Perversii narcisici distrug totul (scurtmetraj)

Dezbateri științifice generale. Prezentări ale noilor tehnologii (care nu au legătură directă cu energiile regenerabile sau biocarburanții sau alte teme dezvoltate în alte subsectoare) forums).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043

Perversii narcisici distrug totul (scurtmetraj)




de Christophe » 26/11/19, 19:22

Această patologie se referă atât la femei, cât și la bărbați ... dar filmul privește un bărbat ...

Pacat, deoarece violenta psihologica domestica este in general mai feminina decat masculina ... femeile fiind mai manipulatoare pentru a-si atinge scopurile decat barbatii ... care raman probabil mai naivi?

Știința spune că perversiunea narcisistă se referă mai mult la bărbați decât la femei.

Scurtmetraj de vizionat aici: https://positivr.fr/pervers-narcissique ... t-metrage/

Pervers narcisist: acest scurt strălucitor ridică masca

Să înțeleagă și să denunțe o violență domestică furioasă și invizibilă.

Violența domestică poate fi exprimată în o mie de moduri. Există violență fizică, cu bătăi și țipete, dar există și violență psihologică, care lasă mai puțin amprentă și face mai puțin zgomot ... Din fericire, un scurtmetraj strălucit scoate la iveală acest flagel al tăcerii.

Mai ascuns decât orice altă formă de cruzime conjugală, violența psihologică este discretă și face puțin despre asta. Totuși, în spatele fericirii false a mii de cupluri, roade, sparge și distruge femeile cărora nimeni nu le acordă atenție. (și nu bărbați poate ???)

În general, autorul acestui tip de violență este numit pervers narcisist. Fermecător la prima vedere, acest individ ascunde în el multe, dar deplorabile talente: știe să-și devalorizeze partenerul, să o umilească, să o controleze, să o facă să se simtă vinovată și să o manipuleze pentru a deveni, în cele din urmă, cel mai rău coșmar al său. Totul fără ca măcar victima să poată lupta ... și fără ca nimeni să nu observe nimic!

Acest tip de prădător a făcut deja obiectul a numeroase articole, rapoarte și descrieri, dar este încă foarte puțin prezent în ficțiune. În acest sens, scurtmetrajul belgian de mai sus este foarte valoros. Fred et Marie (acesta este titlul său) ne ajută să recunoaștem perversul narcisist care, în culisele unei case aparent fericite, acționează discret, ca un șarpe ...

Fred et Marie a fost produs la cererea Alexandrei Adriaenssens, directorul Egalității de șanse, o structură belgiană care militează pentru egalitatea dintre bărbați și femei:

„Suntem primii care au abordat violența psihologică. Ne-am uitat la ceea ce se făcea deja în alte țări, pentru a nu reinventa pulberea. Aici am constatat că, în lupta împotriva violenței domestice, ceilalți au abordat doar bătăile. "

(...)


Ah phew au făcut un Edit care restabilește realitatea lucrurilor!

Edit: În Fred și Marie, perversul narcisist este un bărbat. Dar, așa cum ne-au amintit mulți dintre voi în comentarii, perversul narcisist poate fi și o femeie (o soție, o mamă sau un prieten). Perversul narcisist nu are sex și victimele sale pot fi multiple. Este mai bine să-l spui, al cărui act.


ps: Cred că avem (sau am avut) câteva cazuri în acest sens forum (foarte masculin) dar nu voi viza pe nimeni! : Cheesy: https://www.passeportsante.net/fr/Actua ... perversion
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043

Re: Narcisist Pervers distruge totul (scurtmetraj)




de Christophe » 27/11/19, 00:04

Da bla de fapt ... acestui scurtmetraj îi lipsește finețea psihologică, cred!

Acolo, suntem mai mult în tâmpitul mare foarte greu și foarte macho decât în ​​adevărata perversiune narcisistă în opinia mea ... perversiunea narcisistă este mult mai subtilă ... cel puțin în conformitate cu cele 2 cazuri personale pe care le am unul lângă altul (2 fără a număra unele răsucite forum : Mrgreen: ... da tu ești acolo! : Mrgreen: )

Sau poate pentru că am devenit un psiholog excelent ... ceilalți sunt neapărat toți nazisti * : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043

Re: Narcisist Pervers distruge totul (scurtmetraj)




de Christophe » 27/11/19, 09:18

* este partea mea perversă narcisistă care vorbește (umorul de fapt), dar cred că fiecare om poate fi TOTUL din punct de vedere psihologic! Dar în diferite grade ...

Sunt puțin autist (ca mulți ingineri ahahha), sunt puțin maniac, sunt puțin pervers narcisist, sunt puțin sadic, sunt puțin macho, sunt puțin feminist, sunt un mic patriarhal, sunt cam femeie, sunt cam bărbat ... pe scurt, sunt om! Și toate acestea contribuie și la frumusețea diversității umane!
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Narcisist Pervers distruge totul (scurtmetraj)




de Janic » 27/11/19, 09:59

Și toate acestea contribuie și la frumusețea diversității umane!
cu toate calificările pe care tocmai le-ați menționat, mă tem că termenul de frumusețe nu este cel mai potrivit :?
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043

Re: Narcisist Pervers distruge totul (scurtmetraj)




de Christophe » 27/11/19, 10:05

Ce începi să faci cățea? Cine crezi că ești nuca mea de cocos? : Mrgreen:

Ei bine, fără să râd: vorbeam despre „frumusețea diversității” ... pentru a susține diversitatea umană ... aș fi putut spune și „măreția” sau importanța (accentul) ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Știință și tehnologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 201