Formula de calcul tampon de gaz sticlă

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15989
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5186




de Remundo » 28/03/15, 22:42

chatelot16 a scris:16 sau 20g este o masă, nu o presiune

pentru a exprima o presiune ai nevoie de grame pe o anumită unitate de suprafață

Nu încerc niciodată să ghicesc o unitate incompletă, aceasta ducând la cea mai gravă eroare: prefer să pun întrebări până când cel care întreabă oferă informațiile complete

și din nou, dragă Chatelot, strict vorbind, nu gramele, ci Newtonii trebuie folosiți...

Mă abțin să intervin în acest subiect care este un pâlc de aproximări și inexactități tehnico-științifice. :P

Acum, dacă poți să-l ajuți pe bunicul nostru prieten, voi fi fericit
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 29/03/15, 13:02

in Franta presiunea gazelor naturale in locuintele particulare este de 21 sau 27 miliBar in functie de tipul de bar

1bar =~ 1Kg/cm2

deci 21 mb = ~ 21g/cm2

Am pus = aproximativ pentru ca este o problema cu bara care este mai exact 1daN/cm2

și 1Kg = 9,81N = 0,981daN

există deci aproximarea 1bar = 0,981kg/cm2

în orice caz confirmă ceea ce am spus la început: dacă este într-adevăr 16 sau 20 mb este o presiune prea mică: gazul poate fi considerat incompresibil și o simplă sticlă nu poate face nicio acumulare.

pentru a acumula o cantitate semnificativă de gaz ai avea nevoie de un gazometru cu sonerie mobilă, care are o presiune constantă de la plin la gol

cand distributia gazului este la 4 bari s-ar putea pune o sticla la aceasta presiune in amonte de regulator... dar ce rost are cand ajunge la 4 bari nu este niciodata o problema de debit

Îmi imaginez problema ta cu o țeavă prea lungă de 20mb între contor și boiler

în industrie operăm primul regulator și contorul are o presiune mai mare, de gen 300mb, și punem un regulator de 21mb lângă boiler sau alt dispozitiv: fiecare dispozitiv are deci o presiune precisă chiar dacă există un consum maxim al altora.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
papy49
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 05/03/15, 15:33
Locul de amplasare: Saumur

Formula de calcul tampon de gaz sticlă




de papy49 » 29/03/15, 13:15

chatelot16 a scris:in Franta presiunea gazelor naturale in locuintele particulare este de 21 sau 27 miliBar in functie de tipul de bar

1bar =~ 1Kg/cm2

deci 21 mb = ~ 21g/cm2

Am pus = aproximativ pentru ca este o problema cu bara care este mai exact 1daN/cm2

și 1Kg = 9,81N = 0,981daN

există deci aproximarea 1bar = 0,981kg/cm2

în orice caz confirmă ceea ce am spus la început: dacă este într-adevăr 16 sau 20 mb este o presiune prea mică: gazul poate fi considerat incompresibil și o simplă sticlă nu poate face nicio acumulare.

pentru a acumula o cantitate semnificativă de gaz ai avea nevoie de un gazometru cu sonerie mobilă, care are o presiune constantă de la plin la gol

cand distributia gazului este la 4 bari s-ar putea pune o sticla la aceasta presiune in amonte de regulator... dar ce rost are cand ajunge la 4 bari nu este niciodata o problema de debit

Îmi imaginez problema ta cu o țeavă prea lungă de 20mb între contor și boiler

în industrie operăm primul regulator și contorul are o presiune mai mare, de gen 300mb, și punem un regulator de 21mb lângă boiler sau alt dispozitiv: fiecare dispozitiv are deci o presiune precisă chiar dacă există un consum maxim al altora.


salut din nou tuturor
Vă mulțumim pentru toate informațiile dvs.
0 x

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 120