcanelor fără a folosi deloc gaz. .. consumând 0 energie fisibilă ...
Concept foarte simplu de concentrație solară directă, fără stocare pentru utilizare directă, specific că această tehnică poate fi foarte periculoasă dacă se practică fără cea mai mare vigilență și o mare seriozitate ..... (risc de arsuri grave sau arde pe foc ...) Deci, în acest sezon, toate aparatele de gătit după fabricare pot folosi acest sistem: Concentrația solară cu vasele de recuperare găsite în centrul de reciclare, rezultă că nu durează mult să fiarbă un sterilizator .... plancha- solar, cuptor solar .... Trebuie doar să ai un spirit fertil ... încă nu sunt acolo, dar mă gândesc conform acestui proces să produc abur ..... dar se poate imagina cu ușurință riscul suplimentar ....... Deci, gazul = aproximativ 4 sticle / an și elec. Am întotdeauna mai mult abonament decât consum ..... Dulceața mea vine din această ridicare, vă salut și vă doresc o zi bună tuturor ...... 'în curând fir.
0 x
oiseautempete
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 848
Înregistrare: 19/11/09, 13:24

Re: Bună ziua tuturor (filosofia mea de viață)




de oiseautempete » 09/07/10, 14:56

cybfil a scris:pensionare Nu am crezut niciodată în asta ... chiar și după 22 de ani pe salariu ... nu merită să merg la muncă (simt că în curând voi fi furat din penele mele ... .)
....


Este o alegere ... Știu pe unul care a făcut la fel, atâta timp cât a fost în formă bună totul a fost bine, acum că este bătrân și bolnav, fără pensie sau sănătate ... dacă supraviețuiește astăzi 'Hui este parazit datorită restaurantului inimii și altor asociații de disperate ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6992
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2914




de gegyx » 09/07/10, 21:49

http://vosdroits.service-public.fr/N392.xhtml

chiar dacă nu ați lucrat sau contribuit niciodată ...

:|
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Bună ziua tuturor (filosofia mea de viață)




de Did67 » 10/07/10, 16:54

oiseautempete a scris:
Este o alegere ... Știu pe unul care a făcut la fel, atâta timp cât a fost în formă bună totul a fost bine, acum că este bătrân și bolnav, fără pensie sau sănătate ... dacă supraviețuiește astăzi 'Hui este parazit datorită restaurantului inimii și altor asociații de disperate ...


Sunt câteva sute de milioane, sau o virgulă, nu știu câte miliarde în întreaga lume ...

Problema este cea pe care o indicați: ce în cazul unui infarct ??? Personal, cu acest model, nu aș mai fi acolo. În sfârșit, de fapt aș fi acolo datorită CMU (dar aș fi de facto un parazit - cel care este tratat de contribuția celor care nu au făcut această alegere; nu mi se potrivește „moral”). Dar cel care are copii, de la școală? (în școala elementară, o poți face singur; liceul sau universitatea, devine dificil)

M-am gândit mult la scăderea „severă” după infarctul meu (obiectiv: să nu mai lucrez sub stres), dar m-am întors la muncă (practicând o anumită scădere).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 10/07/10, 17:18

hi cybfil, și bun venit la forum!
Căutarea dvs. pentru autarhie este interesantă și neobișnuită, sper că ne veți împărtăși experiența.
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
oiseautempete
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 848
Înregistrare: 19/11/09, 13:24

Re: Bună ziua tuturor (filosofia mea de viață)




de oiseautempete » 10/07/10, 17:24

Did67 a scris:Sunt câteva sute de milioane, sau o virgulă, nu știu câte miliarde în întreaga lume ...



Da, dar nu și în Europa, unde nu este posibil să trăiești fără bani sau bunuri materiale anterioare ... tipul pe care îl știu este la prima vedere un pic sărac ca slujbă, dar în realitate își deține casa , o fermă veche în stare proastă și câteva hectare de pustiu în scopuri agricole ... dacă nu ar avea nimic din toate acestea, va rămâne fără adăpost ...
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 18/07/10, 18:27

oiseautempete a scris:
... dacă supraviețuiește astăzi, este un parazit datorită restaurantului du coeur și altor asociații. a celor lipsiți ...

A trata ca „parazit” pe cineva care a ales să rănească pe ceilalți cât mai puțin posibil și care nu cere în schimb, și numai în caz de necesitate, acela de a trăi cu minimul compatibil cu demnitatea umană mi se pare că mărturisește „o lipsă certă de perspectivă.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 18/07/10, 19:36

Ahmed a scris:oiseautempete a scris:
... dacă supraviețuiește astăzi, este un parazit datorită restaurantului du coeur și altor asociații. a celor lipsiți ...

A trata ca „parazit” pe cineva care a ales să rănească pe ceilalți cât mai puțin posibil și care nu cere în schimb, și numai în caz de necesitate, acela de a trăi cu minimul compatibil cu demnitatea umană mi se pare că mărturisește „o lipsă certă de perspectivă.


Din perspectiva unui „sistem de piață totalitar” (o încuviințare a documentarului pe care l-ați pus online Ahmed: „servitute modernă”) putem considera că orice persoană care nu îndeplinește „standardele” din consumul, ar fi, văzut de acesta „un parazit”!

„Un parazit care interferează cu un sistem parazit, este într-adevăr un parazit”? aceasta este întrebarea ...
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 176