Descoperirea piramidelor

Dezbateri științifice generale. Prezentări ale noilor tehnologii (care nu au legătură directă cu energiile regenerabile sau biocarburanții sau alte teme dezvoltate în alte subsectoare) forums).
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6980
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2905

Descoperirea piramidelor




de gegyx » 07/12/12, 17:24

Descoperirea piramidelor

Film remarcabil despre Kheops și întrebările care nu pot lăsa indiferenți oamenii sinceri.



Ca bonus, un interviu complet cu autorul și regizorul filmului


S-ar putea să existe o suită, alte 5 sau 6 opusuri ...

Dacă aveți ceva timp, merită cu siguranță
(tehnici, Pi, Phi, contor standard, date astronomice, geografice, compresie cu cuarț ...)
Există ceva de care să ai grijă în mod inteligent.

Ce crede arhitectul nostru Imhotep?
:D

Pentru „oficiali” (negatori ai științei constructorilor : Cheesy: ), coincidențele și curiozitățile științifice observate ar fi doar o succesiune de șanse ...

Editare: actualizare link Youtube:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
plasmanu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2847
Înregistrare: 21/11/04, 06:05
Locul de amplasare: Viaductul 07170 Lavilledieu
x 180




de plasmanu » 07/12/12, 18:46

Mi-a plăcut: șansa permanentă : Mrgreen:
0 x
„Să nu vezi răul, să nu aud răul, să nu vorbești răul” 3 maimuțe mici Mizaru
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 17/12/12, 23:11

Puteți găsi filmul aici:
http://www.youtube.com/watch?v=pK0d4yJneXI

Potrivit lui Anton Parks, Isis ar fi construit marea piramidă cu aproximativ 12000 de ani în urmă (înainte de marea inundație datorată trecerii neregulate a lui Venus lângă pământ). Un fel de antenă pentru a captura sufletul lui Osiris (asasinat de Seth) și a-l face să se reîncarneze în tânărul Horus. Este, de asemenea, dovada că o mare civilizație a lăsat o clădire de înaltă precizie capabilă să reziste cutremurelor.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 18/12/12, 01:07

Plasmanu a scris:Mi-a plăcut: șansa permanentă : Mrgreen:

Cum este?

Au stăpânit deja egiptenii surunitatea?
Deci a fost cei mai răi prieteni ai viata lanodin. : Mrgreen: : Cheesy: ahahahahahahahaha
0 x
Avatar de l'Utilisateur
plasmanu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2847
Înregistrare: 21/11/04, 06:05
Locul de amplasare: Viaductul 07170 Lavilledieu
x 180




de plasmanu » 18/12/12, 07:24

Există o balenă sub pietriș.
Ce mister frumos.

De acolo să spun că este construit cu 12000 de ani înainte de JC.
Chiar nu se potrivește cu moștenirea genetică a incașilor: presupunând că aceștia sunt aceiași constructori ca și în Egipt (aceeași tehnică ...)
0 x
„Să nu vezi răul, să nu aud răul, să nu vorbești răul” 3 maimuțe mici Mizaru
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 18/12/12, 09:56

Plasmanu a scris:De acolo să spun că este construit cu 12000 de ani înainte de JC. Chiar nu se potrivește cu moștenirea genetică a incașilor
:şoc: Ați putea clarifica?
După părerea mea, nici egiptenii, nici incașii nu posedau tehnica construcțiilor ciclopice cu ajustarea precisă a pietrelor. S-au mulțumit, din lipsă de ceva mai bun, să refolosească rămășițele pe care „zeii” le-ar fi lăsat. Cu cât clădirile sunt mai recente, cu atât sunt mai rele, oamenii nu stăpânesc tehnicile predecesorilor lor.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 18/12/12, 11:45

Dacă am vorbi despre sumerieni în schimb http://fr.wikipedia.org/wiki/Sumer ... care, în ciuda a tot ce au adus umanității, au doar un patrimoniu arheologic destul de limitat, cred (pentru ceea ce știu în arheologie: profesorul meu a fost Indiana Jones și vorbesc despre „marele construcții ")
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 18/12/12, 15:30

[citat = "Christophe"] Și dacă am vorbi mai multe despre sumerieni
Conform cunoștințelor noastre actuale, sumerienii par a fi cea mai veche civilizație terestră (înainte de egipteni) și cea mai apropiată de „zei” după marea inundație, acești zei celebri care le-ar fi învățat agricultura și metalurgia.
Anton Parks a făcut o cantitate extraordinară de decriptare pentru a înțelege limbajul lor ciudat, care pare a fi originea tuturor limbilor pământești.
Multe rămășițe arheologice sumeriene au fost distruse (în mod voluntar?) De către armata SUA în timpul invaziei Irakului. O piramidă ar fi suferit impactul a câteva sute de rachete, ne întrebăm de ce și ce rost avea să distrugă aceste rămășițe aparent inofensive.
0 x
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 18/12/12, 21:47

Bonsoir,

Nu am vizionat încă videoclipul, dar și fratele meu mi-a spus despre asta și, când mi-a spus despre blocurile perfect potrivite și despre viteza de editare, mi-a amintit imediat de un raport pe care l-am văzut cu cel puțin un an în urmă pe teoria unui arheolog cercetător care a spus acest lucru aproximativ: „blocurile nu au fost niciodată transportate din punctul A în punctul B, deci nu tăiate, dar mucegai :) .

A făcut chiar și teste cu blocuri mici și a obținut blocuri solide frumoase și destul de asemănătoare cu cele existente în mărime reală ...

În ceea ce privește timpul și precizia, totul poate fi explicat prin această metodă ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 19/12/12, 00:04

bidouille23 a scris:„blocurile nu au fost niciodată transportate din punctul A în punctul B, deci nu tăiate, ci mucegai :) ..

Aceasta este într-adevăr una dintre ipoteze. Există și fără alții ...
0 x

Înapoi la "Știință și tehnologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 218