Experimentați VAE, bicicletă electrică funcțională cu remorcă

Mașini, autobuze, biciclete, avioane electrice: toate mijloacele de transport electric care există. Conversie, motoare și acționări electrice pentru transport ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Experimentați VAE, bicicletă electrică funcțională cu remorcă




de Christophe » 13/07/09, 18:14

Bicicleta noastră electrică (asistență) cu remorcă funcțională.

V-am promis, iată un subiect care prezintă experiența noastră de biciclete electrice cu cârlig bazat pe o bicicletă electrică cu remorcă (fără remorcă, greu de transportat ceva pe această bicicletă, probabil că vom adăuga un suport pentru bagaje) . Acesta va fi montat în curând cu o încărcare solară: deci 100% independent să spunem € rd € la nucleare € și p € trol €!

O idee simplă, dar cu adevărat eficientă!

Imagine

Dacă socotesc că are 4 roți atunci, este aproape o mașină electrică! : Mrgreen:

buget: 390 € pentru bicicletă, 120 € pentru remorcă = 510 € în total.

Performanța vehiculului:

- Baterie Li-Ion: 24 V / 8 Ah = 192 Wh

- Durată de viață (dată la 70% capacitate reziduală): 600 de cicluri

- Autonomie: 30 până la 40 km în funcție de altitudine (pentru a fi rafinat, vă voi spune mai târziu)

- Consum aproximativ electric (baterie la volan): 192/35 = 5.5 Wh / km = (0.0055 kWh / km ...)

- Durata de viață aproximativă a bateriei la 70% capacitate: 600 * 35 = 21 km (puține biciclete fac atâtea repere ...)

Pentru a simplifica, putem spune că asistența dublează viteza medie și permite să treacă sarcina inegală sau de tracțiune (vezi mai jos) fără mari dificultăți pentru „sportivii de duminică” (că suntem) ...

Am efectuat deja unele livrări de colete către Postul belgian, dar iată prima mea ieșire în parcul de containere (centru de reciclare)! Da, socotim, atunci când este posibil, să utilizăm acest vehicul ca transport funcțional!

Ieșiți în parcul de containere cu bicicleta electrică: prima mea „bicicletă cu basculantă” : Cheesy:

Încărcarea bicicletei, va intra sau ieși?
Imagine

Cu putina rabdare ... si organizare pare sa treaca!
Imagine

Împachetăm bine sticlele cu „amortizoare” reziduale (fără amortizor pe coș):
Imagine

La naiba peste optimism, am probleme ...
Imagine

... dar cu un bun tensor vechi ... se închide:
Imagine

Ah vaca, începerea este dificilă:
Imagine

Coșul este limitat la 25 kg de sarcină, dar cred că sunt în mare parte acolo ...

Prima oprire la vecin, la 1 m mai departe :D

Imagine

Suntem aproape acolo, vezi semnul încețoșat care indică parcul:
Imagine
(parcul se află la 4 sau 5 km, nu foarte departe prin urmare ...)

Ayé, a sosit:
Imagine

Descărcarea în curs:
Imagine

Discret nu?
Imagine
(fotografie de asemenea, pentru a vă arăta sortarea sticlelor de plastic după culoarea / natura plasticului)

A, e gol, putem pleca acasă!
Imagine

2 lucruri în timpul vizitei mele în parc:

a) un tip a vrut să aducă farfurii ondulate din Eternit, au fost refuzate de managerul parcului! (Azbest)

b) un alt tip a aruncat 4 piese de mobilier în stare perfectă ...

Atât de mult pentru această primă prezentare. Este într-adevăr ieftin și eficient ca idee ... pentru a vedea viața reală la toate ...

Luând o estimare (foarte) scăzută de 0.2 € / km din costul real al utilizării unei mașini (costul electric al VAE ar fi de 0.012 € / km, 0.006 € / km în Franța, așa că neglijez calculul. ..), ar trebui să facem 500 / 0.2 = 2500 km pentru a face totul profitabil (am făcut deja mai mult de 200) .... și mult mai puțin dacă luăm în considerare doar „costul suplimentar” al electrificare .... dar care va fi „anulată” de „solarizare” deloc ...

De fapt, îmi propun în următoarele zile să fac o mică stație de încărcare solară folosind panourile de 2 5W pe care le-am montat pentru scuterul chinez ...

Momentan, voi folosi o baterie tampon + invertor mic de 230 V pentru a folosi încărcătorul Li-Ion furnizat cu bicicleta atunci când are nevoie, altfel ar putea arde bateria ... Voi lua capacitate de 50% baterie pe lângă bateriile de la bord.

Continuarea în acest subiect!
Dernière édition alin Christophe 11 / 10 / 10, 10: 05, editate 2 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6980
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2905




de gegyx » 13/07/09, 19:09

Echipamentul este gata pentru sosirea bebelușului ...

Cu o astfel de remorcă, șoferii trebuie să încetinească, gândindu-se că un copil este acolo.
---
Este greu să pedalezi cu o remorcă încărcată? Un motor de 250 W ar arăta diferența?

Văd că faci o întreagă călătorie inițiativă, evolutivă.
Deoarece pentru a duce bazarul la centrul de reciclare, o tavă ar fi mai practică.
Ați putea reproduce elementele esențiale ale căruței dvs. frumoase, pentru a face o remorcă pentru bagaje.
Provocarea va fi să o facem cât mai ușoară. Poate crea un subiect nou de idei.
Atunci de ce să nu puneți mai multă capacitate a bateriei în remorcă?

Și mai târziu veți putea renunța la sud-vest cu 2 biciclete și remorci pentru bagaje, cu toate echipamentele de camping ...
:D
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 13/07/09, 19:23

Uh ce copil? Deja există un tată mare în față ... : Mrgreen:

Ei bine, cu încărcătura pe care o aveam (aș spune între 35 și 40 kg în remorcă ... dar shhh) pur și simplu nu aș fi reușit să urc (sau foarte greu) pe dealul „mic” pe care se află calea...

Nu sunt sigur că pe o remorcă „deschisă” este mai practic: există o mulțime de deșeuri care pot zbura, știți și este mai puțin vizibilă și probabil mai periculoasă, prin urmare (din motivul pentru care dați .. .) ... ca să nu mai vorbim de lipsa omologării ...

Acum nimic nu împiedică „decuplarea” măcar parțial pentru a îmbunătăți capacitatea ...

Altfel să nu uităm că țesătura va fi aproape întotdeauna mai ușoară decât un alt material! De aceea acest „trailer” este cu adevărat interesant ... cred ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 13/07/09, 23:09

Christophe a scris:Altfel să nu uităm că țesătura va fi aproape întotdeauna mai ușoară decât un alt material! De aceea acest „trailer” este cu adevărat interesant ... cred ...
+ 1. : Mrgreen:
Am folosit deja acest model de trailer și merge foarte bine pentru că LIGHT.
:P
0 x
fthanron
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 292
Înregistrare: 13/10/07, 17:56
Locul de amplasare: Loir et Cher




de fthanron » 14/07/09, 00:18

Super acest subiect!

Ce ar da cu cote serioase?

În satul în care locuiesc, coboară brusc ... se întoarce la fel și încă nu am văzut pe nimeni pe VAE în zonă!

Pedale bune și @ +

PS: are cineva informații cu privire la scuterul electric / stirling-ul lui Dean Kamen? Avantaje, producție, preț ...?
0 x
Frederic
Avatar de l'Utilisateur
coucou789456
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1019
Înregistrare: 22/08/08, 05:15
Locul de amplasare: Narbonne




de coucou789456 » 14/07/09, 01:53

bună seara

încă se înregistrează unele progrese în ceea ce privește încărcarea

Imagine

în orice caz, este foarte interesant și o realizare bună.

jeff
0 x
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 14/07/09, 09:43

gegyx a scris:Și mai târziu veți putea renunța la sud-vest cu 2 biciclete și remorci pentru bagaje, cu toate echipamentele de camping ...
:D


Unul dintre motivele pentru achiziționarea acestui VAE este că este pliabil și că, atunci când este depozitat într-o pungă ad hoc, se încadrează în categoria „bagaje” la SNCF. Prin urmare, toate trenurile sunt accesibile.

Pentru remorcă, ar trebui să vedem dacă este demontabil, dar chiar dacă este, poate fi un pic complicat pentru o singură persoană (puțin timp când trenul se oprește și riscul de furt)
0 x
jessle
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 107
Înregistrare: 27/10/07, 23:08




de jessle » 14/07/09, 10:11

Pentru trenul creștin este o chestiune de organizare, dar este realizabilă.

pentru cazul meu există două argumente pentru a merge la centrul de reciclare cu bicicleta
cu o remorcă

1 nu vă murdăriți, vezi nu vă deteriorați mașina

2 puteți merge în fața fiecărei găleți cu remorca dvs. pentru biciclete;
așa că, în general, ajungem cu mașina facem deplasarea X de la mașină la fiecare găleată
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 14/07/09, 10:19

fthanron a scris:Ce ar da cu cote serioase?


Ei bine, suntem încă în Ardenele belgiene, așa că există o mulțime de dealuri ... „serioase” chiar dacă nu este urcușul către Alpe D'Huez ...

Vedem foarte puține biciclete „funcționale” în zona noastră, cu excepția clasicilor „duminicii sportive” (Belgiei îi plac bicicletele) ... asta poate explica asta?

Așteaptă, voi încerca să îl măsoare (în%) pe cel pe care l-am montat ieri ...

Mă bucur că îți place subiectul :)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 14/07/09, 10:39

Tocmai am măsurat aproximativ în Google Earth:

- cădere: 422 - 384 m = 38 m
- lungime: 840 m

Panta este: 38/840 = 4.5%

Am profitat de ocazie pentru a măsura o altă pantă pe care am petrecut-o cu această bicicletă și mottrix:

- cădere: 395 - 367 = 28 m
- lungime: 380 m

Panta: 28/380 = 7.4%

Fără asistență, acela ar fi trebuit împins (și fără încărcare).
.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport electric: autoturisme, biciclete, transport public, avioane ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 158