Terapia psihologică prin jocuri video (nu doar jocuri serioase)

Dezbateri științifice generale. Prezentări ale noilor tehnologii (care nu au legătură directă cu energiile regenerabile sau biocarburanții sau alte teme dezvoltate în alte subsectoare) forums).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Terapia psihologică prin jocuri video (nu doar jocuri serioase)




de Christophe » 13/11/19, 13:35

Deși sunt destul de condamnate de comunitatea științifică medicală în general („cei care știu ...”), jocurile video pot fi de fapt folosite într-un alt scop terapeutic decât divertismentul (presupunând că distracția nu este o terapie, și este!).

În ultimii ani, au existat jocuri serioase: https://fr.wikipedia.org/wiki/Jeu_s%C3%A9rieux care sunt de fapt utilizate în terapia medicală, dar articolul următor se referă la jocurile publice generale! Iată de ce vă spun despre asta!

Iată mărturiile postului traumatizat pe 13 noiembrie care reușesc să se reconstruiască singuri datorită, în parte, jocurilor video ... dar societatea noastră nu este doar violentă în violență fizică ... așa cum a spus pe bună dreptate părintele Pierre

13 noiembrie: supraviețuitori ai atacului Bataclan, ei se reconstruiesc cu jocul video
De William Audureau

Postat pe 13 noiembrie 2018 la 12:39 - Actualizat pe 13 noiembrie 2018 la 14:22.

După ora 5 dimineața, Thomas s-a străduit să adoarmă. Cu câteva ore mai devreme, vineri, 13 noiembrie 2015, era încă pe stomacul său în groapa Bataclan cu patru prieteni. Thomas a putut să iasă în viață. Este unul dintre supraviețuitorii atacurilor teroriste, care a pretins viața a 130 de oameni în acea seară.

Față de insomnie, el activează Metal Gear Solid V: Phantom Pain, un joc nerecomandat minorilor. În misiunea lor, echipajul unei bărci este decimat de un virus mortal; soldații stau aici și acolo, în bazine de sânge. O scenă „ultravioletă”, îl recunoaște pe Thomas. „Dar îmi amintesc că m-a calmat cu adevărat. "

Astăzi, el laudă aceste jocuri video care l-au ajutat să „canalizeze energiile rele”. El este departe de singurul supraviețuitor în acest caz. „Am văzut lucruri urâte, urâțenia lumii”, abundă Eric, un alt supraviețuitor al lui Bataclan, intervievat de Le Monde. „Nu pot fugi de atac pentru că trăiesc cu el în fiecare zi și voi avea consecințe pe viață. Dar am avut lacunele jocurilor video disponibile și m-a ajutat clar. "

În 2010, un studiu pe Tetris a dovedit deja natura benefică a jocurilor video pentru a bloca reînvierea amintirilor post-traumatice. „Este unul dintre cei mai buni media care are o activitate care ușurează mintea”, confirmă Vanessa Lalo, psiholog specializată în practici digitale inovatoare, subliniind în același timp nevoia de sprijin: „Jocurile video nu pot fii 100% cathartic. "

"Cu o zi înainte jucam pe" Wolfenstein ""

La 13 noiembrie 2015, vârsta medie a victimelor a fost de 35 de ani. Generația lovită de atacurile de la Paris este cea care a crescut odată cu primele console. De asemenea, acela căruia i s-a spus, de copil, că timpul liber a devenit violent. „În mod ironic, cu o zi înainte, mi-am petrecut noaptea încercând să termin Wolfenstein, un sângeros împușcat, caricaturizat. Și douăzeci și patru de ore mai târziu, mă regăsesc la Bataclan ”, zice Eric, fost redactor pentru un site de jocuri.

Mai mulți supraviețuitori ai sălii de concerte consideră că practica lor a ajutat să-și salveze viața în timpul atacului, care a lăsat 90 de morți în plus față de cei 3 teroriști. "Cred că din momentul în care am auzit izbucnirile de filmare, am înțeles ce se întâmplă", asigură Kevin, 37 de ani, cercetător științific și fost jucător al jocurilor de tir în competiții. El consideră că a reușit să scape în cel mai oportun moment.

„Din punct de vedere spațial, am avut o viziune bună despre locul în care se aflau, căutam pete orbe etc. Am avut reflexe „gamer”. "

Acest tip de mărturie nu o surprinde pe psihologul Vanessa Lalo.

„Cercetările științifice arată că trăgătorii grei au abilități de luare a deciziilor mult mai rapide decât majoritatea oamenilor, o abilitate de a reduce afectarea, de a planifica și de a executa rapid. "

Eric preferă să evoce „mult noroc și puțină prezență a minții”.

"La început, nu am putut să suport"

După ce s-a întors acasă, sechelele încep să se stabilească. Flashbacks, atacuri de anxietate, idei morbide, hipervigilență, frică de panică de spații limitate, fobie a mulțimii ... Toți au experimentat Bataclanul său, fiecare trebuie să facă față simptomelor diferite.

Pentru unii, jocul video violent devine imposibil. Joséphine, o tânără mamă supraviețuitoare, de exemplu, renunță la trăgătorul militar Call of Duty. „Pe stradă, am auzit pe cineva scuturându-și covorul la fereastră, am fugit. Deci [sunetul virtual al] unei arme automate ... ”

Kevin, la rândul său, încearcă PlayerUnknown’s Battlegrounds, un joc de supraviețuire armat, dar în niciun caz. "Ponderea de surpriză și realism, faptul de a mă găsi urmarit de tipii echipate, sunetul gloanțelor care fluieră ... La început, nu puteam suporta. "

"Jocul video devine un refugiu visător"

Dar perseveresc. Jocurile video fac parte din viața lor, cum ar fi muzica sau cinematografia. De asemenea, au dificultăți să iasă și trebuie să fie distrați acasă. Virtualul le oferă o fereastră de evadare deosebit de puternică pentru a scăpa de idei morbide, explică Vanessa Lalo: „Imaginarul jocurilor video este structurat și structurat, are un cadru, știm că nu se va întâmpla nimic în el. Suntem actori și în acest timp, corpul la fel de mult ca mintea este ocupat. Este o bulă în care te simți protejat. "

Toată lumea merge acolo din jocul lor de refugiu. Plimbări cu mașina (Forza Horizon), o simulare drăguță agricolă (Valea Stardew), o aventură într-o lume plină de insecte înfricoșătoare (Hollow Knight), un bun joc de strategie pentru copii (Civilization) ... Titluri „pașnice”, notează Stéphane , 43 de ani și un veteran al jocurilor pe calculator. Vanessa Lalo continuă:

„Când ați experimentat un eveniment traumatic, fie încercați să faceți față pericolului, fie încercați să vă îndepărtați de el, pentru a vă pune pe un plasture. Jocul video devine un refugiu de vis oarecum anestezic. "

Max Besnard, jurnalist de jocuri video alergic acum la jocurile de tragere realiste, caută, prin urmare, experiențe în care să poată face o plimbare pe îndelete, precum ultimii Zelda și Mario. „Aceste jocuri îmi fac bine. Mai presus de toate, suntem liberi acolo, putem merge pe oriunde ”, precizează el, în timp ce trei ani mai târziu, el încă se chinuie să folosească transportul în comun.

Jocurile din lumea deschisă permit supraviețuitorilor atacului să se reconecteze cu un sentiment de libertate, control și ușurință, cu jocuri precum „Zelda”.

Un jucător care a supraviețuit sălii de concerte și-a mărturisit preferința pentru jocuri cu un sistem bazat pe ture și camere aeriene. „O modalitate de a zădărnici brutalitatea, surpriza și, prin urmare, de a menține [violența] în libertate, de a o controla. Un război încet, văzut din cer ”, analizează el. În general, mulți dintre ei evocă nevoia, prin practicarea jocurilor video, de a recâștiga senzația de control.

Misiunea „dezgustătoare” a „Call of Duty”

De-a lungul timpului, unii jucători supraviețuitori scufundă chiar și în universuri mai întunecate și mai violente. Dar perspectivele lor s-au schimbat. „Acum, am foarte multe probleme cu jocurile în care mi se oferă posibilitatea de a ucide sau nu”, spune Max Besnard. „Această alegere, nu am avut-o. Arma era în fața mea. "

Stéphane, el însuși, s-a enervat împotriva unei misiuni Call of Duty: Modern Warfare 2, invitând jucătorul să devină un terorist care poate masacra civili într-un aeroport *. „L-aș fi jucat imediat după [Bataclan], aș fi urlat să spun cât de sumbră și dezgustătoare este. Mai ales că în joc, am vrut să-i împușc pe ceilalți teroriști decât să conduc misiunea, dar nu funcționează ”, susține el.

Uneori, însă, anumite titluri potolește în ciuda gravității lor. David Hemkä își evocă astfel „fascinația morbidă” pentru groaznicul joc de aventură Bloodborne. Și în special aceste siluete spectrale care imploră jucătorul pe drumul său, care îi amintesc de „procesiunea înfiorătoare până la ieșirea [din Bataclan]. El evocă reînvierea unei scene de „groază” la fel de mult ca un sentiment de „împăcare”.

"Vreau să fiu ultimul supraviețuitor"

Reluarea unei traume a fost una dintre cele mai neașteptate opțiuni de tratament. Astfel, ei sunt mai mulți supraviețuitori care să depună mărturie despre practica lor de un anumit titlu, PlayUnțiuni (PUBG) al PlayerUnknown, un trăgător militar realist și supraviețuitor. "Prietena mea supraviețuitoare nu a înțeles că eu continuu să joc acolo, dar spre deosebire de Bataclan, am simțit că sunt cel puțin un actor, să fiu egal cu ceilalți", spune Kevin. Nu a fost un spirit de răzbunare, dar mai ales un mod de a te simți mai puțin victimizat. "

Studiile pe această temă sunt rare, dar Vanessa Lalo amintește că simulatoarele de război cu realitate virtuală sunt folosite în Statele Unite pentru a ajuta veteranii armatei americane care suferă de stres post-traumatic.

"Spiritul de supraviețuire, realismul zgomotului Kalashnikov ... am devenit dependent de asta. »Grégoire, supraviețuitor al atacului Sousse

Această practică poate fi extremă. Grégoire, nu jucase zece ani, când s-a aflat pe plaja din Sousse, în Tunisia, în iunie 2015, în timpul atacului care a pretins viața a 38 de turiști. De atunci, a acumulat pe PUBG nu mai puțin de cincizeci și două de zile complete de joc, 284 de victorii și 7 de adversari eliminați. "Spiritul de supraviețuire, realismul zgomotului Kalashnikov ... am devenit dependent de asta. Ce am urât, am învățat să iubesc, precum sindromul Stockholm ”, explică el. Cu o obsesie: „Vreau să fiu ultimul supraviețuitor”, presupune cel care a început și el cursele extreme.

„Este o formațiune de reacție, decriptează Vanessa Lalo. Găsiți adrenalină, senzații, reveniți în emoția momentului, este tipic pentru traume. Există această noțiune de reapropriere: ne punem în pericol, dar într-un mod ales și conștient. Devenim un actor în acest pericol. "

Efectul „Pokémon Go”

Un alt aspect care este adesea trecut cu vederea: jocurile video online au permis supraviețuitorilor să-și mențină o viață socială, chiar și prin ecrane și căști. „În lunile și anii care au urmat Bataclanului, nu mai puteam să ies afară și m-am izolat”, spune Thomas. El a făcut prieteni noi prin jocuri de tragere online. „Mi-a permis să mă întorc social pe picioare”, a mulțumit el.

Joséphine a jucat PUBG ca o echipă cu prietenii, ceea ce îi permite să-și depășească temerile. Mai ales când s-a regăsit, jucându-se, într-o situație asemănătoare cu Bataclan: ascuns în spatele unei toalete, cu atacatorii care ajungeau spre ea. „Stresul crește. Țipam în cască și [unul dintre prietenii lui] Freddy nu-i păsa de mine. Mi-a permis să joc. "

La rândul său, Stéphane s-a cufundat în Switch, consola portabilă a Nintendo, pentru a depăși teama transportului public. În ceea ce îl privește pe Alexis, a reușit chiar să ajungă în locuri aglomerate datorită ... Pokémon Go.

„Încă aveam mari probleme cu PTSD, dar sunt din generația Pokémon, nu am vrut să ratez. Este jocul care m-a făcut să mă oblig să ies și să merg în locuri foarte turistice, să cunosc străini, să mă reîncred în încredere. "

Trauma va fi mereu acolo. Dar de atunci, potrivit lui, el a întâmpinat mai puține dificultăți în viața de zi cu zi.


Sursa:
https://www.lemonde.fr/pixels/article/2 ... 08996.html

* Nu sunt un fan al Call Of, dar acesta l-am făcut, moment excelent de eliberare (niark niark niark niark! : Twisted: : Twisted: : Twisted: ), dar hei, prefer totuși să-l omor pe radicalul islamist sau pe omul negru adoctrinat de autoproclamatul său președinte pe viață :P :P :P : Twisted: : Twisted: : Twisted:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Terapie psihologică prin jocuri video (nu doar jocuri serioase)




de Christophe » 15/07/20, 12:16

Un articol al zilei: http://www.slate.fr/story/192735/jeu-vi ... es-egalite

Jocuri video care servesc lumea post-covidă?

Jocurile video ne pot salva?

Isabelle Patroix - 15 iulie 2020 la 11:49 a.m.

Ce se întâmplă dacă ... reconstruim lumea altfel? Dacă jocul ne-a amintit de importanța cunoașterii noastre pentru a trăi mai bine în armonie cu lumea?




https://kotaku.com/researchers-are-usin ... 1842070007
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Terapie psihologică prin jocuri video (nu doar jocuri serioase)




de Christophe » 02/01/21, 18:25

Doar ascultarea coloanei sonore este terapie:

0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14823
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4302

Re: Terapie psihologică prin jocuri video (nu doar jocuri serioase)




de GuyGadeboisTheBack » 02/01/21, 18:33

Christophe a scris:Doar ascultarea coloanei sonore este terapie:

„Red Dead Redemption”

Jucarea acestui joc este, de asemenea, o terapie care îi permite să-și cultive zenul atât de mult încât renunță pe neașteptate. Atât de mult încât mi s-a părut imposibil de jucat și dezinstalat. : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Terapie psihologică prin jocuri video (nu doar jocuri serioase)




de Christophe » 02/01/21, 19:27

Te joci? La vârsta ta? :şoc: :şoc: :şoc: : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

Vorbiți despre cele 2 pe care le presupun, deoarece 1 a fost lansat doar pe consolă acum 10 ani (și o consolă care se prăbușește la fel, mai puțin în general ...)

Într-adevăr, Red 2 a fost buged așa cum ar trebui când a fost lansat pe PC acum un an ... dar a fost reparat de atunci.

În caz contrar, aplicați aceste sfaturi: https://www.drivereasy.com/knowledge/ho ... ash-on-pc/

Încercați aceste remedieri

Actualizați la cele mai recente drivere grafice
Reveniți la Vulkan
Rulați ca admin
Verificați integritatea jocului
Dezactivați temporar software-ul antivirus
Efectuați o încărcare curată
Verificați fișierele de sistem
Setarea Windows pentru a gestiona memoria virtuală
Mod de înaltă performanță
Schimbați eșantionarea audio


Dacă l-ați cumpărat, merită să încercați aceste sfaturi ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14823
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4302

Re: Terapie psihologică prin jocuri video (nu doar jocuri serioase)




de GuyGadeboisTheBack » 02/01/21, 20:04

Christophe a scris:Te joci? La vârsta ta? :şoc: :şoc: :şoc: : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

Tee, verificați acest lucru:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14823
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4302

Re: Terapie psihologică prin jocuri video (nu doar jocuri serioase)




de GuyGadeboisTheBack » 03/01/21, 18:50

GuyGadeboisLeRetour a scris:
Christophe a scris:Te joci? La vârsta ta? :şoc: :şoc: :şoc: : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

Tee, verificați acest lucru:
„Eu am făcut-o” : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Terapie psihologică prin jocuri video (nu doar jocuri serioase)




de Christophe » 04/01/21, 12:04

Fara gluma ? Nu am înțeles răspunsul tău acum da :)

Deci, ești un trișor moderat care face o armă ultra puternică (dar foarte urâtă)? : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

Seria Borderlands pe care nu am agățat-o niciodată nu poți iubi totul în jocurile video!

Eu, zossi, modific videoclipurile zeux, ci mai degrabă maparea ...

- câteva hărți frumoase pentru CS 1.6 - începutul anului 2000!

- câteva hărți pentru Sursa DOD (mijlocul anului 2000), inclusiv faimosul DOD_Bunky cu găuri (roooh a promis că am testat beta lol):



- unele cartografii Far Cry 5 mai recent!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14823
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4302

Re: Terapie psihologică prin jocuri video (nu doar jocuri serioase)




de GuyGadeboisTheBack » 04/01/21, 13:00

Christophe a scris:Fara gluma ? Nu am înțeles răspunsul tău acum da :)
Deci, ești un trișor moderat care face o armă ultra puternică (dar foarte urâtă)? : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

Am moderat când am terminat jocul și dacă această armă este urâtă, este doar pentru că i-ai putea înlocui cosmetica cu o calitate. În caz contrar, majoritatea armelor pe care le-am creat erau texturate. Glumea doar că am făcut acest clip când încă aveam un Mac. : Mrgreen:
Ps: Far Cry 5, cel mai rău din serie (sfârșitul este grotesc, printre altele), cu excepția celor 6 (New Dawn) a căror lume deschisă nu este nici mai mult, nici mai puțin aceeași ca în 5, dar cu un tratament „post apocaliptic” și o poveste neconvingătoare.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Terapie psihologică prin jocuri video (nu doar jocuri serioase)




de Christophe » 04/01/21, 13:20

Nu mi s-a părut așa de rău pe 5 în ciuda recenziilor (le-am terminat pe toate, cu excepția celor 2 prea repetitive), am petrecut 60 de ore bune acolo, o bună parte din acestea fiind în cooperativă! M-am simțit bine pe unele personaje și umorul s-a dezlănțuit ca marele tâmpit al lui Hurk (pe care îl jucăm și în 4 in coop)! Nu am terminat încă 3 DLC ... : Mrgreen:

Editorul integrat și modul arcade măresc destul de mult durata de viață ...

New Dawn este 5.5, ar fi trebuit să fie un DLC la 15 €, este terminat în 20 pm, dar există câteva lucruri interesante, cum ar fi mini-jocul de rol și expedițiile ... Adevăratul 6 vine la tine. nu invata nimic daca?

După aceea, rămâne jocul plâns de departe ... ne place sau nu ... este destul de „desen animat” ...

După cum vă puteți imagina, tocmai am terminat Red Dead 2 ... este evaluat cu 19 din 20, scenariul și producția estetică și sonoră valorează 25 din 20, dar ergonomia 10 din 20 ... Pe scurt, este departe de a fi '' fii impecabil (joc complex, meniuri definite sub LSD în timpul unei petreceri rave și bug-uri persistente ... bug-urile sunt iertate într-un joc atât de complex ... restul strică mai puțin plăcerea jocului ... )

Între cele două se află foarte frumosul Ghost Recon Wildlands (de preferat Breakpoint), care în cooperare este grozav! Și asta face tranziția cu ceea ce am vrut să spun în legătură cu acest subiect: jocurile video cooperative sunt o terapie psihologică foarte bună împotriva izolării sociale a covidului !! Gândiți-vă la căști, desigur!

Încep Red Dead Online! : Mrgreen:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Știință și tehnologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Macro și oaspeții 201