Experiența mașinii electrice

Mașini, autobuze, biciclete, avioane electrice: toate mijloacele de transport electric care există. Conversie, motoare și acționări electrice pentru transport ...
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2

Experiența mașinii electrice




de tăietor de lemne » 25/01/06, 20:20

Văzut pe acest site: http://www.pile-au-methanol.com/Vehicul ... r-tous.htm

un raport foarte detaliat (și foarte lung de citit ...) despre utilizarea zilnică a unei mașini electrice, de la achiziționarea sa în mai 2005 și până acum și o comparație cu un hibrid.

Foarte informativ! :P
0 x
Byr
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 16
Înregistrare: 21/12/05, 19:17

Mașini electrice




de Byr » 25/01/06, 20:46

Poate am citit-o incorect, dar nu am văzut nimic legat de costul întreținerii și reînnoirii bateriei? Cu toate acestea, în urmă cu câțiva ani, singura închiriere a bateriilor, pentru un număr de 106 electori s-a ridicat, dacă îmi amintesc corect, la peste 70 € pe lună ... (Ditto pentru închirierea cptr-ului gazului din C3 GNV care se ridică la 35 EUR / lună) care pot apărea ca un element de descurajare.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 26/01/06, 00:07

Aparent, bateriile sunt achiziționate cu vehiculul și sunt de așteptat să dureze 100 km (sau 000 de cicluri de încărcare / descărcare).

În ceea ce privește întreținerea, vorbește despre asta în comparație cu Prius: http://www.pile-au-methanol.com/Test-Hybride-2.htm ; dar de fapt nu există nicio noțiune de cost al înlocuirii bateriei.
0 x
MichelM
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 411
Înregistrare: 14/02/05, 13:13
Locul de amplasare: 94 Val de Marne




de MichelM » 26/01/06, 09:42

bonjour
De fapt nu prea văd costul bateriilor și acesta este cel mai scump ...
Cu toate acestea, chinezii postează acum prețurile bateriilor Li-Ion la 0,16 dolari / Wh (la fel ca la bateriile cu plumb-acid). Se pare că au preluat conducerea în stăpânirea acestor baterii (?!). Studiez cu un prieten posibilitatea de a modifica un 106, o baterie de 20KWh ar trebui, așadar, să coste în jur de 1600 €. Rămâne problema numărului de cicluri în teorie 1000 împotriva 1500 - 2200 pentru CadNickel foarte scump și puterea disponibilă instantaneu (mai puțin bună pentru Li-Ion) etc ... Ar necesita, de asemenea, super-condensatori.
Cu electricitate nu este energie scumpă, ci rezervorul (bateriile)!
Michel
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 26/01/06, 10:26

michelm a scris:[...] Cu toate acestea, prețurile chineze afișează acum bateriile Li-Ion la 0,16 USD / Mii (reduce prețul bateriilor cu plumb). Se pare că au preluat conducerea în stăpânirea acestor baterii (?!)
Sau este doar un efect de muncă foarte ieftin? :|
michelm a scris:Studiez cu un prieten posibilitatea de a modifica un 106, o baterie de 20 KWh ar trebui, așadar, să coste în jur de 1600 €. Rămâne problema numărului de cicluri din teorie 1000 față de 1500 până la 2200 pentru CadNickel foarte scump, și puterea disponibilă instantaneu (mai puțin bună pentru Li-Ion) etc ...
Sunt departe de a stăpâni totul în energie electrică, dar dintr-o dată ai avea o baterie cu o capacitate mai mare decât cea a kangoo ER a acestui om? (Teoretic 13,2 KWh)
michelm a scris:Avem nevoie și de supercondensatoare.
Cu electricitate nu este energie scumpă, ci rezervorul (bateriile)!
Michel
Un articol despre un NewBeetle cu super-condensatoare: http://www.moteurnature.com/actu/2005/v ... ybride.php (dar poate o știți deja?)
0 x
MichelM
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 411
Înregistrare: 14/02/05, 13:13
Locul de amplasare: 94 Val de Marne




de MichelM » 26/01/06, 13:21

Nu, nu am văzut-o încă, mulțumesc pentru link. Supercondensatoarele sunt un pic între condominii normale și baterii. Avantajul este că pot furniza o putere instantanee mare, iar bateriile, pe de altă parte, energie pentru un anumit timp. Ceea ce este interesant este faptul că bateriile Li-Ion nu sunt tocmai bune pentru durata lor de viață și autonomia lor pentru a oferi o mulțime de curent (putere) instantaneu. CadNi au o capacitate bună de a furniza un curent important, dar sunt handicapate de efectul lor de memorie (de unde contractele de întreținere de închiriere pentru a le reforma) și de prețul lor (a fost aproape prețul mașinii noi la început. din 106 elec).
20KWh îmi pare rău că am greșit, este 12 KWh, este energia originală a 106 pentru 80 km (baterie de 20 blocuri de 6V și 100Ah dacă nu mă înșel).
Michel
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 26/01/06, 13:33

Utilizatorul Kangoo ER vorbește și despre bateria NiMh, mi se pare. Am înțeles că nu au efect de memorie și au o capacitate energetică mai mare pe unitatea de greutate, dar care este comportamentul lor la descărcare?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 26/01/06, 17:13

Din ce am citit despre supercondensatoare, acestea sunt similare cu condensatoarele electrochimice. Aceștia acceptă încărcări rapide și descărcări precum descărcări profunde. De asemenea, ar avea un număr de ciclu de încărcare / descărcare mai mare decât bateriile. De asemenea, mi se pare (voi căuta link-ul de pe site-ul supercapacitorilor) că descărcarea zilnică a pierderilor este de ordinul a câteva%.

Din contra, nu știu care este raportul greutate / energie al acestor tipuri de baterii.

Acești supercondensatori ar putea fi buni candidați pentru fabricarea unei mașini electrice.

În ceea ce privește extinderea gamei Kangoo ER, pantonul ar fi optim pe un motor cu acest rol: viteza este optimizată pentru a avea cele mai bune performanțe și pentru a încărca bateriile.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2

Re: Alege mașini.




de tăietor de lemne » 27/01/06, 09:22

Byr a scris:Poate am citit-o incorect, dar nu am văzut nimic legat de costul întreținerii și reînnoirii bateriei? Cu toate acestea, în urmă cu câțiva ani, singura închiriere a bateriilor, pentru 106 de alegeri s-a ridicat, dacă îmi amintesc corect, la peste 70 de euro pe lună ... [...] ceea ce poate apărea ca un element de descurajare.
Am avut informații despre aceste puncte de la autorul poveștii.

Iată ce spune:
aceasta consumă 0,3 litri la 100 km de apă distilată la 6,45 Euro TTC la 5 litri (costul materialului vândut de Renault).
Planific să mă alimentez cu gravitația după primul an (este ușor de făcut).
[...]
La Renault, bateria vă aparține, nu este ca înșelăciunea care a ucis EV-ul prin închirierea bateriei de la Peugeot Citroën


Prin contra, nu există informații despre costul bateriilor, produs de SAFT.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Experiența mașinii electrice




de Christophe » 27/01/06, 10:04

Bucheron a scris:http://www.pile-au-methanol.com/Vehicule-hybride-pour-tous.htm


Ați văzut reclamele de cazino pe acest site? Într-adevăr, nu există un nivel de credibilitate ... Când după ce mai există persoane care se plâng de reclame care au econo, chiar nu înțeleg ... : Evil: :|
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport electric: autoturisme, biciclete, transport public, avioane ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Majestic-12 [Bot] și oaspeții 177