Pentru a merge de la diesel vechi pentru a scoate elec?

Mașini, autobuze, biciclete, avioane electrice: toate mijloacele de transport electric care există. Conversie, motoare și acționări electrice pentru transport ...
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359

Pentru a merge de la diesel vechi pentru a scoate elec?




de Forhorse » 22/09/18, 10:59

Bonjour à tous,
O mică reflecție personală și o întrebare bruscă despre o posibilă schimbare a mijloacelor de transport.
Faptul combinat al unui test recent al unui vehicul electric și creșterea prețului motorinei mă face să spun că în curând va trebui să renunț la vechea mea mașină diesel din 1994.
Tocmai a trecut de controlul tehnic, dar cred că va fi ultima dată și, prin urmare, cred că voi înceta să îl mențin în afară de filtrele / modificările clasice. În caz de probleme mecanice majore sau de întreținere majoră inevitabilă, probabil că ar trebui să mă despart de ea pentru a nu suporta costuri pentru o mașină care va sfârși iremediabil să fie spartă în cel mult 46 de luni.
Aceasta este a doua noastră mașină, având în vedere vârsta ei, aproape că doar îmi servește să merg la muncă.

Fac minimum 80 km / zi pentru a merge la serviciu, sunt cam 18500 km / an
Consum între 5.2 și 5.6l / 100km
călătorie extraurbană 98% din timp: locuiesc în mediul rural și lucrez în mediul rural, între cele două doar un drum de centură într-un oraș mic.

În mod ideal, aș dori să trec la o mașină electrică ... dar mă tem că modelele uzate au prea puțină autonomie pentru mine (trebuie să fac cel puțin 80 km pe zi vara și iarna) Și modelele noi sunt total din buget pentru mine, economiile de combustibil făcute nu fac posibilă compensarea prețului de achiziție dacă reducem toate acestea la preț / km (amortizare inclusă și chiar ținând cont de faptul că plec de la un vehicul de aproape 25 de ani are un vehicul nou)
M-am uitat puțin pe lateralul căruțelor electrice, ca Twizy, modelul 45 nu este potrivit pentru drumurile luate: la 45km / h cu asta mă găsesc lovit de prima semiremorcă care ajunge. modelul 80 nu are suficientă autonomie reală (60 km max iarna). Ca să nu mai vorbim de prețul disuasiv în ceea ce privește capacitățile, dimensiunea și echipamentul vehiculului: fără îndoială minunat în oraș și la periferie, de-a dreptul nepotrivit peisajul rural (și nu pentru asta se vinde, nu putem deci nu-l învinovățiți)

Așadar, în căutarea unui vehicul „ecologic” (bine, să spunem cu mai mult realism, mai eficientă din punct de vedere energetic și mai puțin generator de GES și particule) și economic în utilizare, cu un cost rezonabil de proprietate, am considerat scuterul electric .
Deci, în mod clar, un echivalent 125 pentru a avea o viteză suficientă pentru a rămâne în fluxul de trafic și pentru a nu fi depășit de camioane și de cei care respectă limitele de viteză (pentru șoferi pe de altă parte ...) și cu autonomie suficientă pentru a nu trebuie să vă reîncărcați la locul de muncă (șeful meu ar aprecia moderat, cred)
Dar hei, 2 roți nu am mai făcut-o de când aveam 18 ani și permisul meu, iar 4 ani în 50cc nu lasă neapărat amintiri bune (ploaie, frig ...)
Având în vedere regiunea, îmi spun că este posibil să merg pe 2 roți fără prea multe inconveniente la început, dar la sfârșitul lunii septembrie, adică doar 5 luni în an. Impingând puțin și nefiind prea delicat, trebuie să poți face jumătate de an cu un scuter.

prin urmare, ar face cel puțin 9000 km pe an în scuter electric. Restul fiind asigurat de motorina veche până la scoaterea definitivă din circulație. Sperând că reducerea în km de parcurs îi va permite cel puțin să meargă la următorul MOT fără prea multe capcane.
Va fi atunci timpul să găsim un înlocuitor (electric? Benzină recentă? ... vom vedea)
Prima întrebare se referă la economiile făcute și la deprecierea scuterului ...
Am văzut că este nevoie de aproximativ 5500 € pentru un scuter electric echivalent cu 125.
Așadar, ideea nu este că economiile de combustibil finanțează în totalitate achiziția vehiculului, chiar dacă acest lucru ar fi ideal, trebuie să rămânem pragmatici; cumpărarea unui vehicul duce automat la pierderi financiare. Raționăm doar în termeni de profitabilitate într-o companie, eu nu sunt o companie ...
Deci, ideea ar fi deja să cuantificăm economiile făcute anual prin conducerea unui scuter electric 50% din timp. Vedeți dacă achiziția are sens în ceea ce privește sacrificarea confortului sau dacă este doar un capriciu / moft care nu are sens în bugetul meu modest.

Există vreun utilizator echivalent cu 125 de scutere electrice printre voi?
Mai întâi caut consumul efectiv (de la priză la roată) pentru a cuantifica economiile care se pot face.
Și apoi hei, toate mărturiile și feedback-ul sunt bune de luat, fie de la oameni care conduc tot timpul anului cu 2 roți electrice, fie doar vara și care își păstrează mașina pentru iarnă.

Va multumesc anticipat
0 x

Înapoi la "Transport electric: autoturisme, biciclete, transport public, avioane ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 221