Corelația și cauzalitatea: efectul Barză!

Dezbateri științifice generale. Prezentări ale noilor tehnologii (care nu au legătură directă cu energiile regenerabile sau biocarburanții sau alte teme dezvoltate în alte subsectoare) forums).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Corelația și cauzalitatea: efectul Barză!




de Christophe » 01/02/21, 17:40

Prima foaie rezumativă dintr-o serie de 6 foi pe metode științifice și psihologice pe care tocmai l-am găsit și care se potrivesc foarte bine cu starea contextuală actuală.

Atmosferă care dă mai multă voceultracrepidarianism numai adevărați specialiști ... Specialiștii care sunt deseori puțin pierduți în acest moment (trebuie spus), așa că datoria lor de rezervă interzice orice comunicare excesiv de speculativă ... Cu excepția anumitor marseillais! : Mrgreen:

Acesta este primul care ar trebui să-i placă lui Izentrop! (corelația nu este cauzalitate ... se aplică acum la campania de vaccinare în Israel... lovituri!)

Exemplul 5) este complet fortuit și nu am înțeles bine relația cu Barza ... păcat pentru un alsacian! : Mrgreen:

Corelație.jpg
1 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14937
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4351

Re: Corelație și cauzalitate: efectul Barză!




de GuyGadeboisTheBack » 01/02/21, 18:00

Dacă ar fi suferit de cutie pentru că era șoldă?Imagine
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: Corelație și cauzalitate: efectul Barză!




de Christophe » 01/02/21, 18:05

Porcușor !

Ei bine, adaug un strat!

Honnis fi cine doare acolo șold? : Mrgreen:
0 x
pedrodelavega
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3797
Înregistrare: 09/03/13, 21:02
x 1320

Re: Corelație și cauzalitate: efectul Barză!




de pedrodelavega » 01/02/21, 18:44

1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: Corelație și cauzalitate: efectul Barză!




de Christophe » 02/02/21, 08:55

Banalul lucru cu ciocolata ... dar pretenția sa inițială este adevărată sau este un conspirator?

Nu am auzit niciodată presa spunând că Premiul Nobel și ciocolata au fost legate ...

Episodul 2 este aici: societate-și-filozofie / legea-brandolini-sau-principiul-asimetriei-du-barratin-des-fake-news-t16737.html
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13707
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1521
A lua legatura cu:

Re: Corelație și cauzalitate: efectul Barză!




de izentrop » 02/02/21, 16:59

Christophe a scris:Imagine

1) Mulți pacienți cu covid și-au revenit după ce au luat HCQ => "Covid vindecat cu HCQ" = efect Raoult : Mrgreen:

ABC nu a înțeles 4 : Twisted:

5: coincidența nu este cauzalitate, ar fi putut avea și dureri de cap pentru o altă cauză.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14937
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4351

Re: Corelație și cauzalitate: efectul Barză!




de GuyGadeboisTheBack » 02/02/21, 17:37

izentrop a scris:5: coincidența nu este cauzalitate, ar fi putut avea și dureri de cap pentru o altă cauză.

Ma 6: Când ne provocați iridologie, după numerologie? Abia aștept... : Mrgreen:
1 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Corelație și cauzalitate: efectul Barză!




de ABC2019 » 03/02/21, 03:54

izentrop a scris:ABC nu a înțeles 4 : Twisted:

mulțumesc, știu ce este feedback-ul și chiar știu că este cuantificat printr-un factor de feedback f (care în cele din urmă amplifică fenomenul cu 1 + f + f ^ 2 = 1 / (1-f În cazul permafrostului, tocmai am întrebat care a fost valoarea lui f, încă aștept.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Reinoso
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 912
Înregistrare: 12/12/12, 12:57
Locul de amplasare: Sologne
x 1136

Re: Corelație și cauzalitate: efectul Barză!




de Reinoso » 03/02/21, 09:06

ABC2019 a scris:mulțumesc, știu ce este feedback-ul și chiar știu că este cuantificat printr-un factor de feedback f (care în cele din urmă amplifică fenomenul cu 1 + f + f ^ 2 = 1 / (1-f În cazul permafrostului, tocmai am întrebat care a fost valoarea lui f, încă aștept.


traieste abc regele feedback-ului!

iată o carte care analizează feedback-ul climatic:
https://www.lmd.jussieu.fr/~jldufres/pu ... DR_JLD.pdf
este dificil de rezumat această carte cu o ecuație de gradul 3 care se rezolvă după cum urmează:
http://serge.mehl.free.fr/anx/equ_deg3.html
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Corelație și cauzalitate: efectul Barză!




de ABC2019 » 03/02/21, 09:15

reinoso a scris:
ABC2019 a scris:mulțumesc, știu ce este feedback-ul și chiar știu că este cuantificat printr-un factor de feedback f (care în cele din urmă amplifică fenomenul cu 1 + f + f ^ 2 = 1 / (1-f În cazul permafrostului, tocmai am întrebat care a fost valoarea lui f, încă aștept.


traieste abc regele feedback-ului!

iată o carte care analizează feedback-ul climatic:
https://www.lmd.jussieu.fr/~jldufres/pu ... DR_JLD.pdf

mulțumesc pentru această referință, dar nu am văzut pe ce pagină vorbește despre permafrost. El vorbește despre reacțiile de temperatură la chiuvetele de carbon, adică despre capacitatea oceanului de a absorbi excesul de CO2, dar nu metanul.
Se pare că spune că nu este foarte important, vă mulțumesc pentru această confirmare.
Dar nu văd relația cu ecuațiile gradului 3.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)

Înapoi la "Știință și tehnologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 101