Analizați consumul de apă și costurile acestuia

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Analizați consumul de apă și costurile acestuia




de chatelot16 » 05/12/16, 20:39

ssf2013 a scris:bonjour,

Există un truc pentru a economisi apă: un reductor de aerare. Datorită acestui sistem putem face economii semnificative și putem participa la o abordare ecologică. Permite economii de apă de până la 50% la robinetele noastre, fără pierderi de confort.

Pentru a fi plasat direct pe robinet, economisitorul de apă este foarte discret și permite reducerea debitului de apă și astfel consumul tău.

Deci, gândiți-vă!


pentru mine acest tip de aerator este o prostie ... dacă vreau să umplu o tigaie de 2 litri, acest aerator care limitează debitul mă va servi doar pentru a pierde timpul cu o umplere mai lentă

acest tip de aerator de restricție a debitului este folosit doar pentru cei care se spală pe mâini sub apă curentă, ceea ce este o prostie! când vrem să economisim apă, umplem un bazin și folosim apa de mai multe ori înainte de a o arunca

la casa mea apa de la mașina de spălat este folosită de mai multe ori, scurgerea nu merge la canalizare, ci într-un rezervor din afara casei, unde este folosită pentru curățarea grosieră

Folosesc doar apa de ploaie! nu trebuie irosit și totuși mi-am modificat mașina de spălat, astfel încât să nu mai umple cada, pentru că acasă trebuie să spălați hainele murdare! în starea inițială a economisit atât de multă apă încât a spălat doar lenjeria curată ... lenjeria murdară a trebuit să fie spălată de mai multe ori! economie falsă
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Analizați consumul de apă și costurile acestuia




de Christophe » 09/12/16, 00:45

chatelot16 a scris:pentru mine acest tip de aerator este o prostie ... dacă vreau să umplu o tigaie de 2 litri, acest aerator care limitează debitul mă va servi doar pentru a pierde timpul cu o umplere mai lentă

acest tip de aerator de restricție a debitului este folosit doar pentru cei care se spală pe mâini sub apă curentă, ceea ce este o prostie! când vrem să economisim apă, umplem un bazin și folosim apa de mai multe ori înainte de a o arunca


În duș funcționează și de două ori (prețul apei + prețul încălzirii apei) ... și nu numai puțin!

Vedeți această mică comparație a debitelor de duș cu o „ceață”: apa-pompare-filtrare / debit-role-capete-de-dus-economic-în-apă-t12498.html

Duș de mână „normal” (= jet distribuit): 13.3 L / min
Duș de mână "Karcher" (= jet central): 10.4 L / min
Duș de mână "Misting": 6.3 L / min

Deasupra capului: 17.6 L / min


Pe scurt putem economisi de 3 ori curgerea apei (pentru același confort) folosind aburirea ...

Sursa: apa-pompare-filtrare / debit-role-capete-de-dus-economic-în-apă-t12498-10.html # p257558
0 x

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 98