Placă de tei pe pivniță boltită

Ajutor și consiliere pentru munca ta reală în noi sau renovare, interior sau exterior.
vegaman
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 21
Înregistrare: 26/09/12, 14:41

Placă de tei pe pivniță boltită




de vegaman » 29/01/14, 11:36

bonjour,

Am o pivniță boltită de 3m lățime pe 6m lungime. Pivnița este din cărămidă roșie, are două deschideri la exterior pentru ventilație. Podeaua pivniței este de lut.
Cărămizile sunt sănătoase, nu umede. Pe de altă parte, solul este umed.

Aș dori, deasupra acestei pivnițe boltite, să conduc o chappe de 10 cm. Șapă izolatoare de var / cânepă cu beton vegetal tip X.

În prezent, deasupra acestei pivnițe, este umplut cu ceea ce se numește clincher. Între vârful bolții mele și sol există aproximativ 40 cm.

Câteva întrebări:
- Va suporta seiful greutatea?
- Nu am nicio posibilitate de a face un arici ventilat, deoarece este imposibil să instalați un canal de aerisire ventilat. Mai trebuie să fac un arici sau pot turna această placă direct pe clincher (plătit cu 10cm desigur)?
- Se poate îmbunătăți izolația punând plută sub capac?
- Ce să puneți în jurul plăcii de la joncțiunea de perete / placă? Liege?

mulțumesc
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 29/01/14, 18:55

Dacă placa dvs. are 6x3m și 10cm grosime, aceasta va avea aproximativ 4120 kg dacă este beton standard
Nu este neglijabil.
Dar în betonul vegetal la maxim este de 630 kg, nu este la fel ... :şoc:
Cork este minunat pentru această aplicație. Nu preferați să vă izolați casa din exterior. ?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 30/01/14, 09:25

Având în vedere miza, aș lua în continuare sfatul formal al unui arhitect ... (pe care îl întreprinde în scris)
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be

Înapoi la "Renovarea, construcția și lucrările de construcție: ajutor, sfaturi și metode ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 27