Am găsit memoria apei. Benveniste / Montagnier

Dezbateri științifice generale. Prezentări ale noilor tehnologii (care nu au legătură directă cu energiile regenerabile sau biocarburanții sau alte teme dezvoltate în alte subsectoare) forums).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Am găsit memoria apei. Benveniste / Montagnier




de Christophe » 11/10/14, 20:46

Un docu fr5 pentru a vedea absolut, întoarcerea memoriei apei: http://youtube.com/watch?v=EBZ1J-n1pqU
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:




de izentrop » 12/10/14, 01:33

bonjour,
O cocoașă veche care se întoarce pe covor 8)
http://www.hoaxbuster.com/forum/memoire ... -la-preuve
0 x
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9




de Raymon » 12/10/14, 07:01

Doar un lucru amuzant, Montagné ca cei care au făcut testele E-cat sunt pensionarii care nu prea au de pierdut.
Știința bătrânilor!
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 12/10/14, 07:48

"Câinii latră, dar remorca trece."
voluntar
Ajunge la notorietate în 1971 (până la 36 ani) prin descoperirea unui factor activator al trombocitelor, PAF-Acether.
În 1973, s-a alăturat INSERM unde va continua restul carierei sale. El va conduce mai multe unități de cercetare și va fi consilier al lui Jean-Pierre Chevènement, pe atunci ministru al cercetării, de la 1981 la 1983.

Era departe de a fi un om bătrân! Munca sa asupra memoriei apei l-a lăsat pe margine, deoarece perturbă bunurile gânditoare ale vremii sale, care au făcut adepți actuali, așa cum dovedesc oamenii ignoranți care vorbesc aici. : Evil:
0 x
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9




de Raymon » 12/10/14, 09:07

Exact nu am vorbit despre Benveniste, care destul de rău a terminat, ci despre Montagné care și-a încheiat cariera, iar Montagné nu mai are de făcut din cariera sa.
Am folosit „bătrâni” doar de dragul umorului.
Sunt extrem de interesat de opera lui Montagné.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 12/10/14, 10:35

Raportul este foarte interesant.

Sunt surprins de controversa asupra single-ului "chinurile facerii„(Nu spun„ descoperire ”) a profesorului Montagnier.

După cum spune adesea: "„experiența arată că există fapteDupă aceea, se poate sau nu acordul cu explicațiile și ipotezele prezentate de profesorul Montagnier.

Ceea ce mă deranjează în această dezbatere, cu toate acestea, în ceea ce privește oamenii de știință, este că detractorii rămân ferm ancorați în dezacordurile și opozițiile lor cu privire la „conceptul” memoriei apei și a presupunerilor sale, dar nu par să contrazică simpla. rezultatul experimentului descris și care ar arăta (condiționat) că informațiile au trecut de la o eprubetă la alta, poate purtate de molecule de apă.

Nu l-am citit nicăieri, dar există cel puțin 1 un alt om de știință sau alt laborator 1 care a încercat să reproducă experimentul care evidențiază o posibilă urmă de prezență a unei substanțe care a fost în contact cu soluția apoasă diluată și codificată?

Această dezbatere aprinsă este cu atât mai incomprensibilă cu cât experiența, așa cum este explicată în film, pare foarte simplă și accesibilă pentru multe laboratoare și oameni de știință.

Dacă toate acestea sunt punctuoase sau eronate, ceea ce este posibil, ar trebui să fie simplu să se dovedească științific și prin altceva decât discursurile de opoziție argumentate doar de dogme bazate pe cunoștințele științifice de astăzi.


(„E pur si muove!” Spusese un anumit cercetător controversat)
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554




de moinsdewatt » 12/10/14, 13:21

izentrop a scris:bonjour,
O cocoașă veche care se întoarce pe covor 8)


+1
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 12/10/14, 14:26

vedem imediat că izentropul și watts sunt specialiști mai competenți decât oamenii de știință implicați! 8) 8)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 12/10/14, 14:35

Da, eu personal nu aș pune mâna la foc „apa nu ar avea memorie"!

Nu suntem alcătuiți noi din 65% apă? Dacă da, propria noastră memorie este bine compusă din această apă, cel puțin până la această valoare (și mult mai proporțional dacă eliminăm oasele). Chiar dacă știu că organizarea electro-biologică a corpului uman nu este deloc comparabilă (este doar un exemplu pentru a dezasambla anumite certitudini ...)

Prin contra, aș aștepta, de asemenea, dovezi care să spună că în cele din urmă ar fi cazul în apa plata absolută ...
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 12/10/14, 15:58

Prin contra, aș aștepta, de asemenea, dovezi care să spună că în cele din urmă ar fi cazul în apa plata absolută ...
consultați lucrările lui Emoto!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Știință și tehnologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Macro și oaspeții 207