Terminale de încărcare pentru VE.

Mașini, autobuze, biciclete, avioane electrice: toate mijloacele de transport electric care există. Conversie, motoare și acționări electrice pentru transport ...
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Terminale de încărcare pentru VE.




de phil59 » 27/08/22, 02:53

Încetul cu încetul, Tesla își deschide stațiile de încărcare pentru vehiculele care nu sunt Tesla.

https://www.tesla.com/fr_FR/findus?v=2& ... ters=party

Deocamdată este încă timid, dar 31 până acum.

Incarcator rapid, bun pentru drum, si mai ales ca numar.

Standardul de încărcare devine combo CCS, pentru distanțe lungi.
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Avatar de l'Utilisateur
Petru
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 363
Înregistrare: 25/10/23, 13:51
x 20

Re: statii de incarcare EV.




de Petru » 06/11/23, 10:47

Puțini comentatori pe acest subiect.
Cu toate acestea, sunt multe de spus.
Să așteptăm accidente, defecte de proiectare, ... și uzura accelerată a bateriilor și oamenii care sunt puse în pericol, pentru a afla.
:?
0 x
ambarasa
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 416
Înregistrare: 11/06/07, 13:04
x 63

Re: statii de incarcare EV.




de ambarasa » 06/11/23, 11:02

Peterr a scris:Puțini comentatori pe acest subiect.
Cu toate acestea, sunt multe de spus.
Să așteptăm accidente, defecte de proiectare, ... și uzura accelerată a bateriilor și oamenii care sunt puse în pericol, pentru a afla.
:?



Te recitești vreodată?, nivelul tău de prostie este la maxim!
0 x
Lumea este perfectă!
Avatar de l'Utilisateur
Petru
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 363
Înregistrare: 25/10/23, 13:51
x 20

Re: statii de incarcare EV.




de Petru » 06/11/23, 13:00

Wow...
încă un incurabil de adăugat pe lista perversilor.
8)

vorbeam despreevenimente viitoare care nu au nicio legătură cu evenimentele trecute.
Știi măcar să citești?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
plasmanu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2847
Înregistrare: 21/11/04, 06:05
Locul de amplasare: Viaductul 07170 Lavilledieu
x 180

Re: statii de incarcare EV.




de plasmanu » 06/11/23, 17:43

Peterr a scris:vorbeam despreevenimente viitoare care nu au nicio legătură cu evenimentele trecute.
Știi măcar să citești?


Cert este că vor fi lupte generale la aceste terminale celebre și deja a început.

Un pic ca jos, când toată lumea știe că știi numerele extragerii Loto de sâmbătă viitoare și toate celelalte care vor veni
1 x
„Să nu vezi răul, să nu aud răul, să nu vorbești răul” 3 maimuțe mici Mizaru
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: statii de incarcare EV.




de phil59 » 06/11/23, 22:05

Ești obișnuit să conduci un vehicul electric pe drumuri lungi?

Pentru că fără această experiență, este atât de ușor să spui ceva...

Este un pic ca atunci când vorbim de grevele „petroliere”, și astfel creăm o panică generală, care face ca pompele să „sece” foarte repede, când de fapt, dacă toți ar juca jocul, nu ar fi niciunul. .

Știți de ce uneori există o așteptare la terminale mai mult decât suficiente?

Pentru că le insuflem oamenilor o asemenea teamă de a rămâne fără combustibil, încât încarcă până la 100%, iar de multe ori, în loc să stea 30 de minute la un terminal, stau 1 oră, și astfel creează „mini blocaje” la terminale. .

Dacă fac o călătorie lungă, nu iau terminalele ieftine, cu toate riscurile pe care le implică, și știu deja unde o să mă opresc, fiu la 20% la sosire, și plec doar la 70 %, ceea ce îmi va permite să ajung la următoarea etapă fără nicio grijă, și am ajuns acolo cu 10-20%.

În ceea ce privește viteza de încărcare, aceasta nu a crescut atât de mult în comparație cu kWh de la bord.

De exemplu, un ion de 16 kWh, precum cel de 14.5 kWh, s-ar putea încărca pe terminale de 50 kW și poate absorbi puțin mai mult de 40 kW.

Așadar, cu o baterie de aproximativ 60 kWh, încărcarea la 160 kW nu este mai „dăunătoare” bateriei decât în ​​2012, și mai departe, cu baterii de mai bună calitate.

Pentru a face o idee despre timpul de încărcare, cu un ion, în 2012, am putea încărca de la 20% la 80%, în 15 minute, și 25 de minute, pentru a încărca la 95-100%.

Așadar, puteți vedea un pic din „mizerie” care poate crea încărcarea vehiculului electric la mai mult de 80%, pe o stație de încărcare rapidă.

Cu kona-ul meu, mă încarc la o viteză bună, până la 72%, iar după aceea scade și scade rapid la 50 kW. Când ajung la 80%, sunt adesea la mai puțin de 40 kW, iar după aceea se deteriorează foarte repede.

Problema este mai presus de toate că oamenii iau un vehicul electric, fără să cunoască lumea vehiculelor electrice.
Nu există pregătire în acest sens.

Oamenii se prăbușesc cu un EV într-o călătorie lungă, din cauza lipsei de cunoștințe și de pregătire.

Unele vehicule electrice au un planificator bun de traseu și vă spun unde să vă opriți și cât de mult să încărcați.

Nu toate vehiculele electrice au aceeași curbă de încărcare, pot lua de exemplu 100 kW, iar asta scade foarte repede la 50...
2 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Avatar de l'Utilisateur
plasmanu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2847
Înregistrare: 21/11/04, 06:05
Locul de amplasare: Viaductul 07170 Lavilledieu
x 180

Re: statii de incarcare EV.




de plasmanu » 06/11/23, 22:20

Aveți absolut dreptate.
La mai puțin de un kilometru de casa mea sunt 2 terminale.
Am văzut o mașină acolo o dată la 2 ani. Ce risipă...
Ceea ce te îngrijorează este duritatea de pe autostradă. Și este aproape o infracțiune (cum ar fi rămânerea fără benzină) pedepsită prin lege.
Nu număr Tesla-urile pe care le-am trecut cu o remorcă pe autostrada care coboară spre Coasta de Azur (și merg acolo o dată sau de două ori pe lună)
0 x
„Să nu vezi răul, să nu aud răul, să nu vorbești răul” 3 maimuțe mici Mizaru
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: statii de incarcare EV.




de phil59 » 07/11/23, 13:27

Plasmanu a scris:Aveți absolut dreptate.
La mai puțin de un kilometru de casa mea sunt 2 terminale.
Am văzut o mașină acolo o dată la 2 ani. Ce risipă...
Ceea ce te îngrijorează este duritatea de pe autostradă. Și este aproape o infracțiune (cum ar fi rămânerea fără benzină) pedepsită prin lege.
Nu număr Tesla-urile pe care le-am trecut cu o remorcă pe autostrada care coboară spre Coasta de Azur (și merg acolo o dată sau de două ori pe lună)


Acest lucru este, din păcate, normal, când numim oameni care nu cunosc „problema”, și doar pentru a stabili limite de dragul de a le stabili.

După aceea, când stai 15-30 de minute, trebuie să fii și acolo când încarcă cineva.

Din 2012-2013, conduc un EV, ba chiar am parcurs 400 km cu o mașină cu doar 100 km autonomie...

Deci, sunt destul de mulți „idioți” care rămân fără benzină. Așadar, este ușor de imaginat că în EV, ei devin campioni la toate categoriile.
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Avatar de l'Utilisateur
plasmanu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2847
Înregistrare: 21/11/04, 06:05
Locul de amplasare: Viaductul 07170 Lavilledieu
x 180

Re: statii de incarcare EV.




de plasmanu » 07/11/23, 13:42

Vine și din faptul că autonomia este trunchiată.
Întotdeauna au rămas mai puține decât se aștepta.
El are un proces colectiv împotriva Tesla pentru asta.

Ieri am fost învinețit ca o vânătaie.
Dimineața merg la o ieșire mare în regim burtă.
Vin acasă la prânz, conectez încărcătorul, dar nu piesa VAE.
Așa că după amiază ies să fac cumpărături. Și la naiba, mai am 50%.
Inca ma confrunt cu pamantul si la intoarcere cu 10 kg in spate se taie inainte de dealul mare bolnav la 5 kilometri de casa. Credeam că mor... Uitasem de telefonul mobil să spun vino să mă ia : Mrgreen:
0 x
„Să nu vezi răul, să nu aud răul, să nu vorbești răul” 3 maimuțe mici Mizaru
Avatar de l'Utilisateur
Petru
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 363
Înregistrare: 25/10/23, 13:51
x 20

Re: statii de incarcare EV.




de Petru » 07/11/23, 14:43

Cool, subiectul este reînviat.
Piatra aruncată în apă își face valuri...
Mărfuri.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport electric: autoturisme, biciclete, transport public, avioane ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 199