Când datele nu se potrivesc cu teoria

Dezbateri științifice generale. Prezentări ale noilor tehnologii (care nu au legătură directă cu energiile regenerabile sau biocarburanții sau alte teme dezvoltate în alte subsectoare) forums).
Avatar de l'Utilisateur
thibr
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 723
Înregistrare: 07/01/18, 09:19
x 269

Când datele nu se potrivesc cu teoria




de thibr » 30/01/21, 19:29


Ce trebuie să fac când rezultatul meu nu corespunde teoriei mele?
Respingeți rezultatul? (Ca și dr. John)
Respingi teoria? (Ca Fat Tony)

Sofismul jucătorilor vs Sofismul jucăuș

Aceasta este ceea ce teoria jocurilor trebuie să contribuie la gândirea critică:
Dacă este deja un calvar să ia o decizie cu privire la o situație atât de simplă, cum se poate avea îndrăzneala de a pretinde că are o opinie clară și finală cu privire la probleme sociale complexe?
2 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Când datele nu se potrivesc cu teoria




de ABC2019 » 30/01/21, 19:56

Interesant este că autorul nu vorbește despre reevaluarea bayesiană, dar asta este de fapt;).

Având un eveniment (5 rulouri la rând care dă 6) care are o probabilitate diferită de a se produce în două ipoteze:
A: matrița nu este încărcată ---> 1/7000 probabilitate de apariție
B: matrița este încărcată pentru a da întotdeauna 6 ----> probabilitatea 1 de apariție

faptul că ipoteza B trebuie reevaluată cu un factor 7000 comparativ cu A. 7000 este mult, dar depinde de estimarea inițială „priorul” de pe p (B) / p (A). În exemplul ales, a luat un prior de 1/1000, dar dintr-o dată factorul de reevaluare bayesian îl transformă în p (B) / p (A) = 7, adică 7 șanse din 8 ca acesta să fie încărcat și 1 șansă în 8 că nu este încărcat. Rețineți că depinde de prior care este destul de subiectiv, aceasta este dificultatea. Dacă suntem „mult mai încrezători” că matrița nu este încărcată, de exemplu am făcut-o noi înșine, să zicem p (B) = 1 / 100, putem continua să jucăm. Dacă, dimpotrivă, suntem precauți de la începutul hucksterului ca Tony (probabilitatea de 000/1 ca el să fie încărcat de exemplu), ne vom opri cu mult înainte.

Este interesant să analizăm diferențele de opinie, inclusiv în acest sens forum, pe baza evaluărilor anterioare și a reevaluărilor. De exemplu, dacă sunteți sigur că laboratoarele farmaceutice vă mint și rezultatele lor sunt trucate, veți acorda mult mai puțină importanță rezultatelor unui test decât dacă credeți invers. Orice asemănare cu situațiile din viața reală ar fi pură coincidență : Mrgreen:
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Când datele nu se potrivesc cu teoria




de eclectron » 30/01/21, 20:04

Mi-e mila ... : Roll:
Îmi pare rău, traversând, îmi este milă de tine : Lol:
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Când datele nu se potrivesc cu teoria




de ABC2019 » 31/01/21, 08:06

dacă nu înțelegi aceste discuții, eclectron, este pentru că ești ca M. Jourdain: faci inferențe bayesiene fără să știi;).
1 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Când datele nu se potrivesc cu teoria




de eclectron » 31/01/21, 09:20

Îmi este milă de tine, autorul, de tine (și de Thibr fără îndoială?) Pentru că a fi interesat de acest lucru înseamnă a arăta că nu știi cum să vezi simplitatea lucrurilor cu ochii tăi, ai nevoie de un ajutor în luarea deciziilor în viață , ajutor care încă nu vă liniștește și nu va putea face niciodată acest lucru.

În poo ești și în poo vei rămâne, atâta timp cât refuzi simplitatea.
Simplitatea trece printr-o viziune clară, „impersonală” și duce la o non-alegere, la o dovadă a ceea ce trebuie făcut.
Deja autorul se exprimă verbal într-un mod lipsit de sobrietate, ceea ce denotă un spirit „nu simplu”.
Deci da, îți este milă de tine și îți este milă de noi că ne-ai făcut să suferim în schimb chinurile de care ești atașat. : Wink:
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Când datele nu se potrivesc cu teoria




de ABC2019 » 31/01/21, 09:29

eclectron a scris:Îmi este milă de tine, autorul, de tine (și de Thibr fără îndoială?) Pentru că a fi interesat de acest lucru înseamnă a arăta că nu știi cum să vezi simplitatea lucrurilor cu ochii tăi, ai nevoie de un ajutor în luarea deciziilor în viață , ajutor care încă nu vă liniștește și nu va putea face niciodată acest lucru.

În poo ești și în poo vei rămâne, atâta timp cât refuzi simplitatea.
Simplitatea trece printr-o viziune clară, „impersonală” și duce la o non-alegere, la o dovadă a ceea ce trebuie făcut.

„simplitatea” și „evidentul” denotă doar o lipsă de reflecție asupra a ceea ce ne face cunoștințele și credințele; Este o armă împotriva îndoielii și, prin urmare, cel mai bun mod de a persista în eroare. Fundamentaliștii nu se îndoiesc.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Când datele nu se potrivesc cu teoria




de eclectron » 31/01/21, 09:44

ABC2019 a scris:„simplitatea” și „evidentul” denotă doar o lipsă de reflecție asupra a ceea ce ne face cunoștințele și credințele; Este o armă împotriva îndoielii și, prin urmare, cel mai bun mod de a persista în eroare. Fundamentaliștii nu se îndoiesc.

Denotă mai presus de toate că nu știi despre ce vorbești și că ai, ca foarte des o părere preconcepută asupra subiectului (simplitate în acest caz), de unde „problemele tale” și gustul tău pentru acest tip de videoclip.
Ce pot să spun este că înțelegi ceea ce vrei să înțelegi în cuvintele mele, așa că îți accept răspunsul. : Wink:
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Când datele nu se potrivesc cu teoria




de ABC2019 » 31/01/21, 09:47

eclectron a scris:
ABC2019 a scris:„simplitatea” și „evidentul” denotă doar o lipsă de reflecție asupra a ceea ce ne face cunoștințele și credințele; Este o armă împotriva îndoielii și, prin urmare, cel mai bun mod de a persista în eroare. Fundamentaliștii nu se îndoiesc.

Denotă mai presus de toate că nu știi despre ce vorbești și că ai, ca foarte des o părere preconcepută asupra subiectului (simplitate în acest caz), de unde „problemele tale” și gustul tău pentru acest tip de videoclip.

nu încă o dată nu inventez nimic, văd că fundamentaliștii nu își pun la îndoială credințele, motiv pentru care sunt numiți și „fundamentaliști”, nu?
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Când datele nu se potrivesc cu teoria




de eclectron » 31/01/21, 10:08

ABC2019 a scris:
eclectron a scris:
ABC2019 a scris:„simplitatea” și „evidentul” denotă doar o lipsă de reflecție asupra a ceea ce ne face cunoștințele și credințele; Este o armă împotriva îndoielii și, prin urmare, cel mai bun mod de a persista în eroare. Fundamentaliștii nu se îndoiesc.

Denotă mai presus de toate că nu știi despre ce vorbești și că ai, ca foarte des o părere preconcepută asupra subiectului (simplitate în acest caz), de unde „problemele tale” și gustul tău pentru acest tip de videoclip.

nu încă o dată nu inventez nimic, văd că fundamentaliștii nu își pun la îndoială credințele, motiv pentru care sunt numiți și „fundamentaliști”, nu?

Nu am spus că ți-am acceptat răspunsul? valabil din perspectiva ta.
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Avatar de l'Utilisateur
Petru
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 363
Înregistrare: 25/10/23, 13:51
x 20

Re: Când datele nu se potrivesc cu teoria




de Petru » 30/10/23, 07:51

Acest lucru îmi amintește de o experiență de întoarcere a monedelor.
și o plimbare cu mașina.

Exact am luat poteca din stânga la următoarea intersecție,
Înfruntă-l pe cel din dreapta.

Dacă nu era disponibil stânga sau dreapta, banda opusă a preluat controlul.

După câteva ore de condus și aproape 100 km,
Am ajuns exact la punctul de plecare.

În teorie, aș avea foarte puține șanse să mă întorc la punctul de plecare EXACT.
0 x

Înapoi la "Știință și tehnologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : 44 d.Hr. și oaspeții 157