Alegerea unui contor de calorii

Ajutor și consiliere pentru munca ta reală în noi sau renovare, interior sau exterior.
ojal
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 89
Înregistrare: 13/10/07, 16:28
x 5

Alegerea unui contor de calorii




de ojal » 03/10/13, 14:02

bonjour,

Vreau să instalez un contor de calorii într-o cameră de cazan care alimentează 2 clădiri cu 2 circuite separate.

Obiectivul este de a determina consumul fiecărei clădiri.

Un contor de calorii este deja instalat la sursa de căldură, suntem în contextul încălzirii urbane cu o companie care livrează apă caldă unui schimbător.

Există soluții de contorizare fără a modifica instalația existentă? Există soluții mobile? Mă îndoiesc pentru că cred că este necesar să măsoară debitul de apă ...?

Pentru a începe de la cel mai simplu, îmi imaginez instalarea unui contor doar pe un singur circuit cel puțin pentru a avea un ordin de mărime cu câteva pierderi lângă camera cazanului.

Am probleme cu găsirea documentației privind aceste materiale ...

Țevile au un diametru destul de mare pe care o voi putea măsura mâine, dar este foarte mare ... Pentru informații, schimbătorul este capabil să livreze 180 kW, dar nu depășește niciodată 70 kW cu necesitatea curentă. Prin urmare, ne putem imagina că domeniul de măsurare ar trebui să crească până la 50kW maxim.

Vă mulțumim anticipat pentru feedback :)

PS: ce calcul experimental aș putea face prin măsurarea debitului și a temperaturilor de retur și presupunând că pompa furnizează debitul nominal indicat pe placa sa?
Va fi eroarea imensă? Pentru a măsura temperaturile, aș putea să o fac cu un pistol destul de inexact, dar pot fi suficient de precise pentru diferența de temperatură ...?
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 03/10/13, 20:33

aveți absolut nevoie de o măsurare a debitului.
fără aceasta, nu este posibil să se măsoare puterea de trecere.
este posibil să aveți un venturi sau o diafragmă undeva în circuit.
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 03/10/13, 22:43

există sisteme de măsurare a debitului ultra sonor care măsoară prin conducte, pentru a evita modificarea instalației, dar având în vedere prețul, este mai scump decât tăierea conductelor să puneți un debitmetru real

în plus, senzorii cu ultrasunete sunt exacți numai dacă conducta este dreaptă pe o lungime suficientă înainte de senzor pentru o viteză uniformă a apei fără turbulențe

dacă există deja un contor de căldură ce model este?

Sunt puțin dezgustat de dificultatea de a cumpăra astfel de lucruri ... de parcă nimeni nu ar vrea să vândă la un preț rezonabil

Confirm că debitul nominal al unei pompe este o indicație complet inutilă, debitul real poate fi mult mai mic

ar fi posibil să se măsoare presiunea diferențială între intrarea și ieșirea pompei și să se deducă debitul din aceasta cu curba de presiune a debitului pompei ... dar asta nu face un contor de căldură, deoarece debitul poate variază în funcție de radiatorul deschis sau închis

google găsește lucruri de genul acesta
http://www.cgr-robinetterie.fr/store//M ... QUE/p/NRJB
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Renovarea, construcția și lucrările de construcție: ajutor, sfaturi și metode ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 50