Moartea internetului „mic” în beneficiul giganților web 2.0 ...

Dezbateri științifice generale. Prezentări ale noilor tehnologii (care nu au legătură directă cu energiile regenerabile sau biocarburanții sau alte teme dezvoltate în alte subsectoare) forums).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Moartea internetului „mic” în beneficiul giganților web 2.0 ...




de Christophe » 28/06/16, 09:39

Web 2.0 este foarte benefic pentru giganții web precum FB, Youtube, Instagram ... etc etc toți giganții ricanilor de pe web care își însușesc și exploatează conținutul utilizatorilor de internet (cu acordul lor și fără a face nimic. .), asta este web 2.0 ...

Și site-urile mici care oferă conținut de calitate reală mor încet ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Pinterest este încă mai bun decât albumele! Pin It!




de Obamot » 28/06/16, 11:01

Și eu sunt cea care cereți toate astea! : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:
Christophe a scris:(cu acordul lor și fără a face nimic ...)

cu sau fără, ci mai degrabă fără, trebuie să citiți condițiile generale, iar validarea este valabilă pentru consimțământ atunci când nimeni nu este de acord.

Christophe a scris:Deci, conform dvs., ar trebui să ne lipsim de toate aceste site-uri?

După mine, tu ceri să votezi, eu vot împotriva, basta.
În rest, dacă vrei să-ți fac un deseneîn ...?

În ceea ce privește metodele de marketing pentru a îndrepta site-ul, cred că soluțiile există, dar ele sunt inaplicabile așa cum sunt
► Afișați textul

Christophe a scris:Am arătat mai sus că a existat mai mult conținut pe anumite cuvinte cheie pe pinterest decât pe google images ...

Am spus deja de multe ori că era vorba de aplicarea metodei cunoscute sub numele de „pâlnia„și că tot ceea ce se făcuse până atunci a sugerat totuși o direcție care să meargă diametral în direcția opusă (voluntar sau nu, nu trebuie să judec despre asta, neștiind prerogativele tale și nici capacitățile tale din ramura„ com ”, ci de de cate ori ma face sa tusesc)
► Afișați textul
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Pinterest este încă mai bun decât albumele! Pin It!




de Christophe » 28/06/16, 11:37

Putem blab într-o direcție sau alta ... metodele dvs. de marketing (de neînțeles în plus) nu valorează nimic în starea actuală a internetului: toate site-urile mici sunt pe moarte (putem vorbi despre Enerzine sau Terra Eco ... nici cu siguranță nu au avut metodele de marketing potrivite? ... pe scurt toți idioții conform TU, ai fost doar webmaster într-o zi ???) ...

Utilizatorii de internet vor avea web-ul pe care au decis să îl aibă în 5 sau 10 ani și nu este frumos: 99% din conținut va fi deținut de mai puțin de zece site-uri ... nivel de libertate de exprimare, există mai bine!

Un site, ca orice alt produs, are un ciclu de viață, iar cel al economiei este terminat Astăzi am ajuns la înrădăcinarea limitelor mele personale.

Deci opresc costurile!

De un an, am făcut 3 actualizări majore, am urmat toate sfaturile SEO, am petrecut sute de ore acolo și rezultatul ... este că este mai rău decât înainte ... așa că vreau să spun: Google te ia dracu! Dacă algoritmul Google promovează referențierea negativă și, prin urmare, metodele putrede și nu mai poate vedea site-uri cu conținut interesant (chiar și vechi), este pentru că nu mai merită mult ...

Îmi pare rău domnule Google că nu mi-am coborât pantalonii în fața facebook-ului, a google + -ului tău și a tuturor rețelelor sociale ...

După ce da, domnul Obamot poate să-i spargă lungul, largul, peste ... să-i dea vina pe asta pentru asta ... pe scurt pe cine vrei (mai ales pentru mine așa cum obișnuiești să faci) ... asta nu va schimba nimic!

Inteligența știe și când să se oprească ...
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Pinterest este încă mai bun decât albumele! Pin It!




de Obamot » 28/06/16, 12:26

M-ar fi interesat mai mult să vorbesc despre comunicare tehnică, Marketing Mix, nevoi, ascultare etc.
Christophe a scris:Putem blab într-o direcție sau alta ... metodele dvs. de marketing (de neînțeles în plus) nu valorează nimic în starea actuală a internetului: toate site-urile mici sunt pe moarte (putem vorbi despre Enerzine sau Terra Eco ... nici cu siguranță nu au avut metodele de marketing potrivite? ... pe scurt toți idioții conform TU, ai fost doar webmaster într-o zi ???) ...

Deoarece ceea ce a fost sugerat nu a fost urmat, am conștiința curată :D Și așa intră în paralogism ...

Christophe a scris:Utilizatorii de internet vor avea web-ul pe care au decis să îl aibă în 5 sau 10 ani și nu este frumos: 99% din conținut va fi deținut de mai puțin de zece site-uri ... nivel de libertate de exprimare, există mai bine!

Bine pentru "libertate de exprimare„, notația arbitrară a indivizilor nu este culmea (?) (Bah, pentru a-i păstra și ei, este TB?).

Christophe a scris:Un site, ca orice alt produs, are un ciclu de viață, iar cel al economiei este terminat Astăzi am ajuns la înrădăcinarea limitelor mele personale.

Ce fatalism! Și totuși ... Și nu eu o spun. Dar ce mai putem spune?

Christophe a scris:De un an, am făcut 3 actualizări majore, am urmat toate sfaturile SEO, am petrecut sute de ore acolo și rezultatul ... este că este mai rău decât înainte ... așa că vreau să spun: Google te ia dracu! Dacă algoritmul Google promovează referențierea negativă și, prin urmare, metodele putrede și nu mai poate vedea site-uri cu conținut interesant (chiar și vechi), este pentru că nu mai merită mult ...

Ei bine, puteți vedea că nu mă înșel complet, de vreme ce am decis și eu!

Christophe a scris:După ce da, domnul Obamot poate să-i spargă lungul, largul, peste ... să-i dea vina pe asta pentru asta ... pe scurt pe cine vrei (mai ales pentru mine așa cum obișnuiești să faci) ... asta nu va schimba nimic!

Este sigur că oricine își imaginează că poate banca pe web pentru a „tranzacționa” și pentru a obține profituri cu el, este că nu a înțeles încă. Web 2.0 este doar o pârghie multiplicatoare. Nu este nici mai mult, nici mai puțin decât ceea ce este un afiș în stradă (o reclamă într-o revistă etc.), un mediu pentru un mediu care este „produsul”. Marketingul nu poate face miracole (ei bine, uneori, ca la Hollande și câteva minciuni, dar atunci colectăm 17% opinii favorabile ... și cred că cu un astfel de scor, într-adevăr, nu există nu va avea un al doilea termen) Dar paradoxal, orice mediu (ca mediu) nu este produsul sau serviciul:
- " Mediul este mesajul » (Marshall McLuhan)

Începând de acolo, pe de altă parte, pentru cei care iau decizii greșite (sau au un produs sau un serviciu rău, etc ...), web-ul poate avea un efect multiplicator excelent, care va duce în cele din urmă la eliminarea „neprevăzutului”!

Un alt lucru de știut cu M-Mix este că funcționează numai dacă toate mixurile sunt în partea de sus (a referințelor lor în raport cu „nevoia”) la momentul „T”, cu alte cuvinte, dacă unul dintre amestecuri este mizerabil (un preț de plătit prea scump, de exemplu ...) orice altceva se încadrează (și acest lucru se aplică și produsului, calităților sale și „bucăți de tortAcest lucru explică de ce unii nu reușesc să o facă, iar alții reușesc la fel să iasă din joc cu formule reușite. Dar recunosc, este cu adevărat dificil, amatorism și aspru sancționat. (D 'unde jocul de cuvinte al lui McLuhan, cuvântul „mesaj"poate asculta"masaj")

Un pic de umor de înveselit, îmi amintesc această metaforă pe care mi-a dat-o un ofițer de rang înalt din Asia:
- este un pilot foarte bun! Avionul este prăbușit, ... da ... dar a fost un pilot bun! [...]

: Lol:
Dernière édition alin Obamot 28 / 06 / 16, 12: 43, editate 2 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Pinterest este încă mai bun decât albumele! Pin It!




de Christophe » 28/06/16, 12:42

A trecut timpul pentru acțiuni de dezvoltare, conștiința ta și sugestiile tale din trecut Nu-mi pasă, crezi că ești mai inteligent decât toți ceilalți webmasteri atunci când probabil că nu ai fost niciodată tu! Obamot, maestrul Yapluka 6th dan Foktu!

Deci nu este fatalism, este realism ... micul web este pe moarte și dacă nu aveți o echipă de profesioniști (cu bugetul potrivit ... de unde vine? ? Pălărie?) Ei bine, un site mic nu iese! Este imposibil...

De asemenea, vom mulțumi utilizatorilor de blocanți publicitari: în curând vor avea web-ul pe care l-au construit ...

Inca o data bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla

Tocmai ați postat un backlink în altă parte pe web către econologie în toți acești ani? Cu toate acestea, v-am sugerat-o de mai multe ori ... cred că nu!

Pe de altă parte, și toți ceilalți membri vor confirma: hrăniți discuții sterile, dezbateri conspirative, dezgustați ceilalți membri .... pe care ați putut să-i faceți ... Și cu stil!
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Pinterest este încă mai bun decât albumele! Pin It!




de Obamot » 28/06/16, 12:49

Ei bine, confirmați exact ceea ce spun (și, prin urmare, mai bine să mă citiți din nou):

Christophe a scris:[...] dacă nu aveți o echipă de profesioniști (cu bugetul potrivit ... de unde vine? Pălărie?) ei bine, un site mic nu mai iese! Este imposibil...

Cu toate acestea am lucrat mai mult de o lună gratuit pentru izolație-încălzire ... Dacă ar fi trebuit să plătiți, v-ar fi costat 40k € ... : Cheesy: Aproape că a trebuit să negociezi cu tine pentru fiecare virgulă (în timp ce com nu este deloc treaba ta) și până la urmă nu s-a aplicat aproape nimic. Cam așa ni se mulțumește, sunt obișnuit.
Dernière édition alin Obamot 28 / 06 / 16, 12: 53, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Pinterest este încă mai bun decât albumele! Pin It!




de Christophe » 28/06/16, 12:53

a) Ai făcut-o pe cont propriu, draga mea! Dacă ai avea atâtea sfaturi „bune” de dat, dar de ce nu ți-ai creat vreodată propriul proiect web?

b) Adăugați la tot ceea ce tocmai am spus ca argument dezinteresul utilizatorilor de internet pentru ecologie și energie ... există multe motive!

Dacă Enerzine, oricât de bogată în informații zilnice despre energie, s-a scufundat, s-ar putea să existe un motiv de bază!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Pinterest este încă mai bun decât albumele! Pin It!




de Christophe » 28/06/16, 13:03

Și încă un necrolog în micul web francofon: http://www.vs-webzine.com/

Site-ul web VS-WEBZINE (Franța - Webzine) anunță divizarea sa și sfârșitul activităților sale.

Fondatorul webzine-ului VsGreg explică faptul că „a decis să pună capăt aventurii prin dorința de a trece la altceva”. Întreaga redacție pleacă în condiții bune.

Puteți găsi comunicate de presă de la mai mulți membri ai redacției în detaliu la Newz.

VsGreg ar dori să mulțumească tuturor colaboratorilor prezenți și anteriori care l-au însoțit de-a lungul celor 17 ani de webzinat: „pentru toate sacrificiile, timpul, diligența și dorința pe care le-ați dedicat site-ului!” Toate acestea sunt elemente pe care nu mai vreau să le sacrific astăzi. "

Fondată în mai 1999 sub numele VIOLENT SOLUTIONS, VS-WEBZINE a fost unul dintre pionierii în webzine-ul francez de metal. A lăsat în urmă 85 știri pentru 604 de comentarii, 507 de coroane pentru 000 de comentarii ... precum și numeroase interviuri, dosare și reportaje live.

Sayonara, Adios, auf wiedersehen, rămas bun,
Adio, noapte bună, guten abend ... (Rătăcit)


Cu siguranță și idioții de webmasteri care nu au ascultat „sfaturi bune” ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Pinterest este încă mai bun decât albumele! Pin It!




de Obamot » 28/06/16, 13:06

Christophe a scris:a) Ai făcut-o pe cont propriu, draga mea!

Da si... ?

Christophe a scris:Dacă ai avea atâtea sfaturi „bune” de dat, dar de ce nu ți-ai creat vreodată propriul proiect web?

Dar ce știi despre asta oricum (de fapt știi, ți-am spus parțial).

Christophe a scris:b) Adăugați la tot ceea ce tocmai am spus ca argument dezinteresul utilizatorilor de internet pentru ecologie și energie ... există multe motive!

Este diametral opusul care s-a produs, toată lumea a început să facă în „verde”, deci există un fel de oboseală, de când a devenit „normal”. Nu mai este „ Pajiști galice de apărat împotriva tuturor »La fel ca Asterix ... DACĂ ai vrut să urmezi, trebuia să o vezi diferit. Nimic nu este imposibil, dar v-am explicat deja "curba teoretică a uitării ", deci stăpânirea marketingului este o necesitate vitală în aceste zile pentru a dezvolta o afacere. Dar, din moment ce este o oglindă, trebuie să fii extrem de atent.

Christophe a scris:Dacă Enerzine, oricât de bogată în informații zilnice despre energie, s-a scufundat, s-ar putea să existe un motiv de bază!

Enerzine? VS-WEBZINE? VsGreg? etc etc ... wouaf! Sistemul este DORIT (de către cartelul miliardarilor care păstrează presa), astfel încât mass-media să funcționeze la punctul lor de echilibru și chiar mai jos: așa niciun media nu poate "reuși") deci ar trebui să fii puțin naiv pentru a crede că"în afară de simplul fapt de a fi un media, ar putea funcționa»(Sau apoi egochoz).

Este extraordinar de bine explicat / demonstrat aici la 7m32 >>>:

https://youtu.be/41lAe0mgjjU?t=7m32s

Sunt lucruri pe care le studiez de peste 30 de ani. Vă pot oferi un contra-exemplu: Médiapart ... dar este condus de oameni care au ceva între urechi.
Dernière édition alin Obamot 28 / 06 / 16, 13: 31, editate 4 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Pinterest este încă mai bun decât albumele! Pin It!




de Christophe » 28/06/16, 13:24

Obamot a scris:Este diametral opusul care s-a produs, toată lumea a început să facă în „verde”, deci există un fel de oboseală, de când a devenit „normal”. Nu mai este „ Pajiști galice de apărat împotriva tuturor »La fel ca Asterix ... DACĂ ai vrut să urmezi, trebuia să o vezi diferit. Nimic nu este imposibil, dar v-am explicat deja "curba teoretică a uitării ", deci stăpânirea marketingului este o necesitate vitală în aceste zile pentru a dezvolta o afacere. Dar, din moment ce este o oglindă, trebuie să fii extrem de atent.


În sfârșit, un pic de bun simț din partea ta ...

Cunoașteți marketingul care funcționează astăzi pe web 2.0?

Deschideți-l întotdeauna mai mare decât celelalte cu un conținut de calitate intelectuală cel mai scăzut sau mediocru, cu un strat bun de inutilitate ...!

Asta funcționează, trebuie doar să-l deschizi larg pe un subiect de știri (prost sau nu) pentru a face un buzz, dar oricum nu ai nevoie de prea multă inteligență ...

Pe scurt, 2 concepte incompatibile cu noțiunea pe care o am de econologie (inteligență și durabilitate), așa că îmi pare rău ... că nu ar putea funcționa!

Încă poți spune că e vina mea :) scuze nu ma intereseaza sa fac rahat !!

ps: conceptul did67 este excelent, dar videoclipurile sale, oricât de bune, nu vor face niciodată buzz (100 de vizualizări sunt deja un buzz pentru mine ...) .. deoarece mult prea inaccesibil creierului și motivațiilor Utilizator mediu de Internet 000 ... care va avea, din nou, lumea și lumea cibernetică pe care și le-ar fi dorit ... și basta! Voi avea și conștiința curată!
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Știință și tehnologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 185