Pământ în 200 de milioane de ani?

Dezbateri științifice generale. Prezentări ale noilor tehnologii (care nu au legătură directă cu energiile regenerabile sau biocarburanții sau alte teme dezvoltate în alte subsectoare) forums).
Epilogis
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 17/02/18, 14:12
x 6

Pământ în 200 de milioane de ani?




de Epilogis » 20/02/18, 11:24

Salutare tuturor!

Îmi scriu al treilea roman. Iubesc SF și anticipația.
Din păcate, m-am implicat într-un proiect oarecum ambițios: povestea mea are loc în 200 de milioane de ani!
În același timp, dă frâu liber multor posibilități, deoarece este dificil să găsești date fiabile pe net referitoare la această perioadă ...
Acestea fiind spuse, îmi place să informez cititorul evitând să spun prea multe prostii și să încerc să respect "suspendarea neîncrederii"!

Deci, în ceea ce privește Pământul și viitorul său, am reușit să culeg de aici și de colo informațiile de mai jos (în stil de tastare!), Dar fără să găsesc aceasta: care va fi (aceasta) rata oxigenului, aerul va fi „respirabil”? Ținând cont de faptul că CO2 ar trebui să ia o palmă și că plantele vor fi mai puțin prezente (fotosinteză), ne putem imagina că oxigenul va suferi din partea sa. Dar aveți informații mai precise? Și aceste date de mai jos vi se par corecte?
Multumesc in avans pentru ajutor ...

+200 al meu:
Ieșim dintr-o glaciație.
Soarele a încercuit în jurul centrului galaxiei în acest timp. Luminozitatea sa este de aproximativ> 2% / astăzi;
=> ↑ moderat de luminozitate => ↓ de CO² (cu ↑ de silicați datorită eroziunii accelerate a acestui tip de rocă cu ↑ de T °) => ↓ de efect de seră => ↓ de reemisii terestre => ~ deci echilibru slab ↑ de T °;
Reducerea la 37% a CO² / în prezent => ansamblul este dramatic pentru plante și, prin urmare, pentru animale (40% din speciile vii au dispărut) => putem presupune apoi un ↓ în nivelul de oxigen ? ;
Zilele durează de la 25 la 26 de ore (Luna încetinește Pământul), anul 343 zile;
Un super continent (Amasia) în deșert ¾ unde supraviețuiesc doar câteva insecte (ipoteze: descendenți ai termitelor și un fel de vierme semi-vegetal-animal de care se hrănesc sau gândacii care mănâncă carnea animalelor care s-au aventurat acolo) și unele plante (unele carnivore) profitând de nopțile reci și de prospețimea zorilor (roua) pentru a se dezvolta;
Păduri de tip tropical dens (pe coastele nord-vestice unde „va fi” actuala Mauritania), ploi torențiale sau abundente și continue, conifere, licheni gigantici (3m), mastodonti coborâți din calamar (da dacă va exista). după presupuneri!);
Un ocean unic în care trăiesc alți descendenți ai calmarilor uriași, supuși unor uragane fenomenale ale căror vânturi sunt blocate de lanțurile muntoase de coastă (est și sud) ale continentului (deșertul este, prin urmare, în spatele acestor munți) ;
T ° mediu: de la -30 ° C noaptea la + 50 ° C în timpul zilei, putem presupune în medie ~ + 10 ° C (5 din - decât astăzi cu o amplitudine de -91 ° până la + 60 ° => medie = 15,5 ° C) pentru zona de nord-vest ...

NB: este de la sine înțeles că suntem foarte norocoși că am scăpat de un asteroid în această perioadă! Dar datele de mai sus nu iau în considerare această „posibilitate”.
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Pământul în 200 de milioane de ani?




de Christophe » 20/02/18, 11:55

Nu e o idee rea! Dar presupui că oamenii vor mai fi în viață pe pământ peste 200 de milioane de ani? Frumos optimism !!

Analiza trecutului (epoca de gheață sau caldă) ar trebui să răspundă la întrebarea oxigenului și CO2 ... de exemplu gigantismul dinozaurilor se datorează cu siguranță unei rate mai mari de O2!

Dar uh de ce-37% din conținutul actual de CO2? Suntem în 400 ppm CO2 ... înainte de era industrială era de 275 ppm conform acestor 2 grafice.

Cu -37% am ajunge la aproximativ 260 ppm ... deci nu foarte departe de rata de dinaintea primei revoluții industriale, nu chiar suficient pentru a intra în panică de plante, cred ...

http://www.lemonde.fr/les-decodeurs/art ... 55770.html

history_evolution_CO2_1000_ans.gif
historique_evolution_CO2_1000_ans.gif (19.39 KiB) Vizualizat de 6271 ori


et

https://www.co2.earth/daily-co2

istorie_evoluție_CO2_300_ani.png
historique_evolution_CO2_300_ans.png (91.24 KiB) Vizualizat de 6271 ori


ps: aceasta ar fi a doua carte editată cu ajutorul acestei forum! 8) Agricultura / the-grădina-of-the-leneș-carte t15543.html
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Pământul în 200 de milioane de ani?




de Christophe » 20/02/18, 11:56

În caz contrar, ar trebui să găsiți câteva idei sau informații în acest subiect știință și tehnologie / off-the-dinozaurii-filee în viață-a-800-C-t10297.html

De asemenea, îmi amintesc că există un mare documentar despre istoria îndepărtată a Pământului ... Voi încerca să-l găsesc pentru tine!
1 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Pământul în 200 de milioane de ani?




de izentrop » 20/02/18, 11:58

Epilogis a scris: care va fi rata de oxigen, aerul va fi „respirabil”? Având în vedere faptul că CO2 ar trebui să ia o palmă și că plantele vor fi mai puțin prezente (fotosinteză)
În 2 secole ar trebui să se stabilizeze din nou. Timp de 2 secole a existat o accelerație în arderea resurselor acumulate în subsol de milioane de ani, dar suntem deja pe panta descendentă a curbei Hubert pentru principalii emisori de CO2
Imagine https://jancovici.com/transition-energe ... e-charbon/
Pentru ulei https://jancovici.com/transition-energe ... -courante/
Și pentru biomasă, trenul sau continuăm să exploatăm copacii, va fi și el rapid.
Epilogis a scris:https://jancovici.com/transition-energetique/petrole/le-pic-de-production-une-realite-deja-courante/
Este nesemnificativ și, mai mult, probabil că nu o vom vedea prea mult, se îndepărtează.

Bărbații fiind o specie care nu mai evoluează în mod natural, nu se spune că această formă de viață va domina.
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Pământul în 200 de milioane de ani?




de Christophe » 20/02/18, 12:34

izentrop a scris:În 2 secole ar trebui să se stabilizeze din nou. Timp de 2 secole a existat o accelerare a arderii resurselor acumulate în subsol de milioane de ani, dar suntem deja pe panta descendentă a curbei Hubert pentru principalii emițători de CO2


Răcoros, atunci problema climatică este rezolvată! Multumesc Janco !! : Cheesy:

- Curba descendentă este rapidă de spus ...nu mai era petrol în 2000 conform „specialiștilor” anilor 60 !! : Cheesy:

- Acest grafic / raționament este, de asemenea, reductiv, deoarece nu ia în considerare încălzire fugară (hidrat de gaz permafrost, creștere / scădere a activității biologice, în special în oceane, deșertificări ... și alte surprize pe care ni le-a rezervat „natura climatică ...”).

- Punctul „pozitiv” al acestor informații: putem vedea clar că mai este mult de CO2 de emis ... o scurtă privire spune că „ne-am transformat în CO2” abia 40% resurse terestre de cărbune ...

Deci, dacă aceste 40% reprezintă 410-275 = 135 ppm CO2, putem presupune (neglijând toate celelalte emisii de CO2) că rata de CO2 până în 2100 ar fi de 410 + (410-275) * 6/4 = 612 ppm ... doar pe contribuția viitoare a cărbunelui și fără a lua în considerare fuga ... Cred că în realitate vom fi mai mult spre 1000 ppm ...

- Când vorbim despre climă, ar trebui să vorbim în ppm echivalent CO2 ... și să nu ne reducem la CO2 ... metanul este o groază climatică, de exemplu!
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Pământul în 200 de milioane de ani?




de Christophe » 20/02/18, 12:35

Christophe a scris:De asemenea, îmi amintesc că există un mare documentar despre istoria îndepărtată a Pământului ... Voi încerca să-l găsesc pentru tine!


Aici este: științe-și-tehnologii / excursie-la-originile-pământului-un-document-excepțional-t11287.html

Spunem mulțumesc cui? Mulțumesc CriCri : Mrgreen:
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Pământul în 200 de milioane de ani?




de Christophe » 20/02/18, 12:54

Iată care este evoluția ppm CO2 timp de 800 de ani:

3171557_5_8b75_le-seuil-de-400-parties-par-million-ppm-de_51f97b257a7037e310fff74a578782b0.png
3171557_5_8b75_le-seuil-de-400-parties-par-million-ppm-de_51f97b257a7037e310fff74a578782b0.png (30.56 Kio) Consulté 6253 fois


Are o oscilație naturală între 275 și 190 ppm ... care se poate presupune că este valabilă în ultimii 200 de ani pentru a ajunge la 000 milion de ani ...
1 x
Epilogis
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 17/02/18, 14:12
x 6

Re: Pământul în 200 de milioane de ani?




de Epilogis » 20/02/18, 13:16

Mulțumesc Christophe (mulțumesc CriCri!) Și izentrop!

Vorbesc despre 37% nu -37% : Wink:
Obținut din: „În 500 de milioane de ani, conținutul de CO² al atmosferei va fi într-adevăr scăzut la 150 ppm (părți pe milion), față de 370 ppm de CO² în prezent”. (http://strange-univers.over-blog.com/page-2633757.html)
Îmi reiau calculul (cu siguranță aproximativ!) Pentru că m-am înșelat:
150ppm => 500Ma => -59,5% = 40,5% / 370 (scădere față de astăzi)
282ppm => 200Ma (factor 2,5) => -23,8% = 76,2% / 370 !!! Deci eroare din partea mea: 76,2% și nu 37%! (deci sunt mai aproape de -37 (cu -23,78) decât de 37!)

În ceea ce privește oamenii din 200Ma ... într-adevăr pe pământ vor fi dispărut! Dar vor mai fi pe pământ? !!! Suspans!

Videoclipul este în esență despre originile pământului, îl văzusem la televizor: un documentar grozav. Dar pentru viitor, nimic nu învinge „viitorul este sălbatic”, care nu mai este disponibil, decât în ​​limba rusă de pe Youtube, cu o traducere automată deplorabilă!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Pământul în 200 de milioane de ani?




de Christophe » 20/02/18, 13:29

Epilogis a scris:Mulțumesc Christophe (mulțumesc CriCri!) Și izentrop!

(...)

Deci eroare din partea mea: 76,2% și nu 37%! (deci sunt mai aproape de -37 (cu -23,78) decât de 37!)


Nimic! :)

Hopa ... păi în cele din urmă „am” găsit un compromis bun lol! : Cheesy:
Pe de altă parte, sursa dvs. nu pare prea științifică și asta este o subevaluare!

Mai bine te uiți la trecut nu?

În orice caz, 150 ppm nu este foarte diferit de 190 ppm măsuri în ultimul milion de ani!

Epilogis a scris:Cât despre oamenii din 200Ma ... într-adevăr pe pământ vor fi dispărut! Dar vor mai fi ei pe pământ ? !!! Suspans!


Uh .... ?????? Îmi place SF, dar acum am un pic de probleme să te urmez !! :)

Epilogis a scris:Videoclipul este în esență despre originile pământului, îl văzusem la televizor: un documentar grozav. Dar pentru viitor, nimic nu învinge „viitorul este sălbatic”, care nu mai este disponibil, decât în ​​limba rusă de pe Youtube, cu o traducere automată deplorabilă!


Încă vă sfătuiesc să îl vedeți din nou dacă l-ați văzut de câțiva ani, probabil că vă va oferi idei noi ...

Ah, încă nu o știu, datează deja din 2002!

Hei, există încă (cel puțin) primul episod în engleză cu subtitrări (umane) în portugheză:

0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Pământul în 200 de milioane de ani?




de izentrop » 20/02/18, 13:34

Christophe a scris:
izentrop a scris:În 2 secole ar trebui să se stabilizeze din nou. Timp de 2 secole a existat o accelerare a arderii resurselor acumulate în subsol de milioane de ani, dar suntem deja pe panta descendentă a curbei Hubert pentru principalii emițători de CO2

Răcoros, atunci problema climatică este rezolvată! Multumesc Janco !! : Cheesy:
- Curba descendentă este rapidă de spus ...nu mai era petrol în 2000 conform „specialiștilor” anilor 60 !! : Cheesy:
Ok, cu extensiile, să zicem 3 secole pentru a sparge totul, astfel încât echilibrul să fie găsit datorită acțiunii fotosintezei.

Poate fi înainte dacă obscurantismul nu are prioritate asupra rațiunii http://www.techno-science.net/?onglet=news&news=17070
Videoclipul este în esență despre originile pământului, îl văzusem la televizor: un documentar grozav. Dar pentru viitor, nimic nu învinge „viitorul este sălbatic”, care nu mai este disponibil, decât în ​​limba rusă de pe Youtube, cu o traducere automată deplorabilă!
Prefer să urmez descoperirile științifice.

Am urmărit începutul „Voyage to the Origins of the Earth (2010)”, care nu spun că șocul Théia s-a născut pe luna expulzată dintr-o bucată din aceeași rocă telurică ca și pământul. misiunile Appolo au confirmat acest lucru.
Nu uitați că pleacă de la ipoteze care sunt confirmate și întărite pe parcursul descoperirilor și că pot exista inversări ca și la originile omului.
Dernière édition alin izentrop 20 / 02 / 18, 13: 48, editate 3 ori.
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Știință și tehnologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 152