Mașină electrică: ar trebui să se taxeze drumul EdF kWh?

Mașini, autobuze, biciclete, avioane electrice: toate mijloacele de transport electric care există. Conversie, motoare și acționări electrice pentru transport ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044

Mașină electrică: ar trebui să se taxeze drumul EdF kWh?




de Christophe » 04/10/10, 14:17

În urma diferitelor mesaje recente despre creșterea mașinii electrice și costul kWh-ului rutier electric, inclusiv:
https://www.econologie.com/forums/la-voiture ... tml#178894
et https://www.econologie.com/forums/bilan-puit ... 93-20.html

... Lansez un subiect pentru a vorbi doar despre o posibilă impozitare viitoare (sau nu ar fi idealul, dar nu ar trebui să visăm) specifică pe kWh electric rutier și costul real de utilizare indus de transportul electric.

Cost direct de utilizare pentru consumator, dar și indirect pentru societate.

Părerea mea este următoarea: mașinile electrice (noi) sunt, la investiții, încă oribil de scumpe (și acest lucru este, în opinia mea, rareori justificat din punct de vedere tehnologic), astfel încât chiar și cu o KWh electric puțin taxat, acestea sunt la limita de interes pentru consumatorul mediu.

Prin urmare, impozitarea kWh-ului rutier ar îngropa mașina electrică. Cu toate acestea, acest lucru are anumite avantaje (costuri medico-sociale) pentru călătoriile urbane, astfel încât politicienii ar avea tot interesul să o promoveze.

Pe de altă parte, să nu impozitați kWh-ul rutier este o nedreptate socială.

Prețurile energiei utile în kWh mecanic de petrol și de origine EDF sunt în prezent următoarele:

a) 1L de combustibil petrolier la 1.3 € conține 10kWh cu un randament mediu de 25% pe care îl faceți util de 2.5KWh mecanic, adică 1.3 / 2.5 = 0.52 € / kWh util

b) Prețul energiei electrice în Franța este de 0.12 € / kWh, inclusiv abonament. Prin urmare, cu o eficiență medie a unui vehicul electric „cu tracțiune” de 70%, avem un preț util de kWh de 0.12 / 0.7 = 0.17 € / kWh util.


Costurile medicale sociale ale poluării aerului sunt următoarele:

"Doar Franța ar înregistra 31 de decese cauzate de poluarea aerului pe an, inclusiv 700 (17%) atribuite numai traficului rutier !!"

O comparație „interesantă” între poluare și accident rutier este realizată și de autorul acestui articol:

"Gazele de eșapament ale mașinilor, motocicletelor și camioanelor sunt de 2,4 ori mai multe victime decât accidentele rutiere! Adevăratul necrolog rutier este de 17 + 600 = 7242 decese pe an!"
Sursa: https://www.econologie.com/forums/les-morts- ... t1901.html
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 04/10/10, 14:29

O mică notă în treacăt: este interesant de observat că prețul de achiziție al solarului fotovoltaic este foarte apropiat de prețul uleiului util kWh (între 0.5 și 0.6 € / kWh)

Cu alte cuvinte: solarul fotovoltaic utilizat în transport ar fi una dintre rarele utilizări profitabile FĂRĂ SUBVENȚIA solarului fotovoltaic. Acest lucru se explică prin impozitarea ridicată a produselor petroliere, o taxă care poate fi considerată drept antisubvenție.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16130
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5241




de Remundo » 04/10/10, 14:46

Întrebare uriașă!

Este necesar? depinde dacă ești statul, răspunsul este DA.

Dacă sunteți șofer EV, răspunsul este NU.

Dacă sunteți imparțial, răspunsul este între cei doi ... : Lol:
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 04/10/10, 14:52

Ajutor !!! suprimă imediat acest subiect !!!!

nu da o idee proasta !!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tigrou_838
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 573
Înregistrare: 20/10/04, 11:25
Locul de amplasare: frontiera Lorraine luxemburg

impunere




de tigrou_838 » 04/10/10, 14:59

salut, chiar ieri am urmărit un program la emisiunea auto și vorbeau despre asta și din ceea ce puteam înțelege de la diferiții interlocutori:

ghișeu normal acasă.

contor special pentru a conecta mașina în garaj și taxa pe kwh ca pe produsele de combustibil (rutier).

sau poate nu am înțeles nimic : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

salut galera pentru mașina electrică.

ps: era fie pe automoto, fie pe turbo.

Tigger
0 x
Michel Kieffer
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 716
Înregistrare: 21/12/08, 18:25
Locul de amplasare: Strasbourg
x 7




de Michel Kieffer » 04/10/10, 15:48

Ar trebui să taxăm joulul electric?

Dacă joulul electric este taxat, ne putem imagina vehicule electrice foarte ușoare care, prin urmare, consumă puțin. În plus, nevoi mici = baterii mici. Prețul bateriilor și joule-ului nu reprezintă o problemă reală în acest context.

De asemenea, un joule electric foarte impozitat ucide în dezvoltarea dezvoltării vehiculelor electrice foarte lacome și aberante de 1500 kg ... precum cele pe care producătorii noștri le pregătesc pentru noi. Mai mult, unii vorbesc chiar despre o gamă de „emisii zero” ... se pare că cu cât este mai mare, cu atât merge mai bine!

Nu uitați că în Europa, juleul electric este astăzi 55% fosil și nuclear în cea mai mare parte a restului ...

Michel

Edit de Christophe: cititorul cu discernământ va găsi mai multe informații despre https://www.econologie.com/forums/la-voiture ... t6803.html
0 x
bambus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1534
Înregistrare: 19/03/07, 14:46
Locul de amplasare: Breizh




de bambus » 04/10/10, 15:52

La fel ca Michel, sunt mai mult în favoarea taxării energiei electrice (ca și altele, apropo).

Cu cât prețul energiei este mai mare, cu atât cetățeanul mediu este mai atent la consumul său.
0 x
Producția solară + VE + VAE = electricitate în ciclu scurt
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 04/10/10, 16:10

: Arrow: Impozitarea electricității rutiere este o preocupare majoră a oficialilor orașului nostru. Muncesc din greu la asta.

Problema provine din diferența fiscală mare dintre produsele petroliere și electricitate. Implementarea acestei taxe este extrem de delicată în sensul că poate împiedica dezvoltarea sectorului ...

În cele din urmă, spre deosebire de benzina ale cărei fluxuri fizice sunt destul de ușor de urmărit, electricitatea este intangibilă ...
Prin urmare, EDF și guvernul lucrează la configurarea contoarelor ultra-precise, a comunicării vehicul / rețea prin linii electrice și a sistemelor ultra-blocate integrate în vehicule (dar începem să ne obișnuim).

Prin urmare, rețelele de hackeri se vor dezvolta pentru a rezolva această nouă problemă pentru toți cei care vor să rămână într-o lume liberă ...
0 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1

Re: Mașină electrică: ar trebui să se taxeze drumul EdF kWh?




de bernardd » 04/10/10, 19:38

Christophe a scris:
b) Prețul energiei electrice în Franța este de 0.12 € / kWh, inclusiv abonament. Prin urmare, cu o eficiență medie a unui vehicul electric „cu tracțiune” de 70%, avem un preț util de kWh de 0.12 / 0.7 = 0.17 € / kWh util.


70% este randamentul ideal. Dar într-o mașină reală, coborâm la 40%, ceea ce pune prețul kWhului util la 0,24 € / kWh.

Problema este că introducerea unui colorant în electricitate, ca și motorina, va fi dificilă.

Când codificarea unei comunicații de curent purtător între vehicul și orice transformator, nu va rezista foarte mult ....

Dintr-o dată, acest lucru va oferi un anumit avantaj mașinilor cu aer comprimat.
0 x
Un bientôt!
sspid14
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 141
Înregistrare: 28/12/08, 22:11




de sspid14 » 05/10/10, 02:05

Cred că o taxă pe km parcurs ar fi mai bună ...

Energia mai ieftină, cum ar fi electricitatea, îi favorizează pe cei bogați, care, odată ce a fost achiziționat un vehicul electric, vor putea conduce mult mai ieftin în timp ce poluează (baterie, electricitate nucleară sau fosilă, ...), aglomerând drumurile ...

O taxă pe km ar obliga pe toți să plătească în funcție de drumul parcurs și banii ar putea fi donați pentru un bonus pentru vehicule mai puțin poluante, cum ar fi vehiculele electrice de exemplu. Acest lucru ar permite mai multor oameni să cumpere un astfel de vehicul, dar s-ar gândi de două ori înainte de a ieși pe drum. Chiar am nevoie să călătoresc sau trenul nu este mai ieftin și mai rapid?! Sau, o mică plimbare îmi va face cel mai mare bine în această vreme frumoasă!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport electric: autoturisme, biciclete, transport public, avioane ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 201