Hexacopter cu baie de zbor drone cu 1 pasager și mai puțin de 10 000 €! DIY!

Mașini, autobuze, biciclete, avioane electrice: toate mijloacele de transport electric care există. Conversie, motoare și acționări electrice pentru transport ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Hexacopter cu baie de zbor drone cu 1 pasager și mai puțin de 10 000 €! DIY!




de Christophe » 22/01/18, 18:13

Și nu vă deranjați să aveți milioane pentru a dezvolta un drone electric cu un singur loc, 6 motoare, 6 elice, un șasiu rudimentar, o baterie de câțiva kWh ... și o pereche bună de bile și plecați. :)



Este, desigur, 100% interzis ...
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Dronă de baie zburătoare cu hexacopter




de Christophe » 22/01/18, 19:20

ps: având în vedere experiența mea aeronautică la acea vreme, oricum aș fi lăsat pe elice un pic mai mari ... și poate încă 2?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Dronă de baie zburătoare cu hexacopter




de chatelot16 » 22/01/18, 22:20

Cu greu îmi vine să cred că acest videoclip este adevărat fără truc

Nu m-ar mira să fie un manechin ultra ușor ... și traficul video să lipiți imaginea pilotului când îl vedem mișcându-se

centrul de greutate al pilotului nu este chiar la mijloc! toată greutatea sa este pe elicele din spate

youtube sau alte videoclipuri sunt o poluare gravă ... nu putem ști ce este adevărat sau fals ... deci suntem înveliți cu eroare ... și eroarea pe care o lipește ... nu mai putem dezlegați-l când sunteți acoperit cu el
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Dronă de baie zburătoare cu hexacopter




de Christophe » 23/01/18, 11:16

Indiferent de centrul de greutate, nu este un avion, ci un hexacopter!

Nu este posibilă această tendință de a gâdilă sistematic și de a fi, de asemenea, blocată psihologic și mai ales să vedem necinstea peste tot! izentrop a avut doar o reacție similară: Biocarburanții / test the European-comburateur 2018 doparea al-apă-kit-Gillier-etc-t15521.html # p332796

Devine greu, nu ar trebui să fii surprins că Franța este blocată din toate părțile și lipsește inițiative cu astfel de mentalități (rahat !!!!! îmi pare rău să o spui și nu o ia pentru tine, dar este realitate! nu vă faceți griji că am fost așa ... dar am grijă de mine !!)!

Videoclipul este autentic, Sunt aproape sigur pentru că sunt într-un proiect electric aeronautic de puțin peste 1 an și că, în timpul acestui proiect, mă gândisem la ceva de genul acesta (fără lola de la cadă).

Am o dronă de peste 1 an și pot să vă spun că controlorii de zbor pot face minuni la stabilitate! Mina a zburat deja de rafale de delta +/- 20 km / h, fără să clipească aproape!

Cea a băii zburătoare este preluată de la un DJI Phantom 4, potrivit doar pentru 6 motoare (regulatorul de zbor fantomă poate controla până la 8 motoare: folosesc același lucru pentru quadri, hexa și octo ...) așa că vedeți Știu subiectul!

Prin contra nu garantez autonomia bazarului: între 5 și 10 minute prezum! Așa că aproape garantez că mașina există și poate transporta un bărbat, dar nu că a mers efectiv la cumpărături (cu excepția cazului în care brutaria este la mai puțin de 1 km de casa sa ...)

În timpul testelor mele am determinat o cifră foarte importantă: tracțiunea în N / kWe ...dacă suntem la 100 N / kWe, putem avea rezultate bune! Acest lucru înseamnă că acest drone, presupunând că transportă 100 kg, consumă aproximativ 10 kW pe 6 motoare, ceea ce face 2 kW motor ... iar o baterie de 1kWh va oferi 6 min de autonomie, 12 minute pentru 2 kWh ... etc etc ... Este destul de redat, dar dacă pilotul cântărește 65 kg este mai bun decât 85 : Cheesy: !

Nu se bazează pe teoria pură (dar puteți refăți întotdeauna calculele), ci pe teoria ȘI pe fabricarea unui banc de teste și campanii de măsurare care se potrivesc cu calcule teoretice! Deci, că sunt în drept!

ps: ok, pe de altă parte, pentru observația generală la unele videoclipuri de pe youtube ... este înnebunit, dar este o parte a omului: nu ezitați să gemeti, alții să înșelați ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Dronă de baie zburătoare cu hexacopter




de chatelot16 » 23/01/18, 13:37

Nu-mi lipsește ... îmi exprim o îndoială, tot nu este exact același lucru

puterea necesară pentru a zbura cu un elic nu este numai proporțională cu greutatea, puterea depinde foarte mult de diametrul elicei, cu cât elica este mai mare cu atât puterea scade.

deci atunci când aveți un diametru prea mic al elicei trebuie să creșteți puterea și să creșteți greutatea bateriei care se termină într-un cerc vâscos imposibil

chiar și elicopterele reale, care au putere mai ușor decât în ​​electric, mi se pare o elice proporțional mai mare decât această cadă

dar îmi exprim doar îndoiala ... Nu râd ... Nu spun că este greșit

ai mai multă experiență decât mine în drone, dar din moment ce dai o cifră în N / kW exact pentru care sarcină și ce diametru pe rotor

plasarea pilotului în locul potrivit este importantă pentru a utiliza ridicarea tuturor rotorilor ... dacă pilotul este poziționat prost, toate lucrările vor fi făcute de un anumit rotor și care va consuma și mai multă putere decât dacă sarcina ar fi fost bine distribuită

De asemenea, această distribuție proastă nu este o dovadă că nu funcționează, dar îmi menține îndoielile
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Dronă de baie zburătoare cu hexacopter




de Christophe » 23/01/18, 14:17

Sunt bine, accept acest mea culpa de vreme ce parcă vă cunoașteți în propulsie : Cheesy:

Nu este atât diametrul elicei, cât suprafața totală măturată, nu elicele care contează pentru a obține o performanță bună! scurt este mai bine să aveți 2 elice mai mici, care măresc o suprafață mai mare decât o elică mare a cărei suprafață măturată este mai mică ...

100 N / kWe în cazul meu este, din memorie pentru 1.3 m² măturat și o apăsare de 200 N aproximativ ... pentru a verifica nu am măsurătorile la îndemână ... există o mulțime de formulare pe internet cine vă va oferi estimări teoretice (nu departe de realitate) ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Dronă de baie zburătoare cu hexacopter




de Gaston » 23/01/18, 14:24

chatelot16 a scris:plasarea pilotului în locul potrivit este importantă pentru a utiliza ridicarea tuturor rotorilor ... dacă pilotul este poziționat prost, toate lucrările vor fi făcute de un anumit rotor și care va consuma și mai multă putere decât dacă sarcina ar fi fost bine distribuită
Pentru hover, ai dreptate.

Mă întreb din imagini dacă distribuția este atât de proastă ca asta pentru zbor înainte.
Într-adevăr, vedem că mașina se apleacă semnificativ înainte, ceea ce, cred eu, ajută la standardizarea ridicării fiecărui rotor.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Dronă de baie zburătoare cu hexacopter




de Christophe » 23/01/18, 14:51

Cred că dezechilibrul aparent este compensat de o plasare ÎNAINTE de baterii destul de simplu ... și că la final nu este atât de prost echilibrat!

Pentru a echilibra o aeronavă (statică, motorul oprit), ai nevoie doar de ... o gantry bună !!

Nu sunt sigur că pe un multi-rotor un centru de greutate centrat este cel mai bun, cred că o distribuție X / Y înainte cu X> Y este mai bună, deoarece vrem să mergem mai departe cu ea!

Nu am privit niciodată întrebarea, având în vedere numărul de pasionați de drone, va fi ușor să găsiți răspunsul! O să-l întreb pe prietenul meu care este specializat în drone!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Dronă de baie zburătoare cu hexacopter




de chatelot16 » 23/01/18, 17:41

200N pentru 1.3 m2, vreau, mi se pare mai rezonabil decât cada de zbor

200 Newton = 20 kg

dacă cadă cu pilotul său cântărește 80 kg, este nevoie de 5,2 m2 de rotor pentru a fi la aceeași putere pe Newton ca exemplul dvs. ... și, evident, suprafața totală a rotorului acestei căzi este mult mai mică ... deci puterea esențial pentru a face zborul va fi mult mai puternic

deci când văd că pifometrul meu îmi spune că este o manechin din polistiren ... desigur toată lumea bănuiește că cada nu este făcută din fontă, ci din cel mai fin plastic posibil
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Dronă de baie zburătoare cu hexacopter




de Christophe » 24/01/18, 02:34

chatelot16 a scris:dacă cadă cu pilotul său cântărește 80 kg, este nevoie de 5,2 m2 de rotor pentru a fi la aceeași putere pe Newton ca exemplul dvs. ... și, evident, suprafața totală a rotorului acestei căzi este mult mai mică ... deci puterea esențial pentru a face zborul va fi mult mai puternic


Trebuie să-mi reiau cifrele ...

Cred că suprafața este de aproximativ 3m² ... deci randamentul de a avea 1000N ar trebui să fie între 50 și 80 N / kWe ... în funcție de forța reală necesară și de suprafețele reale, nu este ușor de spus doar pe un videoclip!

chatelot16 a scris:deci când văd că pifometrul meu îmi spune că este o manechin din polistiren ... desigur toată lumea bănuiește că cada nu este făcută din fontă, ci din cel mai fin plastic posibil


El chiar mișcă modelul ... urmărește aceste alte două videoclipuri:



1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport electric: autoturisme, biciclete, transport public, avioane ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 198