Valoarea triplă a vitrajului merită prețul? + 80% vitraj dublu

Ajutor și consiliere pentru munca ta reală în noi sau renovare, interior sau exterior.
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4

Valoarea triplă a vitrajului merită prețul? + 80% vitraj dublu




de jean63 » 05/01/08, 11:50

Cum să economisești la încălzire?

3. Ferestre: vitraj dublu sau triplu?

Ferestrele reprezintă până la 30% din pierderea de căldură a unei case cu design tradițional (o fereastră pierde de până la 10 ori mai multă căldură decât un perete din aceeași zonă).
Ce să faci? Instalarea geamurilor duble reduce pierderile de căldură cauzate de condensare (suprafața interioară este mai rece cu un singur geam). Cu toate acestea, utilizarea vitrajului triplu, al cărui cost este aproape cu 80% mai mare decât cel al dublei geamuri cu rază echivalentă, nu este esențială. (suntem aproape de „supraizolație”).
Până când puteți înlocui ferestrele unice vitrate, o foaie simplă de plastic de 3 mm grosime fixată pe prelucrarea lemnului cu adeziv dublu față economisește 3 sau 4 grade!


Sursa: http://www.seniorplanet.fr/anim/faire-d ... .4.fr.html

Ce părere aveți despre această afirmație? Am crezut că am citit în asta forum în timpul discuțiilor privind izolarea excesivă a caselor pasive, acea triplă vitrare este cu greu mai scumpă decât dublul .... cine are dreptate?
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Chatham
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 536
Înregistrare: 03/12/07, 13:40




de Chatham » 05/01/08, 13:56

Nu, nu este cu 80% mai scump, dar cu până la 50% mai scump este posibil, mai mult normal, deoarece, dacă geamul dublu poate fi adaptat la cadre standard, acesta nu mai este cazul deloc triplu mult mai larg și mai ales mai greu ... dar eficiența există ...
Tripla este de asemenea foarte eficient împotriva zgomotului ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6

Re: Valoarea triplă a vitrajului merită prețul său? + 80% care dublează viața




de bham » 06/01/08, 17:34

jean63 a scris:
Cum să economisești la încălzire?

3. Ferestre: vitraj dublu sau triplu?

Ferestrele reprezintă până la 30% din pierderea de căldură a unei case cu design tradițional (o fereastră pierde de până la 10 ori mai multă căldură decât un perete din aceeași zonă).
Ce să faci? Instalarea geamurilor duble reduce pierderile de căldură cauzate de condensare (suprafața interioară este mai rece cu un singur geam). Cu toate acestea, utilizarea vitrajului triplu, al cărui cost este aproape cu 80% mai mare decât cel al dublei geamuri cu rază echivalentă, nu este esențială. (suntem aproape de „supraizolație”).
Până când puteți înlocui ferestrele unice vitrate, o foaie simplă de plastic de 3 mm grosime fixată pe prelucrarea lemnului cu adeziv dublu față economisește 3 sau 4 grade!


Sursa: http://www.seniorplanet.fr/anim/faire-d ... .4.fr.html
Ce părere aveți despre această afirmație?


Cred că este încă scris de cineva care nu a întrebat și / sau care nu știe prea multe despre el.
Anul acesta am cumpărat ferestre din lemn / aluminiu cu geam triplu, acesta din urmă reprezentând un câștig de capital de 20 € / m2 în comparație cu vitrajul dublu, adică foarte departe de 80% mai mult. Iar celelalte citate comparative pe care le-am avut nu mi-au oferit nici o diferență atât de mare de costuri, ci mai degrabă în câștigul de 10%.
În plus, a vorbi despre izolarea excesivă este o prostie, deoarece chiar și în vitraj triplu, o fereastră rămâne mai puțin izolatoare decât un perete cu suprafață echivalentă izolată corespunzător.
Citiți ce am scris deja pe această temă:
https://www.econologie.com/forums/constructi ... t3026.html
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 06/01/08, 18:00

Ei bine, vi o mulțime de rahaturi chiar și pe site-uri "pro" ca acesta ... ar trebui să le fie arătate, nu? Pe forum de exemplu ...

Altfel întrebare: la nivel câștig solar (prin urmare, gratuit) la mijlocul sezonului și iarna, nu este prea dezavantajat vitrajul triplu comparativ cu dublarea nivelului bilanțului general (= pierderi - câștiguri solare)?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 06/01/08, 18:50

acest lucru merită specificat: 80% comparativ cu ce?

geamul în sine în dublă vitrare a aceluiași brand? sau geamuri duble de calitate slabă (care vor deveni mate după 10 ani, nu sunt impermeabile)

în comparație cu un șasiu echipat? din aceeași gamă?

cu siguranță, între un cadru pentru geamuri DIY de prim preț cu vitraj dublu (cum ar fi Diffusion Carpentry, fără o apreciere deosebită asupra acestei firme) în Merbau și un cadru de înaltă triplă vitrare în stejar nativ, afzelia sau aluminiu de culoare germană, există chiar probabil mai mult de 80%! Ar putea fi chiar + 200%
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 06/01/08, 18:58

Îndrăznesc să sper la credibilitatea site-ului seniortruc că ți-au luat în considerare elefantul ... altfel este orice ...

ps: despre șasiul german, tocmai am cumpărat 1 șasiu pvc Kömmerling știi?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 06/01/08, 20:46

Pe de altă parte, utilizarea vitrajului triplu, al cărui cost este cu aproape 80% mai mare decât cel al dublei geamuri la interval echivalent, nu se impune (suntem aproape de „supraizolație”).


Comparația are o calitate egală, desigur ... este scrisă în articol.

Când am citit această diferență de preț mi s-a părut ciudat.

Așadar, trebuie să vă feriți de aceste articole care ar trebui să dea sfaturi bune.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 06/01/08, 21:01

bonjour
În climatul tău dublu de calitate este deja bun
geam termopan sau triplu vitraj dacă, după 10 ani, pe ferestrele din partea de sud la soare, există întotdeauna una care trebuie înlocuită, există condens între ferestre și salut, termosul triplu sau unic, este aceeași pedeapsă.
Dacă este foarte rece și nu există o ventilație adecvată în casă, geamurile transpiră umiditatea de sub, fereastra trebuie să aibă o anumită temperatură pentru a evita condensul
perdelele care ascund sticla împiedică adesea o bună ventilație, deschiderile de ventilație trebuie să sufle între perdea și ferestrele mari ale imaginii

ferestrele fac parte din izolație, dar tavanul și pereții exteriori trebuie priorizați înainte de a ne gândi la vitraj triplu

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 06/01/08, 22:30

Andrea spune:

există condens între panouri și salut, termosul triplu sau unic este aceeași pedeapsă.


asta am spus:

există mai multe moduri de fabricare. Producătorii serioși injectează un gaz uscat și neutru între geamuri și asigură o sigilare bună, în caz contrar, este mizerie, condens, alge și tot
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 09/01/08, 10:56

Christophe a scris:Altfel întrebare: la nivel câștig solar (prin urmare, gratuit) la mijlocul sezonului și iarna, nu este prea dezavantajat vitrajul triplu comparativ cu dublarea nivelului bilanțului general (= pierderi - câștiguri solare)?

La nivelul bilanțului general nr.
În ceea ce privește câștigul solar, da, fără îndoială, dar la fel ca în alte părți, este de două ori mai izolant decât vitrajul dublu.

Vă sfătuiesc să aruncați o privire la următorul site care explică multe lucruri:
http://www.lamaisonpassive.fr/files/le_ ... haus12.pdf

O fereastră se lasă în cameră, lumina
solar direct și indirect. Coeficientul general de
transmisia de energie, g definește partea energetică
care va pătrunde în caz de radiații
perpendicular pe vitraj. Ferestrele casei
pasiv trebuie să aibă un echilibru energetic pozitiv, în
iarna. Acesta este motivul pentru care este solicitat de la geam
a respecta:
Ug - 1,6 W / (m²K) g <0
Că o astfel de condiție este satisfăcută și aceasta este certitudinea
că în perioada de încălzire, fereastra
va lăsa mai multă energie solară decât pierde
ea însăși de căldură.
Ferestrele casei pasive nu mai sunt găuri
negri energici în fațadă, dar ei
permite, de asemenea, recuperarea energiei solare.
Aceasta este valabilă atâta timp cât fereastra nu este prea mare
umbrit și au o orientare între
sud-estul și sud-vestul.

Dacă aplicați formula de mai sus la tripla vitrare, știind că Ug = 0,6 (cel puțin) și g = 0,50, vedeți că aveți un bilanț energetic pozitiv.
Dacă aplicați această formulă unei geamuri duble cu Ug = 1,1 și factor solar g = 0,63, ajungeți la 0,5 x 0,63 sau 0,31> 0! deci echilibrul energetic negativ.
0 x

Înapoi la "Renovarea, construcția și lucrările de construcție: ajutor, sfaturi și metode ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 52