Grinzi de stejar pentru renovare

Ajutor și consiliere pentru munca ta reală în noi sau renovare, interior sau exterior.
Ce!
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 9
Înregistrare: 07/02/16, 15:16

Grinzi de stejar pentru renovare




de Ce! » 05/03/16, 12:14

Bonjour à tous,

Renovăm o casă veche. În sufragerie, plin (!!!) de grinzi de stejar foarte întunecate pe care vrem să le luminăm. Am luat mult timp să le șlefuim și s-au întors într-o umbră ușoară și plăcută. Îi vom proteja împotriva animalelor mici, dar ezităm să punem ultimul strat.
Vrem să păstrăm nuanța lemnului cât mai naturală și mai ușoară posibil. Lac? Pata? Altceva ? Nimic ? Ce să aplici

Vă mulțumim pentru răspunsurile dvs.

Cé!
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Renovarea grinzilor de stejar




de Ahmed » 05/03/16, 12:40

Dacă grinzile dvs. nu conțin nicio porțiune de alburn și, prin urmare, sunt realizate numai din lemn de inimă, este perfect inutil să le tratați cu murdărie împotriva „fiarelor mici”. În ceea ce privește aspectul estetic, depinde de: lac transparent, ceară sau nimic ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610

Re: Renovarea grinzilor de stejar




de Macro » 05/03/16, 13:15

Faceți un test preliminar într-o parte invizibilă ... Dar stejarul vechi imediat ce puneți ceva înapoi pe acesta se va întuneca automat ... În orice caz, atacul incolorului ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Ce!
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 9
Înregistrare: 07/02/16, 15:16

Re: Renovarea grinzilor de stejar




de Ce! » 05/03/16, 15:14

Vă mulțumim pentru răspunsuri!
Am crezut că voi face un test în prealabil .... Nu poți fi niciodată sigur de redare (chiar și în incolor). Dar recunosc că, dacă putem evita punerea chiar și a unui lac incolor și care nu se teme de nimic în timp, am opta probabil pentru această soluție.
Ce crezi?
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Renovarea grinzilor de stejar




de Ahmed » 05/03/16, 16:05

Inima de stejar este fabricată dintr-un material care este deja mort atunci când face parte din copacul viu, conține tanini puternic polimerizați, care o protejează de atacul insectelor. Acest material are o durată extrem de lungă în condițiile care vă aparțin și dacă multe habitate din lemn au dispărut, se datorează faptului că condițiile de conservare nu au putut fi menținute sau au fost supuse pericolelor în timpul istorie (incendii, războaie ...). Există încă multe case cu jumătate de lemn care datează din Evul Mediu timpuriu, care sunt în stare perfectă. Într-o situație total scufundată, se observă aceeași durabilitate, în special în armarea structurilor hidraulice; starea intermediară este fatală: expunerea permanentă la umiditate; mucegaiurile și alte organisme pioniere (ciuperci, licheni) au proprietatea de a degrada * cele mai nerecunoscătoare materiale.

* Ar fi mai bine să spunem reciclare, deoarece este o funcție esențială a ecosistemelor.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189

Re: Renovarea grinzilor de stejar




de dede2002 » 05/03/16, 16:26

hi,

De asemenea, cred că cel mai bun pentru interior este să nu lăsați nimic.
Când mi-am refăcut acoperișul, tocmai am periat vechile căpriori și fluturi bine cu o perie rotativă din nailon, iar noul șifon este tavanul, natura stângă.
17 ani mai târziu este încă frumos și miroase a lemn.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Renovarea, construcția și lucrările de construcție: ajutor, sfaturi și metode ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 45