Izolație de vată în renovarea mansardelor locuite

Ajutor și consiliere pentru munca ta reală în noi sau renovare, interior sau exterior.
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2

Izolație de vată în renovarea mansardelor locuite




de bidouille23 » 24/03/13, 14:42

bonjour,

Vezi ca imaginile vorbesc mai mult decat discursuri lungi aici in fotografii unul dintre ultimele santiere pe care consiliez si ghidez pentru a realiza o renovare in cel mai bun mod (dupa mea cea mai buna cale in renovare)

Aceasta este deci o renovare, este un acoperiș care nu are scut de ploaie așa că trebuie lăsat cu un spațiu de aer de cel puțin 3 cm sub șipci sau șipci pentru ca umiditatea să poată scăpa în mod natural prin ventilația acoperișului, și deci lăsați lemnul uscat și, prin urmare, nu provocați nicio dezamăgire în ceea ce privește putrezirea lemnului...

Principiul aici, și în alte părți, este de a furnirui panouri din lemn de înaltă densitate, care sunt panouri din fibre de lemn densificate la 250 Kg/m3.

Aici acestea sunt panouri Hydro care pot fi folosite ca suport OSB (cadru de lemn) și în locul filmului de ploaie pe un acoperiș izolat din exterior (să zicem rechin).

Panourile sunt așadar plasate direct pe partea inferioară a căpriorilor (aici este vorba de căpriori reale 80*60 mm) deci există o suprafață șipcă de 80 mm pe partea inferioară a acoperișului.
La periferia panourilor pentru a face etanșarea a fost pusă o etanșare de etanșare și o etanșare de etanșare și în șanțul limbii (cu limbile în partea de sus ca la placare desigur, astfel încât apa ipotetică care ar veni să cadă dacă ar urma să apară o scurgere, urma să fie ghidată la baza acoperișului și apoi să ajungă afară.

In situatia prezentata aici, la poalele peretelui, la imbinarea placii superioare si a capriorilor, au existat distanțiere, acestea nu au fost scoase ci pur si simplu găurite cu orificii de 3.2 cm pentru a permite aerisirea.



În această fotografie se văd panourile dense din lemn (de culoare maro deschis în partea de jos), iar pe aceste șipci de 50*50 sunt înșurubate pentru a permite agățarea scândurilor de cutie (aici scândurile de brad Douglas de 25 cm pentru a avea în final). 26 cm vata + 2.2 cm panouri izolante din lemn dens, deci 28 cm izolatie lambda 0.04) pentru injectarea vatei (vata trebuie suflata in cutii de maxim 80 cm latime pentru a nu avea tasari prea semnificative, inaltimea maxima a boxelor este de 6 m dar limita este de 6 m...).
Prin urmare, căpriorii de 50*50 sunt fixați în căpriorii originali de 80*60 ale cadrului și, prin urmare, țin panourile dense de lemn într-un sandwich.

Imagine

O privire mai atentă vedem sigiliul de chit în alb pe pane.(acum există chituri fără COV, tip SIGA primur, acesta este un exemplu de marcă) Vedem și cordonul care va fi folosit pentru montarea umeraselor metal care va primi blănurile)

Imagine

Blanurile așezate cu începutul ruperii membranei.
Membrana are un coeficient de transmisie a vaporilor corespunzator transmisiei panourilor din fibra de lemn pentru a respecta migrarea aerului incarcat cu apa, in vederea realizarii unui sistem nerespirabil (sau transpirant ;)).
Principiul este de a avea o permeabilitate la aer din ce in ce mai mare de la interior spre exterior pentru a nu incetini migrarea aerului incarcat cu apa.

Membrana este sustinuta de sipci de brad Douglas de 25*50 mm, teoretic se recomanda incrucisarea sipcilor cu un prim strat de sipci OSB de 9mm sau banda de 45 mm latime, la fiecare 50 cm si apoi recontralata, in directie. de blanuri, personal stiu ca asta se intampla cu injectia planificata la 50 Kg/mc de vata asa ca am o grija deosebita sa strang bine membrana pentru a nu se deforma ceea ce ar impiedica montarea captuselii (aici va fi Fermecell, dar acest lucru este valabil și pentru gips-carton).
Avantajul slatting-ului este că creează o manta tehnică pentru trecerea cablurilor electrice fără a perfora membrana.

Imagine

aici un detaliu cu umerasele metalice, și o fereastră de acoperiș.
Fereastra de acoperiș este instalată fără retușarea cadrului astfel încât izolația din jurul marginilor de aici va fi, din păcate, slabă.

Imagine

aici vedem un strat de vată de lemn în jurul marginilor ferestrei de pe acoperiș, iar la colțul ferestrei bucăți de panouri dense din lemn pentru a etanșa de căpriorii de 80*60.
Lipsește puțină izolație din lână de lemn, tăiată într-un triunghi pentru a nu interfera cu pauza de dublare.

Imagine



Fața finisată, nu putem vedea din cauza luminii frâna de vapori ruptă în cadrul ferestrei de acoperiș, această frână (galben) este (din motive de cumpărare prea rapidă de către proprietar de altă natură, și are o transmisie mult mai mică decât membrana, deci mai impermeabila, dar mai presus de toate nu suporta injectarea vatei datorita rezistentei sale scazute la rupere, dar este potrivita pentru partea de transmitere a vaporilor, in loc sa arunce sau sa vinda resturile, se folosesc in anumite locuri) .
Vedem și piciorul drept cu o frână de vapori galbenă).

Imagine



Partea peretelui.

aici este un toc de fereastră, ferestre prea mari în raport cu deschiderea, deci puțină izolație, mai bine să pierzi puțină lumină decât izolație, dar așa e așa că trebuie să faci față.
Personal as fi cerut o instalatie incastrata si nu una de suprafata, ca aici, pentru a putea deschide viitoarea captuseala in unghi si deci sa avem atat o doza suficienta de izolare cat si mai multa lumina in camera.
aici se va injecta spuma expandata pentru a izola cat mai bine perimetrul ferestrelor.si fata de pereti si in partea superioara si inferioara panouri din spuma tip PIR (cu lambda foarte scazuta permitand o izolare maxima pentru o grosime minima).

Imagine

Același perete cu membrană, izolație din vată și aici de 120 mm grosime.

Imagine

aici detalii ale cadrului de lemn pentru pereți cu cutiile și distanțiere.Vădem și resturi de lână de lemn pentru a astupa ultima gaură pentru ca vata să nu scape pe acolo.

Imagine


Restul peretelui (scuze pentru lumina de fundal, nu este practic pentru a vedea bine, dar nu am blitz pe telefon ;)).
Distanțierele orizontale sunt folosite pentru a menține cantitățile verticale în timpul umflării.
Montantii sunt in 25*50mm dar se pot realiza si in 50*50mm, iar in functie de deschidere se adauga sau nu suporti intermediari pentru a obtine pereti tari si nu moi ;)..

într-un cadru metalic este același lucru, fiți atenți la deschidere dacă nu doriți să aveți pereți sau pereți despărțitori care să se deformeze atunci când vă sprijiniți de ele (în general într-un singur montant de 48 mm deschiderea maximă este cu 2.0 m mai mare, fie dublu față de montanți, limitați 2.5 m, sau puneți suporturi care leagă montantii de perete, cu resturi e simplu, luați tălpi metalice și faceți unghiuri simple de pliere care se sertează cu cleștele special de sertizare a profilului metalic) ..

Imagine

În loc de vată de celuloză și pentru o instalare mai simplă, puteți folosi vată de lemn, aici din moment ce șantierul este în curs de autorenovare, timpul de pauză nu este o problemă prin urmare, vata este deci mai ieftină...

Veți găsi la kiloutou de exemplu cardare de închiriat, aveți grijă că cardarele trebuie să poată sufla vată și nu doar să sufle, dar acest lucru este marcat pe ele (sau pe instrucțiunile de utilizare).

Aș completa acest subiect în momentul insuflației pentru a explica cum (e simplu) să insuflate.


Sper că acest lucru vă va ajuta pe unii dintre voi și nu ezitați să puneți întrebări dacă este necesar.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79289
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11025




de Christophe » 24/03/13, 14:56

Imagine iată genul de mărturie pe care am dori (re) să o vedem mai des pe forums...(Știu că vremurile de criză sunt mai mult despre individualism când ar trebui să fie exact invers...)

Deci un cuvant: bravo!

Da, dacă ne-ați putea arăta restul construcției (până la finisaje, asta ar fi uriaș)!
0 x
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 24/03/13, 17:02

nu e nimic de îngrijorat pentru Christophe ;), încă mă pricep (casa mea să vină cu programul, demolare, cadru, zidărie din piatră, cadru din lemn pentru prelungire, acoperiș cu ardezie și ardezie, izolație exterioară etc. etc până la acoperirea cu cânepă și var ;), aproape că am stăpânit toate aceste tehnici și sunt un fervent apărător al „do it yourself” :)).

Așa că pentru viitor plănuiesc să fac la fel ca ceea ce tocmai am făcut.

Nu este ușor la renovare, așa cum am spus deja de câteva ori aici, pentru că nu toate situațiile sunt la fel, în acest proiect în care îl ajut pe proprietar să facă alegerile corecte (cele pe care le-aș pune în practică). pentru mine de fapt), vor exista și alte soluții tehnice diferite în funcție de piese.

Izolația panoului din spumă lambda 0.025 tocmai a sosit și de aceea va fi așezată în casa scării (scara nu va fi îndepărtată din păcate, așa că trebuie să ne descurcăm), așa că spațiul este limitat pentru a nu mânca traseul scării , in bai la fel, din moment ce sunt mici am preferat izolarea subtire dar de R=1.6 + aproximativ 0.8 de perete sau R= ap 2.4 care nu este grozav dar este un compromis bun.
Fotografii urmeaza sa vina...

Iar la parter corecție termică prin strat de cânepă și var de 8 cm (6 de acoperire caroserie și 2 cm de finisaj).

Vremurile de „criză” (mai trebuie să definim ce este o criză ;)), sunt tocmai acolo pentru a schimba situația și a ne asigura că lucrurile se schimbă... Este aerul schimbării :) , și ne va oferi o schimbare de peisaj ;) ....

Pentru a completa ideea acestui proiect, proprietarul a făcut alegerea unei autonomii totale, adică 300 m² de panouri solare, o pompă de căldură apă/apă care preia caloriile dintr-o sursă poate adancime aproximativ 30 m de foraj în loc de 100 m de obicei pentru foraj convențional și epurare a apei prin bazine.
Conceptul acestei case este deci pentru mine un exemplu de urmat cât de mult pot... și sunt fericit și mândru că pot ajuta (acest fost client care a devenit prieten și care m-a sunat înapoi pentru a-mi cere ajutor in urma muncii pe care am facut-o la el acasa si pe care toti ceilalti meseriasi care au trecut pe acolo au comentat-o ​​ca fiind o treaba bine facuta ;)).

Sunt si pentru schimbul de adrese bune si oferte bune sa aiba preturi mici, mai comand materiale pentru alti constructori auto pentru a le lasa sa beneficieze de preturile mele, fara sa le cer nimic in schimb intrucat nu ma costa nimic. , nu vad de ce as face bani pe spatele lor.

în final furnizorii vând, el face bani, auto-constructorii sunt fericiți, și eu la fel pentru că am fost de serviciu.... Aceasta este lumea nouă și așa vom putea ieși din ea. ... trebuie sa alegi si acesti furnizori ca pana la urma poate e adevarat dar asa sa faci sa dispara anumite persoane care iau oameni de porumbei...
Criza nu este neapărat un lucru rău, în funcție de modul în care o abordezi ;) ...

Se spune că acum voi pune fotografii și comentarii pe acest subiect doar pentru a da ghiduri care sper să fie utile.

Rămân la dispoziție pentru orice sfat, și în PM (nu banii sunt miezul problemei pentru mine, departe de asta...) Pe de altă parte, pun întrebări concrete pe cât posibil pentru a simplifica procesul pentru mine însămi sarcină ;) , așa cum a spus André în subiectul „darea tuturor informațiilor brute nu vă permite să înțelegeți ;) , aveți nevoie de o parte din investiția personală...

bien cordialement



: Mrgreen:
0 x
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 31/03/13, 16:08

bonjour,

În urma vizitei mele pe șantier, iată mai multe fotografii:


iată un detaliu al unui câine așezat:

Imagine

Vedere din alt unghi

Imagine

Aici baia cu izolatie din spuma Seltan, PU sau PIR lambda 0.023, e amuzant am taiat o bucata sa vad, si am mirosit un miros ca de butan, ca in cartuse de reumplere mai usoare, ar fi gaz expandat aceasta spuma? sau este mirosul reacției de spumă? Am de gând să iau o bucată de ard și să văd ce se întâmplă....
Ei bine, in rest este un produs frumos in functie de utilizari, o latura din aluminiu color aluminiu, una alb din aluminiu, si toata treaba este destul de rigida, chiar destul de rigida de fapt.


Banda nu este din aluminiu, dar se va descurca având în vedere suprafața folosită...

Montantii sunt din brad Douglas de 25*50, izolatia si deci presata de perete iar montantii il apasa, se fixeaza la cap si picioare pe o talpa joasa tot in 25*50 si preluati prin bucati pe traversele care va fi folosit pentru placarea rampelor, in mijlocul gleznelor lovirea previne eventualele miscari.

Imagine


iată o fotografie pe care am făcut-o la sfârșitul săptămânii trecute pentru a arăta cum nu trebuie sparte geamurile :) :

Imagine

ca să nu mai vorbim de orizontalitatea dintre cele două ferestre care absolut nu este prezentă (diferență de 2 cm între dreapta și stânga, trebuie deci să luați partea cea mai înaltă și să trageți de orizontală astfel încât raftul să acopere puțin cadrul ferestrei, altfel este necesar inversul realizarea unei piese adăugate pentru a umple lumina zilei care va fi prezentă, sau așezați raftul urmând panta (este o alegere), pe scurt aceste ferestre sunt instalate în principal pe perete, astfel încât să nu existe loc pentru a pune izolație. în acest caz, este mai bine să montați fereastra încastrată în deschidere.

Mic detaliu suplimentar la asamblarea geamului are ruptura de banda inclusa care se va alege in functie de spatiul de umplut, benzile incluse sunt de latime variabila la alegere, iar de grosime cu dilatare variabila, cu cat se extind mai putin cu atat sunt mai putin impermeabile. , este marcat pe cutii, teoretic au avut grija sa ramana pe o expansiune mica astfel incat sa aiba rol etans, putin mai dilatate sunt etanșe doar, atunci nu prea sunt de folos.
De asemenea, le pozitionam lasand minim 5 mm in raport cu suprafata exterioara a ramelor ferestrelor pentru a crea un suport, astfel sigiliul din silicon sau chit va fi bine realizat si nu doar un filet care nu tine.

aici vedem izolația panoului din spumă lipită între panouri și lipită de membrana barieră de vapori a pantelor și a tavanului.
Se mai adauga chit in jurul bucatilor de lemn, a pardoselii si a pereților despărțitori (paravanele despărțitoare nu au fost demontate, este o alegere pe care nu aș fi făcut-o dar trebuie să trăim cu ea, personal aș fi spart totul pentru a reface totul ).
Ideea principală este să poți trece cu un creion în fața frânei cu abur peste întreaga casă fără obstacol, ceea ce oferă o incintă complet unită, deci fără scurgeri ;) ...


în spatele șipcilor de colț, panourile sunt de asemenea lipite împreună.

Imagine

aici detaliu al ferestrei cu o bucata de izolatie intre cele doua, un shot de chit intre panourile din spuma si tocurile ferestrelor.

Mai vedem ca la nivelul buiandrugului nu e unde sa pui izolatie, ii e frica de carnat, este o punte termica garantata, deci va fi doar o bucata de polian (etans la apa ca panourile de spuma) pentru a controla aerul. .
iar pe laterale vor veni panouri de spumă degresate (rafinate), iar toate acestea vor fi lipite împreună.

Imagine


Urmând numărul următor
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79289
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11025




de Christophe » 31/03/13, 16:26

Frumoasa tapiserie!! : Mrgreen: : Mrgreen:

Aici baia cu Seltan, izolatie din spuma PU sau PIR lambda 0.023, e amuzant am taiat o bucata sa vad, si am mirosit un miros ca de butan


Confirm... Am simțit același lucru pe șantierul meu iarna aceasta:
https://www.econologie.com/forums/chantier-d ... 12139.html

Pentru mine nu este un miros de butan ci un miros chimic destul de neplacut (intre gaz si ou putred H2S)...din pacate nu rezista mult..

Cu siguranță există sulf în el!

ps: vad un punct negativ: spatele ferestrelor constituie punți termice urâte...din păcate, uitându-te la noile tale rame, nu ai păstrat nicio grosime pentru a izola pe acea parte... :|

O solutie ar fi sa "tai" cativa cm in peretele de piatra...sa asezati macar aceasta grosime de izolatie...e un proiect mare, plictisitor, dar cred ca trebuie facut...
0 x
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 02/04/13, 20:09

Salut,

Christophe, aș dori să precizez că nu lucrez pe șantier :) , ajut proprietarul sa faca alegeri si il insotesc sa ii explic cum ar trebui sa isi faca treaba...
În termeni absoluti pentru a face față problemei punților termice de la evazările ferestrelor, soluția atunci când este posibil este schimbarea completă a ferestrelor și instalarea lor încastrate.

Nu se poate aici, meșterul este pensionat și acestea sunt făcute la comandă arfff în plus niciunul nu este nivel și ca să zic așa toate au scurgeri în colțul de jos, pentru că sunt montate în principal cu chit, pe scurt este un pic complet aiurea, nici făcut nici de facut....

Cat despre taierea pietrelor, ideea ar fi buna daca nu ar exista pachet de "piatra albastra", se zice asa aici, e sist cred, super tare, le afumati padure chiar de foarte buna calitate, in un minut max, iesi cu o padure rotunda de nichel....

Un prieten a cumpărat discuri de calitate superioară pentru a tăia astfel de fiare mici în 2 ore, discul era mort...
A ajuns să meargă la o carieră de granit și a apucat un disc vechi, s-a ținut de el și s-a ținut din nou, singura problemă este că e pentru o polizor cu discuri de 230 mm, iar în colțurile și colțurile mici și Lângă golfuri aș spune că ideea nu este deloc aplicabila, decat daca demontati geamurile (sunt 9 intre drc si etajul 1 combinate, dintre care unele destul de fade).

Așa că e rândul meu să spun bun venit în lumea reală ;), în renovare faci ce poți, iar dacă în plus alți meșteri au greșit cu ceva, atunci plătești prețul, și te chinui unde nu ar fi trebuit... .

E enervant, dar asa este...

L-am vazut ieri si m-am uitat la toate geamurile, practic peste tot pe unde trec 2.5 cm de izolatie, la unele s-a ajuns la 3 cm care e minim, asa de bine nu e grozav dar nu e mai rau....

Dar sunt de acord cu tine ca idealul ar fi fost sa ai cat mai multa izolare
in acelasi timp in acest santier dupa cum spuneam incalzirea este asigurata de o pompa de caldura apa/apa cu pompare dintr-o sursa subterana la 40 si cativa metri asa ca vor fi pierderi in jurul ferestrelor dar incalzirea va fi practic libera intre panouri solare (300 m²) și pompă de căldură, deci nu e mai rău...

Așa că marele sfat de reținut este că atunci când aveți ferestre montate, trebuie să vă gândiți mai ales la izolația care va urma și să lăsați suficient pentru a o pune, iar acest lucru vă face să nu mai faceți compromisuri la dimensiunea geamului. geamuri mari ignorând izolația....

Și nu ezitați să întrerupeți un nivel pe toate părțile ferestrelor înainte de a plăti ceva în plus față de 30% pe care meșterul trebuie să le ceară înainte de a începe lucrul (nu mai mult de 30% pe de altă parte).. ..
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79289
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11025




de Christophe » 03/04/13, 12:47

bidouille23 a scris:Christophe, aș dori să precizez că nu lucrez pe șantier :) , ajut proprietarul sa faca alegeri si il insotesc sa ii explic cum ar trebui sa isi faca treaba...
În termeni absoluti pentru a face față problemei punților termice de la evazările ferestrelor, soluția atunci când este posibil este schimbarea completă a ferestrelor și instalarea lor încastrate.


Ah, este pentru proprietarul tau ok... Am omis aceste informatii lol... dar de ce nu vine el sa participe direct?

Ramele par totuși noi, nu? Spumă PU expusă, fără finisaje... așa că m-am gândit când am văzut fotografiile că datează de pe acest șantier!

Nu stiu daca aceasta este solutia pentru ca schimbarea dimensiunilor deschiderilor nu necesita un lucru administrativ (in anumite municipii cel putin?)?

Daca nu se face nimic la acest nivel: marea problema, mai ales daca este destinat dormitorului, va fi riscul de condens (semnificativ) pe aceste razatoare neizolate... daca trec sub punctul de roua... am exact cel aceeași problemă la montanții mei de rulouri interioare pe site-ul meu actual: https://www.econologie.com/forums/chantier-d ... 12139.html

Inainte de a izola peretii nu s-a condensat acolo...dupa s-a condensat exclusiv acolo...
0 x
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 03/04/13, 20:34

hi,

Christophe, nu este proprietarul meu, este un fost client care m-a sunat ca să-l ajut în aceste alegeri și să-l ghidez astfel încât să-și poată face față muncii.
Are o mulțime de lucruri de făcut, nu cred că mai este disponibil să vină aici, ei bine, nu imediat, cred...
(aș mai vorbi cu el despre asta)...

Ramele par totuși noi, nu? Spumă PU expusă, fără finisaje... așa că m-am gândit când am văzut fotografiile că datează de pe acest șantier!


Sunt de fapt noi, sparte acum doi ani ;), spuma PU tocmai a fost instalată, împrejurimile sunt în lucru, finisajul va veni bineînțeles mai târziu...

Nu stiu daca aceasta este solutia pentru ca schimbarea dimensiunilor deschiderilor nu necesita un lucru administrativ (in anumite municipii cel putin?)?


pentru mine ar fi fost solutia, dar in acest caz acestea sunt rame mix aluminiu/pvc, facute pe masura deci trebuie sa uiti de modificari avand in vedere pretul bestio...

În ceea ce privește punctul de rouă, asta ar trebui să facă, având în vedere că mi se oferă opțiunea de incendiu acoperită de o frână de vapori care este mult mai rezistentă la apă decât frâna de vapori (membrana restului pieselor), ceea ce înseamnă că aburul ar trebui mai ales. trece prin locul unde este mai usor (se preface abur ca curent electric, etc etc) Atunci este un zid de piatra de 60cm cu stiuletul ca sigiliu, acesti pereti au practic o izolatie originala de R=0.8 deci cu cei de 2.5 cm de izolație (la cel mai subțire, la cel mai gros merge până la 4cm), care dă aproximativ R=1.8, ceea ce înseamnă și că dacă va fi condens va fi în peretele de piatră doar va înmuia puțin stiuletul care este foarte foarte uscat (prea uscat), apoi pe timpul verii peretele se va ridica la temperatura si va elibera apa afara, si asa imediat in fiecare an... Nu e bloc de beton ;), un zid de piatra respira cand nu ai facut rosturi de beton ...
Altfel imaginați-vă rezultatul cu acoperire cu cânepă și var, ar fi un dezastru în câțiva ani...

Așa că de fapt nu sunt deloc îngrijorat de condens, mai ales că nu are VMC dublu debit, așa că toate ferestrele și traurile sunt dotate cu ventilație reglabilă, ceea ce favorizează și evacuarea aburului (și sunt higro-reglabile ;) )...

Ceea ce mă deranjează este punctul de slăbiciune în izolație pe care asta o creează în special, e păcat dar nu dăunător...

Pentru baie, hygro vmc va evacua vaporii de apa, si in orice caz indiferent de incapere in cazul in care este indicat sa deschideti geamurile cel putin 10 minute in fiecare zi, acest lucru evita multe probleme.

Marea diferență dintre peretele dvs. și acesta este impermeabilitatea peretelui în sine (știind că, în plus, un știulete ușor umed este mai bun decât un știulet prea uscat ;)), de aceea renovarea fiecărei carcase este un caz particular. (de aceea este și o profesie separată ;) ...), dar pe partea de impermeabilizare a peretelui ai subliniat clar pe subiectul tău...

nu este nicio problema, exista doar solutii (tot trebuie sa o alegi pe cea potrivita



: Mrgreen:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Renovarea, construcția și lucrările de construcție: ajutor, sfaturi și metode ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 44