Scurgerea jgheabului de zinc străpuns de coroziune: de ce? Reparații de urgență și ce soluție durabilă?

Ajutor și consiliere pentru munca ta reală în noi sau renovare, interior sau exterior.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Scurgerea jgheabului de zinc străpuns de coroziune: de ce? Reparații de urgență și ce soluție durabilă?




de Christophe » 07/07/21, 11:10

De câțiva ani remarcasem probleme de scurgere pe unele dintre jgheaburile mele de coborâre ... în special, mai mult sau mai puțin semnificativ în exces ... dar plecasem „supărat” (așa se spune!). Odată cu furtunile violente din ultimele zile, am decis să arunc o privire mai atentă ...

Ei bine, am fost destul de surprins să constat că unele jgheaburi sunt străpunse cu mai multe găuri de coroziune și devin atât de subțiri încât poți să le treci și să rupi jgheabul cu degetele !! :şoc: :şoc: :şoc:

Cred că sunt jgheaburi de zinc sudate cu plumb și / sau tablă ... au puțin mai puțin de 40 de ani și acoperișul este ardezie cu cârlige din oțel inoxidabil. Nu văd bine incompatibilitatea electro-chimică pe care ar putea să o aibă? Am foarte puțină murdărie în acest jgheab care nu a fost niciodată înfundat!

Deci, întrebare: de unde provine această coroziune? Nu înțeleg ... Ploaia acidă, calitatea materialului slabă? :şoc: :şoc: :şoc:

Gouttiere_descente_percée_1.jpg
Gouttiere_descente_percée_1.jpg (103.54 KiB) Vizualizat de 6766 de ori

Gouttiere_descente_percée_2.jpg
Gouttiere_descente_percée_2.jpg (326.27 KiB) Vizualizat de 6766 de ori

Gouttiere_descente_percée_3.jpg
Gouttiere_descente_percée_3.jpg (364.31 KiB) Vizualizat de 6766 de ori

Gouttiere_descente_percée_4.jpg

Gouttiere_descente_percée_5.jpg
Gouttiere_descente_percée_5.jpg (228.51 KiB) Vizualizat de 6766 de ori

Gouttiere_descente_percée_6.jpg
Gouttiere_descente_percée_6.jpg (140.03 KiB) Vizualizat de 6766 de ori



Pentru partea de reparații de urgență, am decupat cele mai corodate părți și am placat niște vase de flori din plastic cât am putut (câteva coliere, puțin lipici din silicon). Și le-am acoperit cu un adeziv hidroizolant pentru acoperiș, cum ar fi scotch Butyl ... se pare că funcționează destul de bine ... pentru moment!

Pentru găurile cel mai puțin afectate, am pus pur și simplu o margele de lipici siliconic ... va ține ceea ce va ține ...

Gouttiere_descente_percée_reparation_1.jpg


Gouttiere_descente_percée_reparation_2.jpg
Gouttiere_descente_percée_reparation_2.jpg (98.56 KiB) Vizualizat de 6766 de ori


Gouttiere_descente_percée_reparation_3.jpg
Gouttiere_descente_percée_reparation_3.jpg (263.59 KiB) Vizualizat de 6766 de ori


Aș dori mai ales să înțeleg de unde provine și să văd dacă o putem evita cu un sfat simplu în amonte?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14825
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4302

Re: Jgheab cu scurgeri străpuns de coroziunea zincului: de ce? Reparații de urgență și ce soluție durabilă?




de GuyGadeboisTheBack » 07/07/21, 11:16

Primul lucru ar fi să știi care este materialul jgheabului tău.

Dacă este oțel zincat, ar putea fi răniri ale stratului protector de zinc, fie în timpul plasării, fie în timpul intervențiilor ulterioare, dar zincul se degradează pentru a proteja oțelul, dacă spuneți că există găuri, acestea nu se formează în câteva luni , în funcție de grosime.

Pe de altă parte, dacă este zinc, metalul se protejează prin crearea unui strat de oxizi (patina) care este de culoare gri deschis și nu rugină așa cum ați subliniat, rugina provine dintr-un atac de fier sau oțel.

Dacă coșul dvs. este așezat pe o podea, contactul dintre zinc și punctele utilizate în construcția sa (insuficient împins sau neprotejat) creează un cuplu galvanic care corodează zincul.

Rata de degradare depinde de umiditatea și agresivitatea mediului înconjurător (plante sau frunze în descompunere sau altele ...)

Noroc

https://gouttiere.ooreka.fr/qr/voir/273 ... s-cheneaux
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610

Re: Jgheab cu scurgeri străpuns de coroziunea zincului: de ce? Reparații de urgență și ce soluție durabilă?




de Macro » 07/07/21, 11:26

Am unii care au peste 100 de ani acasă ... Nu există acest tip de problemă ... Dar poate exista o modalitate de a săpa? Produse de spumare pe acoperiș ???

Tipul dezvelit mai repede decât al meu ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14825
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4302

Re: Jgheab cu scurgeri străpuns de coroziunea zincului: de ce? Reparații de urgență și ce soluție durabilă?




de GuyGadeboisTheBack » 07/07/21, 11:30

Macro a scris:Am unii care au peste 100 de ani acasă ... Nu există acest tip de problemă ... Dar poate exista o modalitate de a săpa? Produse de spumare pe acoperiș ???

Da, dar acasă trebuie să fie zincate sau „fierbinți” galvanizate ca hota 2Cv din anii 50. În zilele noastre sunt doar galvanizate.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Jgheab cu scurgeri străpuns de coroziunea zincului: de ce? Reparații de urgență și ce soluție durabilă?




de Ahmed » 07/07/21, 11:45

Deși excludeți acest factor, o acumulare de frunze (fără știrea dvs.) într-un cot ar putea, în timpul descompunerii sale, să genereze suficientă aciditate pentru a explica acest fenomen pe acest zinc.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14825
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4302

Re: Jgheab cu scurgeri străpuns de coroziunea zincului: de ce? Reparații de urgență și ce soluție durabilă?




de GuyGadeboisTheBack » 07/07/21, 11:54

Ahmed a scris:Deși excludeți acest factor, o acumulare de frunze (fără știrea dvs.) într-un cot ar putea, în timpul descompunerii sale, să genereze suficientă aciditate pentru a explica acest fenomen pe acest zinc.

Zincul pur (sau zincarea fierbinte) nu suferă de acest defect, produce un strat oxidat care îl protejează de atac.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Jgheab cu scurgeri străpuns de coroziunea zincului: de ce? Reparații de urgență și ce soluție durabilă?




de Ahmed » 07/07/21, 12:01

Da, acest lucru este adevărat în ceea ce privește coroziunea „normală”, deoarece stratul de oxid previne propagarea profundă, dar nu este suficient pentru a contracara un atac masiv precum cel pe care l-am descris sau, din nou, apropierea unei conducte de aragaz (sulfuric) acid conținut în vapori) ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14825
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4302

Re: Jgheab cu scurgeri străpuns de coroziunea zincului: de ce? Reparații de urgență și ce soluție durabilă?




de GuyGadeboisTheBack » 07/07/21, 12:03

Aceasta este însăși diferența dintre zincul pur care se teme puțin și o galvanizare simbolică așa cum se practică în zilele noastre și care se referă în principal la produse de import ieftine.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610

Re: Jgheab cu scurgeri străpuns de coroziunea zincului: de ce? Reparații de urgență și ce soluție durabilă?




de Macro » 07/07/21, 15:08

Jgheabul lui Christophe la 40 de ani .... Este posibil să fie din materiale ieftine, dar ... mă îndoiesc ... În ceea ce privește sudurile .... În general, coatele și țeava galvanizată nu sunt nu sudat, dar ținut de pliuri ... Personal, chiar cred într-un atac chimic fie de către lucrătorul de zinc cu zin7-ul său, fie de demousseur-ul roaming cu cutii de clor ....
Pentru a fi sigur ... Christophe trebuie să facă un test magnetic ...
1 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14825
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4302

Re: Jgheab cu scurgeri străpuns de coroziunea zincului: de ce? Reparații de urgență și ce soluție durabilă?




de GuyGadeboisTheBack » 07/07/21, 15:22

Da, poate acum 40 de ani am făcut mai puține prostii. Sau sunt printre primii care au ajuns pe piață!
0 x

Înapoi la "Renovarea, construcția și lucrările de construcție: ajutor, sfaturi și metode ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 43