Prețul real al unei băi sau duș pentru apă și încălzire

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
boulle
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 519
Înregistrare: 02/12/08, 20:44
x 12




de boulle » 10/09/13, 16:52

da, bineînțeles, este pentru cronometrarea sa .... setați bine cu un buton în apropierea punctelor de apă, se poate juca ...
0 x
Plecat1945
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 27/12/15, 23:40

re




de Plecat1945 » 27/12/15, 23:47

buna seara! Tocmai mi-am părăsit vechea cazare și, după inventar, s-a dovedit din cele pe care mi le-a spus persoana responsabilă de inventar, că consumul meu va fi exorbitant, așa că ceea ce îmi va spune cineva trebuie să consum două oameni timp de 8 luni în m3 de apă
[Moderație Flytox]
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 28/12/15, 09:44

Nu-mi plac nici mixerele

Îmi place robinetul termostatic prevăzut pentru duș și util și pentru chiuvetă

atunci când doriți apă caldă, robinetul deschide automat doar căldura și adăugă rece la rece

din păcate, supapa termostatică care se găsește cu ușurință ieftină nu este construită în chiuveta modernă: trebuie să fie montate pe perete ca robinetul vechi

există și o supapă termostatică încorporată, dar foarte scumpă

prețul apei acasă este foarte scăzut: este doar apă de ploaie ... dar este într-o cantitate limitată, așa că prefer baie, ceea ce facilitează recuperarea apei pentru alții utilizare
0 x
Ibanez
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 15/02/17, 11:26
x 1

Re: Preț real pentru o baie sau duș pentru apă și încălzire




de Ibanez » 15/02/17, 11:48

Salut tuturor, aceasta este prima mea participare la o forum. Și cum am reflexul de a le consulta sistematic, constat că este timpul și pentru mine să-mi împărtășesc informațiile și experiențele.

Vă mulțumim pentru această declarație de cheltuieli legate de un duș.
Tocmai am calculat-o pe a mea, aș dori să-ți împărtășesc cifrele mele. Vă dau mai întâi rezultatul și apoi detaliul:

Dușul meu durează 13 minute, fără a fi oprit alimentarea cu apă, apă încălzită la 45 de grade.
M-a costat 0,18 Euro în apă
Și 0,11 Euro în gazul orașului
În total 0,29 Euro.

Detalii pentru cei interesati:

La citirea contoarelor de apă și gaze chiar înainte și imediat după duș, fără ca apa și gazul să fie utilizate în altă parte în timpul dușului:
- Apă 53 Litri (adică 0,053 m3)
- 189 litri de gaz (adică 0,189 m3)
Apa ne costă aici (regiunea Normandia - Franța), inclusiv taxă și abonament: 3,35 Euro pe m3
Gazul ne costă aici (Rouen) 0,59148 Euro pe m3 consumat inclusiv taxă fără abonament (și anume un indice de conversie m3-> kWh de 11,16 și un preț kWh de 0,053 Euro) (prețul aplicat la data postării )
asa:
- Apa: 0,053 x 3,35 = 0,18 Euro
- Gaz: 0,189 x 0,59148 = 0,11 Euro

Încrucișându-mi consumul în litri de apă (53 litri timp de 13 minute) cu rezultatele prietenului nostru din partea de sus a paginii (care estimează un consum de 50 L pentru 4 minute de duș), cred că capul meu de duș este economic. ..

Prin contra, suntem de acord cu faptul că este o adevărată durere să calculăm toate acestea.

a fost primul meu calcul pe extras și intenționez să fac mai multe pentru a fi pe preț.

în curând,

Ibanez
1 x
Meszigues3
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 57
Înregistrare: 06/02/17, 19:12
x 8

Re: Preț real pentru o baie sau duș pentru apă și încălzire




de Meszigues3 » 15/02/17, 23:02

Bună seara Ibanez,

Ordinele de mărime pe care le oferiți sunt bune.
Am făcut calculele (laborioase cum spui tu) și am avut rezultate comparabile. Pentru tine este în suma de 100 de euro pe an de persoană.

Câteva observații:
53 litri și 45 ° C este mult. Am testat un duș spartan: 5,6 litri la 25 ° C (măsurat pe contorul gradat în decilitri și termometrul în duș, nu este evaluat în mod grosolan).
Umed la debit redus: 2 litri; opreste apa;
Săpun cu săpun Marsilia (săpunul lichid necesită mult timp pentru clătire);
Clătiți la debit mic: 4 litri.
Desigur, a fost măsurarea minimului posibil. Dușul obișnuit este de 20 litri la 30 ° C.

În calcule pentru a vedea ce câștigăm sau nu, nu contați abonamente: sunteți în orice caz obligați să le plătiți, cu excepția faptului că faceți fără apă și gaze. Am neglijat pierderile (care oricum participă la încălzire).

În aceste condiții, mai puțin de un euro pe săptămână de persoană, complicațiile (de exemplu schimbătorul de căldură pentru a recupera caloriile care coboară în scurgere) sunt irelevante.
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 137