Lift scari

Dezbateri științifice generale. Prezentări ale noilor tehnologii (care nu au legătură directă cu energiile regenerabile sau biocarburanții sau alte teme dezvoltate în alte subsectoare) forums).
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Lift scari




de phil59 » 08/01/23, 01:18

Nestiind unde sa pun, am pus aici.

Pentru tatăl meu începe să devină foarte complicat să urce scările, iar eu mă întreb de telescări.

A priori, ar fi ceva de genul 10 de euro, și nu văd de ce ar avea ajutor să o facă, pentru că la parter, pe lângă bucătărie, este și sufragerie, și un living, destule. a face un dormitor la parter.

M-am uitat pe LBC și sunt „o mulțime” de vânzare.

Desigur, cred că e greu de croit mai mult sau mai puțin, dar el trebuie să aibă o modalitate de a se adapta...

A incercat cineva deja?
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1643

Re: scari




de Macro » 09/01/23, 10:58

Sunt unele pe care le-am încercat.... Au avut probleme : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:


1 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072

Re: scari




de Christophe » 09/01/23, 11:15

Macro a scris:Sunt unele pe care le-am încercat.... Au avut probleme : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:


Vad ca avem aceleasi referinte! : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072

Re: scari




de Christophe » 09/01/23, 11:19

philxNUMX a scris:Nestiind unde sa pun, am pus aici.

Pentru tatăl meu începe să devină foarte complicat să urce scările, iar eu mă întreb de telescări.

A priori, ar fi ceva de genul 10 de euro, și nu văd de ce ar avea ajutor să o facă, pentru că la parter, pe lângă bucătărie, este și sufragerie, și un living, destule. a face un dormitor la parter.

M-am uitat pe LBC și sunt „o mulțime” de vânzare.

Desigur, cred că e greu de croit mai mult sau mai puțin, dar el trebuie să aibă o modalitate de a se adapta...

A incercat cineva deja?


Așa că văzusem un reportaj acum câțiva ani și am fost surprinzător de surprins de prețul...lifturi casnice : pentru 10 până la 15k€ poți instala unul la cheie. Erau modele destul de clasice de memorie (pereți de sticlă...).

Acest lucru adaugă o valoare adăugată plăcută casei, spre deosebire de scari care adaugă o pierdere de valoare (deseori dezmembrat dacă o casă cumpărată de un cuplu tânăr... de aceea le găsești o mulțime pe LBC)

In functie de arhitectura, liftul poate fi interior sau exterior!

Un lift de 10k€ este în mod clar o exploatare gerontofilă! : Evil:

ps: probabil ca preturile s-au schimbat de atunci... in urcare! : Mrgreen: Dar hei, cred că e o pistă de studiat, totul depinde de arhitectură...
1 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13726
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: scari




de izentrop » 09/01/23, 11:30

philxNUMX a scris:la parter, pe langa bucatarie, se afla o sufragerie, si un living, suficient pentru a face un dormitor la parter.
Soluția este toată găsită.

Este mai bine să investești într-o baie/WC mică adaptată scaunului cu rotile, decât aceste gadget-uri pe care persoana cu pierdere a autonomiei s-ar putea să nu le mai poată folosi în câteva zile.
Economii cheie de încălzire dacă podeaua nu mai este folosită. E doar o opinie : Wink:
1 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: scari




de phil59 » 09/01/23, 11:38

Din cate am vazut, e 3000€, daca scara este „dreapta”, 7000€ daca o curba, si 3000€ de MO.

De aceea am zis 10 €, este o estimare, se va face deviz.

Și până acum, nu am reușit să-i conving să-și mute dormitorul la parter.

Lifturile, in schimb, necesita o vizita tehnica macar o data pe an, ma uitasem si eu.

Îmi amintesc un raport „la micul raportor” al lui Pierre Bonte, în care un tip și-a făcut el însuși o „bunica monte” : Lol:

Pentru tatăl meu, nu „partea mecanică” nu mai urmează, ci respirația.
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1643

Re: scari




de Macro » 09/01/23, 11:38

Pentru mine nu mai bine decât izentrop...

Este mai bine să investești într-o structură reală viabilă pentru un PMR de la parter, decât să te distrezi mânuind și întreținând ceva care oricum va fi de folos doar temporar...
2 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1643

Re: scari




de Macro » 09/01/23, 11:46

Persoana pe care am înlocuit-o la locul meu de muncă...Am făcut una acasă cu o furcă de stivuitor și o pompă hidraulică...Pentru că soția lui începea să aibă probleme de sănătate, realizare frumoasă... .Doar să nu-ți înțepe degetul undeva deoarece lucrul este capabil să ridice 2 tone : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:

Făcusem unul pentru chiriașul meu afară (ABF nu voia scări) : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy: cu troliu leroy merlin de la IPN si pasarela veche de la serviciu... A functionat 5 ani...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072

Re: scari




de Christophe » 09/01/23, 12:06

izentrop a scris:
philxNUMX a scris:la parter, pe langa bucatarie, se afla o sufragerie, si un living, suficient pentru a face un dormitor la parter.
Soluția este toată găsită.

Este mai bine să investești într-o baie/WC mică adaptată scaunului cu rotile, decât aceste gadget-uri pe care persoana cu pierdere a autonomiei s-ar putea să nu le mai poată folosi în câteva zile.


Nu este fals! Dar din nou, arhitectura trebuie să fie compatibilă...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072

Re: scari




de Christophe » 09/01/23, 12:07

Macro a scris:Persoana pe care am înlocuit-o la locul meu de muncă...Am făcut una acasă cu o furcă de stivuitor și o pompă hidraulică...Pentru că soția lui începea să aibă probleme de sănătate, realizare frumoasă... .Doar să nu-ți înțepe degetul undeva deoarece lucrul este capabil să ridice 2 tone : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:

Făcusem unul pentru chiriașul meu afară (ABF nu voia scări) : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy: cu troliu leroy merlin de la IPN si pasarela veche de la serviciu... A functionat 5 ani...


Ești un năpăd Macro! : Mrgreen:
0 x

Înapoi la "Știință și tehnologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : sicetaitsimple și oaspeții 139