Bicicletă electrică Rockrider 6.0 Btwin + discuri de frână + furcă armată și biplace!

Mașini, autobuze, biciclete, avioane electrice: toate mijloacele de transport electric care există. Conversie, motoare și acționări electrice pentru transport ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Bicicletă electrică Rockrider 6.0 Btwin + discuri de frână + furcă armată și biplace!




de Christophe » 28/10/19, 11:59

Acum câteva luni am convertit o vechi ATV Rockrider 6.0 Decathlon electric (acest model a fost lansat în 2004) ... mi s-a părut ieftin la mâna a doua, dar într-adevăr nu a fost bine întreținut (toate cablurile trebuiau schimbate, rulmentul roților din spate HS. ..)

Este un model complet suspendat, asta am dorit ca bază, dar văd că calitatea este limitată odată ce trecem la electricitate ... un vânzător al Decathlon chiar mi-a spus că a fost un adevarat rahat ... Misto! : Cheesy:

Este în întregime „de casă”, am asamblat un motor + regulator cu o baterie „de casă” (asamblat element cu element vă rog!) Într-o geantă de bicicletă bestie ... și am înlocuit plăcuțele V-Brake cu discurile schimbă deci roata din față cu o roată de disc cu perete dublu.

În plus, am sudat o grindă pe tulpina șa pentru a face din două locuri :) suficient pentru a face plimbări frumoase cu două locuri în pădure!

Mică fotografie generală (pictura nu a fost încă făcută, nici lumină din spate, trebuie să extind un pic fasciculul din spate pentru că șa nu are suficientă inerție curată ... aspect prototip scurt!):

VTT_rockrider_electric.jpg
VTT_rockrider_electrique.jpg (454.1 KiB) Vizualizată de 10789 ori


Evident, este „puțin” mai puțin elegant decât bicicleta Trek pe care am închiriat-o în Chamonix vara asta ... Dar la 4000 € trek ... putem spune că m-a costat de 6 până la 7 ori mai puțin. ... Atunci a mea nu este încă terminată! N / A! : Mrgreen:

MTB_Trek.jpg


Asta a fost pentru pozitiv!

Primul punct negativ greutatea goală este de 34 kg! Este suficient să spunem că la 2 depășim 150 kg ...

Dar ceea ce mă îngrijorează cel mai mult este furculița din față ...

Într-adevăr, nici rama, nici furca nu au fost furnizate pentru discuri, așa că dacă merge bine în spate, furculița mi se pare destul de slabă când frânează, mă tem că o frânare de urgență mare fă-l să se plieze și este bolul! Logică: cuplul de frânare a fost compensat la butuc, furca nu a fost proiectată pentru acest lucru.

Décathlon îmi spune că o furculiță nouă nu se poate monta, deoarece este un sistem vechi (iar o furculiță nouă, bună, este de 200 € ... deci de ce!)

Așadar, aș dori să studiez posibilitatea consolidării acesteia ... dar cum?

Pot suda ceea ce are ca profil sau formă pe el, așa că m-am gândit să pun un al doilea etrier în spate (triunghi) și / sau să întăresc etrierul din față ... dar mă tem că acest lucru nu va fi obișnuit să lucru minunat pentru că acestea sunt tuburile de furcă interne care se deformează la frânare (estimează săgeata să fie în jur de 2-10 mm la butuc ...).

Atunci nu ar trebui să facem deformare termică sau îmbogățire ... ceea ce ar înrăutăți lucrurile ...

Câteva poze cu o furculiță slabă.

Veți observa starea generală proastă, de exemplu, a lipsit o capacă de furcă când am cumpărat bicicleta!

20191026_153543.jpg
20191026_153543.jpg (121.37 KIO) Accesat de ori 10789


20191026_153550.jpg
20191026_153550.jpg (135.95 KIO) Accesat de ori 10789


20191026_153616.jpg
20191026_153616.jpg (122.8 KIO) Accesat de ori 10789


Sasiul lateral roata din spate este ok, nici măcar prea ruginit în ciuda plimbărilor în pădure!

brake_arriere.jpg
brake_arriere.jpg (328.91 KiB) Vizualizată de 10789 ori


Editeaza in 2021, mountain bike arata asa, frane hidraulice, doua locuri, vopsea, cutii printate 3D...etc etc... : transport-electric / mountain-bike-decathlon-electric-rockrider-3d-imprimat-baterie-cutie-t16832.html

Imagine
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Întăriți furca unui ATV Rockrider 6.0 convertit în discuri electrice și electrice?




de Christophe » 28/10/19, 12:06

Ah, o soluție ar fi probabil să sudăm 2 tuburi pe spatele furcii ... tuburi care s-ar potrivi între ele!

Mă gândesc la un pătrat 12/8 care s-ar încadra într-un 16/12 ... preocupările vor fi lubrifierea ... și coroziunea! : Cheesy:

Ei bine, bicicleta avea deja un aspect Albator, cu asta în plus ... :şoc: : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Întăriți furca unui ATV Rockrider 6.0 convertit în discuri electrice și electrice?




de GuyGadebois » 28/10/19, 13:19

Este o bicicletă extrem de joasă, puteți pune toate pansamentele pe care o doriți, nu se va schimba prea mult. Baza este gunoiul. : Mrgreen:
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Întăriți furca unui ATV Rockrider 6.0 convertit în discuri electrice și electrice?




de Christophe » 28/10/19, 13:36

Nu este atât de low-end, a fost vândut în 500-600 € în 2004 mi se pare?

Dar da nu este cel mai înalt nivel de calitate, că da, mulțumesc, știam și asta chiar Decathlon o spune ... (ceea ce este puțin ușor odată ce am vândut milioane ... pe scurt ...), dar asta rămâne suficient corect pentru ciclism montan ... de nivelul meu!

M-am gândit deja la schimbarea șasiului, dar la o bicicletă montană second-hand complet suspendată (în afară de acest model), nu am găsit nicio ocazie în colțul meu sub 300 € ... prețul unei noi game mid 2019 Suspensie Decathlon AV ...

Așadar, pentru moment, păstrez această bază și aș dori să ajung la sfârșitul experienței de cusomizare, deoarece am petrecut deja mult timp acolo. Așa că vreau doar să consolidez furculita, care rămâne punctul cel mai slab!

Rețineți că piesele originale păstrate sunt:
a) furculiță
b) ghidonuri
c) cadru
d) brațul leagăn
e) manivelă + derailare

Personalizat:
a) Roată față / spate dublă
b) Toate teci / cabluri
c) mânere
d) Amortizorul
e) Grinda cu două locuri : Mrgreen:

Așadar, un comentariu care spune că rockrider 6.0 are frâne defecte sau că roțile sunt rupte nu mai privește această versiune! : Cheesy:

După da, rămâne greu ... dar hei, există un ajutor al electricității din basm pentru asta! : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Întăriți furca unui ATV Rockrider 6.0 convertit în discuri electrice și electrice?




de GuyGadebois » 28/10/19, 13:46

Dacă doriți, vă pot vinde ieftin această furculiță care se afla pe un Orbea (diametrul tubului superior 28mm, lungime 19.5 cm):
Furcă .jpg
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Întăriți furca unui ATV Rockrider 6.0 convertit în discuri electrice și electrice?




de Christophe » 28/10/19, 14:01

Ah da, s-ar putea face!

Este compatibil cu tulpina mea?

Există fixare pentru etrierul cu disc?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Întăriți furca unui ATV Rockrider 6.0 convertit în discuri electrice și electrice?




de GuyGadebois » 28/10/19, 14:09

Christophe a scris:Ah da, s-ar putea face!

Este compatibil cu tulpina mea?

Există fixare pentru etrierul cu disc?

Există clemele pentru suport, iar diametrul tubului este de 19.5 mm (aproximativ).
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Întăriți furca unui ATV Rockrider 6.0 convertit în discuri electrice și electrice?




de Christophe » 28/10/19, 20:28

Se răcește pentru etrier!

Pe de altă parte, nu sunt deloc sigur că la nivelul tijei va fi bine ... Sunteți sigur că este „acel” 19,5 mm tubul tijei?

Pe balansoarul 6.0 măsoară 38 mm diametru tulpină (măsurare externă) ... Voi demonta să văd cum este fixată (au trecut 25 de ani de când am demontat o tulpină) ...

Nu sunt gata să găsesc informații tehnice specifice pe această bicicletă.
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Întăriți furca unui ATV Rockrider 6.0 convertit în discuri electrice și electrice?




de sicetaitsimple » 28/10/19, 20:41

Am o solutie! Înlocuiți roata și frâna originală .....
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Întăriți furca unui ATV Rockrider 6.0 convertit în discuri electrice și electrice?




de Christophe » 28/10/19, 20:46

Frânarea nu este problema ...

De asemenea, este slabă din cauza găurilor și a electrificării supraponderale ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport electric: autoturisme, biciclete, transport public, avioane ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 193