Baterii Lithium Lipo + LifePo4 în paralel

Mașini, autobuze, biciclete, avioane electrice: toate mijloacele de transport electric care există. Conversie, motoare și acționări electrice pentru transport ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79136
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976

Baterii Lithium Lipo + LifePo4 în paralel




de Christophe » 09/11/19, 10:57

Subiect împărțit din solar-fotovoltaic / help-for-my-solar-installation-t16166.html

Se referă la instalarea // a bateriilor cu litiu Lifepo4 și Lipo. Nu funcționează și iată de ce ...

izentrop a scris:Dacă puneți un pachet de 275 Ah în paralel cu pachetul existent de 150 Ah, veți distruge rapid pachetul cu capacitate mai mică.


Exact, nu trebuie să amestecați niciodată baterii diferite! Fie în paralel, fie în serie!

Am încercat unul dintre prototipurile mele electrice de drum Lipo 12 Ah cu LifePo4 10 Ah în paralel... capacități destul de apropiate, așa că am fost încrezător, dar de fapt nu!

LifePo4-urile pur și simplu nu descărcau deloc sau aproape deloc, 99% din curent a fost atras pe Lipo!

Nu știu motivul fizic exact, dar cu siguranță trebuie să fie legat de capacitatea lor de descărcare, 30C pentru lipo, 3C pentru Lifepo4 ...

Este ca și cum secțiunea „supapei electronice” a lipo este de 10 ori mai mare, iar electronii lipo împing electronii lifepo4 în bateria lifepo4. : Cheesy:
0 x
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189

Re: Ajutor pentru instalarea bateriei solare




de dede2002 » 09/11/19, 12:13

Christophe a scris:
izentrop a scris:Dacă puneți un pachet de 275 Ah în paralel cu pachetul existent de 150 Ah, veți distruge rapid pachetul cu capacitate mai mică.


Exact, nu trebuie să amestecați niciodată baterii diferite! Fie în paralel, fie în serie!

Am încercat unul dintre prototipurile mele electrice de drum Lipo 12 Ah cu LifePo4 10 Ah în paralel... capacități destul de apropiate, așa că am fost încrezător, dar de fapt nu!

...


hi,

Teoretic, putem pune baterii de diferite capacități în paralel, atâta timp cât au aceeași tensiune și, prin urmare, aceeași tehnologie.

În practică, cu cât există mai multe baterii, cu atât sunt mai multe probleme, fie că în serie sau în paralel o baterie defectă duce la distrugerea celorlalte.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Ajutor pentru instalarea bateriei solare




de izentrop » 09/11/19, 21:10

Christophe a scris:
izentrop a scris:Dacă puneți un pachet de 275 Ah în paralel cu pachetul existent de 150 Ah, veți distruge rapid pachetul cu capacitate mai mică.
Exact, nu trebuie să amestecați niciodată baterii diferite! Fie în paralel, fie în serie!

Am încercat unul dintre prototipurile mele electrice de drum Lipo 12 Ah cu LifePo4 10 Ah în paralel... capacități destul de apropiate, așa că am fost încrezător, dar de fapt nu!
LifePo4-urile pur și simplu nu descărcau deloc sau aproape deloc, 99% din curent a fost atras pe Lipo!

Nu știu motivul fizic exact, dar cu siguranță trebuie să fie legat de capacitatea lor de descărcare, 30C pentru lipo, 3C pentru Lifepo4 ...

Nu știu nimic despre asta, dar nu sunt aceleași tehnologii
LIPO Tensiune nominală 3,7 V: Tensiune de încărcare 4,2 volți pe celulă. http://www.ni-cd.net/accusphp/theorie/l ... charge.php
Li Fe Po 4 Tensiunea nominală a celulei: 3,3V Tensiunea de încărcare: 3,6V http://www.ni-cd.net/accusphp/theorie/lifepo4/index.php

Când LIPO este descărcat, LIFE este doar parțial sau nu, pe de altă parte, dacă încărcătorul este configurat pentru LIPO, LIFE este supraîncărcat ... pentru a fi evitat cu litiu (foc). Ai avut noroc dacă Li Fe nu s-a umflat. :şoc:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79136
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976

Re: Ajutor pentru instalarea bateriei solare




de Christophe » 10/11/19, 00:45

Mulțumesc, știu toate acestea și, evident, m-am gândit să echilibrez tensiunile ... altfel una dintre cele 2 baterii ar fi fost complet de neconceput ...

24S în lifepo4 și 20S în lipo.

cele 2 sunt conectate la un bms dedicat și un independent

experiența nu a durat mult
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79136
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976

Re: Ajutor pentru instalarea bateriei solare




de Christophe » 10/11/19, 00:59

dede2002 a scris:
hi,

Teoretic, putem pune baterii de diferite capacități în paralel, atâta timp cât au aceeași tensiune și, prin urmare, aceeași tehnologie.

În practică, cu cât există mai multe baterii, cu atât sunt mai multe probleme, fie că în serie sau în paralel o baterie defectă duce la distrugerea celorlalte.


Teoretic și pentru a depana da ... practic și pentru ciclism este complet recomandabil.

Experiența mea despre tobe mixte a fost educativă mai presus de toate ...
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Ajutor pentru instalarea bateriei solare




de izentrop » 10/11/19, 09:49

Christophe a scris:Mulțumesc, știu toate acestea și, evident, m-am gândit să echilibrez tensiunile ... altfel una dintre cele 2 baterii ar fi fost complet de neconceput ...
24S în lifepo4 și 20S în lipo.
cele 2 sunt conectate la un bms dedicat și un independent
experiența nu a durat mult
Anii 20, BMS este chinez pentru mine. Vorbim despre tensiuni echilibrate, mă face să cred că încărcarea bateriei unui computer se face independent de elemente. În acest caz, nu există nicio problemă de încărcare, dar dacă puneți bateriile în paralel, atunci când utilizați bateria de 4,2 V se va descărca imediat în cea încărcată la 3.7 V.
matenjo a scris:Doar 4 baterii sau poate 8 de 275amp și nimic altceva.
Desigur, baterie nouă.
Este adevărat că suntem într-o societate a deșeurilor :şoc:, dar, pe de altă parte, dacă au fost abuzați, nu ar mai trebui să aibă capacitatea lor inițială, punându-le în paralel cu altele noi nu ar fi fost nici echilibrate.

Deoarece aveți mai multe încărcătoare, puteți încărca pachetul de 150 Ah în mod independent și îl puteți comuta manual când celelalte baterii sunt epuizate. Se poate face și automat cu un PLC.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79136
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976

Re: Ajutor pentru instalarea bateriei solare




de Christophe » 10/11/19, 13:21

izentrop a scris:Anii 20, BMS este chinez pentru mine. Vorbim despre tensiuni echilibrate, mă face să cred că încărcarea bateriei unui computer se face independent de elemente. În acest caz, nu există nicio problemă de încărcare, dar dacă puneți bateriile în paralel, atunci când utilizați bateria de 4,2 V se va descărca imediat în cea încărcată la 3.7 V.


Deci este complet defect, dar voi răspunde.

Acestea sunt 2 baterii pe care le-am conectat eu începând de la fiecare element.

a) BMS = Battery Manager System, 3 funcții principale
- aceasta echilibrează tensiunea fiecărei celule a bateriei.
- acest lucru limitează curenții de descărcare și încărcare.
- aceasta reduce tensiunea pentru a proteja împotriva supraîncărcărilor și a descărcărilor

b) 20s = 20 elemente în serie .... xs = x element în serie ...

Un BMS este făcut să funcționeze pe X elemente din serie.

Așa că am avut:

lipo

Tensiune nominală: 20 * 3,7 = 74 V
Tensiune maximă 20 * 4,2 = 84 V
Tensiune minimă (întrerupere prin BMS configurabil) 20 * 3.2 = 64 V

LiFePO4

Tensiune nominală: 24 * 3,2 = 76,8 V (BMS-ul montat este vândut pentru 72V)
Tensiune maximă 24 * 3,6 = 86,4 V (poate fi crescută până la 3,65 V)
Tensiune mină 24 * 2,8 = 67,2 V

Ambele au fost încărcate la 2V cu același încărcător, dar nu în același timp

Prin urmare, LifePo4 a funcționat mai puțin în auto-tensiune decât Lipo ... dar asta nu explică de ce nu a funcționat deloc în descărcare. Este într-adevăr o poveste a forței electromotoare diferențiale pe același circuit! Un pic ca și cum am fi conectat 1 circuit de aer comprimat cu 2 compresoare, 1 până la 10 bar și celălalt la 1 bar pe o priză comună: cele 10 bare vor funcționa.

Când am deconectat Lipo, Lifepo4 funcționa.

În plus, am un element misterios pe LifePo4 (nu este montat pe baterie) a cărui tensiune oscilează (?!?) O voi face subiect!
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Ajutor pentru instalarea bateriei solare




de sicetaitsimple » 10/11/19, 14:29

Christophe a scris:Prin urmare, LifePo4 a funcționat mai puțin în tensiune curată decât Lipo ... dar asta nu explică de ce nu a funcționat deloc la descărcare.


Sub rezerva rezervării, rezistența internă a unei baterii LifePo4 este de aproximativ 10 ori mai mare decât cea a unui Lipo. La o instalare paralelă, nu mi se pare anormal faptul că LifePo4 nu încarcă nimic sau aproape de îndată ce începeți să trageți pe el ..
Sub rezerva oricărei rezerve încă o dată ... Nu am certitudini în ceea ce privește ingineria electrică!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79136
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976

Re: Ajutor pentru instalarea bateriei solare




de Christophe » 10/11/19, 14:54

Da, este exact genul de explicație ... de aici și analogia mea cu o supapă de apă sau presiunea aerului.

Am un încărcător „pro” care oferă rezistențelor interne celulă cu celulă a bateriilor lipo (calculate printr-un algoritm de încărcare, deoarece evident că nu le putem măsura direct).

Unele, levigate, pot ajunge până la 400-500 Ohm, dar o celulă sănătoasă are o rezistență la încărcare internă de 0 Ohm.

În descărcare, ignor aceste valori, îmi imaginez că cu cât tragem mai mult, cu atât se încălzește și cu atât sunt mai mari.
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Ajutor pentru instalarea bateriei solare




de sicetaitsimple » 10/11/19, 15:57

Christophe a scris:Da, este exact genul de explicație ... de aici și analogia mea cu o supapă de apă sau presiunea aerului.


Analogia ar fi mai degrabă două compresoare la 10bar în //, dintre care unul livrează printr-o conductă de 1/4 "și celălalt printr-o conductă de 3". Dar nu vom discuta!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport electric: autoturisme, biciclete, transport public, avioane ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : sicetaitsimple și oaspeții 173