Astrofizică: relativitatea timpului

Dezbateri științifice generale. Prezentări ale noilor tehnologii (care nu au legătură directă cu energiile regenerabile sau biocarburanții sau alte teme dezvoltate în alte subsectoare) forums).
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42

Astrofizică: relativitatea timpului




de Capt_Maloche » 16/12/14, 18:58

1360 a scris:
Arnaud M a scris:Dacă zgâriem găsim ...



1360
este unul dintre vechile mele coduri de card de credit
Văd acest lucru ca pe un semn care nu se poate datora întâmplării : Cheesy:



Acum iau toate informațiile pentru a le analiza înainte de a le respinge

Mai mult, știm astăzi că există milioane de planete asemănătoare pământului capabile să primească viața, așa că de ce nu o civilizație avansată undeva, dar rămâne de demonstrat.

Subiect împărțit de atunci Compania și-filozofie / end-of-lume-pentru-2012-Astronomy-and-ipotezele-t10482.html
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 16/12/14, 19:29

Capt_Maloche a scris:Mai mult, știm astăzi că există milioane de planete asemănătoare pământului capabile să primească viața, așa că de ce nu o civilizație avansată undeva, dar rămâne de demonstrat.


Fără îndoială, dar problema Universului este timpul ... mai mult decât distanța ...

M-am gândit mult la asta de când am văzut Interstellar

Cred că o civilizație precum Războiul Stelelor nu va exista NICIODATĂ pentru că dacă problema distanțelor este probabil rezolvabilă, aceea a timpului relativ nu este!

Pe pământ, în reperul heliocentric, mergem mai mult noaptea decât ziua așa timpul trece mai repede pe partea de noapte decât pe cea de zi ... (neglijabil, desigur, dar adevărat fizic)

Același lucru la nivel sezonier într-un reper „centrat pe galactia” în comparație cu revoluția pământului în jurul Soarelui care se mișcă cu 217 km / s (dar nu știu direcția de mișcare a soarelui ...)

Și la fel pe o scară N + 1 pentru galaxia care în sine se mișcă!

Deci, în cele din urmă știe cineva câți km / s se mișcă pământul față de un punct cu adevărat fix din Univers?
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12306
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2967




de Ahmed » 16/12/14, 19:57

Ce poate însemna „punctul fix din univers”?
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 16/12/14, 23:47

Christophe a scris:Fără îndoială, dar problema Universului este timpul ... mai mult decât distanța ...

M-am gândit mult la asta de când am văzut Interstellar



Nu am văzut acest film, trebuie să ai de pierdut 3 ore cred :-)

Pentru timp, acest lucru este adevărat dacă ne mișcăm cu viteza relativă a pământului, de exemplu
la 87% din viteza luminii timpul pe pământ trece de două ori mai repede, este rezonabil.
la 99% este un factor de 7
la 99.99% este un factor de 22.4

Sursa (de verificat) http://rmitte.free.fr/science/sci4.htm

Doar pentru distractie
Cu o navă care ar avea un propulsor capabil să împingă 1G (9.81 m / s²) cât timp (perceput) să atingă viteza luminii?

Răspundeți cu această mică utilitate http://www.calculateur.com/acceleration.html
aproximativ 1 an
300 m / s / 000 = 000sec sau 9.81 zile

Prin urmare, este spre călătorie prin Gaura de vierme că trebuie să ne întoarcem

Imagine
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 17/12/14, 00:16

Ahmed a scris:Ce poate însemna „punctul fix din univers”?


Chiar drept: întrucât „fundul” universului este el însuși în mișcare!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 17/12/14, 09:44

Arnaud M a scris:....
Pentru a rezuma, o planetă gigantică (planeta Nibiru sau planeta X) ar fi intrat în sistemul solar timp de 10 ani și se apropie din ce în ce mai aproape de orbita noastră ... Vorbim despre 3 miliarde de morți la scară globală. .

Pentru a înțelege toate detaliile acestui caz, v-am făcut un rezumat aici:
http://arnaud.meunier.chez.aliceadsl.fr/fr/divers/nathum/hist.html

Chiar dacă pentru moment care nu îți vorbește prea mult, zilele următoare ar trebui să te lumineze ...


IUBESC!
Vă invit să luați o bere citind acest blog Imagine

Există o mulțime de scenarii interesante pentru filmele SF bune

Nu știam qi, e riglo :D și neverificabil

cred
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12306
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2967




de Ahmed » 17/12/14, 12:19

Ce poate însemna mai exact conceptul de univers?
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 17/12/14, 13:43

Chiar imi place...! : Cheesy: Pe de altă parte ...

... aceasta este însăși expresia tuturor vanității speciei umane care se exprimă.

Ca atunci când omul face cinematograful de a-și spune - cu limitările sale asupra scării modestei sale speranțe de viață care atârnă de un fir - ce ar trebui să facă pentru a "Salvati planeta»... De parcă i-ar aparține! Chiar și mai amuzant noțiunea foarte arogantă de „Cucerirea spațiului "...!

Ca atunci când omul declară că a „descoperit” o nouă specie vie (el? Ce pionier!) N-a existat nici înainte de a-și însuși descoperirea!?! Mod foarte curios, lipsit de orice smerenie, de a vedea întrebarea ... Idem în "Découverte"Cu"virus nou„(Nu înainte era doar o entitate biologică care nu necesită o gazdă, doar că atunci când virusul„ a descoperit omul ”nu putea să se descurce fără el ...! O altă ipoteză: prin urmare, virusul ne-ar fi descoperit înainte de a-l descoperi: ce dezamăgire!) Imagine

Deci, este cu adevărat omul care descoperă lucrurile din mediul său sau opusul: mediul - ceea ce numim „natură” din care nu am face parte, deoarece am fi deasupra ei: nu l-a făcut omul „Dumnezeu” după chipul său? (Unii susțin că ar fi opusul ... ce cinism după ce a fost atât de departe de gaïa, să credem că, în ciuda tuturor „păcatelor” noastre, ar exista o „mână binevoitoare” care „ne va proteja uneori de noi înșine”) - „natura „Cine descoperă cu teroare ... omul (și care poate chiar ar dezvolta strategii pentru ca el să scape de el așa cum orice ființă vie ar căuta să scape de un intrus care ar merge împotriva„ legilor generale un sistem "...: ființele vii și echilibrul lor intrinsec ...)

Cât despre salvarea planetei ... De cât timp suntem aici? Mai puțin de 6 de ani ne spune biblia (scrisă de .... bărbați) și primii hominidae? Conform cromozomilor noștri (dar știm atât de puțin ...) 000 milioane de ani ne spune „știință” și care corespunde cu linia roșie mică de mai jos, în extrema dreaptă:

Imagine
Sursa: http://www.hominides.com

Și după aceea am avea deșertăciunea de a spune că vrem să „salvăm planeta”, să cucerim alte lumi și / sau „spații de timp” sau ce altceva?

Noi? Micul coprolit în devenire, „salvează planeta”? Ah ah ah! Dar nu, nu, nu are nevoie de noi "planetaSe descurcă foarte bine fără noi! A fost acolo cu mult timp înainte și va fi acolo mult după ce ne-am exterminat cu toții prin disprețul pe care îl avem față de lucruri și față de noi înșine și care este nemăsurabil de mai gigantic decât puținul respect pe care îl manifestăm pentru puținele lucruri pe care le avem. noi stim...! (Abia 4% din material în total) ... Deci, imaginați-vă că am putea merge dintr-o lume în alta „pentru că ar trebui să vrem să scăpăm de destinul nostru”, dar de ce paaaaaas! De ce paaaas !!! Nu suntem jalnici ??!

Deci găurile de vierme sunt întotdeauna în fanteziile noastre, dar sunt în genele noastre! Și modul nostru „teoretic și antropotehnic” de a vedea lumea ... Imagine

... cu siguranță că egiptenii descoperiseră lucruri uitate din respectul pe care îl aveau față de lucrurile pe care nu le cunoșteau - și că cu greu avem în ritmul permisiv cu care ne străduim să distrugem ceea ce are a durat miliarde de ani pentru a se forma - nu suntem altceva decât super prădător cuplat cu aroganța super-cuceritorului fantasmatic al spațiului construit după imaginea noastră? - Egiptul, care studiase aceste întrebări cu mult înainte de noi, i-a permis să înțeleagă adevăratele imitări dintre speranța de viață și mortalitatea noastră: prin urmare, să știe puțin despre ce suntem și mai ales ce că nu suntem: confruntați cu gaura de vierme, chiar și cu toată tehnologia noastră, în fața dimensiunii pe care o reprezintă astfel de provocări, nu ar însemna că nu am fi mult mai avansați decât ei la finală și pe scara de timp (?) .... a medita.



Ne vedem în realitate, când omul va pleca în scurt timp „să se stabilească definitiv pe Marte”! Va fi din bumbac, dar îl va readuce puțin mai bine la evaluarea pură și dură a abilităților sale reale!

Capt_Maloche a scris:
Christophe a scris:Fără îndoială, dar problema Universului este timpul ... mai mult decât distanța ...

M-am gândit mult la asta de când am văzut Interstellar



Nu am văzut acest film, trebuie să ai de pierdut 3 ore cred :-)

Pentru timp, acest lucru este adevărat dacă ne mișcăm cu viteza relativă a pământului, de exemplu
la 87% din viteza luminii timpul pe pământ trece de două ori mai repede, este rezonabil.
la 99% este un factor de 7
la 99.99% este un factor de 22.4

Sursa (de verificat) http://rmitte.free.fr/science/sci4.htm

Doar pentru distractie
Cu o navă care ar avea un propulsor capabil să împingă 1G (9.81 m / s²) cât timp (perceput) să atingă viteza luminii?

Răspundeți cu această mică utilitate http://www.calculateur.com/acceleration.html
aproximativ 1 an
300 m / s / 000 = 000sec sau 9.81 zile

Prin urmare, este spre călătorie prin Gaura de vierme că trebuie să ne întoarcem

Imagine


Trăiască credința în știință care este în proces de înlocuire a ceea ce am avut în „zeu”! : Mrgreen: : Cheesy: 8)
Trăiască omul și ruchti graben (!) ceea ce ne readuce la autism intrinsec speciei noastre! Imagine

Și din moment ce ne amintesc de greșelile umanității: "trăiască teroriștii»Amenințarea care va fi aruncată în aer, apoi eliminată / executată cu mitraliere într-un stat democratic cu justiție parlamentară - fără proces și fără ca cineva să judece disproporția faptelor, având în vedere amenințarea și metodele rapide folosite - în atmosferă tăcut cu fabricile de ciocolată de lux ale aristocrației iudeo-creștine din inima cartierului de afaceri ... Fapte care ne păstrează în gură nivelul social atât de înalt la care am ajuns în sfârșit și care merită o imensă victorie după venire din specia noastră, care nu poate fi decât o adevărată capodoperă a teoriei evoluționiste (nu sunt nici creaționist, nici pentru Daesh sau Garda Națională ...! Nu, vom avea nevoie de și mai mult " musculare ”decât asta pentru a ne înțelege derivațiile ...?)

Apropo, în situația actuală, nu vedem mult mai bine!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 17/12/14, 14:24

Capt_Maloche a scris:Doar pentru distractie
Cu o navă care ar avea un propulsor capabil să împingă 1G (9.81 m / s²) cât timp (perceput) să atingă viteza luminii?

Răspundeți cu această mică utilitate http://www.calculateur.com/acceleration.html
aproximativ 1 an
300 m / s / 000 = 000sec sau 9.81 zile
Rezultat care evident nu ia în considerare efectele relativiste care vor apărea după câteva luni de accelerare.

Formula care dă viteza unui obiect supus unei forțe constante F este:

V = gt / rac (1 + g²t² / c²) cu g = F / m

În cazul de mai sus, după 353 de zile viteza va fi „doar” 212 132 031,7 m / s

Pentru a atinge 99% din viteza luminii, va dura 214615410 secunde sau 408 de ani ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 17/12/14, 14:56

Foarte interesant Gaston!
Dernière édition alin Christophe 18 / 12 / 14, 12: 36, editate 1 ori.
0 x

Înapoi la "Știință și tehnologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 131