Gazelle, o mașină electrică minimalistă franceză „2 cv” (Bordeaux)

Mașini, autobuze, biciclete, avioane electrice: toate mijloacele de transport electric care există. Conversie, motoare și acționări electrice pentru transport ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Gazelle, o mașină electrică minimalistă franceză „2 cv” (Bordeaux)




de Christophe » 16/02/22, 13:07



Articolul legat de link:

Automobile: lansează „2 CV” al secolului 21, o mașină electrică low-tech și foarte eficientă din punct de vedere energetic

Este o pepită născută la Bordeaux, în Gironde. Gazelle este realizată din material compozit în micro-fabrici, în cel mai scurt timp. Foarte usoara, consuma aproape jumatate din cat concurentii sai. Designerul său vrea să lanseze un nou model industrial.

Gaël Lavaud este un vizionar? De ani de zile se gândește la schimbarea metodelor de producție în industria auto. Acum este foarte aproape de gol.

O mașină de casă
Fost al prestigioasei Ecole Centrale de Lyon, fost al direcției de dezvoltare a grupului Renault, este convins că viitorul va fi în „low tech” exact opusul high-tech-ului.

Fie o tehnologie bazată pe simplitate, durabilitate, realizată local și într-un mod mai degrabă artizanal decât industrial.

Acest model i-a luat opt ​​ani pentru a-l dezvolta.

Micro fabrici

În această dimineață de luni, ne urează bun venit la prima „fabrică” pe care a proiectat-o, instalată în incinta incubatorului de startup-uri Bordeaux Technowest din Blanquefort, în metropola Bordeaux.

Patru containere sunt unite, nicio mașină mare, niciun robot înăuntru...

"Este cu adevărat ultra de bază, cu trei containere dedicate asamblarii și unul în partea de jos pentru depozitarea pieselor de schimb. Aveți un concept în logica low tech în care vom face asamblarea și întreținerea vehiculului cât mai ușoară posibil. Ușor posibil." .

Într-adevăr. Șasiul lui Gazelle este asamblat într-o oră, ca un lego. Și din motive întemeiate: sunt doar 10 elemente de asamblat, față de aproximativ 300 pentru o mașină clasică.

Secretul ? Acesta este materialul folosit. Fără oțel, fără echipamente scumpe.

"Este o tehnologie de șasiu realizată în întregime din material compozit. Cu fibră de sticlă asociată cu alte materiale ieftine care permit un comportament mecanic extraordinar în ceea ce privește absorbția energiei și rigiditatea", explică Gaël Lavaud care a obținut scor maxim la testul de impact.

Tehnologia sa este patentată și secretă cu gelozie.

Ultra usoara, super economica
Pe lângă asamblarea ușoară, materialul compozit face mașina considerabil mai ușoară.

„Cântărește aproximativ 900 kg, am putea scădea totuși până la 800” asigură designerul girondin. În timp ce o mașină clasică de oraș cântărește cel puțin 1,2 tone.

„Lejeritatea înseamnă un consum mai mic de combustibil, deoarece trei sferturi din consumul de combustibil al unui vehicul este greutatea acestuia.”

„Și apoi, unul dintre costurile majore ale vehiculului electric este bateria acestuia. Acolo, prin reducerea bateriei, obținem aceeași autonomie ca și celelalte. Datorită acesteia reușim să avem un vehicul competitiv la preț. va ieşi în jur de 20 de euro”.

Bateria poate acoperi 180 de kilometri. Se reincarca in 4 ore la o priza electrica standard. „Este o mașină care nu depășește 100 km/h. Ideea este să ai cu adevărat un vehicul simplu și eficient pentru toate călătoriile zilnice, seamănă un pic cu cele 2 CV ale secolului XXI”, explică Gael.

Echiparea comunităților și a afacerilor
Primul său obiectiv este să echipeze autoritățile locale și companiile care vor trebui să-și transforme flotele de vehicule la vehicule integrale în următorii câțiva ani.

Dar repede, tocmai aceste micro fabrici el vrea să comercializeze. Vindeți-le, vindeți piese de schimb și instruire dealerilor sau altora.

"Vor asigura montaj pe lângă vânzări și întreținere. Îi va costa foarte puțin în investiția inițială. O microfabrică este în jur de 250 de euro".

Gaël Lavaud își propune astfel să creeze activitate în toate părțile teritoriului.

Înainte de a vedea „Gazelle” rulând, un pas important rămâne de făcut: obținerea omologării oficiale. Este programat pentru toamna anului 2022.


https://france3-regions.francetvinfo.fr ... 57796.html

Conceptul de micro fabrici la cheie îmi amintește vag de cineva și ceva...nu s-a terminat prea bine... : Mrgreen:

Le urez succes sa treaca certificarea...despre toamna vorbesc in videoclip dar nu spun in ce an! : Lol:
2 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2212
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 504

Re: Gazelle, o mașină electrică franceză minimalistă „2 cv” (Bordeaux)




de phil59 » 16/02/22, 14:30

Daca se reincarca in 4 ore la o priza normala, este vorba de aproximativ 8 kWh de baterie.

Pe o priză verde, trebuie să fie 14-15 kWh de baterie.

Ionul, C0, Imiev au cam 1250 kg, toate la locul lor, cu o baterie în Franța de 14.5 sau 16 kWh.

Initial se anunta 140-160 km de autonomie.

De fapt, a fost de fapt 100 km reali.

10 ani mai târziu, kona este mult mai „frugal”, cu o masă mai mare, iar eu trec de la 65 CP la 204 CP....

20€, poate e cam scump, sa vedem daca ia in calcul sau nu ajutorul de 000€, dar ajungem la pretul primaverii...

Interesul ar putea fi să vedem dacă este „open source” sau dacă totul este blocat. Cel puțin deblocat, ar fi într-adevăr durabil.

Nu am urmărit încă totul, dar trebuie să-ți placă și ție și asta e problema.

Pentru mine, „smecheria”, ca să-l pot seduce pe majoritatea, ar fi ca prețul de cost să fie clar al meu la 10 de euro.

Bonusul de 6000€ nu va dura în mod normal.

Primul meu VE, am avut in total 10 € ajutor, al doilea 000-8000, mi se pare, iar ultimul, am avut 8500 € "gratie covid", altfel erau 9500 €.

Sper că vor fi pus un sistem de încărcare rapidă, ca mai puțin de o oră, pentru a face un traseu mai lung, în caz că nebunii ca mine, decid să facă mult mai mulți km decât autonomia. Am facut deja 400 km pe zi cu un ion (100 km autonomie, si putine planuri de incarcare B).

Acum să vedem, dacă modelul se dezvoltă, prețul de cost real, dacă există o nebunie pentru acest EV.

L'Ami, la mai puțin de 7000€, nu a avut succesul așteptat, deși a fost foarte bun pentru oraș. Dar mereu revine la același pb, când ești în oraș nu ai neapărat priză de încărcat. Există cel mai mare pb.
Dacă nu spun prostii, prietene, de exemplu, ușa din stânga și cea din dreapta sunt la fel, din față și din spate practic. Stoc mai puțin diferit de piese...
Pb care se șterge parțial cu baterii mari, dar recunosc că Kona se încarcă mai mult de 320 de zile pe an acasă!

Pb-ul prizei este ceea ce ne face să avem mai multe EV-uri în „la țară” decât în ​​oraș!
1 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610

Re: Gazelle, o mașină electrică franceză minimalistă „2 cv” (Bordeaux)




de Macro » 16/02/22, 14:47

philxNUMX a scris:
Ionul, C0, Imiev au cam 1250 kg, toate la locul lor, cu o baterie în Franța de 14.5 sau 16 kWh.

Initial se anunta 140-160 km de autonomie.

De fapt, a fost de fapt 100 km reali.



N-am reușit niciodată să fac mai mult de 90 fără să mă întorc acasă cu totul intermitent... : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2212
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 504

Re: Gazelle, o mașină electrică franceză minimalistă „2 cv” (Bordeaux)




de phil59 » 16/02/22, 14:54

Un lucru din 2018 despre gazelă

https://www.cargo.rent/blog/gazelle-tec ... francaise/

Dar ceea ce uităm și cu asta este MIA.

Aici, conceptul ar fi că nu mai este „muncitorul” care merge la fabrică, ci fabrica care vine la muncitor.

Imaginați-vă suficient încât să angajați 4 oameni într-un sat mic, unde veți lucra pe jos, fără probleme!

Uităm puțin de depozitarea mașinilor fabricate, dar se poate face destul de ușor.

Pentru a vedea „fericirea” pe care o poate genera.

Economiile pentru a merge la muncă în satul lui, pe jos.

Daca am vazut bine, sunt nevoie de 2 persoane pentru a face masina. Aproape că poți să faci o muncă la carte, cu condiția să „aranjezi” cu colegul tău!

În aceste vremuri în care mulți oameni au fost închiși, acesta este un atu suplimentar.

Rămâne costul depozitării pieselor, pentru o producție reală, și livrarea lor peste tot...
1 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:

Înapoi la "Transport electric: autoturisme, biciclete, transport public, avioane ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 186