Turbicône

Dezbateri științifice generale. Prezentări ale noilor tehnologii (care nu au legătură directă cu energiile regenerabile sau biocarburanții sau alte teme dezvoltate în alte subsectoare) forums).
Avatar de l'Utilisateur
turbi
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 663
Înregistrare: 01/03/08, 18:34
Locul de amplasare: Montreal
x 1

Turbicône




de turbi » 03/11/08, 13:45

Bonjour à tous,

Aș dori să prezint aici un nou concept de mașină rotativă: Turbicone.

Principiul este foarte simplu: rulați unul peste celălalt între două sfere concentrice, trunchiuri de conuri eliptice al căror vârf este situat în centrul acestor sfere. Aceasta este de a utiliza în diferite mașini rotative variațiile volumetrice ale spațiilor generate de aceste piese.

Următorul videoclip oferă o idee despre ce este turbiconul:

https://www.econologie.info/share/partag ... IqpwXL.wmv

Conurile prezentate în acest videoclip prezintă, de asemenea, anumite caracteristici suplimentare care prefigurează mecanismele de funcționare ale conceptului.

Sper să ridic interesul multora cu acest nou subiect

Yves
0 x
Avatar de l'Utilisateur
pascal HA PHAM
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1461
Înregistrare: 30/01/06, 14:56
Locul de amplasare: soleil
x 25

turbicon




de pascal HA PHAM » 03/11/08, 14:18

du-te Turbi,
Postez o primă întrebare:

care pot fi raporturile de variație volumetrică în fiecare element compus dintr-o cameră și un con rotativ?

raportul dintre Vmin și Vmax? :?:

bine pentru tine și pălări pentru această lucrare fenomenală de brainstorming.
A+

Pascal
0 x
În jurul valorii de munca mea, videoclipuri complete pe web:
https://www.google.fr/webhp?source=sear ... 80&bih=672
Avatar de l'Utilisateur
turbi
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 663
Înregistrare: 01/03/08, 18:34
Locul de amplasare: Montreal
x 1

Turbicône




de turbi » 03/11/08, 14:36

Mulțumesc Pascal pentru această întrebare,

După o bună analiză geometrică a subiectului, raporturile volumetrice sunt calculate folosind o formulă. În mod curios, rapoartele sunt doar o funcție a aplatizării conurilor, nu a razelor sferelor: da, doar un parametru.

kurtosis este în mod normal raportul dintre unghiul mic 2b și unghiul mare 2a. Cu toate acestea, analiza pare mai ușoară dacă o definim ca unghiul p astfel încât:

tg p = tg b / tg a (p între 0 și 45 °)

O gamă de rapoarte volumetrice interesante (1/10, 1/20) este obținută cu aplatizarea p variind între 30 ° și 35 °.

Prea mult aplatizarea creează un cuplu mai mare, dar nu lasă suficient spațiu pentru piesele mecanice necesare pentru o funcționare corectă.

O aplatizare slabă aduce conurile mai aproape de conurile de revoluție (p = 45 °) unde nu există cuplu.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 03/11/08, 14:45

Design frumos, cu siguranță delicat de implementat, dar extrem de compact

îmi amintește puțin de motorul MYT (versiunea plană): http://fr.youtube.com/watch?v=zqSIq39TM ... re=related

ou http://video.google.com/videoplay?docid ... 7018998659

Vezi foaia animată detaliată! sub excel (impresionant) https://www.econologie.info/share/partag ... D3bmK8.xls
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16130
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5241




de Remundo » 03/11/08, 17:38

Bună ziua Yves și Pascal,

Un concept cu adevărat stimulant bazat pe proprietățile geometrice ale sferei pe care nimeni nu le-a folosit vreodată.

Poate și alte aplicații cu Pascal ...

Îi invit pe toți să arunce o privire asupra frumoaselor animații ale lui Yves.

Un videoclip frumos de sinteză pe care l-am încărcat greu pe econologie:
https://www.econologie.info/share/partag ... dFs03m.wmv

@+
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
turbi
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 663
Înregistrare: 01/03/08, 18:34
Locul de amplasare: Montreal
x 1

Turbicône




de turbi » 04/11/08, 06:02

Vă mulțumim pentru remarca dvs. Capt Maloche,

Îmi permite să-mi arăt modul de a vedea sfera și ceea ce diferențiază mașinile turbicone de alte motoare, în special motorul MYT (bazat pe un toro).

Cred că o modalitate rapidă de a vă simți este să studiați camerele sistemelor de turbicon la cele ale motorului MYT sau al oricărui alt motor.

O cameră a unei mașini cu turbo-con este delimitată de o parte a sferei exterioare, o parte a sferei interioare și o parte a fiecăruia dintre cele patru conuri adiacente. Când camera este sub presiune, forțele exercitate asupra părților sferice sunt contracarate de forțele de reacție ale structurii și, prin urmare, se pierd. Pe de altă parte, forțele exercitate asupra părților conice sunt active și nu au nici o componentă care să acționeze asupra sferelor, deoarece aceste suprafețe sunt perpendiculare. O măsură interesantă este deci suprafața activă (părțile conice) pentru un volum dat V.

O cameră motor MYT este delimitată de o parte tor și de două discuri. Când camera este sub presiune, forțele care acționează asupra părților toroidale sunt contracarate de reacția structurii și, prin urmare, se pierd. Doar discurile au suprafețe active. Dacă luăm în considerare aceeași măsurare ca și pentru turbicon, adică suprafața discurilor pentru volumul V. Vedem că este mai mică.

La volum egal și presiune egală, camerele sistemelor de turbicon expun o suprafață mai activă decât cele ale motorului MYT și, prin urmare, utilizează mai bine energia primită.

Desigur, va trebui să confirmăm toate acestea printr-o demonstrație solidă luând în considerare interacțiunile celorlalte camere ... Acest lucru va fi discutat mai târziu.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Pentru a completa toate acestea, cred cu tărie că mecanica sferică are un viitor imens:

- Pentru a face față presiunilor ridicate asociate cu multe forme de energie, ce mai bine decât o formă sferică;

- Pentru a minimiza forțele acțiunilor și reacțiilor care se pierd în structuri, sfera este în continuare cea mai bună abordare;

- Pentru a crește interacțiunile, ce mai bine decât suprafețele conice: este poate mai puțin evident, fiind perpendiculare pe sfere, forțele exercitate asupra lor merg întotdeauna în direcția mișcării. Acest lucru vă permite, de asemenea, să beneficiați de sinergii uimitoare;

- Să beneficieze de cuplajele concentrice ale sistemelor care măresc în continuare potențialul deja extraordinar al sferelor (un sistem de turbicon în interiorul altuia);

- Pentru a rezista mai bine expansiunilor și retragerilor datorate schimbărilor de temperatură: variațiile proporționale modifică ușor doar structura întregului;

- Pentru a obține mașini compacte care necesită puțin material pentru a le fabrica;

- Pentru a regulariza mișcările (fără timp de oprire, mai puțin zgomot, mai puțină uzură ...)

- Etc ...

Deoarece este din ce în ce mai ușor să mulăm sau să prelucrăm astfel de piese ... De ce să așteptăm să mergem la mecanica sferică.

Mai multe mașini folosesc deja o abordare sferică mai mult sau mai puțin:

http://kugelmotor.peraves.ch/

http://www.youtube.com/user/fuhandaigou

Ne vedem

yves [/ u]
0 x
Avatar de l'Utilisateur
turbi
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 663
Înregistrare: 01/03/08, 18:34
Locul de amplasare: Montreal
x 1

Turbicône




de turbi » 04/11/08, 07:02

Iată câteva convenții care mă vor ajuta să prezint mai multe aspecte ale geometriei turbiconului:

Suprafețele conice ale turbiconelor sunt de gradul al doilea. Ele sunt generate de o elipsă situată în planul z = 1.

Unghiul roșu 2a este unghiul larg al conului. Este situat în planul care trece prin axa principală a elipsei (xOz).
Unghiul verde 2b este unghiul mic al conului. Este situat în planul care trece prin axa minoră a elipsei (yOz)

Imagine


Elipsa are pentru axa semi-majoră tan (a) și pentru axa semi-minoră tan (b)
Unghiul p controlează aplatizarea turbiconului
avem bronz (p) = bronz (b) / bronz (a)

Imagine
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 04/11/08, 07:08

Uh, este noul cub Rubik? : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 04/11/08, 11:04

Sigur că faptul de a juca pe 4 laturi permite eforturi scurte și cuplu, în plus față de reducerea considerabilă a volumului

Forța pe un sfert de con lateral va fi egală cu suprafața plană echivalentă de pe marginea sa, cu un volum mai mic

Pe de altă parte, nu știu cum intenționați să realizați etanșarea între volume: metal / metal?
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Avatar de l'Utilisateur
turbi
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 663
Înregistrare: 01/03/08, 18:34
Locul de amplasare: Montreal
x 1

Turbicône




de turbi » 04/11/08, 11:43

Aș dori acum să dau o primă definiție a turbiconului.

Toate conurile de gradul al doilea, prin rotirea unul peste altul, nu au particularitatea de a defini spații închise. Iată o primă abordare pentru a defini cei care au această abilitate:

Următorul videoclip ilustrează această definiție:

https://www.econologie.info/share/partag ... L4YqsL.wmv

1) Trebuie remarcat faptul că centrul unui cerc de rază R care se sprijină pe cele trei planuri ale unui triedru dreptunghiular rămâne la o distanță constantă D de la originea acestui triedru.

D = rădăcina R (2)

(Demonstrația este ușoară, deoarece realizând o proiecție a acestui cerc pe unul dintre planurile triedrului, recunoaștem figura care explică cercul Monge. Prin urmare, putem folosi formulele asociate acestuia)

Puteți verifica cu ușurință acest punct punând o roată de bicicletă în colțul unei camere, cu un CD și o cutie de pantofi ...

Începutul videoclipului arată un cerc în diferite poziții.

2) Videoclipul arată în gri ușor transparent, sfera razei D pe care se mișcă centrul cercului.

De asemenea, ar fi fost posibil să privim lucrurile în alt mod: prin fixarea cercului și mișcarea triedrului astfel încât cele trei planuri ale acestuia să fie sprijinite constant pe circumferința sa. Este originea care ar fi descris apoi o sferă de rază D, având același centru cu cel al cercului.

3) Trebuie apoi să înghețăm unghiul la care vedem cercul de la origine. Acest lucru este arătat în videoclip prin apariția unui triunghi având vârful la origine și păstrând o poziție fixă ​​față de cerc, (într-un plan perpendicular pe cel al cercului).

Se poate observa că, în ciuda acestei constrângeri, cercul are încă multe poziții posibile pentru care rămâne în contact cu cele trei planuri. De fapt, descrie acum o curbă pe suprafața sferică gri. (această curbă nu este afișată în videoclip)

4) Deoarece menținem originea într-o poziție fixă ​​față de cerc, îl putem folosi ca vârf al unui con ned deformabil având cercul drept curbă de direcție.

Videoclipul arată acest con în verde. De asemenea, arată că un al doilea cerc identic cu primul ar fi putut da același con.

Este foarte important să rețineți că punctele de contact ale cercului pe planuri au dat naștere la liniile de contact ale conului pe planuri. Prin urmare, spațiul triedrului în afara conului este separat în trei părți delimitate de aceste linii de contact.

5) Această etapă constă în trunchierea conului obținut de două sfere concentrice pentru a defini în final partea solidă „Turbicone”.

Videoclipul arată doar partea sferică exterioară care evoluează în triedru.

6) Având acum turbiconul inițial, trebuie să folosim toate simetriile triedrului pentru a obține celelalte șapte care vor compune sistemul volumetric.

Videoclipul prezintă și câteva elemente pe părțile sferice a căror utilizare va fi definită ulterior.

7) În cele din urmă, trebuie să îndepărtăm complet triedrul pentru a vedea în cele din urmă sistemul de opt turbiconi în acțiune.

Planurile au dispărut, turbiconele rămân în contact și definesc spații ale căror variații volumetrice sunt deosebit de interesante.

De fapt, triedrul nu a dispărut complet. Pur și simplu a devenit virtual. Poate fi recuperat în orice moment, deoarece este format din planurile tangente la turbiconi în funcție de liniile lor de contact.
0 x

Înapoi la "Știință și tehnologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 239